Ankara’da gezilecek yerler arasında tarihi anıtlar,eğlence yerleri, parklar ve kutsal dini yerlerimiz de mevcuttur. Bunlara eski tarihi camilerimiz de yer almaktadır. Mimari yapılar konusunda da önemli yere sahip olan Ankara, gezilip görülmesi en başta gelen şehirlerden birisidir diyebiliriz.

Ankara’da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi

Ankara'da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ben de sizler gibi zamanında Ankara’ya geldiğimde ulaşım konusunda biraz zorlandım, kardeşim sayesinde ilk başlarda kolayca Ankara’daki toplu taşımayla ulaşımın mantığını çözdüm.Fakat siz benim kadar şanslı olmayabilirsiniz diye düşündüğüm için “Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?” sorusu her yönüyle ele alıp harika bir yazı aşağıda sizleri bekliyor, umarım yazdıklarımı faydalı bulursunuz, sayfa sonunda yorumlarınızı bekliyorum.https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-toplu-tasima-ulasim-nasil-saglanir.html

Ankara’da Gezilecek Yerler (Güncel)

Ankara’da gezilecek tarihi yerler ve diğer birçok yerler aslında sanıldığından çok daha fazladır. Ankara sadece Başkent olmamakla birlikte gezme konusunda da birçok yere sahip. Güzel parkları, akvaryum, önemli kişilerin mezarları, tarihi müzeler ve eğlence yerleri de bu listede yer almaktadır. Ankara’ya geldiğiniz zaman sırası ile nerelere gidebileceğinizi liste halinde inceleyelim.

Ankara'da Gezilecek Yerler Anıtkabir Gezisi

Ankara’da Gezilecek Yerler “Anıtkabir Gezisi”

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ilk adresi Anıtkabir. Anıtkabir’i sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olarak görmek hata olur. Anıt Parkı ve müzesi ile birlikte ele alındığında yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.Tüm detaylara ulaşmak için buraya tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html

PTT PUL MÜZESİ GEZİSİ ANKARA

Ankara’da Gezilecek Yerler “Ptt Pul Müzesi VLOG”

Ankara Ptt Pul Müzesini gezmek için özel izinle hazırladığım  VLOG tüm detayları bulabilirsiniz. Ptt Kişisel Pul, Ptt Kafeterya, Ptt Pul  Müzesi Ziyaret Saatleri gibi bir çok detaya şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ptt-pul-muzesi-gezisi-ankara-2018.html

Altınköy Ankara Gezilecek Yerler

Altınköy Açık Hava Müzesi Ankara

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/altinkoy-ankara-gezilecek-yerler.htm

Ankara'nın Tarihi Hanları

Ankara’nın Tarihi Hanları

Kurşun Han (Anadolu Medeniyetler Müzesi)

Tarihi 15.yy. kadar dayanan han, günümüzde Anadolu Medeniyetler Müzesi olarak kullanılmakta olup, zamanında bölgenin en fazla gelir getiren hanıymış.

Pirinç Han

Atpazarı bölgesinde bulunan han, 18.yy. inşa edilmiş.Güneşli Ankara günlerinde hanı ziyaret edip içerisinde gözleme ve çay içebileceğiniz bölümler bulunmaktadır.

Pilavoğlu Hanı

Günümüzde içerisinde çeşitli atölyelerin ve kafelerin bulunduğu 17.yy. kalma han ilginç deneyimler arayanlar ziyaretçilerini bekliyor.

Ankara'da Gezilecek Yerler Çengel Han (Rahmi Koç Müzesi)

Çengel Han (Rahmi Koç Müzesi)

Çengel Han 16.yy. da  1537’de Kanuni Sultan Süleyman zamanında  damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış. Ankara’nın ilk ve Türkiye’nin de en önemli sanayi müzesi olan Rahmi Koç müzesi, Türkiye’nin zamanında sanayileşme yolunda attığı adımları mükemmel bir şekilde göstermekte ve sergilemektedir. 7 dönümlük araziye sahip olan bu müze, 2005 yılında halkımıza açılmıştır.Müze Rahmi Koç’un iş hayatına atıldığı dükkan da burada olduğu için ayrı bir öneme sahiptir.

Safran Han (Zafer Hanı)

Tarihi 16.yy. dayanan, Cumhuriyetin ilk yıllarında cezaevi olarak da kullanılan han, Zafer Hanı olarak da bilinir.

