Son günlerde sosyal medya da bolca paylaşılan ve tartışılan bir konu da Özel Güvenlik Görevlisi olarak işe başlayanlara işveren firmalar tarafından akla hayale sığmayacak şekilde şartlar sundukları duyuyordum.Aşağıda bunun en somut örneği olarak paylaşılan bir gönderiyi burada yer vererek daha fazla kişiyi haberdar etmek istiyorum.

Özel Güvenlik Personeli İşe Giriş Sözleşmesinde Boş Senet İmzalatma Tuzağı

Sevgili Arkadaşlar biliyoruz ki bunu okuduktan sonra nokta (.) koyarak herkesin bilinçlenmesine destek verecektir. Bizler de kendilerine yeni bilgiler sunmaya devam edeceğiz.Aşağıda resimde olduğu gibi alt kısmında senet olan bir belgeyi kesinlikle imzalamayın! İşveren art niyetli olsa emin olunuz şirketi iflas gösterip alt kısmından senedi yırtıp başkalarına verir, sonra bir bakarsınız ki benim bu adama senetim yok nereden çıktı dersiniz.Beyaz eşya yada bir ürün alırken senet imzalamanız gerekirse de senettin yukarı kısmını (borçlu olduğunuz kimse) mutlaka doldurunuz.

Özel Güvenlik Personeli İş Sözleşmesi İmzalarken Dikkat

Bir Özel Güvenlik Görevlisi İş Başvurusunda İmzalatılmak İstenen Boş Senet Tuzağını Anlatıyor

“Bir güvenlik şirketi bir arkadaşımıza senet uzattı bunu imzalayacaksınız niye dedi? İşten erken çıkarsanız elbise parası yerine. Arkadaşımızda o zaman üzerine elbise parası için yazarım olur dedi, adam kabul etmedi. O zaman işe almıyoruz dedi. Arkadaşım da çalışmam sorun değil dedi. Adam işe aldı. Önemli olan tavrınızı net koyunuz. Koymazsanız daima çobanınız olur.

Bu şirkette şu anda iflas gösterdi ve başka isimle yeniden kuruldu. İş başvurusunda O senet imzalayanların senetleri şimdi nerede bakalım anlayabildiniz mi? 

Bazı işverenler için en iyi eleman En Yalaka Elemandır. Yalaka elemanın da son kullanma tarihi gelince şutlarlar. Her zaman mağdurun yanındayız. Allah (cc) rızası için şimdi nokta koyunuz ki ki art niyetli işverenler bunu gördükçe şeytanlarına sarılsınlar. Yerine kendinizi aptal yerine koydurmayın.”

Özel Güvenlik İş Başvurusunda Boş Senet İmzalatma Tuzağı

 

Yukarıdaki fotoğrafa bakınca özel güvenlik sektörünün güvenlikten çok soyguncu ve emek gaspçılarının doluştuğu bir sektör olduğunu aynı zamanda genel olarak sektörün içler acısı halini görmüş oluyorsunuz.Bu gönderi geçtiğimiz günlerde facebookda özel güvenlik gruplarından birisinde paylaşıldı.Tabi tepkilerde çığ gibi yağdı, işte o yapılan yorumlardan bir kaçını sizlerle paylaşıyorum.

6 madde nedir arkadaş öyle😠😠😠😠 Türkiye Cumhuriyeti iş kanunu varken kendin kanun yazmışsın sende mesai parasını çalmayacağım, sigorta değiştirmeyeceğini 8 saat fazla çalıştırmayacağım, ayda 195 saat fazla çalıştırmayacağım, görevlendirme yapıp kıdem ve ihbar hakkını çalmayacağım, yol yemek elbise haklarını çalmayacağım, iş kanunu dışında 24 veya 36 saat nöbet tutmaya çağın fazla vergi vermemek için elden maaş vermeyeceğim,  HAYU NERENİZ DÜZGÜN DE DÜRÜSLÜKTEN SÖZ EDİYORSUNUZ HER YERİNİZ KANUNSUZ. Araba yıkayacağım ağaç köpek kedi baktırmayacağım, devriye attırmayacağım, DİYE BİLECEK MİSİNİZ.AMA POLİS VE JANDARMA TAM KONTROL YAPMAZSA gece ve tatillerde kaçak güvenlik koymayı kontrol etmezse sen at oynatırsın bizler 1500₺ para verip vergi verip güvenlik oluyoruz adam vergisi yok bekçi koyuyor veya danışmanlık altında eleman koyuyor 6 ve 11. Maddeye bakar mısınız 🙂 utanmasa 12. madde yapacaktılar.. her istediğim saatte gelip sizi s…..m diye 🙂 Bu belgeyi kimden aldınız yada nereden ulaştınız ? Şirket ismi önemli mutlaka bilmemiz lazım!” BİZ ŞİRKET ADINA YER VERMEDİK Kİ HUKUKSAL BİR DURUM OLMASIN DİYE. AMACIMIZ İNSANLARI BİLGİLENDİRMEK BÖYLE OYUNA GELMESİNLER. MESAJI ALDILARSA GERİSİ ÖNEMLİ DEĞİL. Bizim de kimsenin de bizi sorgulamaya yetkisi yok. Sadece Türkiye Cumhuriyetine hesap veririz.

