Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalarda, her bir saat fazla mesai için işçiye normal saatlik ücretinin yüzde 50 üzerinde ücret ödenir. Örneğin işçinin saatlik ücreti 100 TL ise, her bir saat fazla mesai karşılığı işçiye 150 TL ödenir. İşçi fazla mesai karşılığı zamlı ücret yerine serbest zaman talep edebilir. Bu durumda işçiye her bir saat fazla mesaisi için bir buçuk saat serbest zaman verilir. İşçi serbest zaman hakkını, 6 ay içinde kullanmalıdır. Serbest zaman kullanımı için işveren tarih belirleyebilir. İşveren tatil günlerinde serbest zaman kullandıramaz.

Fazla Mesai Ücreti Nedir

Fazla Mesai Ücreti Nedir?

4857 sayılı İş Kanunun 41. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.İş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat. Dolayısıyla 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilir. Fazla mesai yaptırılmasının nedenleri kanunda belirtilmiştir. Sürekli şekilde fazla mesai yaptırılması kanuna aykırıdır.

Bir işçi yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabilir. İşçi kendisi rıza gösterse bile yılda 270 saatten daha çok fazla mesai yapamaz. Yıllık fazla mesai süresi hesaplanırken, yarım saatten kısa fazla mesailer yarım saat, yarım saatten uzun, bir saatten kısa fazla mesailerin bir saat olarak değerlendirilir.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR

Fazla Mesaide Günlük Dinlenme Süreleri

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. Servisle işyerine gelmek için geçirilen zaman da çalışma süresine dahil değildir. Bu nedenle çalışanlar günlük çalışma süresini ara dinlenmeleri çıktıktan sonra ve işbaşı yaptıkları saat üzerinden hesaplamalı. Haftalık 45 saat sınırı aşılabilir ve aşıldığında çalışana fazla mesai karşılığı ücret ödenmesi gerekir. Ancak günde en fazla 11 saat çalışılabilir. Her ne şart altında olursa olsun günde 11 saatten fazla çalışılamaz. İşçinin rızası olsa bile 11 saatten fazla çalışmaya izin verilmez.

Ali Tezel Anlatıyor: Fazla Mesai Nasıl Hesaplanıyor

 

Özel Güvenlik Maaşımı Alamıyorum

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞIMI ALAMIYORUM

İnternette Özel Güvenlik Maaşımı Alamıyorum şeklinde yazılanları bir başlık altında topladım.Mutlaka okumanızı öneririm.
Link: isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-maasimi-alamiyorum.html

ANKARA’DA ÖZEL GÜVENLİK OLMAK VE ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI NEDİR?

ANKARA’DA ÖZEL GÜVENLİK OLMAK VE ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI NEDİR?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ankarada-ozel-guvenlik-olmak.html

Özel Güvenlik İş Başvurusunda Boş Senet İmzalatma Tuzağı

Özel Güvenlik İş Başvurusunda Boş Senet İmzalatma Tuzağı

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-is-basvurusunda-bos-senet-imzalatma-tuzagi.html

WANTED İş ve Kariyer Fuarı 2020

WANTED İş ve Kariyer Fuarı 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/wanted-is-ve-kariyer-fuari-2020.html

İşkur Destekli İŞ KULÜBÜ Nedir? İş Kulübü Ne İş Yapar?

İşkur Destekli İŞ KULÜBÜ Nedir? İş Kulübü Ne İş Yapar?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/iskur-destekli-kulubu-nedir.html