Çukur Han

Milli mücadele döneminde askeri karargah olarak kullanılan hanın tarihi 16.yy. kadar uzanmaktadır.Çukur Han günümüzde otel olarak hizmet vermektedir.

Bala Hanı

Tarihi 19.yy. kadar uzanan han, günümüzde bir kısmı otel, bir kısmı dükkanlar olarak Altındağ Atpazarı bölgesinde faaliyet göstermektedir.

Hasanpaşa Hanı (Sulu Han)

Suluhan olarak bilinen yapı, 1511 yılından günümüze kadar gelmiştir.Suluhan, günümüzde züccaciye,baharatçı ve çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapıyor.Ulus heykele yürüme mesafesindedir.

 

Türk Pusat Savaş Aletleri Müzesi

Türk Pusat Savaş Aletleri Müzesi

Türk Pusat Savaş Aletleri Müzesi Ankara’da Gezilecek Yerler listemizde özel bir yeri olup Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi yanındadır. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/turk-pusat-savas-aletleri-muzesi.html

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler VLOG

Ankara’da Gezilecek Yerler “Ankara Kalesi”

1073 tarihlerinde Türklerin kontrolüne geçen Ankara Kalesi, halen Türklerin elinde olmakla beraber içerisinde surların yanı sıra alışveriş merkezlerinden kafe ve restoranlardan oluşan turistlik mekanlardan birisi olmuştur. Ankara Kalesine gelerek Ankara’nın tümünü 360 derece görebilir, Ankara’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Ankara’da kolayca gezilecek yerler arasında yer alan Ankara kalesi hakkında çektiğimiz vlog izlemeden gitmeyin. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-kalesi-gezilecek-yerler.html

 

Hangimiz Sevmedik Cafe Ankara VLOG

Hangimiz Sevmedik Cafe Ankara VLOG

Ankara Kalesini gezmeye gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken bir yer de Hangimiz Sevmedik Cafe olup burada bulunan Türkiye’nin Yerli Gazozlarının tadına bakmadan ayrılmayın. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/hangimiz-sevmedik-cafe-ankara-vlog.html

 

Satranç Müzesi Ankara

Satranç Müzesi Ankara

Ankara’da gezilecek yerler arasında her geçen gün ziyaretçisini artırarak devam ettiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Altındağ Belediyesinin hemen arka cephesine düşüyor, ulaşımı son derece ve kolay olan bu müzede dünyanın dörtbir yanından toplanan satranç takımlarıyla adeta eşsiz bir deneyim sunuyor…
https://isacoturoglu.com.tr/gezi/satranc-muzesi-ankara.html

 

Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi

Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi

Ankara’da gezilecek yerler arasına yeni katılan Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi, özellikleri ve mimari açıdan göz doldurmasından dolayı bolca fotoğraf çekebileceğiniz harika bir mekan sunuyor.Gelin hep birlikte Kuzey Ankara Camii ve Külliyesini daha yakından tanıyalım. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kuzey-ankara-camii-ve-kulliyesi.html

 

Ankara'da Gezilecek Yerler "Kocatepe Camii"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Kocatepe Camii”

1987 tarihinde Turgut Özal tarafından ibate açılan Kocatepe Camii, 20.000 kişilik orta doğunun en büyük camisidir. Kocatepe Camii, 20 yıllık inşaatı en uzun süren camiler arasında yer almaktadır. İnşaatın hızlanması için binlerce kişi gönüllü olarak çalışmış ve şu an günümüzde kullanmamıza vesile olmuştur. Ayrıca, Kocatepe Camii içerisine girdiğiniz zaman içiniz huzur dolacaktır.

Hacı Bayram Veli Camii

HACI BAYRAM VELİ CAMİİ

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/haci-bayram-veli-camii.html

Ankara'da Gezilecek Yerler "Augustus Tapınağı"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Augustus Tapınağı”

Augustus tapınağı, Ankara tarihi eserlerinden bir tanesidir. En eski tarihi olan Augustus tapınağına özellikle Ankara’nın turistik yerlerinden birisidir.2000 yıllık bir geçmişi olan tapınak, çok iyi korunamasa da günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Unesco’nun da anıta ilgi göstermesi ile birlikte anıtta düzenleme çalışmaları başlamıştır ve halen de sürmektedir.

Ankara Hacı Bayram Camii

Mimar Mehmet Bey tarafından Hicri tarihi olarak 831 tarihinde yapılan Hacı Bayram Camii günümüze kadar gelmiş en güzel ve tarihi camiler arasında yer almaktadır. Ankara Ulus semtinde yer alan bu cami, Augustus Tapınağının hemen yanındadır.