 İŞE GİRERKEN İMZALATILAN SENET GEÇERLİ Mİ? Neslihan Dereli

 İŞE GİRERKEN İMZALATILAN SENET GEÇERLİ Mİ?

İnternette kısa bir araştırmanın ardında bu konuda gayet başarılı ve açıklayıcı bir yazı olan, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Neslihan Dereli’nin  “İşe girerken imzalatılan senet geçerli mi? yazısını okudum ve sizlere kısaca bir özet geçiyorum.

Öncelikle uygulamanın çok yanlış olduğunu belirten Neslihan Dereli, durumun işçinin zayıf taraf olmasından kaynaklandığını, çoğu zaman ise tutarı boş bırakılarak imzalanmasının insan haklarına aykırılık teşkil ettiğini belirtiyor.

İşçiden Neden Boş Senet Alınır?

İşverenler bu senedin gerekçesini, işçinin iş yerine her hangi bir zarar vermesi ya da işi aniden bırakmasının engellenmesi olarak açıklamaktadır. İşçiler ise çoğu zaman çaresizlikten, bazen de işverene duydukları güvenden dolayı bu senetleri imzalamakta.

Hatırlatma: Fotoğrafını paylaştığımız görselde 6. madde de nöbet tutulan bölgede oluşacak her türlü zararın ve hırsızlık girişimi zarar dahil hepsinin güvenlik görevlisinin karşılanması isteniyor.Fakat iş veren ya kendini çok zeki sanıyor yada Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasından haberi yok, eğer güvenlik şirketleri çalışanları için ssk öder gibi her ay Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırması gerekiyor, çünkü bu tür durumlarda oluşan zarar ve tüm tazminat türü şeyler Mali Sorumluluk Sigortası tarafından karşılanıyor.Eğer yaptırmadıysa güvenlik firmalarının çoğu bunu ekstra bir masraf gibi görüp çoğu zaman yaptırmıyor, son dönemlerde kamu kurumlarında sözleşmeli güvenlik olanlarda da bu durum var, yöneticiler kaynak yok diye yaptırmak istemiyorlarmış… Kısaca böyle bir madde ile size sözleşme imzalatılmak istenirse önce kendilerine hangi çağda yaşadıklarını sorun ve Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmalarını isteyin.

İşveren Boş Senede Nasıl İmza Attırıyor?

İşverenler tarafından boş senet teminat gibi görülüyor. İşe aldığı kişinin, iş yerinde çalışmaya başladıktan sonra kendisine veya iş yerine verebileceği potansiyel zararlara karşı işveren aslında koruma altına aldığını düşünüyor. Bu anlamda hukuken hiçbir geçerliliği olmayan boş senet imzalattırma durumu ve aynı zamanda insan haklarına da aykırılık teşkil eden bir uygulamayla işçiden boş senet alınması doğru bir yaklaşım değil.

Boş Senet Niçin ve Ne Sebeple İmzalanabilir?

 Senet, hukuken sebebe bağlı bir belge olup birinden senet alan kişi, söz konusu senedi bir sebebe bağlı olarak almış olmalıdır. Oysa ki, işe daha yeni başlayacak olan işçinin işverenine senet vermesi için ortada herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Ayrıca, işçiden gelecek dönemde işverene veya iş yerine zarar verebileceği gerekçesiyle senet alınmış olsa bile, bu senedin geçerliliği yoktur.

Alınan boş senetlerin işçinin iş yerinden ayrılmaması için adeta bir tehdit şeklinde kullanılması  işveren açısından son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin işçiden  işe girerken alınan boş senedin üzerine işveren tarafından daha sonraki bir zaman için tarih atılması ve belirli bir miktar yazılması durumunda işveren hileli işlem yürütmekle suçlanabilir.

