Çerkeş’in Tarihi Fişek Ali Konağı

Şimdi sizlere bir konak tanıtacağım, ama bu diğer konaklardan çok farklı.Fişek Ali Konağını farklı yapan yönü ise konağın tavanındaki el işlemesiyle herkesin ağzını açık bırakması.İnternette bolca resim paylaşımı var ama Fişek Ali Konağının tarihi hakkında biraz bilgi verelim.

Çerkeş'in Tarihi Fişek Ali Konağının Tarihçesi Çerkeş'in Tarihi Fişek Ali Konağının Tarihçesi

Çerkeş’in Tarihi Fişek Ali Konağının Tarihçesi

Fişek Ali Konağının girişindeki üst köşesindeki kare kitabelerde  “sene 11 Temmuz Hicri 1326 ” (yani Milattan Sonra 1908) tarihleri yazar. Resmi yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 1850’li yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Aşağıdaki resme bakarsanız Fişek Ali konağı yazısının üstünde çıkma kemerli Şahniş  adı (eski Türk mimarisinde evlerin birinci katında odanın karşı ön cephesinde yer alan çıkıntılı ve üç tarafında penceresi olan kapalı balkon durumundaki bölüme)  verilen bir bölüm vardır. Bu bölümde giyotin pencereler (yukarı ve aşağı sürgülü pencere) bulunur.

Çerkeş'in Tarihi Fişek Ali Konağının Tarihçesi

1944 Çerkeş Depreminden Kalan Tek Konak

Çerkeş evlerinin en özel örneklerinden olan Fişek Ali konağı,  1 Şubat 1944 tarihinde 7,4 şiddetinde meydana gelen Bolu-Gerede depremiyle Çerkeş’in konaklarının tamanı yıkılırken ayakta kalan tek konak Fişek Ali Konağı’dır. Ayrıca 1944 yılında Türkiye’nin 2. Mareşali Fevzi Çakmak Paşa Fişek Ali Konağı’nda 1 ay kalmıştır. Tarihi Fişek Ali Konağı Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ağırladığı önemli misafirlerinden birisi de Cumhurbaşkanlığı döneminde İsmet İnönü olmuştur.

Fişek Ali Konağı, kullanım olarak kış aylarında alt kat, yaz aylarında ise üst kat kullanılmakta olup, ayakta kalan en küçük boyuttaki konaktır. 

Fişek Ali konağı içkili mekan haline geldi

Tarihi Fişek Ali Konağı İçkili Mekan Nasıl Oldu?

Çankırı il özel idaresinin girişimleriyle sahiplerinden satın alınarak bir restorasyon süreci geçirdi. Aslına uygun olarak restore edilen Fişek Ali Konağı Çerkeş turizmine kazandırıldı. 2011 yılında müsterice (ismi kira karşılında tutan kimse veya kısaca kiracı) kiralama yöntemiyle kiralanan 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan ruhsat sayesinde 5 yıldıza sahip olup içki servisi yapılabilen mekan oldu. Asıl kıyamet ise 2016 Şubat ayında koptu. Fişek Ali Konağının yan cephesine bir içki markasının reklam tabelasını asınca önce yerel medya gündemine bomba gibi düşüp ve sosyal medyada olay oldu.Bu haberler ulusal haber kanallarınında dikkatini çekerek “Çerkeş’in tarihi Fişek Ali Konağı içkili mekan oldu” manşetlere taşıdı.Bu haberlerle birlikte  Çerkeş’in en etkin yerel medyası Çerkeş Vuslat Haberin baskısıyla ertesi gün tabela kaldırıldı.Çerkeş Belediye Başkanlığı konuyla ilgili internet sitesinden basın açıklaması yaptı.Belediye Başkanlığı, uygulamanın kendileriyle ilgisi olmadığını içki servisi yapabilir ruhsatı Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiğini belirterek topu bakanlığa attı.
Fişek Ali Konağı'nın İşletilmesi 10 Yıllığına Çerkeş Belediyesine Verildi

Fişek Ali Konağı’nın İşletilmesi 10 Yıllığına Çerkeş Belediyesine Verildi

Fişek Ali Konağı hakkında çıkan bu haberler Ankara 1.nolu kültür varlıklarını koruma kurulu tarafından soruşturma konusu oldu.Soruşturma nedeni ise Fişek Ali Konağının yan duvarına “binanın dış dokusunu bozacak şekilde reklam panosunun 1 hafta içinde kaldırılması” şeklinde karar çıktı.

