Çerkeş’in Tarihi Fişek Ali Konağı

Şimdi sizlere bir konak tanıtacağım, ama bu diğer konaklardan çok farklı.Fişek Ali Konağını farklı yapan yönü ise konağın tavanındaki el işlemesiyle herkesin ağzını açık bırakması.İnternette bolca resim paylaşımı var ama Fişek Ali Konağının tarihi hakkında biraz bilgi verelim.

Fişek Ali Konağının girişindeki üst köşesindeki kare kitabelerde  “sene 11 Temmuz Hicri 1326 ” (yani Milattan Sonra 1908) tarihleri yazar. Yukarıdaki resme bakarsanız Fişek Ali konağı yazısının üstünde çıkma kemerli Şahniş  adı (eski Türk mimarisinde evlerin birinci katında odanın karşı ön cephesinde yer alan çıkıntılı ve üç tarafında penceresi olan kapalı balkon durumundaki bölüme)  verilen bir bölüm vardır. Bu bölümde giyotin pencereler (yukarı ve aşağı sürgülü pencere) bulunur. Çerkeş evlerinin en özel örneklerinden olan Fişek Ali konağı, 1944 Bolu-Gerede depremiyle Çerkeş’in konaklarının bir çoğu yıkılırken ayakta kalan bir kaç konaktan birisi oldu.Ayrıca 1944 yılında Türkiye’nin ikinci Mareşali Fevzi Çakmak Paşa Fişek Ali Konağında 1 ay kalmıştır.Hemen hatırlatalım 1.Mareşali ise Mustafa Kemal Atatürk’dür. Tarihi Fişek Ali Konağı Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ağırladığı önemli misafirlerinden birisi de Cumhurbaşkanlığı döneminde İsmet İnönü olmuştur.

Fişek Ali konağı içkili mekan haline geldi

Çankırı il özel idaresinin
girişimleriyle sahiplerinden satın alınarak bir restorasyon süreci geçirdi. Aslına uygun olarak restore edilen Fişek Ali Konağı Çerkeş turizmine kazandırıldı. 2011 yılında müsterice (ismi kira karşılında tutan kimse veya kısaca kiracı) kiralama yöntemiyle kiralanan 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan ruhsat sayesinde 5 yıldıza sahip olup içki servisi yapılabilen mekan olmuştu.Asıl kıyamet ise 2016 Şubat ayında koptu. Fişek Ali Konağının yan cephesine bir içki markasının reklam tabelasını asınca önce yerel medya gündemine bomba gibi düşüp ve sosyal medyada olay oldu.Sonra bu haberler ulusal haber kanallarınında dikkatini çekerek “Çerkeş’in tarihi Fişek Ali Konağı içkili mekan oldu” manşetlere taşıdı.Bu haberlerle birlikte  Çerkeş’in en etkin yerel medyası Çerkeş Vuslat Haberin baskısıyla ertesi gün tabela kaldırıldı.Çerkeş Belediye Başkanlığı konuyla ilgili internet sitesinden basın açıklaması yapmak zorunda kaldı.Ve uygulamanın kendileriyle ilgisi olmadığını içki servisi yapabilir ruhsatı Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiğini belirterek topu bakanlığa attı.
 Fişek Ali Konağı

Fişek Ali Konağı hakkında çıkan bu haberler Ankara 1.nolu kültür varlıklarını koruma kurulu tarafından soruşturma konusu oldu.Soruşturma nedeni ise Fişek Ali Konağının yan duvarına “binanın dış dokusunu bozacak şekilde reklam panosunun 1 hafta içinde kaldırılması” şeklinde karar çıktı.Traji komik olan kısmı ise reklam panosunun 1 gün kalıp ertesi gün kaldırılmış ve bu olaydan bir ay kadar sonra bu kararın verilmesi çok komik.Herhalde geçte olsa işlerini yaptıklarını izah etmek istemişler!

Çerkeş Fişek Ali Konağı tavan işlemesi

Fişek Ali Konağı ziyaretçileri

Fişek Ali Konağı turizme kazandırıldıktan sonra yerli turistler kadar D80  (İstanbul/Samsun) karayolu üzerinde olma avantajıyla yabancı turistlere turlar düzenleyen seyahat acentelerinin listesini girdi.Yukarıdaki fotoğrafda 2012 yılı Haziranında Fişek Ali konağına 20 kişilik Almanya’dan gelen turist kafilesini görüyorsunuz. Ve küçük bir not verelim.Fişek Ali Konağında ayaklarınıza galoş takarak giriliyor. Resimlere bakarsanız dikkatlice fark edeceksiniz.

Fişek Ali konağı

Ayrıca Fişek Ali konağı sadece bir müze ev gibi düşünebilirsiniz.Örneğin Erzurum evleri gibi düşünün.Konak kapısındaki süslemeleriyle sizi geçmişe geçmişe götürmeye davet ediyor.İçerisinde orjinal yaşantısından esintileriyle bütün yorgunluğunuzu atmanızı sağlayıp, sanki konağın sahibi sizsiniz gibi tadını çıkartmanıza fırsat veriyor.Evet yanlış duymadınız. Fişek Ali Konağı müze ev olduğu kadar içinde yapılan yöresel yemekleri tatmadan gitmeyin.Tatlı olarak özellikle Çerkeş’in burma baklavası çok meşhurdur.Burma baklayı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Fişek Ali Konağının giriş kapısı Fişek Ali Konağı müze ev

Çerkeş Burma baklavası Çerkeş Burma baklavası

Fişek Ali Konağındaki yöresel lezzetler Fişek Ali Konağında gece

Fişek Ali konağı resmi resepsiyonlarla milletvekilinden Cumhurbaşkanına kadar pek çok ziyaretçisi oldu.Son olarakda Aytaçı satın alan Ülker holding sahibi Murat Ülker’i örnek verebiliriz.

Fişek Ali Konağı
Fişek Ali konağında özel günlerinizi kutlama imkanınızda bulunuyor.Doğum günü, nişan, davet gibi etkinlikler sık sık düzenleniyor.Yemekli davet vermek istediğinizde 10 ile 19 kişi arasıda değişen kapasiteli odaların toplamda Fişek Ali konağı 85 kişiye hizmet verebiliyor.
Fişek Ali Konağı

Fişek Ali Konağı İletişim 

Adres: İstasyon Mah. Atatürk Bulvarı N:2 Çerkeş Çankırı
Telefon 0376- 766 1974