2019 yılı için asgari ücret rekor artışla 2020₺ oldu ve gözler yapılacak zamlara çevrildi, peki suçlu kim? Asgari ücrete ayın sonunu getirmeye çalışan mı, işveren mi, devlet mi, yapılan zamlar ve vergiler mi? İşte bu sayfada bu konuya cevap arayacağız.Asgari Ücrette Günah Keçisi Kim? 

Asgari Ücrette Günah Keçisi Kim?

2019 yılı için yapılan asgari ücret için tahminim 1750₺ olur diye düşünüyordum ama yanılmışım, bu kadar çok fark vereceklerini hiç hesaba katmadım.Fakat 2019 Mart ayındaki yerel seçimlerin de bu fiyatın belirlenmesinde etkisi olduğunu söyleyebiliriz.Dilerseniz 2019 yılında asgari ücret bekar birisi için ne kadar olmuş önce ona bakalım.

2019 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

2019 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde bir önceki yıla göre %26.05 artışla 2,020 TL olarak belirledi.Aşağıdaki tabloda asgari ücretli bekar birisini için AGİ oranına bakarak genel bir tablo çizebiliriz. 2019 Agi Oranı 191,88₺ olmuş.Asgari ücretle çalışacak birisinin ise işverene toplam maliyeti 3.006,12 ₺ olarak çıkıyor.( Çok komik bir durum var fark ettiniz mi? Birazdan aşağıda anlatacağım.)

2019 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Şimdi bir de aşağıdaki tabloya bakalım geçmiş yıllarda asgari ücrete yapılan zamları görelim hemen.

Geçmiş Yıllarda Asgari Ücrete Yapılan Zamlar

Geçmiş Yıllarda Asgari Ücrete Yapılan Zamlar

Yukarıdaki tabloya bakarsanız arkadaşlar 2016 yılında asgari ücretin 1000₺ den 1300₺ çıktığını göreceksiniz.Ben yıllarca (2007 SSK başlangıcı) asgari ücrete çalışmış birisiyim ve böyle ani bir artışı ilk defa gördüm.Ayrıca evin tüm ödemelerinden tutun market alışverişine kadar yaparım, yani fiyatları ve zamlanan ürünleri iyi bilirim.

2016 Yılında Asgari Ücret 300₺ Artışı Sonrası Neler Oldu?

2016 yılında seçimler için yapılan asgari ücret zammı ile 1300₺ yani 300₺ birden artınca marketteki etiketlerin çok ani artığını çok iyi biliyorum ve bu durum 2019 asgari ücret artışından sonra da aynı şeylerin olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Mesela 1kg çay 15₺ civarındayken 18,19₺ ye çıktı, 5kg toz şeker 11₺ iken hemen arttı, üzerinden o kadar çok zam geldi ki tam fiyatlar inanın aklımda değil.Ekmek 75 kuruştu 1₺ olmuştu.Tabi zamlar bununla sınırlı değil, asgari ücrete zam gelince her şeye zam otomatik geliyor, yani alım gücümüz düşüyor.Bunu tüm asgari ücretle geçinmeye çalışanlar biliyor ama bizi yöneten cahiller bir türlü öğrenemedi gittiler!

  Ayrıca 2016 yılında asgari ücrete yapılan 300₺ zammın 100₺ devlet tarafından 9 ay kadar destek verildi ama bunu hiç dillendirilmedi.2016 yılında geçmiş yıllardaki gibi ortalama 100₺ civarında zamlanıp 1100₺ gibi bir rakam olacaktı.Yani işveren her çalışanı için 100₺ daha fazla vermiş oldu.Çalışanlarına 100₺ daha fazla verecekleri için ortalığı ayağa kaldırdılar, hatırlayanlarınız vardır.

Asgari Ücrette AGİ Oyunu?

Asgari Ücrette AGİ Oyunu?