Çankırı’da toplanan İl Genel Meclisinde, 2018 yılının ilk birleşiminde  Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu raporunu görüştü. Yapılan oylanma sonucunda oy birliği ile; İl Özel İdaresine ait olan tarihi ve mimari özellik taşıyan Fişek Ali Konağı binasının özellikleri bozmadan tarihi ve mimari niteliklerine uygun olarak , bakım-onarım-restorasyon çalışmalarının Çerkeş Belediyesince yapılması, üçüncü şahıslara kiraya verilmemesi şartı ile 10 yıllığına Çerkeş Belediyesine verilmesi kararı alındı.

Fişek Ali Konağı

Fişek Ali Konağı Belediye Konuk Evi Olarak Hizmet Veriyor

Fişek Ali Konağı Belediye Konuk Evi Olarak Hizmet Veriyor

Çankırı İl Özel İdarenin kararından sonra Çerkeş Belediyesi’ne 10 yıllığına devredilen Fişek Ali Konağı, Çerkeş’e gelen önemli kişilerin ağırlanması, yemek verilmesi gibi hizmetlerde kullanılmaya başlandı.

FİŞEK ALİ KONAĞI

 Fişek Ali Konağı Çerkeş Fişek Ali Konağı tavan işlemesi

Çerkeş Fişek Ali Konağı tavan işlemesi Çerkeş Fişek Ali Konağı tavan işlemesi

Fişek Ali Konağı müze ev Tarihi Fişek Ali Konağı Çerkeş Fişek Ali Konağı tavan işlemesi

Tarihi Fişek Ali Konağı Tarihi Fişek Ali Konağı

Fişek Ali Konağı ziyaretçileri

Tarihi Fişek Ali Konağı’na Turistlerin İlgisi

Fişek Ali Konağı turizme kazandırıldıktan sonra yerli turistler kadar D80  (İstanbul/Samsun) karayolu üzerinde olma avantajıyla yabancı turistlere turlar düzenleyen seyahat acentelerinin listesini girdi.Yukarıdaki fotoğrafda 2012 yılı Haziranında Fişek Ali konağına 20 kişilik Almanya’dan gelen turist kafilesini görüyorsunuz.

Tarihi Fişek Ali Konağı

Ayrıca Fişek Ali konağı sadece bir müze ev gibi düşünebilirsiniz.Örneğin Erzurum evleri gibi düşünün.Konak kapısındaki süslemeleriyle sizi geçmişe geçmişe götürmeye davet ediyor.İçerisinde orjinal yaşantısından esintileriyle bütün yorgunluğunuzu atmanızı sağlayıp, sanki konağın sahibi sizsiniz gibi tadını çıkartmanıza fırsat veriyor.

Fişek Ali konağıresmi resepsiyonlarla milletvekilinden Cumhurbaşkanına kadar pek çok ziyaretçisi oldu.Son olarakda Aytaçı satın alan Ülker holding sahibi Murat Ülker’i örnek verebiliriz.

Fişek Ali Konağındaki yöresel lezzetler

Fişek Ali Konağı’na Özel Yerel Lezzetler

Fişek Ali Konağı müze ev olduğu kadar içinde yapılan yöresel yemekleri tatmadan gitmeyin.Tatlı olarak özellikle Çerkeş burma baklavası, Çerkeş Lokumu ve Çerkeş Kurabiyesi çok meşhurdur.Burma baklayı kesinlikle tavsiye ederim.

