Organizasyon Komitesi Başkanı ve Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, yaptığı açıklamada, festivalin bu yıl daha geniş ortamda yapılması için geçen yıl faaliyete giren Çubukabad Parkı ve Festival Alanı’nın ikinci etabını da hayata geçireceklerini belirtti.Çubuk Çayı Vadisi’ndeki Çubukabad Parkı ve Festival Alanı’nın ikinci etabıyla birlikte 129 hektarlık bir alana kavuşacağını aktaran Acehan, yüz binlerce insanı aynı alanda rahat bir şekilde ağırlayabileceklerini ifade etti.

Çubuk Turşu Festivali 2018

Bu yıl 13-16 Eylül 2018 tarihlerinde bu yıl 13.Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nde kurulacak stantların satılışına başlandı.

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

13.Uluslararası Çubuk Turşu Ve Kültür Festivali 2018

Her yıl olduğu gibi bu yıl ki festivalin de ilçenin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayacağını vurgulayan Acehan, festivalde kurulacak stantların satışına başlandığını kaydetti.Üretici ve esnafın stant taleplerine yetişmek için stant sayısını artırdıklarını ifade etti.

Bizde 13. Çubuk Turşu Festivaline bizde katıldık, Çubuk merkeze kadar EGO ile ulaşıp, merkezden festival alanına Çubuk Belediyesinin araçlarıyla ücretsiz otobüsler ile taşınıyor.

Çubuk Dünyanın En Büyük Salatalık Turşusu Rekor Denemesi Onaylandı

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, dünyanın en büyük turşusu için rekor denemesinin yapılacağı 13. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali öncesinde 28 Ağustos’ta turşunun kurulması için bir etkinlik düzenlenecek olup içerisinde en çok salatalığın bulunduğu dünyanın en büyük turşusunu kurarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.  https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cubuk-dunyanin-en-buyuk-salatalik-tursusu-rekor-denemesine-hazirlaniyor.html

Çubuk Turşusu Festivali 2018 VLOG

Aşağıda toplu oynatma listesinden dilediğiniz videolarımızı izleyebilirsiniz.

13. ÇUBUK TURŞU FESTİVALİ 2018 (50 Adet Video)

Çubuk Turşu Festivali Stant Fiyatları Ne Kadar?

“Stantları kiralamak isteyenlerin Çubuk Belediyesi ‘Ak Masa’ya müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu stantları kiralarken ilçenin kültürel ve ekonomik yönünü ön plana çıkaracak ve ilçeye özgü üretim yapan işletmeleri öncelikle tercih edeceğiz. Yaklaşık 9 metrekare olan stantlarımız 4 gün boyunca turşu üreticileri için 500 lira, diğer esnaf ve üreticiler için ise 750 liraya kiralanabilecek. Festival alanına bu yıl yaklaşık 350 stant kurulacak. Ayrıca bu yıl ilk defa yapacağımız bir uygulama ile festivale gelen misafirlerimizin satışa sunulan yiyecek, içecekleri rahat bir şekilde yiyip içebilecekleri ve pikniklerini yapabilecekleri geniş bir alan hazırlıyoruz.Yaklaşık 74 hektarlık bir alandan oluşan Çubukabad Parkı’nın ikinci etabı olan bu alanda misafirlerimizin çok rahat edeceklerine inanıyorum. Geniş otoparklarıyla, her yaşa uygun dinlenme ve eğlenme alanlarıyla festivalimize katılacak tüm misafirlerimiz festival boyunca Çubuk turşusunu, etini ve yöresel ürünleriyle birçok ürünü alarak ucuz ve kaliteli alışverişin de keyfini çıkartacak.”

Festivalin tanıtımı için Ankara’nın çeşitli noktalarında tanıtım stantları da açılacağını vurgulayan Acehan, Başkent ile birlikte tüm Türkiye’yi yılın en son ve kazançlı festivali için Çubuk’a davet etti.

