“Çubuk Agat Taşını” Uzmanı Burhan Cücük

Çubuk Agat Taşı, Ankara’nın Çubuk ilçesinden çıkarılan, aslında tüm dünyada bilinen ama Çubukluların bile yeni keşfettiği, yarı değerli doğal bir taş. Çubuk Agat Taşı, süs taşı olmasının yanı sıra üzüntü ve strese karşı da koruyucu olarak kullanılıyor.2017 Uluslararası Çubuk Turşu Festivalinde stant açan ve kendisiyle Çubuk Agat Taşı ve diğer değerli taşlar hakkında detaylı ve bir o kadar da keyifli bir video çekmiştim.Bu video youtube da 5 ay gibi sürede 10Bin tıklanma alarak kanalımda en fazla tıklanan videolar arasına girdi.İşte o çok tıklanan Çubuk Agat Taşı videosu;


Bu video Çubuk Belediyesinin desteğiyle Agat taşı meslek edindirme kurslarında yapılıp sergilenen ürünlere ait mini bir videodur.

Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?

Çubuk Agat taşı, adını üzerindeki desenlerden alıyor. Türkiye’de 15 milyarlık rezervi olan Çubuk Agat taşı’na, yeni bir iş kapısı olarak bakılıyor.Türkçe’de bu materyal “akik” olarak adlandırılıyor yani bildiğimiz Akit Taşı diyebiliriz.Ayrıca Çubuk’da bulunan Karagöl’ü herkes duymuştur ve bir krater göl özelliği olduğunu hatırlatmak isterim.Bu jeolojik yapıdan dolayı agat taşının oluşması için özel bir imkan sağladığı söylenebilir.

3 yıl önce düzenlenen Çubuk Kültür Festivali sonrasında yarı değerli taşlara en çok İngilizler rağbet göstermiş, başta İngiltere olmak üzere Almanya, Macaristan, Azerbaycan, Kazakistan, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Şili, Lübnan, Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edilmeye başlanmış. Çubuk Agat taşının ağırlıklarına ve yapısına göre fiyatlarının 30 lira ile 150 lira arasında değişiyor.

Çubuk Agat Taşının Faydaları Nelerdir

Çubuk Agat Taşının Faydaları Nelerdir?

Çubuk Agat Taşının faydalarını sıralayacak olursak şunlardır;

 • Genel sağlık taşlarından olup bedeni güçlendirir.
 • Vücuttaki fazla veya olumsuz enerjiyi boşaltır ve böylece stresi yok eder, sakinleştirir.
 • Kişiyi sosyalleştirir, çevre ve insanlarla uyum sağlamasına yardımcı olur. Barışçıl yapı oluşturur.
 • Korkuların yenilmesinde, cesaretin artırılmasında yardımcı olur.
 • Akıl ve mantık gücünü geliştirir. Yaratıcılık yeteneğini güçlendirir. Bu nedenle sanatçılar ve öğrenciler için önemlidir.
 • Dikkati toplamaya ve ihtiyatlı hareket etmeye yardımcı olur.
 • Lenflerin sirkülasyonunu rahatlatır.
 • Tansiyonu dengeler, özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir.
 • Nazara karşı koruma sağlar. Zira ilk bakış için dikkat çekici özellik taşır.
 • Kırmızı akik taşı öncelikle kalple ve kan dolaşım sistemiyle ilişkilidir. Kalbi korur, kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Damarları kuvvetlendirir.
 • Duygu ve sevgi aşılar, kendilerine duyulan sevgileri algılatır.
 • Yosunlu Akik göz sağlığı için yararlıdır. Uyku verir.  Bitkiler ve madenler alemini tanıma, kavrama ve birleştirme gücü verir.
 • Yosunlu ve mavi akik, güzel konuşma ve yazma yeteneği verir.
 • Enerji yenilenmesi sağlar. Fiziksel enerjiyi dengeli bir şekilde artırır.
 • Pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı keser.
 • Kötü rüyalara karşı kullanılır, iyimserlik duygusu verir.
 • Gerçeklerin farkına varılmasına yardım eder.
 • Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.
 • Ağrıları gidermek için kullanılabilir.
 • Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
 • Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.
 • Yoksulluktan kurtarır. Uğur ve bereket sembolüdür, bu amaçla da kullanılır. Özellikle iş adamlarının pantolon ceplerinde akik taşımasının maddi bereketi arttıracağına inanılır. İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır.[

Çubuk Agat Taşını Hobi Olarak Yapıyordu Şimdi Mesleği Oldu

Burhan Cücük Çubuk Agat Taşını Hobi Olarak Yapıyordu Şimdi Mesleği Oldu

Video çekmeye gittiğimizde Burhan Bey, geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansından geldiklerini ve haberlere çıktığından bahsetti ve bizde araştırdık ve sizlere o haberin detayını ve videosunu aşağıdaki bölümde paylaşıyoruz.


Ankara’nın Çubuk ilçesinde ikamet eden Burhan Cücük (38), hobi olarak başladığı Çubuk Agat taşı işlemeciliğini meslek edindi.

Evli ve 2 çocuk babası Burhan Cücük, yaklaşık 3 yıl önce yerel gazetede Çubuk Belediyesi ve Ankara Kalkınma Ajansı işbirliğinde taş işleme ve takı tasarım kursu açılacağı haberini okuduktan sonra kursa katılmaya karar verdi.