İşçinin imzası üzerinden imzanın atıldığı tarih belirlenebileceğinden, işverenin senede attığı tarihin ve miktarın işçinin imza tarihinden daha sonraki bir zamana tekabül ettiği tespit edilebilir. İşçi dava yoluna gitmesi halinde, işveren mahkemede hileli işlem yapmakla suçlayabilirsiniz.  İşçi, işten ayrıldıktan bir süre sonra acı gerçekle karşılaşabilir. İşçinin ikametgah adresine gelen bir icra takip emrinde, işçinin işverene senet karşılığı borcunun olduğu ve belirli bir sürede borcun ödenmesi gerektiği belirtilmekte ve ödenmeyen borçlar icra takibine konu olabilir.

İşçi, İmzaladığı Boş Senet Nedeniyle Ödeme Yapmak Zorunda mı?

Bunun için öncelikle bir avukatla görüşerek icra takibine itiraz edilmesi gerekmektedir. Mahkemede, her bir senedin ayrıntısıyla tahlil edilip, senedin düzenlenme tarihine bakmakta, senedin kaynaklandığı borç ilişkisini sorgulamakta ve hatta tanık dinleme yoluna gitmektedir.Senedin gerçekten bir borç ilişkisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmaktadır.

İşveren Boş Senedi Neden Aldığını İspatlayamaması Durumunda

Mahkeme, işçi ile işveren arasında senet ilişkisini doğuracak bir sebep bulunmadığının tespit edilmesi halinde, bu senedin işveren tarafından hukuka aykırı bir şekilde alındığı yönünde karar verilecektir. Bu yüzden, senet de geçersiz sayılacaktır.

İşçilerin her zaman işe giriş anında boş senet imzalatmak isteyen işverenlere karşı tavır almaları mümkün olmuyor. İşçiler, eğer boş senet imzalamaya zorlanırlarsa imzaladıkları senedin arkasına “teminat senedidir” ifadesini not düşmeleri faydalarına olacaktır, en azından mahkemede ne amaçla imzalandığının teyidi daha kolay olur, en mantıklısı hiç imzalamamaktır!

ALO 170  Şikayet Hattına İhbar Etmek

ALO 170  Şikayet Hattına İhbar Etmek

İşçilerin, art niyetli işverenlere karşı boş senet imzalamaması gerekir. Ancak o işe çok  ihtiyacı olan işçiler, boş senet imzalamak zorunda kalabiliyor. Böyle bir durumda, senedin arkasına not düşmek hukuken koruyucu bir tedbir olacaktır. ALO 170 şikayet hattı ile diğer şikayet kanalları da faydalı olacaktır.Alo 170 şikayet edin, müfettişler gelsin işverenin dizlerinin bağı bir çözülsün 😉

İş Başvurusunda İmzalatılan Boş Senetlerin Sonucu

Mahkemeye, bu tip boş  senetlerin geçerliliğini incelerken aşağıdaki hususlara bakmakta ve bu şartlara uymayan senetleri geçersiz kabul etmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

İşçinin imzaladığı senedin bir borç ilişkisinden kaynaklandığını, işveren ispat etmek zorundadır.

Senedin düzenlenme tarihi ile işverenin iddia ettiği borç ilişkisi tarihi birbirini tutmalıdır.

İşçinin iş arkadaşları ve diğer tanıkları açık bir biçimde, iş yerinde güvence senedi imzalatıldığından bahsederlerse, bu durum işçi için çok büyük fayda sağlamaktadır.

İşçisinden boş ya da miktar içeren senet alan işveren, bu senedi icra takibine koyduğunda Yargıtay senedin kaynağı olan borç ilişkisinin kanıtlanmasını istemektedir. Bunu  da işverenden istemektedir. 

Boş Senet Nasıl Doldurulur?

Boş Senet Nasıl Doldurulur?

Boş Senet Nasıl Doldurulur ile ilgili bilgi vermek için aşağıdaki senet örneğinden faydalanmak yararlı olacaktır. Kırmızı ile yazılan madde başlıkları ile Boş Senet Nasıl Doldurulur sorusunu açıklığa kavuşturalım.