“ÇUBUK AGAT TAŞINI” UZMANINA SORDUK

Çubuk Agat Taşı Muhteşem Anlatım

Çubuk turşusu kadar olmasa da başka bir şeyiyle de tanınıyor, Dünyadaki en fazla Çubuk Agat taşı rezervine sahip olan bu bölgeyi geçtiğimiz yıl Çubuk Turşu Festivalinde karşılaştığımız Burhan Cücük Beyin muhteşem anlatımıyla mutlaka dinlemenizi öneriyorum.Daha sonra Burhan beyle tekrar görüşüp Türkiye’nin Değerleri Taşlarını anlatmasını rica ettik, detaylara buradan ulaşabilirsiniz https://isacoturoglu.com.tr/yorum/cubuk-agat-tasini-uzmanina-sorduk.html

Çubuk Turşunun Tarihi

ÇUBUK TURŞUNUN TARİHİ

Çubuk Turşusunun tarihine bakacak olursak, Çubuk’ta ilk olarak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyü sakinlerinden, Ankara Kızılay’da balıkçılık yapan Feyzullah Gül’ün Rum olan bir dükkân komşusunun tavsiyesi üzerine köyde salatalık yetiştirip ve turşu üretimine başlamış. Çengelköy bademi denilen salatalıkları yetiştirerek turşu ticaretine başlar ve tüm köyü de teşvik eder. Turşu önceleri Aşağı Çavundur Köyü’nde evlerde yapılırken daha sonra büyük imalat hanelerde yapılmaya başlanır ve turşusektör haline gelir. Bugün çevre Köylerde ve Çubuk merkezinde pek çok aile turşuculukla geçimini sağlamaktadır.

Çubuk Abad Parkı Nerede ve Nasıl Giderim

ÇUBUK ABAD PARKI NEREDE VE NASIL GİDERİM?

Turşu festivalinin düzenlendiği Abad Parkının nerede olduğu hakkında fazla bilgi bulamadığım için kolları sıvayıp sizlere bu konuda bilgilerin bulunduğu yazımı okuyabilirsiniz

Çubuk Abad Parkı Nerede?

12.Çubuk Turşu Festivaline ilk gün gittim.Herkesin merak ettiği ve turşu festivalinin düzenlendiği Abad Parkının nerede olduğu hakkında fazla bilgi bulamadığım için kolları sıvayıp sizlere bu konuda bilgiler vermek istiyorum.Abad Parkı yeni yapıldığı için google amca da bile çıkmıyor.

Çubuk Abad Parkına Nasıl Giderim/ Ankara şehir turu Ego

Çubuk Abad Parkına Nasıl Giderim?

Çubuk Abad Parkına Turşu festivali nedeniyle ulaşmak çok ama çok kolay.Bunun için öncelikle Çubuk ilçesine gelmeniz gerekiyor.Sonra Abad Parkını önünüze çıkan herkese sorabilirsiniz, tabi birde GPRS olması şart.Merak etmeyin aşağıda konum olarak linkini vereceğim.Turşu festivaline toplu taşıma ile geliyorsanız, yani EGO ile araçlar festival boyunca  son durağa gitmeden önce Abad Parkına kadar gidip, sonra son durağa gidiyor.Veya Çubuk Belediyesinin önünde inersenin, oradan da ücretsiz üstü açık olan ve Ankara’da belli noktalarda sıkça gördüğümüz Ego Şehir Turu araçlarıyla gidebilirsiniz.

Çubuk Abad Parkı Nerede?

Çubuk Abad Parkının google görünmeyen festivalin yapıldığı alanı daire içine aldım.

Çubuk Abad Parkı Nerede Çubuk Abad Parkı Nerede

Çubuk Abad Parkı Nerede Çubuk Abad Parkı Nerede

Çubuk Abad Parkı Haritası

Çubuk Turşusu Haritasına şu linkle ulaşabilirsiniz. Google Abad Parkı Haritası
Veya aşağıdaki görselden de faydanabilirsiniz.

Çubuk Turşu Festivali Ne Zaman 2020

Çubuk Turşu Festivali 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/cubuk-tursu-festivali-2020.html

Çubuk Turşu Festivali 2017

Çubuk Turşu Festivali 2017

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cubuk-tursu-festivaline-gittik.html

Bu Sezon Kaç KG "Doğal Çubuk Turşusu" Tüketeceğim?

Bu Sezon Kaç KG “Doğal Çubuk Turşusu” Tüketeceğim?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/bu-sezon-kac-kg-dogal-cubuk-tursusu-tuketecegim.html

Çubuk Turşu Festivali 2019

14.Çubuk Turşu Festivali 2019

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/cubuk-tursu-festivali-2019.html