 

Ankara'da Gezilecek Yerler "Kızılay Meydanı"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Kızılay Meydanı”

Ankara’ya giden herkesin görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Ankara’nın kalbi olan Kızılay Meydanı, ne kadar kalabalık olduğunu görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Her daim kalabalık olan bu meydanda zaman zaman çeşitli etkinlikler ve aktiviteler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin merkezi olduğu için birçok büyük alışveriş merkezleri, sinema salonları, eğlence yerleri, kafeler, restoranlar, barlar, sanat ve kültür yerleri, sinemalar ve daha birçok mekânı Ankara’nın kalbinde Kızılay Meydanında görebilirsiniz.

 

Ankara'da Gezilecek Yerler "Hamamönü Mahallesi"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Hamamönü Mahallesi”

Hamamönü mahallesi, sadece Ankara’nın ilk yerleşim yeri değil ayrıca önemli isimlerin de yaşadığı bir mahalledir. Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy bu mahallede yaşıyor ve burada ikamet ediyordu. İstiklal marşımızı da bu evinde yazmıştı. Ayrıca dilerseniz Mehmet Akif Ersoy’un evi de müze haline geldiği için ziyaret edebilir ve evini görebilirsiniz. Altındağ belediyesi tarafından restorasyonu yapılan bu mahalle çok daha güzel bir görünüm almış ve daha canlı görünmektedir. Milli şairimizin yanı sıra bu mahalle tamamen müzelerle doludur. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri ve Tacettin Dergâhının da isteyenlere kapıları açıktır.

Ankara'da Gezilecek Yerler "Mehmet Akif Ersoy Evi"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Mehmet Akif Ersoy Evi”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evi Altındağ’da Hamamönü mahallesinde müze olarak hizmete ilk olarak 1949 tarihinde açılmıştı. Fakat bakımsız kalınca zamanla yıpranan ev bir süre sonra kapanmıştı. Hacettepe Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından 1982 tarihinde yapıyı ve anıyı bozmayacak şekilde restore edilerek halkın hizmetine tekrar 1984 tarihinde ikinci kez törenle açılmıştır. O günden bu güne kadar daha iyi korunan bu evde milli şairimiz İstiklal Marşını yazmıştır.

 

Ankara'da Gezilecek Yerler "Ek Meclis Binası"

Ankara’da Gezilecek Yerler “Ek Meclis Binası”

Ankara’da gezilecek yerler listemizde ki sonraki durağımız Eski Meclis Binası.İttihat ve terakki cemiyetinin binası olan eski meclis binası, Türkiye’de kurulan ilk meclis binasıdır. 1920’de kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı gibi birçok önemli kararların alındığı bu bina 1981tarihinde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştı. Ulus meydanında yer alan eski meclis binası, bulması kolay bir yerdedir. İçeriye girdiğiniz zaman Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda konuşulduğu ve plan yapılarak nasıl kaleme alındığını bu müzede maziye giderek öğreneceksiniz.

Ankara’da Gezilecek Yerler Akvaryum “Aqua Vega Akvaryum “

Ankara’nın en güzel yerlerinden birisi olan Aqua Vega Akvaryum, sadece Türkiye’nin en iyisi değil ayrıca Avrupa’nın en iyi ikinci akvaryumu olarak bilinmektedir. Ankara’da gezilecek yerler akvaryumu içerisinde on binlerce farklı deniz canlılarını ve devasa büyük akvaryumlarını görmek için birçok yerden turistler dahi gelmektedir. 5 dönümlük alana sahip olan akvaryum ayrıca 2012 tarihinde açılmış ve içerisinde 5 milyondan litreden fazla su bulunmaktadır.

 

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi 

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, içerisinde sizi maziye götürecek ve duygulandıracak birçok oyuncak eserleri bulunmaktadır. Bu müzede, tüm dünyadan toplanan yeni ve eski oyuncakları görebilirsiniz. Çocukluğuna tekrar gitmek isteyen ve çocuk kalmak isteyenler için özellikle yapılmıştır. 1990 tarihinde açılan oyuncak müzesi halka hizmete açılmıştır. 2.000’den fazla oyuncağın bulunduğu bu müzede yerli ve yabancı üretimli 5 farklı kategorili oyuncaklar bulunmaktadır. Gelenekselfabrikasyonyabancıantik ve yeni oyuncaklar şeklinde koleksiyon halinde oyuncaklar müzede sunulmaktadır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bir diğer müze de Anadolu Medeniyetler Müzesidir. Dünyanın önde gelen müzeler arasında yer alan bu müzenin içerisinde Anadolu’da bulunan arkeolojik eserler yer almaktadır. İlk olarak 1938 tarihinde restoresi başlayan müze 30 yıl sonra tam olarak bitmiş ve içerisinde ki özel eserlerden dolayı dünyada ki 68 müzearasından 1997 tarihinde yılın müzesi olarak seçilmiştir. Paelotik çağdan Hititlilere ve Anadolu’da bulunan bütün eserler Anadolu Medeniyetler Müzesinde toplanmaktadır.