Boş Senet Nasıl Doldurulur? Senet Örneği

  1. Ödeme Günü : Senedin en son hangi gün ödeneceğini gösterir. Vade tarihi olarak ta adlandırılır. Bu kısım boş ise senedin ibraz edildiğinde ödenmesi gerekir.
  2. Senet Tutarı: Bu kısımda açık ve net olarak borçlunun ne kadar borca karşılık senedin düzenlendiği gösterilir.
  3. Ödeme gününün yazı ile yazılması: Bu sayede senet doldurulurken karışıklığa mahal vermemek için ödeme günü teyit edilmiş sayılır. İhtilaf halinde bu kısımda yazan tarih geçerlidir.  Senet Örneğinde ödeme günü 14.12.2014 tarihidir. Burada ay olan kısmın harf, yıl ve gün kısmını rakam olarak yazılması rutin hale gelmiştir. 01 Ocak 2016 gibi..
  4. Hamil : Senet borcunun kime ödeneceği yazılır. Yani alacaklı kim ise bu kısıma yazılır. Senet Örneği incelendiğinde Ali CAN Borçlu, Mehmet YILMAZ Alacaklıdır.
  5. Tutarın yazı ile yazılması: Buraya ise 2 nolu yerde yazan tutarın yazı ile yazılması gerekmektedir.
  6. Bu kısıma borcun neden kaynaklandığı yazılır. Bir mal yada hizmet karşılığı düzenlenmiş ise Malen, nakit para için düzenlenmişse Nakden yazılabilir. Boş bırakılmasında bir sakınca olmayıp yazıldığında ispat kolaylığı sağlar.
  7. Borçlu : Buraya borcu ödeyecek kişi yazılır Senet Örneği üzerinde borçlu Ali CAN isimli kişidir.
  8. Düzenleme Yeri, Tarihi : Buraya Senedin Düzenleme tarihi ve düzenleme yeri yazılır. Yazılması zorunlu unsurlardandır. Düzenleme yeri yazılmaz ise borçlu adresi esas alınır. Borçlu adresinde de idari bir birim olan düzenleme yeri yazmıyor ise belge senet hükmünde değildir.
  9. İmza : Senedin esaslı unsurlarında olup imza yok ise senet geçerli değildir. Tek imza yeterli olup toplumda yaygınlaşmış olarak 2 imza alınır. Şirket borçlu olduğunda 2 imza atılması durumunda şirket müdürünün şahsi sorumluluğu da doğmaktadır.

Yukarıdaki bilgiler ile boş senet nasıl doldurulur sorusunun kısmen de olsa cevabı bulunuyor.

Özel Güvenlik Maaşımı Alamıyorum

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞIMI ALAMIYORUM

İnternette Özel Güvenlik Maaşımı Alamıyorum şeklinde yazılanları bir başlık altında topladım.Mutlaka okumanızı öneririm.
Link: isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-maasimi-alamiyorum.html

FAZLA MESAİ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

FAZLA MESAİ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/fazla-mesai-nasil-hesaplanir.html

ANKARA’DA ÖZEL GÜVENLİK OLMAK VE ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI NEDİR?

ANKARA’DA ÖZEL GÜVENLİK OLMAK VE ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI NEDİR?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ankarada-ozel-guvenlik-olmak.html

İşçi İşyerinde Uyurken Yakalanırsa Nasıl İfade Vermelidir

İşçi İşyerinde Uyurken Yakalanırsa Nasıl İfade Vermelidir

https://isacoturoglu.com.tr/securite/yerinde-uyurken-yakalanan-ne-yapmalidir.html

Asgari Ücrette Günah Keçisi Kim?

ASGARİ ÜCRETTE GÜNAH KEÇİSİ KİM?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/asgari-ucrette-gunah-kecisi-kim.html

MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTEREN PATRONLAR DİKKAT!

MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTEREN PATRONLAR DİKKAT!

https://isacoturoglu.com.tr/securite/maasi-asgari-ucretten-gosteren-patronlar-dikkat.html

Özel Güvenlik Maaşları 2019 da Kaç TL Oldu?

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2019 DA KAÇ TL OLDU?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-maaslari-2019-da-kac-tl-oldu.html

WANTED İş ve Kariyer Fuarı 2020

WANTED İş ve Kariyer Fuarı 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/wanted-is-ve-kariyer-fuari-2020.html

İşkur Destekli İŞ KULÜBÜ Nedir? İş Kulübü Ne İş Yapar?

İşkur Destekli İŞ KULÜBÜ Nedir? İş Kulübü Ne İş Yapar?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/iskur-destekli-kulubu-nedir.html

Çağrı Merkezi Çalışma Şartları

Çağrı Merkezi Çalışma Şartları

https://isacoturoglu.com.tr/securite/cagri-merkezi-calisma-sartlari.html

İsa cotur Blog Kimdir?
Takip Edin
Latest posts by İsa cotur Blog Kimdir? (see all)