En sinir olduğum konulardan birisi AGİ kısmıdır! Çünkü asgari ücretin içinde AGİ indirimi olarak gösterilir, çoğu asgari ücretli de dahil olmak üzere AGİ denilen uygulamanın ne olduğunu bilmez.Bilenleriniz vardır belki eskiden market fişleri toplayıp yıl sonu onu büyük sarı zarfın arkasına miktarlarını yazıp maliyeye teslim ediliyordu ve fişler incelendikten sonra devlet bize marketteki alışverişte alınan KDV yi geri iade ediyordu.Daha sonra bu işlem Türkiye geneli yapıldığından maliye işin içinde sanırım çıkamadı ve bir kanun değişikliğiyle 2019 yılında uygulamada değişikliğe gidildi.Artık kimse fiş toplamayacak ve fiş toplamaya son gibi haberlerle müjdeyi duyduk.İşte bu toplanmayan fişlerin yerine bekar, evli, çocuklu çalışanlar için bir fiyat listesi belirlendi ve her yıl bu ücretler asgari ücret artış oranına göre artış gösterdi.

Aslında haberlerde Asgari ücretin içine sıkıştırılıp gözden kaçırılırcasına söylenene Asgari Geçim İndirimi aslına işverene hiçbir yük getirmiyor, ama haberlerde şöyle bir algı oluşturuluyor.Asgari ücretin içinde asgari geçim indirimini işveren lütfetmiş de biz işçilere vermişler gibi servis edilmesine çok sinirleniyorum. 

Arkadaşlar; Asgari Geçim İndirimi aslında işverenin bize bir hediyesi değil, bizim KDV denilen baş belası toplamadığımız market fişlerinin yerine alacağımız şeyin adı oluyor.Yani biz tüketicilerin babamızın malı gibi öz ve öz hakkımızdır!Bu ücrete göz diken bazı aç gözlü işverenler olabilir çünkü geçmişte çok gördüm hala da olacaktır, sakın ha onları bu ücreti yedirtmeyin.

Aklınıza takılan kısmı var bu asgari geçim indiriminde  hemen onu da özetliyorum.İşe girerken bildirdiğimiz bu AGİ’ye göre devlete bildiriliyor ve Devlet baba da diyor ki; Sen bu AGİ tutarını benim adıma çalışanına öde ben de senden alacağım vergiden bunu düşeyim diyor en basit tabirle 😉 

İşe girerken bilgilerinizi doğru verin yanlış bilgiden dolayı işinizi bile fes edilebilir.Aynı durum AGİ içinde geçerli, özellikle evli ve karı-koca çalışanlar AGİ yi kim alacaksa onu belirsin işverene, sonra faiziyle alıyorlar.

2019 AGİ Ücreti Ne kadar Oldu?

2019 AGİ Ücreti Ne kadar Oldu?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ); geçtiğimiz yıl en düşük 152 TL olan AGİ tutarı, bu yıl ise bekar birisi için 191 lira olarak belirlendi. Evli, eşi çalışan 5 çocuklu bir çalışan için AGİ 326,15₺ alacak.Yukarıda bahsettiğim fiş toplanıp aldığımız KDV indirimi var ya işte o bu oluyor.Ve bu para işverenin cebinden çıkmıyor, ama ne hikmetse asgari ücretin içine sıkıştırılıp işverenin ödediği maaş gibi lanse ediliyor, hatta çalışan işçinin işverene maliyeti 3006₺ oldu deniliyor ama AGİ yi içinden düşmüyorlar.Asgari ücrette oyun içinde oyun dönüyor adeta.

2020TL den 191TL AGİ yi çıkartalım, 1829₺ işverenin işçisine ödediği maaş arkadaşlar.Bizi yıllarca kandırdılar AGİ yi asgari ücretin içine dahil edip, işverenin lütfuymuş gibi gösterilip durdu.Haber kanalları bile asgari ücret 2020₺ oldu ne düşünüyorsunuz diye soruyor, gerçekten büyük bir algı operasyonu bu.Yani işverenin cebinden çıkıp bize ödeyeceği para 1829₺ olup 191₺ AGİ bizim kendi hakkımızdır.İşverenler bu artışı bahane edip devlette bu ücretin bir kısmını da sen öde diyecek, ve bunun parası dolaylı olarak biz çalışanların cebinden çıkacağı söyleyebiliriz.

