Ülkemizde günlük hayatın vazgeçilmezi çay, evde demlik demlik keyifle tüketiyoruz, keyifli bir çay içmek için olmazsa olmaz ürün çaydanlıklardır.Çay kadar çaydanlıklarda önemli bir yer tutuyor hayatımızda, peki sizler hangi çaydanlıkları kullanıyorsunuz? Çaydanlık alırken nelere dikkat edersiniz? İşte bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Web sitemizden çay siparişi vermek için https://www.isacoturavm.com/arama?src=çay Çaydanlık Siparişi için https://www.isacoturavm.com/arama?src=çaydanlık

Çelik Çaydanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çelik Çaydanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konulu videomuzu aşağıda, izlemeyi unutmayın 🙂

Çelik Çaydanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Çaydanlık alırken ilk kural, çaydanlığı ne amaçla kullanılacağı, kaç kişilik bir çaydanlık alacağınızı belirleyin, yani çaydanlığın boyutu belirleyin.

Çaydanlık Çeşitleri Nelerdir?

2- Çaydanlık çeşitlerinden hangisi olacağını yani malzemesini seçin

 Çelik çaydanlık mı? Porselen çaydanlık mı? Emaye Çaydanlık mı? Cam çaydanlık mı? Bakır çaydanlık mı? Demir dökümü çaydanlık mı?
  Alüminyum çaydanlıklar, çelik çaydanlıklar popüler olmadan önce çokça kullanılanıyordu, zamanla sağlık açısından zararları olduğu kanısı yaygınlaşınca tüketiciler çelik çaydanlıklara yöneldi.

Çelik Çaydanlığı tercih edenler; uzun ömürlü ve dayanıklı olmasından dolayı sıkça tercih edilir, su kaynaklı oluşan kireçler için ara ara limon tuzuyla temizlemeniz gerekir.

Porselen Çaydanlığı tercih edenler; demlik kısmında daha çok bitki çayları için uygun oluşundan dolayı sıkça tercih edilir, demliğin porselen oluşundan dolayı ağırdır ve dikkatli kullanılması gerekir.Porselen demlik geç ısınır geç soğuduğu için kullanılan çayın ağır ağır demlenmesini sağlar, lezzet arayanların tercihi bu yüzden porselen çaydanlıktan yanadır.Porselen çaydanlık alırken özellikle dikkat etmeniz gereken yer demliğin ibrik kısmının uzun olanını tercih edin, çünkü çayı doldururken demliğin kapağından da dökülüyor.

Emaye Çaydanlığı tercih edenler; Emaye çok eski bir malzeme olup günümüzde yeniden popüler olmayı başardı. En büyük özelliği 200° ile 250° sıcaklıklara kadar dayanabilen bir malzeme oluşundan dolayı bir çok mutfak gerecinde kullanılıyor, çizilmediği sürece oldukça sağlıklı bir üründür.Eğer çizilirse çöpe atmanız gerekiyor!

Cam Çaydanlığı tercih edenler; ısıya dayanlıklı camdan yapılanhem suluk hemde demlik kısmının içini görebilirsiniz, bize sorarsanız ürün satmak için firmaların çıkardığı pazarlama tekniği diyebiliriz.Cam çaydanlık sağlık açısından (yüzeyinde bakteri barındırmadığı için) doğru bir seçim olsa da, içindeki ısıyı çaya çok hızlı aktardığı için çayda lezzet arayanların ilk tercihi porselen çaydanlık olmalıdır.

Döküm Çaydanlığı tercih edenler; daha çok vücudunda demir eksikliği olanlara doktor tavsiyesiyle kullanmaları öneriliyor.Döküm çaydanlıklar uzakdoğu da çok yaygın olarak kullanılmakta olup bizde ağırlıklı olarak bitki çayı demlemek için tercih de edilebiliyor. Kışın ıhlamur kaynakmak için güzel bir alternatif demlik diyebiliriz.

