Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan Ortak Dizi Teklifi

Son zamanlarda Latin Amerika Kıtası bize o kadar çok yakınlaştı ki, sanki Türkiye’nin bir komşusuymuş gibi sıkça haberlere konu olmaya başladı.Aslında Latin Amerika Kıtasının Türkiye ilgisi son zamanlarda yurt dışına ihraç ettiğimiz Türk Dizileriyle büyük bir ivme kazandığını söyleyebiliriz.Latin Amerika Kıtasında yayınlanan Türk Dizileri fırtınalar estirip yerel gündeme konu olup, reyting rekorları kırmıştı.Ve dizi izleyicileri bu dizilerin çekildiği fantastik ülkeyi merak etmeye başlamış ve Türk Dizi Turizmi diye bir sektörün de doğmasına vesile oldu.

Venezuela Nerede Harita / Venezuela Map

Latin Amerika Kıtası ülkelerinden olan Venezüela, son zamanlarda Türkiye’deki ulusal televizyonlarda haberlere konu olup, gazetelerde ve ajanslarda bolca yer bulmaya başladı.Bunda kuşkusuz Veneüzella lideri Nicolas Maduro‘nun katkısı çok büyük diyebilirim.Bu yazımızda sizler bir çok farklı yönüyle Veneüzella & Türkiye yakınlaşmasını birçok açıdan anlatmaya çalışacağım.

Venezüela Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine ( opec petrol rezervlerinin %24,8’ine) sahip olup 2002 yılında Hogo Chavez’in petrol kartelleriyle savaşıyla başladı, daha sonraları petrol üretimi düştü, kısaca kötü giden ekonomi diyerek toparlayacak olursam, yerel para birimi olan Bolivar defalarca devalüasyon yapıldı.Tabi bu işlerde Amerikanın parmağı olduğunu da hatırlatalım.

Venezuela 300 milyar varil ile rezerv bakımından 1. sırada olup üretimi yukarıdaki nedenlerden dolayı geçtiğimiz yıl Ekim verilerine göre son 28 yılın en düşük düzeyine, 2 milyon varile kadar gerilemiş durumda olup en büyük müşterisi ABD, Çin gibi ülkelere satıyor.Kısaca bu durumu özetledikten sonra son güncel gelişmeyle devam edelim.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Diriliş Ertuğrul Hayranı Çıktı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Diriliş Ertuğrul Hayranı Çıktı

Geçtiğimiz Mayıs (2018) tarihinde Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun börk şapkası taktığı fotoğrafları paylaşan Mehmet Bozdağ, “Diriliş Ertuğrul’u hayranlıkla takip eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bizlere selam göndermiş. Sayın Maduro’ya bu nezaketi için teşekkür ederim” notunu düştü. Bu paylaşımın ardından sosyal medya sallandı.

Nicolas Maduro'dan Diriliş Ertuğrul Dizi Setine Sürpriz Ziyaret

Nicolas Maduro’dan Diriliş Ertuğrul Dizi Setine Sürpriz Ziyaret

Başkan Erdoğan’ın tarihi Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni için Türkiye’ye gelen Maduro, Diriliş Ertuğrul dizisinin setini ziyaret etti.

Arabasını yol boyunca kendisi kullanan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dizideki “Alp” karakterleri tarafından at üstünde karşılandı.

Nicolas Maduro, eşi Cilia Flores ve beraberindeki heyetle dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ve yönetmeni Metin Günay’dan dizi ve set çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”Venezüella Devlet Başkanı Sayın Nicolas Maduro, Diriliş Ertuğrul dizimizin setini ziyaret etti. Kendisi de Diriliş Ertuğrul hayranı olan Sayın Maduro’ya Türk mutfağının seçkin yemeklerinden ikram ettik.” ifadelerini kullandı.

Nicolas Maduro'dan Diriliş Ertuğrul Dizisine Övgü

Nicolas Maduro’dan Diriliş Ertuğrul Dizisine Övgü

Nicolas Maduro “Eşim Cilia ile Ertuğrul adında tarihi bir dizi izliyoruz siz de izleyin. Muhteşem! Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Müslüman bir kahramanın hayatını anlatıyor. Hikâye o kadar güzel anlatılıyor ki insan kendini o kasabada o değerleri ve tarihi yaşarken buluyor” demişti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro daha önce de Kayı Boyu bayrağı ve eskiden Oğuzların giydiği ‘börk’ başlığı ile poz verip , diziye selam göndermişti.

Nicolas Maduro'dan Diriliş Ertuğrul Dizi Setine Sürpriz Ziyaret

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan Ortak Dizi Teklifi

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcı ve senaristi Mehmet Bozdağ, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kendileriyle büyükelçi vasıtasıyla irtibata geçtiğini belirterek, “Ortak projeler yapmak üzere bizi Venezüella’ya çağırdılar” dedi.