Ayrıca evli olup eşiniz çalışıyorsa, eşlerden birisi çocuklu aği alır, diğeri ise standart bekar gibi agi alır, bu hep karıştırılıyor bilginize

Elektrik Su Doğal Gaz’dan Ne kadar Vergi Alınıyor

Aşağıda sizlere 2018 Aralık ayının faturasını paylaşıyorum, ne kadar çok vergi ödüyoruz umarım fark etmişsinizdir, peki siz son faturanızda ne kadarını vergi olarak ödediniz lütfen yorum kısmına yorum yapmayı unutmayalım.

Yukarıda gördüğünüz üzere arkadaşlar elektrik, su ve doğal gazda ödediğimiz faturaların yarısı vergi diğer yarısı ise tüketim olarak görüyorsunuz.Bu tablo hakkında konuşulacak o kadar çok şey var ki yazsam roman olur.Daha cep telefonundan alınan vergiler, 1 yılda toplu ulaşıma verdiğim ücreti, gıda ve giyimi yazmıyorum…

YouTube'da 2019 Asgari Ücret Röportaj Videoları

YouTube’da 2019 Asgari Ücret Röportaj Videoları

Asgari ücret 2020₺  olunca bazı sokak röportajları yapanlar bunu vatandaşlara sormuşlar videoları izledim, zaten asgari ücrete çalışanlar gündüz saatinde işte olacağı için ya işsizler yada emekliler yorum yapıyor, tabi onlarda körü körüne konuşmaları görmelisiniz tam bir rezillik.Bazısı iktidarı övüyor, sonra başkası mikrofonu kapıp muhalefeti övüyor, iş asgari ücretlinin derdinden çıkıp propagandaya dönüşüyor anlayacağınız.

Asgari Ücretli Simit Çay Hesabı Yapanlar!

Asgari Ücretli Simit Çay Hesabı Yapanlar!

Yarın bir günde siyasetçiler ortalığa çıkıp “efendim asgari ücretli vatandaş geçinemiyor, sabah öğlen akşam simit çay yerse şu kadar para tutuyor, bu büyük bir haksızlık adaletsizlik.” diye mecliste  çemkirmeye başlarlar.Haberlerde simit çay hesabı yapan zeka özürlü fukaralara buradan sesleniyorum, bizim adımıza yani asgari ücretliler için çay simit hesabı dalga geçmeyi bıraksınlar! İşverenlerin (mecliste bulunan vekillerin %90 aynı zamanda birer işveren) kaçırdıkları vergilerin hesabını yapsınlar.Vergiler düzgünce ödenirse biz asgari ücretlilerde daha rahat geçiniriz, onlar vergi kaçırıyor faturasını gariban halk ödüyor.

Bir de utanmadan meclisin kürsüsünden show yapıyorlar, güya biz asgari ücretle geçinemediğimiz için üzülüyorlarmış, geçin bu numaraları geçin, burada hesap vermeseniz bile ahirette kaçırılan verginin hesabı bizlere ödenecek, burada işi kılıfına uydurdunuz diye paçayı yırttık sanmasın kimse!

İşverenin Aldığı Teşvikler Nelerdir?

İşverenin Aldığı Teşvikler Nelerdir?

İşverene devlet tarafından bir çok teşvik veriliyor.2019 yılında işverene teşvik verilmesi muhtemel konulardan birisi de asgari ücret konusunda olacağını düşünüyorum, çünkü 2016 yılında asgari ücret 300₺ zamlanınca bu ücretin 100₺ kısmını devlet baba üstlenmişti.2019 asgari ücretinde ne kadarını üstleneceği ilerleyen zamanda netleşecektir.

Asgari Ücrette İşveren Teşviki 2019

Teşvikler şu şekilde olacak; 150 kişiye kadar 150₺ teşvik desteği, 150 ve üstü işçi çalıştıran için 100₺ teşvik desteğini devlet verecek

İşverene yapılan bir çok teşvik var, öncelikle sektör bazlı değişiklikler ve iş yerinin teşvik bölgelerinde olup olmaması da önem taşıyor.Ben sizlere kısaca fikir vermesi için aşağıda bir kaç örnek vereceğim.

İlave istihdam teşviki diye vergiye, primi devlet ödüyor yani almıyor.

