Afiyet Fırın Karacaören Toki Şubesi Neden Kapandı?

2019 yılı Ramazan ayından önce büyük umutlarla hizmete açılan Afiyet Fırın Market, açılışının 1. yılı dolduktan sonra aldıkları kararla 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren hizmet vermeyi durduracağını öğrendim.Peki Afiyet Fırın Marketin Karacaören Şubesini kapanışa götüren nedenleri bu yazımızda detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Karacaören Toki’de 2009 yıllarında açılan ilk süper market olarak bilinen ve mali sorunlar nedeniyle Konkordato ile iflas eden Markro Market vardı. Makro Market Karacaören Toki şubesi 18 Haziran 2018 pazartesi günü (Ramazan Bayramı sonrası) kapandı. Üzerinden 11 ay sonra 28 Nisan 2019 Pazar günü hizmete açılan  Afiyet Fırın Market Karacaören Toki Şubesi, 1 yıl geçtikten sonra aldığı kararla 1 Temmuz 2020 tarihinde resmen kapanacağını duyurdu.

Afiyet Fırın Market Karacaören Toki Şubesi Neden Kapandı

Afiyet Fırın Market Karacaören Toki Şubesi Neden Kapandı

Genel olarak bakacak olursak Afiyet Fırın Marketin Karacaören Şubesinin kapanmasının ardında bir çok sebeb olduğunu söyleyebiliriz, aşağıda bahsedeceğim sebebler marketin kapanması her biri ayrı bir rol oynadığını hatırlatmak isterim. İlk bahsetmek istediğim konu yer sahibi olan (merhum) Hacı Şahin’den başlayalım.

Pursaklar Eski Belediye Başkanı ve İş Adamı Hacı Şahin Kimdir?

Hacı Şahin 1994 ve 1999 yıllarında DYP (Doğru Yol Partisinden) Pursaklar Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 12 Eylül 2016 tarihinde vefaat etti.

Pursaklar Eski Belediye Başkanı ve İş Adamı Hacı Şahin Kimdir?

Pursaklar Havaalanı yolu girişinde bulunan (yanında LC Waikiki Outlet ve Defacto Depo mağazarının ortasında kalan) Pursaklar Opet Nur Petrol olarak da bilinen benzinliğin sahiplerinden olan (merhum) Hacı Şahin ve kardeşleri işletmektedir.Bunun konumuzla ne alakası var diyeceksiniz, hemen açıklıyorum, Karacaören Toki avm içinde bulunan zemin kattaki 4 parça dükkan yerilerinin sahibi  Şahin Kardeşlere olup, kapanan Kulis giyim mağazası, karşında bulunan ve geçtiğimiz aylarda kapanan Azra Ayakkabıcı ve yanında bulunan kırtasiye ve kapanan  Afiyet Fırın’ın bulunduğu alanların hepsi yukarıda ismi geçen Hacı Şahin kardeşlere ait olduğu söyleniyor.

Hatta Makro Market kapanırken burası boş kalmasına rağmen bekli hava parası ve  içindeki malzemeleriyle birlikte satarız diye aylarca buraya kira ödemişler, tabi kimse devir almadı çünkü istenen miktar hatırladığım kadarıyla 500 veya 700 bin tl gibi rakamlar söyleniyordu.Ayrıca burada şöyle bir durum daha var Hacı Şahin kardeşler taaa makro market zamanından burayı kiraya verirken yukarıdaki 4 parçaya bölünen dükkanları tek bir dükkan gibi pazarlık yaparak Makro Markete kiraya vermiş. Makro Market de zamanla Kulis Giyim, Azra Ayakkabı ve kırtasiyecinin olduğu yerleri bölümlere ayırarak içine kiracı koymuş, bu Kayserililer gerçekten ticaretin ticaretini yapmakta baya maharetliler burada da zekalarını konuşturmuşlar, tebrik etmek gerek gerçekten… Makro market iş yaparken sorun yoktu, çünkü dükkanlar doluydu, makro kapatıp gittikten sonra bile bu dükkanlardan düzenli olarak 2000+ tl gibi rakamlarda kira almaya devam ediyordu.

