Çubuk Turşu Festivaline Gittik

2017 Çubuk Turşu Festivaline Gittik

Bu yıl 12. düzenlenen Çubuk Turşu Festivali, geçen yıl 15 Temmuz darbe girişimi sonrası iptal kararı alınmıştı.Çubuk Turşu Festivalinin ilki 2015 yılında yapılmaya başladığını belirterek anlatmak isterim.

Çubuk Turşusu Coğrafi İşaretli Ürün Tescili Aldı

Çubuk Turşusu Coğrafi İşaretli Ürün Tescili Aldı

Çubuk Turşusu 2008 yılında 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Karaname’nin 12 nci maddesi gereğince, tescil edilerek patentli bir turşu markası haline geldi.Merak edenler TPE sitesinden detaylara ulaşabilir

Çubuk Turşunun Tarihi

Çubuk Turşunun Tarihi

Çubuk Turşusunun tarihine bakacak olursak, Çubuk’ta ilk olarak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyü sakinlerinden, Ankara Kızılay’da balıkçılık yapan Feyzullah Gül’ün Rum olan bir dükkân komşusunun tavsiyesi üzerine köyde salatalık yetiştirip ve turşu üretimine başlamış. Çengelköy bademi denilen salatalıkları yetiştirerek turşu ticaretine başlar ve tüm köyü de teşvik eder. Turşu önceleri Aşağı Çavundur Köyü’nde evlerde yapılırken daha sonra büyük imalat hanelerde yapılmaya başlanır ve turşu sektör haline gelir. Bugün çevre Köylerde ve Çubuk merkezinde pek çok aile turşuculukla geçimini sağlamaktadır.

Dünyadaki Turşu Tarihçesi

Dünyadaki Turşu Tarihçesi

Kısaca dünyadaki turşu tarihinden de biraz bahsedelim.Turşu antik çağlarda salatalığın Anavatanı Hindistandan M.Ö.2030 yıllarında ortaya çıktığını ve Mezopotamya üzerinden Batı Asya, Yunanistan ve Mısır gibi uygarlıkların kültürüne girmiş. Denizaşırı ülkelere yol alan gemilerdeki denizcilerin temel beslenme kaynakları ise ambarlarında fıçıların içindeki turşular bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.Askerlere savaşda güçlü olmaları için turşu verildiğini de hatırlatmak da fayda var.


Turşu suyundaki probiyotiklerin sağlımız için önemini anlamadan, turşuyu niçin tüketmemiz gerektiğin anlayamayız!Dr.Yavuz Dizdar hocamını sanırım televizyon proğramlarından tanımıyanımız yoktur.Dr.Yavuz Dizdar ev yapımı turşularda (içinde kimyasal, fabrikasyon, bozulmayı önleyici maddeler konulanlar hariç)  bir kaşığında 1Milyon probiyotik bulunuduğunu her proğramda uzun uzun anlatıyor.Ve turşunun bir fermente ürün olduğunu bilmeyenlerimiz çoğunlukta olup, fermente ürünler hakkındaki yazımızı okumanızı öneriyorum.

Çubuk Abad Parkı Nerede ve Nasıl Giderim

Çubuk Abad Parkı Nerede ve Nasıl Giderim?

Turşu festivalinin düzenlendiği Abad Parkının nerede olduğu hakkında fazla bilgi bulamadığım için kolları sıvayıp sizlere bu konuda bilgilerin bulunduğu yazımı okumak için tıklayın.

Çubuk Abad Parkına Nasıl Giderim?

Çubuk Abad Parkı Nerede?

12.Çubuk Turşu Festivaline ilk gün gittim.Herkesin merak ettiği ve turşu festivalinin düzenlendiği Abad Parkının nerede olduğu hakkında fazla bilgi bulamadığım için kolları sıvayıp sizlere bu konuda bilgiler vermek istiyorum.Abad Parkı yeni yapıldığı için google amca da bile çıkmıyor.

Çubuk Abad Parkına Nasıl Giderim/ Ankara şehir turu Ego

Çubuk Abad Parkına Nasıl Giderim?

Çubuk Abad Parkına Turşu festivali nedeniyle ulaşmak çok ama çok kolay.Bunun için öncelikle Çubuk ilçesine gelmeniz gerekiyor.Sonra Abad Parkını önünüze çıkan herkese sorabilirsiniz, tabi birde GPRS olması şart.Merak etmeyin aşağıda konum olarak linkini vereceğim.Turşu festivaline toplu taşıma ile geliyorsanız, yani EGO ile araçlar festival boyunca  son durağa gitmeden önce Abad Parkına kadar gidip, sonra son durağa gidiyor.Veya Çubuk Belediyesinin önünde inersenin, oradan da ücretsiz üstü açık olan ve Ankara’da belli noktalarda sıkça gördüğümüz Ego Şehir Turu araçlarıyla gidebilirsiniz.

Çubuk Abad Parkı Nerede?

Çubuk Abad Parkının google görünmeyen festivalin yapıldığı alanı daire içine aldım.

Çubuk Abad Parkı Nerede Çubuk Abad Parkı Nerede

Çubuk Abad Parkı Nerede Çubuk Abad Parkı Nerede

Çubuk Abad Parkı Havadan Çekimi

Çubuk Turşu Festivaline Katılan Turşu Markaları

Zavrak Turşuları
Zirve Turşuculuk
Aydos Turşuları
Osmanlı Turşu Evi
Benli Turşuculuk
Kayahan Turşuculuk
Yakup Yerli Turşuculuk
Azeri Turşuculuk

 

Maraş Yemenisi (Çarık) Çubuk Turşu Festivalinde Kamil Kuyukazan

Maraş Yemenisi (Çarık) Çubuk Turşu Festivalinde

Kamil Kuyukazan Cep:0536 867 8887

Misafir Ülkeler Çubuk Turşu Festivalinde

Çubuk Turşu Festivaline Bangladeş, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Kosova, Suriye, Türkmenistan, Yemen, Afganistan, Eritre, Mali, Kırgızistan, Kazakistan misafir ülkeler olarak katıldı.

Çubuk Turşu Festivali Değerlendirmesi

Çubuk Agat Taşları Festivalde Yoğun İlgi Gördü

Çubuk Agat Taşı Muhteşem Anlatım

“ÇUBUK AGAT TAŞINI” UZMANINA SORDUK

Çubuk Agat Taşını Uzmanına Sorduk

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/cubuk-agat-tasini-uzmanina-sorduk.html

Doğal Taşlar İşleme Atölye Çalıştayı

Doğal Taşlar İşleme Atölye Çalıştayı

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/dogal-taslar-isleme-atolye-calistayi-cubukta-yapildi.html

Çubuk Turşu Festivali Ne Zaman 2020

Çubuk Turşu Festivali 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/cubuk-tursu-festivali-2020.html

Çubuk Turşu Festivali

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cubuk-tursu-ve-kultur-festivali-2018.html

Çubuk Turşu Festivali 2019

14.Çubuk Turşu Festivali 2019

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/cubuk-tursu-festivali-2019.html