Genç işçi işe alındığında, üniversite mezunu, kadın işçi alımlarında yine devlet baba işvereni teşvike boğuyor anlayacağınız. Son zamanlarda İşkur üzerinden iş başı yapılması modası var, işçi almasa bile işveren reklam olsun diye işkura ilan atanlar bile var.

Bazıları özellikle teşvik alabilmek için son 6 ayda SSK olmayan kişileri tercih ediyorlar, teşvik süresi dolunca da performansını beğenmedik deyip kapının önüne koyuyorlar.Bu tür firmaları teşvikten men edilmesi gerekir, bizden toplanan vergilerle işverenler ihya ediliyor, zaten vergide vermiyorlar, teşvik süresi dolduğu yıl firmayı iflas gösterip, başka isimde bir firmayla yeniden teşvik alamaya devam ediyorlar.  Anlayacağınız vergisiz  hayat oh ne rahat!

Asgari Ücretlinin Alım Gücü Neden Artmıyor?

Asgari Ücretlinin Alım Gücü Neden Artmıyor?

Asgari Ücretlinin Alım Gücü Neden Artmıyor?” sorusunun cevabı gayet basit aslında, asgari ücrete yapılan zamla birlikte her şeye zam geliyor, eline geçecek olan paranın daha fazlası yelen dolaylı zamlarla elinden çıkıp gidiyor.Bu arada devletin bizden aldığı %15 gelir vergisini de hatırlatmak isterim, her yıl Temmuz ayında, asgari ücretli gelir vergisinde %15 vergi diliminden %20 vergi dilimine kayacak haberlerini duymuşsunuz, yani asgari ücrete çalışıyorsun ve işverenler gibi vergi ödüyorsun %20 vergi dilimine kayınca koskoca holdinglerle aynı kategoride yer almış oluyorsun.Holdingler bile senden daha avantajlı oluyor, onlar her şeyi gider olarak gösteriyor, sen gösteremiyorsun!

Yukarıda bir ev için gerekli olan kira, elektrik, su, internet, doğal gaz, mutfak masrafları, giyim, ulaşım…  gibi ihtiyaçların tamamında hissettirilmeden alınan KDV’ler aslında asgari ücretliye yapılan zammı alıp götürüyor.

Devlette haklı ne yapsın kayıt dışı olarak (SSK kaydı olmadan) çalıştırılanların oranı %30 olarak söyleniyor, işverenler vergi vermemek için kayıt dışı çalıştırıyor.İşverenler vergi vermekten kaçındığı için devlet faturayı herkese kesmiş oluyor sözün özeti, burada en fazla etkilenen asgari ücretle geçinmeye çalışanlar ve emekliler geliyor.

 Aynı şey benzin fiyatlarında da geçerli, ham petrol rafineriye girmeden bir vergi, işlenince bir vergi, işlendikten sonra vergi, dağıtılınca vergi, otomobilin deposuna girince vergi alınmak suretiyle dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke oluyoruz, sebebi gayet basit, zenginler ve iş adamları vergi kaçırıyor devlette zenginden alamadığı vergiyi benzin gibi tüketim ürünlerinden alıyor.Herkes vergisini verse böyle bir durum zaten olmaz!
Sadece bu değil siz aracınıza benzin alıp binemezken, koskoca trilyonluk yatları olan zenginler sizin ödediğiniz ücretin yarısını ödeyerek yatına benzin alıp sefasını sürüyor, bunlara örnek çok verebiliriz, pırlantadan ve altından alınmayan vergiler gibi.Devlet vergiyle yaşamını sürdürür, ama bu vergiyi  zenginden alıp fakire vermesi gerekirken, zenginden alamadığı vergiyi herkesten alma yoluna gidiyor.

Milletvekili Maaşları?

Milletvekili Maaşları?

Unutmadan hatırlatmakta fayda var mecliste el kaldırıp indirmekten başka bir vasfı olmayan 600 tanecik vatandaşımız var, bunlara her ay 2018 yılının 2. döneminden itibaren 20.646₺ para ödüyoruz, 20.646₺ sadece maaşları olup bir sürü sosyal hakları oluyor, her sosyal hak para demek onuda hatırlatayım.

