Kapadokya gezimizin 3. ve son günü sabah ilk olarak onyx taşı atölyesine uğradık.Dağa sonra ise Bazaar 54 Halı ve Kilim Atölyesini ziyaret ettik.Aşağıda 30 dakikalık bir video var kısa kıs bölümler hakkında sizlere bilgi veriyoruz, sizlerde geldiğinizde bu şekilde bir karşılama aşamalarından geçip ziyaretinizi tamamlayacaksınız.

Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya

Sayan onyx taş atölyesinde ilk olarak onyx taşın ne olduğu ve nasıl kesildiğini ve cila işlemini gösteriliyor.Örnek olarak gösterilen bu minik biblo ziyaretçilerden birisine hediye ediliyor genelde küçük çocuklar varsa onlara veriyor.

Oniks Taşının Özellikleri

Oniks Taşının Özellikleri

İngilizcede “Onix” diye yazılan Oniks taşı, ayrılık taşı ve Şans taşı olarak bilinmekte olup yarı değerli bir taş türüdür. Oniks taşının özelliklerine bakıldığında gerçekte siyah ve gri renklerde olup açık renk bantları vardır. Opak görünümlüdür ve cam kadar parlaktır. Taşın sertlik derecesi 7’dir. Oniks taşı en çok İtalya, Çin, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya ve Hindistan’da çıkarılır. İçerisinde çok sayıda mineral bulunduran oniks, birçok taşta olduğu gibi fosil kalıntılarının yüzyıllarca yer altında çeşitli ısı ve basınçla zaman taşlaşması sonucu oluşmuştur. Oniks, işlenebilir olması ve estetik olarak şık durması sebebiyle eski çağlardan günümüze dek çeşitli süs eşyaları ve takıların yapımında kullanılmıştır.

Oniks Taşının Faydaları

Oniks Taşının Faydaları

Oniks taşının fiziksel ve psikolojik yönden çok sayıda faydası bulunmaktadır. .
* Kendine güven, mutluluk, depresyon .stres azaltma üzerinde etkili bir taştır.
* Nazar konusunda etkili bir taştır , negatif enerjilere karşı kişiyi korur
* Sakinleştirici, rahatlatıcı özelliği vardır. Şans ve cesaret getirdiğine inanılır.
* Odaklanma sorunu çeken kişilerde dengeyi sağlar
* Kadın erkek ilişkilerinde denge sağlayıcıdır.
* Endişe bozukluğunu azaltır , gelecek hakkında pozitif olmamızı sağlar. Kişinin ihtiyacı olan enerjiyi verir
* Yoğun duygulardan kişiyi koruyarak hata yapma ihtimalini azaltır.

Oniks Taşı Türkiye'de Nereden Çıkarılır?

Oniks Taşı Türkiye’de Nereden Çıkarılır?

Ülkemiz oniks mermeri yatakları açısından oldukça zengindir. Nevşehir’de Ürgüp, Avanos ve Hacıbektaş, Kırşehir’de Betlik köyü ve Terme, Manisa’da Akhisar ve Demirci, Bolu’da Mudurnu ve Seben, Sivas Yıldızeli, Konya Ereğli, Bilecik Söğüt, İzmir Torbalı, Ankara Çubuk, Tokat Turhal ve Denizli’de oniks mermeri rezervleri olduğu bilinmekte ve bu ocaklardan birçoğu günümüzde de işletilmektedir.Oniks taşı dünyanın bir çok bölgesinden çıkarılır. Başlıca çıkarıldığı ülkeler İtalya,Çin,Madagaskar,Meksika,Mısır,Almanya ve Hindistan’dır.

Oniks Taşı Nasıl Temizlenir?

Oniks Taşı Nasıl Temizlenir?

Oniks taşının, üzerine toplanan negatif enerjiden arındırılması için, akan su altında 5 dakika yıkanması tavsiye edilir. Güneş altında bir saat bekletilmesi de taşta arındırıcı etki gösterir.

Onyx Taşa Benzeyen Alabaster Mermeri

Alabaster Mermeri Onyx mermerine çok benzediği için taklit amaçlı ürün satanlar kişilerin bu mermerin kullanıldığı ve en küçük bir darbede kırıldığı belirtiliyor.Yani her onyx taşı gerçek onyx taşı değil, güvenilir yerlerden almanız gerekiyor.

Sonra Sayan Onyx atölyesinde bir iç bölüme geçip yarı değerli taşların olduğu bir bölüme geçiliyor.Zümrüt, Yakut, Pırlanta, Zultanit Püzük, Harem Püzükleri, Sihirbaz Püzüğü, Kehribar Taşı, Mercan Taşı, Yıldız Taşı (Dünyada en fazla Yıldız Taşını kullanan ülke İngiltere), Siyah Onyx Taşı, Yeşim Taşı, Ay Taşı, Ametist Taşı, Kaplan Gözü Taşı, Pembe Kuvars, Turkuaz Taşları hakkında kısa kısa bilgiler aldık.

Dünya'daki Bitkisel Taşlar Hangileridir?

Dünya’daki Bitkisel Taşlar Hangileridir?

 Dünyada sadece iki tane taş bitkisel olup, bunlar  kehribar taşı ağaç reçinesinden oluşuyor, mercan taşı ise denizde minerali içeriyor.  

Gerçek Zultanit Taşı Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zultanit Taşı Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Son yılların en popüler yarı değerli taşlarından olan Zultanit taşı bulunduğu ortama göre renk değiştirmesiyle çokça tercih ediliyor.Sayan Onyx atölyesinde gerçek Zultanit taşı hakkında önemli bilgiler paylaştı.Türkiye’de zultanit yatağı ise Muğla Milas bölgesinden çıkartılmakta olup dünya da rezerv olarak az olduğundan hem değerli hem de taklidi çok olan bir taştır.Değerli taşlar borsası 12 ve 18 derece olan zultanitler üretip piyasaya dağıtılmış, rezerv az olduğu için 12 ve 18 derece yapılmıyormuş.
Sayan Onyx Türkiye'nin İlk ve Tek Sıfırlama Garantisi Veren Mağazası

Sayan Onyx Türkiye’nin İlk ve Tek Sıfırlama Garantisi Veren Mağazası

Sayan Onyx taş atölyesinden aldığınız yarı değerli taşlarda, taş düşerse veya bir deformasyon olması durumunda ürünün sertifikası veya garanti belgesinin fotokobi çekip, kargoyla gönderiyorsunuz.Ürünü inceliyorlar firmadan kaynaklanan bir kusur olduğu anlaşılırsa, ürünün sıfırıyla değişimi yapılıp tarafınıza gönderiliyor.

Sayan Onyx İletişim

Sayan Onyx Cumhuriyet Mah. 522. Sk. No:3 Avanos / NEVŞEHİR
0 384 511 42 53
0 549 510 42 53
www.sayanjewellry.com

Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya

Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya Sayan Onyx Taş Atölyesi Kapadokya

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html