Bakır Çaydanlığı tercih edenler; Tarihinde oldukça uzun süre kullanılan ve hala vazgeçilemeyen bir malzemedir. Bu yeri de sadece estetik görünümü ile değil, steril yapısıyla da edinmiş. Bakır eğer iyi kalaylanmış ve steril ise, insan sağlığı üzerinde sayısız pozitif etkiye sahip. İçine koyulan sıvıları alkali hale getirir, tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlar, vücuttaki eklem ve kireçlenme ağrılarını hafifletir. Bakır çaydanlık ve demlik için tek yapmanız gereken kalayını kontrol etmek, eğer bulunduğunuz bölgede bakırı kalaylatacak kimse yoksa, bakır çaydanlık almanızı tavsiye etmiyorum, çünkü paranız çöpe gidecek demektir.

Çaydanlık Fazla Su Buharı Tahliye Deliği

3- Çaydanlığın suluk kısmında fazla buharı vermesi için konulan delik var mı? Fiyatı yüksek olan çaydanlıklarda genelde konulan bu minik eklendi sayesinde demlik kısmının devrilmesi vb kazaların önüne geçebilirsiniz.

Çaydanlık Buhar Kapağı

4- Çaydanlığın suluk kısmına konulan buhar çıkışını engelleyen kapak varmı? Çoğu çaydanlıkta 2 adet bazılarında bir adet kapak bulunur, hatta indirimli ürünler bu sayı 1 adete iner, eğer ekonomik çaydanlık alacaksanız sadece demlik kısmında bulunan kapağa razı gelmeniz gerekir.

5- Çaydanlığın içinde süzgeç varmı? Süzgeç yoksa da 1-2 TL ye marketten alabilirsiniz.

6- Çaydanlığın demlik kapağının kenarında küçük bir çıkıntı varmı? Bu küçük çıkıntı sayesinde demlik kapağının çayı doldururken düşmesinin önüne geçersiniz, bir çok çaydanlıkta bu çıkıntı yoktur, alırken mutlaka bu özellik var mı kontrol edin.

7- Çaydanlığı kullanırken, ocağın altını fazla açmayın, çaydanlığın kulpunun deforme olmasına neden oluyor.

8- Çaydanlığı uzun yıllar kullanılacağını bilerek seçim yapmanızı öneririm, örneğin alacağınız çaydanlığı ortalama 5 yıl kullacağınızı dü şünün ve fiyatı 5 yıla böldüğünüzde ortaya çıkan miktarın çok uygun olduğunu göreceksiniz.Ortaya çıkan tutar sizin büçteniz için uygunda almanızı öneririm.Yılın 365 günü kahvaltıda veya akşam illaki kullacaksınız.

9- Çaydanlığı elinizi tam kavraması gerekiyor, bir kaç farklı model çaydanlığı elinize alıp inceyin aradaki farkı sizlerde hissetmiş olacaksınız.

10- Çaydanlığı aldıktan sonra yapılan hatalardan da bahsedecek olursak, kullanmadan önce güzelce yıkayın, zamanla suluk kısmı kireçlenecek, bunun için kireç sökücü gibi güçlü kimyasallar kullanmayın, suluk kısmında bulunan kaynar suya limon tuzu atın kısa bir süre sonra tüm kirecin yok olduğunu göreceksiniz.Bulaşık makinesinde çaydanlıkların yıkanılması önerilmiyor çünkü sap kısımları plastik kısımlarını bu tür sıcaklıklarda aşınacak.Çaydanlıkların dışında damla damla kireç lekerinin oluşmaması için nemli bir bezle silebilirsiniz.

Hisar Optima Çelik Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler

Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler

BİM mağazalarına gelen Hisar Optima Çaydanlık seti, aktüel ürünler en uygun 129 TL ile  karşılaştık. BİM mağazalarında satışa sunulan Hisar Çaydanlık aktüel ürünlere özel indirimle satılıyordu, bizde bir tane alıp evde kullanmak için aldık.Ürünü aldığımızda ortalama çaydanlık fiyatları en az 200TL civarından satıldığını belirtmek isterim.Fiyatına göre oldukça uygun fiyatta olup, almak isteyenlere tavsiye ederiz.

Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler

Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler

Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler Hisar Optima Çaydanlık Seti Bim Aktüel Ürünler

KONU HAKKINDAKİ DİĞER YAZILARIMIZ

Türkiye'deki Çay Markaları Videoları

TÜRKİYE’DEKİ ÇAY MARKALARI VİDEOLARI

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki çay markalarını bir sayfada toplamıştım.Haliyle videolar falan da eklediğim için sayfa açılırken baya kasılıyor, çok fazla video olduğu için. Bu yüzden Türkiye’deki çay markaları hakkında çektiğim bütün videoları bir bu sayfada toplayarak güzel bir bölüm oluşturmaya çalışacağım. https://isacoturoglu.com.tr/cay/turkiyedeki-cay-markalari-videolari.html

Mim Ev Gereçleri San. Tic. Ltd. Şti.

Mim Ev Gereçleri San. Tic. Ltd. Şti.

İstanbul İstoc da faaliyet gösteren Mim Ev Gereçleri firmasıyla sizleri tanıştırmak isterim, tanışma hikayemiz Dufy Home porselen çaydanlığa kadar dayanıyor, sonrasında araştırınca Avşar emayenin ürünleri olan Verda porselen çaydanlık gibi konular karşımıza çıktı, sizlerinde ilgisini çekecek detaylı bir yazı ve videolardan oluşan bu bölümü mutlaka okumanızı öneririm. https://isacoturoglu.com.tr/cay/dufy-home-caydanlik-takimi.html

Hediye Çay Kutusu Geldi

Hediye Çay Kutusu Geldi

https://isacoturoglu.com.tr/cay/hediye-cay-kutusu-geldi.html

Tea TUB Bitki Çayları

Tea TUB Bitki Çayları Dünya Pazarında

https://isacoturoglu.com.tr/cay/tea-tub-bitki-caylari.html

Ofluca Çay ile Fuarda Karşılaştık

Ofluca Çay ile Fuarda Karşılaştık

https://isacoturoglu.com.tr/cay/ofluca-cay-ile-fuarda-karsilastik.html

isacoturAvm.com Bir Kutu Şölen Çay Siparişi

isacoturAvm.com Bir Kutu Şölen Çay Siparişi Verdim

https://isacoturoglu.com.tr/cay/isacoturavm-com-bir-kutu-solen-cay-siparisi.html

Vatan Çay – 200TL Değerinde ÇAY Kolisi Açılışı VLOG

Vatan Çay  200TL Değerinde ÇAY Kolisi Açılışı VLOG

https://isacoturoglu.com.tr/cay/vatan-cay-200tl-degerinde-cay-kolisi-acilisi-vlog.html

Artvin HOPADAN ÇAY kolisi Geldi

Artvin HOPADAN ÇAY kolisi Geldi

https://isacoturoglu.com.tr/cay/artvin-hopadan-cay-kolisi-geldi.html

Türkiye'deki Asbest ve Ağır Metalli Topraklar Nerelerde Var?

Türkiye’deki Asbest ve Ağır Metalli Topraklar Nerelerde Var?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/turkiyedeki-asbest-ve-agir-metalli-topraklar-nerelerde-var.html

Fermente Gıdalar Hangileridir

Fermente Gıdalar Hangileridir?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/fermente-gidalar-hangileridir.html

Toprak Cezvede Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Toprak Cezvede Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/toprak-cezve-nasil-kullanilir.html

Mutfakta En Sağlıklı Tencere Hangisi? Chez Ali Ne Önerdi?

Mutfakta En Sağlıklı Tencere Hangisi?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/en-saglikli-tencere-hangisi.html

Bal Koleksiyoneri Atilla Yusuf Özcan Kimdir?

Bal Koleksiyoneri Atilla Yusuf Özcan Kimdir?

https://isacoturoglu.com.tr/genel/bal/bal-koleksiyoneri-atilla-yusuf-ozcan-kimdir.html

Hisar Optima Sahan Seti 4 Parça

Hisar Optima Sahan Seti 4 Parça

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/hisar-optima-sahan-seti-4-parca.html

Sunny Flora SN5KTL38 A101 Aktüel Ürünler

Sunny Flora SN5KTL38 A101 Aktüel Ürünler

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/sunny-flora-sn5ktl38-a101-aktuel-urunler.html

Casilda Home Çamaşır Kurutmalık BİM Aktüel Ürünler Doğrular Perilla Rima Çamaşır Kurutmalık

Casilda Home Çamaşır Kurutmalık BİM Aktüel – Doğrular Perilla Rima Çamaşır Kurutmalık

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/casilda-home-camasir-kurutmalik.html