Çerkeş Burma baklavası Çerkeş Burma baklavası

Çerkeş Lokumu  Çerkeş Kurabiyesi

Fişek Ali Konağı  Fişek Ali Konağı

Fişek Ali Konağı İletişim

Adres: İstasyon Mah. Atatürk Bulvarı N:2 Çerkeş Çankırı
Telefon 0376- 766 1974

Dokusunda Tarih Kokusunda Anadolu Var Projesi

Dokusunda Tarih Kokusunda Anadolu Var Projesi

Çerkeş’de “Dokusunda Tarih Kokusunda Anadolu Var” projesi adı altında yürütülen önce Fişek Ali Konağı ,Tarihi Bizans hamamı ,Işıklar Konağı, Piri-Sani cami çevresi düzenlemesinin ardından bölge yeni turistlerin ilgisini bekliyor. Bu kapsamda 2019 Kasım ayında Antalyalı bayanlardan oluşan turist kafilesi Bolu, Safranbolu, Amasra, Çerkeş, Beypazarı gezisinin 4 . ziyaret yeri Çerkeş oldu.  Böylece ilk turist kafilesi Çerkeş’te konakladı. Turistler; Fişek Ali Konağı, Kemer Köprü, Bizans Hamamı ve Piri San-i Hz. kabrini ziyaret edip Çerkeş’in sokaklarında tarihi konakların bol bol fotoğraflarını çektiler. Fişek Ali Konağında, Çerkeş kurabiyesi ve su böreğine hayran kalan turistler keyifli anlar yaşadılar. Sevde Tur yetkilisi Hatice Bilgi “Çerkeş’e yapılan bu gezinin son anda kararlaştırılmış tadımlık bir gezi olduğunu, bundan sonraki gezilerde yine Çerkeş konaklamalı olarak gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Tarihi Çerkeş'in Işıklar Konağı Butik Otel Olacak

Tarihi Çerkeş’in Işıklar Konağı Butik Otel Olacak

Çerkeş Belediyesi tarafından 2004 yılında  Belediyenin kendi imkanlarıyla satın alınan 200 yıldır ayakta duran Işıklar Konağı’nın turizme kazandırılması için bir proje hazırlanarak, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUZKA) başvurusu yapılmış. Başvuru sonrası uygun görülen projeye, KUZKA ile bir sözleşme imzalandı. Tamamlanacak projeyle butik otel ve restoran olarak hizmete sunulması planlanan Işıklar Konağı’nda yılda 1500 ziyaretçi ve 1 milyon liralık gelir hedefleniyor.

Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında

Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında

Çerkeş Evleri; Osmanlı Türk Mimarisinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Tüm Çerkeş sathında varolan bu evler 1944 yılı depreminde hemen hemen tamamına yakını yıkılmış. Eski Çerkeş evleri çok az farklılıklarla Türk evinin bütün özelliklerini göstermektedir. Bazı bölgelerde olduğu gibi zengin bir çeşitlilik sergilemektedir. Bunu ilçenin özellikle ekonomik yapısına bağlamak mümkündür.
Çerkeş evleri genelde iki katlıdır. Birinci kat ara kattır ve kışlık olarak kullanılmaktadır. Burası günlük hayatın geçtiği yerdir. Plan yapılırken de buna dikkat edilmiş olup sade ve kullanışlıdır. Yemek yapma, yemek, içmek ve oturmak için kullanılmaktadır. Özellikle yazlık olan ikinci katlarda her evin bir (baş odası) vardır. Bu odalar diğerlerine göre daha geniş ve ahşap işleme tekniğinin güzel örneklerini sergiler.

Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında
Başodalarda “Şahniş” adı verilen yükseltiler bulunmakta olup bunlar, birinci katın üzerine çıkma yapılarak oluşturulmuştur. Başodaların tavanları göbekli ve çoğunlukla kök boya kullanılarak bezenmiştir. Odalarda oturmak için sedirler veya Makat (Peyke) denilen tahta divanlar yapılmıştır. Her odada “Yüklük” adı verilen tahta dolaplar vardır. Bu dolaplarda bir tanesi gusülhane olarak kullanılmaktadır. Odanın en önemli yeri Ocaklığıdır. Kenarlarında lamba veya mum koymak için Şinanay adı verilen yerler bulunur. Dolapların kenarında ise gözgere denilen ahşaptan küçük gözler bulunmaktadır. Ocağın üzerindeki yüksekçe çıkmaya Baca kaşı adı verilir. Buraya lamba, saat gibi eşyalar konur. Evlerin su basmanı çoğunlukla kesme taştandır. Duvarlar ise ahşap çatkı arası kerpiç dolgu olarak yapılmıştır. Yörede çokça bulunan alçı ve toprak, kireç ile sıvanmıştır. İkinci katlar sokağa çıkma yaparak genişletilmiştir. Çerkeş’te evler genelde arsanın şekline göre biçimlenmiştir. Cepheler güneye bakmaktadır. Her evin avlusunda ağaç bulunduğu için tabiatla iç içe bir hayat söz konusudur. Çatılar, mahallinde imal edilen oluklu kiremitlerle kaplıdır. Cephelerde çok sayıda pencere açmaktan çekinilmiştir. Bunun sebebi ise ilçemizde uzun ve sert geçen kışlar olmasıdır.

Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında

Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında Çerkeş Işıklar Konağı Hakkında

 

Çerkeş Doğdu Konağı

Çerkeş Doğdu Konağı hakkında içerik araştırılıyor (takip)

Çerkeş Doğdu Konağı Çerkeş Doğdu Konağı

Çerkeş Doğdu Konağı Çerkeş Doğdu Konağı

Çerkeş Akmanlar Konağı

Çerkeş Akmanlar Konağı

Çerkeş Akmanlar Konağı hakkında içerik araştırılıyor (takip)

 

 

 

KONU HAKKINDAKİ DİĞER YAZILARIMIZ

Çankırı Çavundur “Andinata Otel” Şekerler Termal Otel

Çankırı “Andinata Otel Şekerler Termal”

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankiri-cavundur-andinata-otel-sekerler-termal-otel.html

Çankırı Yöresel Ürünler Pazarı

Çankırı Yöresel Ürünler Pazarı

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankiri-yoresel-urunler-pazari.html

Vapurlu Süt Fabrikası

Vapurlu Süt Fabrikası Atkaracalar

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/vapurlu-sut-fabrikasi-fuarda.html

Aydos Küpecik Peynirleri

Çankırı “Küpecik Peyniri”

https://isacoturoglu.com.tr/genel/aydos-peynircilik.html

Çankırı Can Yaren Helva Sade

Çankırı “Can Yaren Helva”

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankirinin-en-meshur-helvacisi-hangisidir.html

Ödüllü Leyla Sultan Alıç Sirkesi

Ödüllü Leyla Sultan Alıç Sirkesi

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/leyla-sultan-alic-sirkesi.html

ÇANKIRI KAYA TUZUNUN FAYDALARI CANAN KARATAY ANLATIYOR

ÇANKIRI KAYA TUZUNUN FAYDALARI CANAN KARATAY ANLATIYOR

https://isacoturoglu.com.tr/genel/tuz/canan-karatay-cankiri-kaya-tuzunun-faydalari.html

İNCE GELİŞ TUZ YOLU

Çankırı “İnce Geliş Tuz Yolu”

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ince-gelis-tuz-yolu.html

Ilgaz Dağındaki Oteller

Ilgaz Dağındaki Oteller

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ilgaz-dagindaki-oteller.html

Çankırı'nın Gezilecek Yerleri Nerelerdir

Çankırı’nın Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankirida-gezilecek-yerler.html

Ankara’da Çankırı Tanıtım Günleri
Ankara’da Çankırı Tanıtım Günleri yazımıza ulaşmak için tıklayın
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankarada-cankiri-tanitim-gunleri.html

Ilgaz Geleneksel Lezzet Gökkuşağı Erişte

Ilgaz Geleneksel Lezzet Gökkuşağı Erişte

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/ilgazdan-geleneksel-lezzetler.html

3.Büyük ÇANKIRI Gezisi 2018 Turu I Tüm Detaylar

3.Büyük ÇANKIRI Gezisi 2018 Turu

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/3-buyuk-cankiri-gezisi-2018-turu.html

Ankara'da Gezilecek Yerler Anıtkabir Gezisi

Anıtkabir Gezi Rehberi Notlarım

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html

PTT PUL MÜZESİ GEZİSİ ANKARA

Ankara’da Gezilecek Yerler “Ptt Pul Müzesi VLOG”

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ptt-pul-muzesi-gezisi-ankara-2018.html

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu – Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler BLOG

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kars Ani Harabeleri / Kars The Ani Ruins

Kars Ani Harabeleri Gezilecek Yerler

isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-ani-harabeleri.html

Erzurum Gezilecek Yerlerin Listesi

Erzurum Gezilecek Yerler

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/erzurum-gezilecek-yerler.html

Kars Gezilecek Tarihi Yerler

Kars Gezilecek Tarihi Yerler

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-gezilecek-tarihi-yerler.html

Ankara’da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi [ Detaylı Anlatım ]

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-gezilecek-yerler-ankara-gezi-rehberi.html