Ankara PTT Pul Müzesi Hakkında Bilgiler

İşe giderken her gün önünden geçtiğim Ptt Pul Müzesini artık gezme vaktim gelmiş olduğunu düşünüp elime kameramı ve mikrofonumu alıp Vlog çekerek anlatmaya karar verdim, aşağıda Ptt Pul Müzesi hakkında kısa kısa notlarla paylaştım videomuzu keyifle seyredeceğinizi düşünüyorum.

Posta Pulu Denince Aklınıza İlk Ne Geliyor?

Posta Pulu hakkında günlük hayatta bile zaman zaman farkında bile olmadan kullandığımız o anılardan bir kaçını sizler için aşağıda yazdım, eklemek isteyenler yorum bırakabilir.
“Gözümde pul kadar değeri yok”
“Dumanla mı haberleşelim”
“Bak postacı geliyor türküsü” gibi…
En son posta pulunu elime  2010 yılında Askerde olduğumda aldım. çünkü görevim Askerlik şubesiydi

Ankara Ptt Pul Müzesi Gezisi VLOG

PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus

PTT Pul Müzesi Ziyaret Saatleri

Ankara’da gezilecek bir çok ücretsiz yer var, bunlardan birisi de Ptt Pul Müzesi olup Resmi ve Dini bayramlar hariç, haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sadece hafta sonları sabah 10:00 ile 14:00 arası kahvaltı yapma imkanınız da var.Bireysel ziyaretlerde müze girişinde kimlik karşılığında ücretsiz Sesli Rehber Sistemi temin edebilirsiniz.

PTT Pul Müzesi Gezisi Tarihçesi

PTT Pul Müzesi Gezisi Tarihçesi

PTT Pul Müzesi; 
Türkiye Cumhuriyetinde kurulan 3.bankası olan eski Emlak ve Eytam Bankası’nın yerine 2013 yılında restorasyonu tamamlanarak açılmıştır.
PTT Pul Müzesinde Modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan bina olup Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergilenmektedir.Ayrıca; Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları da müzede gezebileceğiniz bölümlerdir.

PTT PUL Müzesi Kafe

PTT PUL Müzesi Kafe

Ptt Pul Müzesinde kamu çalışanı ve ziyaretçi (3. şahıs) olarak iki türlü tarife bulunuyor. Fiyatları çok pahalı olmayım, ziyaret esnasında menü fiyatlarını video olarak çektim, videomuzu izlemenizi öneririm.

PTT Pul Müzesi Müze Dükkan Bölümü

PTT Pul Müzesi Müze Dükkan Bölümü

Giriş katta bulunan Müze Dükkanda 3D posta kartları, pul görselli porselen kupalar, Filatelik ürünler (pul, ilk gün ve özel gün zarfları,portföy,posta kartı), bileklik ve harici bellek çeşitleri, yıka-boya tişört, yap-bozlar (puzzle) üflemeli cam sanatı çeşitleri, doğa dostu geri dönüşümlü kırtasiye ürünleri vb. hediyelik eşyalar bulmanız mümkün.
Ptt Pul Müzesini dünyadaki benzer müzelerden en önemli ayrıştırıcı özelliği ise 4404 orijinal parçadan oluşan ülke koleksiyonuna ve 1500 parçadan oluşan dünya pulları koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor olması. “Tarihe Tanıklık Eden Koleksiyonlar” sloganı ile başlayan müzenin hikayesi, araştırma geliştirme çalışmaları ve arşivlerden çıkarılan çok büyük bir koleksiyonuyla zenginleştirilmiş.
Müzede 1863 yılında çıkan ilk tuğralı pullardan günümüze kadar uzanan Türk Pulları Koleksiyonu ve Dünya Posta Birliğine bağlı 189 ülkeye ait Dünya Pulları yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra 100 parçaya yakın Posta ve Haberleşme hizmetlerinde kullanılmış tarihi eser niteliğinde objeler, pek çok el çizimi, renk ve desen baskı örnekleri ile ‘filatelik malzemeler’ olarak adlandırılan damgalar, zarflar, portföyler ve posta kartları da sergilenmekte.
Ptt Pul Müzesi’ninde sergilenen koleksiyonun tümüne, kiosklarda yer alan dijital arşiv sayesinde istenilen noktadan ulaşım sağlanıyor. Ana slogana atıfta bulunan “Tarihe DOKUNan Koleksiyonlar” söylemi ise dokunmatik ekranlarda dikkat çeken detaylardan.
Ptt Pul Müzesi Bölümleri