20.646 x 600 vekil = 12.387.600 ( Her ay 600 Vekile 12 Trilyon 387 Milyar 600Bin TL) bunu 12 ay ile çarptığımızda 148 Trilyon 651 Milyar 200Bin TL eski para türünden sadece maaş masrafları var.Tabi etraflarında bir sürü çalışanı, danışman adı altında yancıların aldıkları paraları saymıyorum. Türkiye’nin kaynakları çok ama hep birilerini ihya etmek için kullanılmış.

Türkiye’de asgari ücretli fiyatın geçerli olduğu tek yer TMBB yemekhanesi olup fiyatları adete hepinizi şoke edecek derece düşüktür.
 Ayrıca meclisteki bu 600 tane maaşlı vatandaşlarımız %90 aynı zamanda birer işveren (sanırım işveren deyince ne demek istediğimi anlamışsınızdır) olduğunu da hatırlatmak isterim.Nasıl bu habere çok sevinmiş olmalısınız!Sevinmediniz mi, ama onları biz seçiyoruz? Aslında hikayenin özeti şu; kendilerini millete seçtirip millete vekillik etmek yerine zenginlerin vekili, işverenlerin kankisi olduklarını bilmenizde fayda var.Canları sıkılınca mecliste arada bir de ayakkabılı, sandalyeli, kılıç kalkancılık oynadıkları da bilinmektedir.Tabi bu oyunun sonundan kıyak emekli olacaklarını da hatırlatmakta fayda var. Mecliste bu kadar işveren varken bizim haklarımızı koruyacak kanunların çıkması biraz zor!

Sadece vekil maaşlarını örnek verdiğimize bakmayın, benzer şeyler tüm kamu kurumlarında geçerli olduğunu söyleyebilirim, örneğin askeriyede yemeklerin çoğu çöpe gidiyor en basit örnek verecek olursak, her taraftan israf  diz boyu, bir de kurumlardaki müdürlerin makam arabaları sevdası yok mu, diyecek kelime bulamıyorum.Asgari ücretli akşama kadar çalışıp canı çıksın, dolaylı yollarla alınan vergilerle kamu kurumları sefa sürsün, bizden utanmıyorsunuz onu biliyoruz, Allah’tan korkun Allah’tan!

Biz asgari ücretliler neden kemer sıkıyoruz!Devlet sıksın, toplaması gereken vergileri düzgünce toplayamıyorsa bunun bedelini bizler neden ödüyoruz! Biraz da devlet sıksın kemer, kamuda çalışanlar sıksın, kessinler maaşlarından %10 zaten bizden toplanan vergilerle maaşlarını alıyorlar.

Sonuç:Asgari ücrete yapılan zamları yine diğer zamlar alıp götürüyor, burada asgari ücrete zam yapmaktan daha önemli bir konu var, asgari ücretlinin alım gücünün artılması, dolaylı yollarda alınan vergilerin bir an önce azaltıması, işverenlerin vergi kaçırmasının önüne geçilmesi gerekir.Ayrıca devlette memurlara kemer sıkma politikası uygulamalıdır. Bütün yük asgari ücretlinin sırtına sarılıyor, devlet memurlarının maaşlarından % kesintilere gidilmesi gerekir.

MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTEREN PATRONLAR DİKKAT!

MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTEREN PATRONLAR DİKKAT!

https://isacoturoglu.com.tr/securite/maasi-asgari-ucretten-gosteren-patronlar-dikkat.html

İş Başvurusunda Boş Senet İmzalatma Tuzağı

İş Başvurusunda Boş Senet İmzalatma Tuzağı

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-is-basvurusunda-bos-senet-imzalatma-tuzagi.html

İŞ YERİNDE UYURKEN YAKALANAN NE YAPMALIDIR?

İŞ YERİNDE UYURKEN YAKALANAN NE YAPMALIDIR?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/yerinde-uyurken-yakalanan-ne-yapmalidir.html

Özel Güvenlik Maaşları 2019 da Kaç TL Oldu?

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2019 DA KAÇ TL OLDU?

https://isacoturoglu.com.tr/securite/ozel-guvenlik-maaslari-2019-da-kac-tl-oldu.html