Diriliş Ertuğrul’un onlarca ülkede ve farklı dillerde seyirciyle buluştuğunu aktaran Bozdağ, “Venezüella Devlet Başkanı’nın ‘Diriliş’e hayran olması daha da önemli bir durum. Diziyi İspanyolca yayınlarından takip ediyor ve gerçekten dizimize büyük ilgi duyuyor” diye konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'dan Ortak Dizi Teklifi

Şimdi ortak projeler yapmak üzere bizi Venezüella’ya çağırıyorlar. Biz de en yakın zamanda oraya gidip, nasip olursa ortak film projeleri hakkında görüşmeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

TRT 1’de 2014’te yayınlanmaya başlayan, başrolünde Engin Altan Düzyatan’ın yer aldığı “Diriliş Ertuğrul”, Arap ve Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere 60’tan fazla ülkeye ihraç edildi.Üst üste reyting rekorları kıran dizi, son olarak global internet televizyon ağı Netflix’te takipçileriyle buluşmaya başladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'dan Ortak Dizi Teklifi

 

Veneüzella lideri Nicolas Maduro Türkiye-Venezüella İş Forumu'na Katıldı

Veneüzella lideri Nicolas Maduro Türkiye-Venezüella İş Forumu’na Katıldı

Veneüzella lideri Nicolas Maduro, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından CVK Park Bosphorus’ta düzenlenen Türkiye-Venezüella İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev başlangıcı için geldiklerini ve bu dönemin ilişkileri geliştirmek için bir fırsat olduğunu söyledi.

Yeni ve farklı bir dünyaya inandıklarına işaret eden Maduro, “Farklı kültür ve medeniyetlerin birbirine yaklaştığı, insanların mutluluğu için çalışılan, refah seviyesi yüksek bir dünya yaratmak mümkün. Daha insani, farklı kültür ve medeniyetlerin yakınlaştığı, insanların mutluluğu için çalışacak, daha iyi bir dünya mümkün. Bu şu anda tüm insanlığın ortak rüyası. Biz Türkiye ile bu hayali gerçeğe dönüştürmek istiyoruz” diye konuştu.

İstanbul ve Türkiye’nin dünya ticareti için de çok önemli bir konumda yer aldığına işaret eden Maduro, şunları kaydetti: “Venezüella da 21. yüzyılın en potansiyelli ülkeleri arasında. Rusya, Çin ve Hindistan da büyük potansiyel taşıyor. Bu durum geçmiş dönemlerden bugüne dek farklılık gösteren bir değişimin işareti. Farklı coğrafi ve jeopolitik ilişkilerimiz ve çok kutuplu güçlerimiz bulunuyor. Türkiye çok kritik ve stratejik konumda olan bir ülke. Biz Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde çok daha güçlü olmak istiyoruz. Bu yolda devam edebilmemiz için bu iş forumu ve delegasyon büyük önem taşıyor. Türk yatırımcılar ülkemize gelebilsin, hayatın her alanında yatırım yapabilsin istiyoruz. Bu açıdan iki ülke arasında başlayan doğrudan uçuşlar büyük bir önem taşıyor.”

Veneüzella lideri Nicolas Maduro Türkiye-Venezüella İş Forumu'na Katıldı

Maduro, Türk yatırımcılarının ülkede her alanında çalışabileceklerini vurgulayarak, “Venezüella’nın sertifikalı rezervleri var. Dünyanın 4. doğalgaz rezervine sahibiz. Petrol ve farklı alanlarda da gerçek üretim ekonomisinde ilerleyebiliriz. Bizler gelişime açığız. Bu forum ile de Türk iş dünyasına Venezüella hakkında yol gösterecek çok kapsamlı bir yatırım dokümanını ilk defa sunuyoruz. Şirket şirket liste veriyoruz” bilgisini verdi.
Dünyanın keşfedilmiş en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen ABD’nin ticari yaptırımları nedeniyle zor günler yaşayan Venezüella dünyanın ilk devlet destekli kripto para birimi ‘Petro’nun satışına başladı. Ülkedeki petrol, doğalgaz, altın ve mücevher rezervlerinin desteklediği kripto paranın 20 saat süren ön satışının ilk gününde 38.4 milyon adet Petro satıldığı açıklandı. Petro’nun tanıtımını yapan Devlet Başkanı Nicolas Maduro ön satışın ilk gününde 735 milyon dolarlık meblağa varan ‘satın alma teklifi’ aldıklarını söyledi. Ancak Maduro yatırımcılar konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.
© REUTERS / MARCO BELLO
Venezüella dünyanın ilk devlet destekli kripto parası ‘Petro’nun satışına başladı
5
Maduro, Türkiye ve Venezüella’nın refaha doğru yol aldığını ve çıkardıkları kripto paranın kullanılmasının ikili ilişkileri geliştireceğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: “Petrokimya ve üretim ekonomisi alanında Türkiye ile iş birliği içinde ilerlemek istiyoruz. Altın alanında da ticaret yapan lider ülkelerden biri olmak istiyoruz. Sanal paramız, 5 milyar petrol varili değerinde kıymetli bir para birimi. Kripto paramızın teminatı ülkemizde petrokimya alanındaki kaynaklarımızdan oluşuyor. Çıkardığımız sanal para birimi Petro, bir finansal araç olarak dış ticaret ve yatırım alanlarında kullanılabiliyor. Böyle bir yeni para birimi Türkiye’ye de fayda sağlayacak ve ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecek. Ülkelerimizi geliştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”