Burhan Cücük, devam ettiği kursta öğrendiklerinden etkilenip, hobi olarak yapmaya başladı. Gittiği her yerden yarı değerli taşlar toplayan Cücük, gücü yettiklerini elinde gücü yetmediği taşları ise kendi tasarlayıp sanayide arkadaşlarına yaptırdığı makineyle işlemeye başladı. İşlediği taşların yakınları ve çevresinden büyük beğeni görmesi üzerine güvenlik görevlisi olduğu işi tamamen bırakan Cücük, hobi olarak başladığı taş işlemeciliğini meslek edindi.

Çubuk Agat Taşını Hobi Olarak Yapıyordu Şimdi Mesleği Oldu

– “İşlediğim taşları sosyal medya aracılığı ile satıyorum”
Burhan Cücük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada sadece ilçelerinde yer alan Çubuk Agat taşının yaklaşık 2 yıldır hayatının bir parçası haline geldiğini bildirdi.

Gününün bir kısmını taş toplayarak diğer bölümünü ise taşları işleyerek geçirdiğini ifade eden Burhan Cücük, şöyle devam etti:

“Daha önce bir kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum. Taşlara olan merakım daha baskın gelince işi bıraktım. Çok iyi de yaptığımı düşünüyorum. Taşlarla uğraşmak bana büyük mutluluk veriyor. Gücümün yetmediği taşları tasarlayıp sanayideki arkadaşlarıma yaptırdığım makinede işliyorum. İşlediğim taşları sosyal medya aracılığı ile satıyorum. Güzel desenli taşlar çıkarsa onları genelde koleksiyoncular alıyor. Yapacağımız ürüne göre taşın işleme süresi değişiyor. Taşlarda biri diğerine benzemeyen çok güzel desenler, renkler ve şekiller ortaya çıkıyor.”

Bir birinden farklı ilginç çalışmalar da yaptığını aktaran  Burhan Cücük, en büyük hayalinin büyük bir atölye açarak ilçede istihdama katkı sunmak olduğunu vurguladı.
Çubuk Turşu Festivalinde açtığı stantda ürünlerini sergilediğini belirten Burhan Cücük, “Benim için önce hobiydi ama artık mesleğim oldu. Çok mutluyum.” dedi.

Türkiye’nin Değerli Taşları Video 1


Bu videoda Burhan bey, yarı değerli taşlarla nasıl tanıştığından başlıyor, atölyede yapılan işlemleri anlatarak video devam ediyor.

Çöl Gülü Taşı (Sivas), Kalsit Kristali (Kütahya), Kuvars taşını definecilerin sürekli elmas ile karıştırdığından bahsediyor ve Türkiye’nin jeolojik yapısının elmas için uygun olmadığını bu bölümde detaylıca anlatıyor.Kuvars taşı en çok Aydın Çine bölgesinden çıkıyormuş. Amatist taşı (Balıkesir /Dursunbey), ayrıca Çubuk ve Yozgat yöresine ait amatist örneklerini gösterdi.

Türkiye’nin Değerli Taşları Video 2

Galen madeni Kütahya bölgesinden çıkıyor ve aslı kurşun olup, eritildiğinde bizmut kristali (yapay bir kristaldir) elde ediliyormuş.Çubuk agat taşı ve çeşitliliği bakımından dünyada en zengin bölge olarak biliniyor.

krom, süt opal, bor, Kastamonu bal opal, Kolavut taşı (Tokat -Zile), Ağaç opaller, Tokat Almus Agatı, Kyanit taşı, leopar krom, Yeşil Opal (Kütahya), Morion (dumanlı) kuvars (Kütahya), Epidorlu Kuvars (Hakkari – Yüksekova ruhsatlı saha olup terör olaylarından dolayı işletilemiyor), Ağaç Fosili (Ankara-Çubuk), Üzüm Agat (Kastamonu), Kalsedon (Yozgat), Kaplan Gözü (Afganistan), Antimona Taşı (Kütahya),Ametist (Balıkesir – Dursunbey) taşları anlatılıyor.

Dünyanın Değerli Taşları Video 3

Dünyanın değerli taşlarını kısa kısa özetlemeye çalıştık.Bu videoda konu olan değerli taşlar şunlardır;
Endonezya Kehribarı ve yerli kehribar reçinesi.
Ay taşı, Sitrin taşı, elmas kesiminde kullanılan fasetron makinesinin kullanımı,
Yeşil Ametist (Brezilya), Kaplan Gözü (Afganistan), Altın Rutilli kuvars taşı (Brezilya).
Sanston /Güneş taşı (kedi gözü), Siyah rutilli taş, Zultanit Diaspor taşı (Muğla/ Milas’da çıkıyor)
Safir, yakut, zümrüt…

Definecilerin ELMAS Sandıkları Taş Bakın Ne Çıktı?

Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?

Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?  Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?
Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Çubuk Agat Taşı

Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Çubuk Agat Taşı Burhan Cücük Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur? Burhan Cücük Çubuk Agat Taşı Nerede Bulunur?

Çubuk Doğal Taşlar İşleme Atölye Çalıştayı, Agat Taşı, Burhan Cücük

Doğal Taşlar İşleme Atölye Çalıştayı Çubuk’ta Yapıldı

⭐️13-14 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Çubuk’ta düzenlenen etkinlikte Doğal taşların nasıl işlenip birer takıya dönüştüğünü uzmanların gözetiminde gerçekleştirildi. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/dogal-taslar-isleme-atolye-calistayi-cubukta-yapildi.html

Türkiye’nin Değerli Taşları Bu Fuarda

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cubuk-tursu-ve-kultur-festivali-2018.html