Etnoğrafya Müzesi

1930 tarihinde kurulan Etnoğrafya Müzesi, Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Sosyal ve Kültürel nitelikte ki eserlerin sergilendiği bu müzenin içerisinde birçok eşya bulunmaktadır. Osmanlı devletiMemlük ve birçok Anadolu’da yaşayan ülkelere ait silahlar, giysiler ve diğer eşyalar bulunmaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi

Tabiat tarihi müzesi, 1968 tarihinde açılmış bir başka müzedir. 4 bin metre kare alana kurulan bu müze birçok bölümlere ayrılarak geçmişten günümüze gelen yaşam ve canlıları göstermektedir. Fil iskeletlerinden ilk insana, şu ana hayatta olmayan birçok canlı türleri ve bitkilerini burada görmek mümkün.

Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Namazgâh tepesinde yer alan Devlet Resim ve Heykel Müzesi tam bir kültür merkezi ve sanat müzesidir. 1930 tarihinde halkın hizmetine açılan bu özel müze, 1980tarihinde tekrar restore edilerek açılmıştır. Bu müzenin içerisinde dünyaca ünlü ressamların ve heykeltıraşların en önemli eserleri bulunmaktadır. Ankara’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Gençlik Parkı

Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Gençlik Parkı, 280.000 metre kare alanında büyüklüğe sahiptir. Cumhuriyet zamanında bataklıkların olduğu yere kurulan bu park eskisine göre çok daha güzel bir haldedir. Hafta sonu gezmelerinde gidilebilecek özellikle akşamları görülmesi gereken harika parklardan bir tanesidir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925 tarihinden 2006‘ya kadar Ankara Altındağ ilçesinde bulunan bir cezaeviydi. İlk başlarda umutla yapılan bu cezaevinde işkenceler, infazlar ve daha birçok karanlık günler yaşandı. Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek gibi birçok ünlülerin dahi bulunduğu bu yer artık eskiyi daha iyi hatırlamak adına müze haline getirildi.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi, Ankara Keçiören’de bulunmaktadır. 2005 yılında hizmete açılan bu kalenin içerisinde Türk kültür ve tarihini anlatan müze de yer almaktadır. Türk tarihinde önemli yeri olan Estergon Kalesini ziyaret edeceğiniz listeye eklemeyi unutmayın.

Kuğulu Park

Çankaya’da yer alan Kuğulu Park, manzarası ve atmosferi sizi hafta sonları şehir stresinden kurtacaktır. Özellikle kafe ve restoranları meşhur olan bu park içerisinde çeşitli ördek ve kaz hayvanlarını da görebilirsiniz. Hafta sonları aileniz ile dinlenmek, harika manzarasında rahatlamak ve yemek yemek için gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Atakule (Hizmet Vermiyor)

Ankara’nın simgesi olan Atakule, 1989 yılında açılmıştır. 125 metre yüksekliğe sahip Atakule’nin içerisinde alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Kulesinde döner restoranı ile meşhur olan Atakule sayesinde tüm Ankara’yı çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Muhteşem bir simge olan Atakule, ayrıca Türkiye için de dünyanın hafızasında olan en güzel simgelerden bir tanesidir.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/safranbolu-gezilecek-yerler.html

Çankırı'nın Gezilecek Yerleri Nerelerdir

Çankırı’nın Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankirida-gezilecek-yerler.html

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu – Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler BLOG

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kars Ani Harabeleri / Kars The Ani Ruins

Kars Ani Harabeleri Gezilecek Yerler

isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-ani-harabeleri.html

Erzurum Gezilecek Yerlerin Listesi

Erzurum Gezilecek Yerler

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/erzurum-gezilecek-yerler.html

Kars Gezilecek Tarihi Yerler

Kars Gezilecek Tarihi Yerler

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-gezilecek-tarihi-yerler.html