Ptt Pul Müzesi Bölümleri

PTT’in kuruluş tarihi, Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergisi, Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları gezilecek bölümlerden oluşuyor.

Ptt Kişisel Pul Bastırma Hizmeti Nedir?

Ptt Kişisel Pul Bastırma Hizmeti Nedir?

Müze Dükkan ve benim için en dikkat çekici yerlerden biri “Kişisel Pul” hizmeti… “Kişisel Pul” hizmeti ile kendi resminizi ya da logonuzu pul olarak bastırabiliyorsunuz, böylece gönderilerinizi kendi pulunuz ile yollayabiliyorsunuz, üstelik ek ücret de ödemiyorsunuz.

Ptt Kişisel Pul Bastırma

Kişisel Pul Bastırmak aslında çok zor olmayım bireysel olarak kolaylıkla önceden müzeye telefonla arayıp noksan bilgileri alabilirsiniz, biz sizlere daha açıklayıcı olmak adına aşağıda detaylıca anlatmaya çalıştığım bir video paylaştım, aklınıza takılan bir yer olursa videomuza yorum bırakabilirsiniz.

Ptt Pul Müzesi Giriş Kat

Ptt Pul Müzesi Giriş Kat

Zemin katta bulunanları aşağıda sıralıyorum.
1. Posta tarihi.
2. Posta nazırları ve genel müdürleri odası.
3. İstiklal harbinde PTT
4. 3D Sinema
5. Günümüzde PTT
6. Kostüm sergisi.
7. Kişisel Pul, filateli nedir?
8. Pullarla Yüzyıl İnteraktif Sergisi.
9. Bir Pulun hikayesi.
10. Filateli sözlüğü.
11. Tarihten mektuplar

Canan Karavit Kişisel Pul Koleksiyonu

Canan Karavit Kişisel Pul Koleksiyonu

Ruan Fuarcılıktan Canan Karavit Hanım’ın pullara karşı bir merakının olduğunu tesadüfen öğrendim. Ofiste tesadüfen konusu açılınca bizlere biriktirmiş olduğu kişisel pullarını gösterdi, çok beğendik. Pul biriktirme bir hobi gibi olsa da aslında geçmişe de değer vermek gibi de düşünebiliriz.Çünkü pulların üzerinde görsel bir tarih yattığını sanırım uzun uzun anlatmama gerek yok.

PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus  PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus

PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus  PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus  PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus  PTT Pul Müzesi Gezisi Ankara Ulus

Ankara'da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-gezilecek-yerler-ankara-gezi-rehberi.html

Ankara'da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?” sorusu her yönüyle ele alıp harika bir yazı aşağıda sizleri bekliyor, umarım yazdıklarımı faydalı bulursunuz, sayfa sonunda yorumlarınızı bekliyorum. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-toplu-tasima-ulasim-nasil-saglanir.html

Ankara'da Gezilecek Yerler Anıtkabir Gezisi

Ankara’da Gezilecek Yerler “Anıtkabir Gezisi”

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ilk adresi Anıtkabir. Anıtkabir’i sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olarak görmek hata olur. Anıt Parkı ve müzesi ile birlikte ele alındığında yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.Tüm detaylara ulaşmak için buraya tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html