Afiyet Fırın Marketi açan arkadaşların bana göre burada bir risk alıp, kapanan kulis mağasının olduğu yere de bir kiracı buluruz diye düşünmüş olabilirler fakat 1 yıl geçmesine rağmen buraya kiracı gelmemesi, geçtiğimiz aylarda karşı bölümde bulunan Azra Ayakkabının da dükkanı boşaltıp saray bölgesine taşınmasından dolayı, tehlike çanları çalmaya başladığını söyleyebiliriz.Yani bu dükkanlar boşken bile Hacı Şahin Kardeşlere kira verilmesi gerekiyordu, keşke en başından anlaşırken sadece market kısmı için pazarlık yapılsaydı, fakat bu seferde Hacı Şahin Kardeşler buna pek yanaşmak istemediği söyleniyordu.Bunun nedenini biraz sonra anlatmaya çalışacağım…

Pursaklar Opet Nur Petrol Hacı Şahin

Pursaklar Opet Nur Petrol Hacı Şahin

1989 yılında Hacı Şahin, Erol Şahin ve Seyfi Şahin kardeşler tarafından kurulan Nur Petrol A.Ş. sektöründe oldukça söz ettiren firmalar arasında yer alıyor. Nur Petrol A.Ş. bünyesinde bulunan *Hes Petrol *Ankapet *Nur Yapı *Nur Turizm *Nur Gayrimenkul gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Ayrıca Pursaklardaki Opet Ankara’nın en fazla ciro yapan 5/6 benzin istasyonlarından birisi olduğunu da hatırlatmak isteriz
Afiyet Fırın Market Franchising olarak açılan Karacaören Toki Şubesi olup, marketin isim hakkı adı kullanılarak açıldı, sanırım Afiyet Fırın Market ile bir akrabalık bağı vardı diye hatırlıyorum.

Afiyet Fırın Karacaören Şubesi Kaç TL Kira Parası Ödüyordu?

Afiyet Fırın Karacaören Şubesi Kaç TL Kira Parası Ödüyor?

Afiyet Fırın Market’in kapanacağını öğrenir öğrenmez, teyit amaçlı gidip özellikle sordum, ve niçin kapandığını da öğrenmeye çalıştım.En öne çıkan konu ise marketin kirasına yapılan zam konusu ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz 1 yıl boyunca buraya 22000 tl ödeniyormuş ve zamlanan kira ücretinden sonra bu rakamın 30000 tl olacağının öğrenilmesinden sonra marketin ortakları yeni bir yer aramışlar (burayı kapatıp başka bir bölgeye açalım gibi) yer bulunamayınca kapatılma kararı alınmış.Eğer kiraya zam yapılmasaydı ve diğer boş dükkanları da elden çıkartsalardı konuşma aralarından burada hizmet vermeye devam edilebileceğini söylüyorlardı. Marketin hedeflenen günlük cirolarda beklentilerin altında kalması konusu ve artan maliyetler kira konusundan sonra hemen ön plana çıkan diğer konular arasında yer alıyor.

Afiyet Fırın Market Karacaören Şubesi Aylık 15000TL Elektrik Faturası Ödüyor!

Afiyet Fırın Market Karacaören Şubesi Aylık 15000TL Elektrik Faturası Ödüyor!

Burada en çok dikkatimi çeken konu ise her ay sıcak sıcak ekmek yenilmesi için, fırında ekmek pişirmek için ruhsat çıkartılmış ve aylık 3000 tl civarında sadece doğal gaz ücreti geliyormuş. Evet yanlış duymadınız 3000 tl diyorum. Manav reyonunun yanından başlayıp şarküretiye kadar giden yoğurt, süt, peynir reyonu dolaplarını görmüşsünüzdür, devamında ise şarkürideki uzunca yan yana dizili bombeli camlardan oluşan içinde et, tavuk, gibi kasaplık çeşitlerin sergilendiği uzunca bir bölüm, kola dolapları, dondurma dolapları ve mağaza aydınlatmasını da sayarsak buranın tamamı sünger gibi elektrik emen kısımlar olup her ay ortalama 15000TL civarında eletrik faturası geldiğini geçtiğimiz aylarda başka bir laf arası konuşmada duymuştum. Aylık 15000tl elektirk furası geliyor dediklerinde kulaklarıma bende sizin gibi inanamadım, ama bu durum malesef gerçek. Başka bir örnek verecek olursam üst katta bulunan Çınar Pastanesindeki pastaların bozulmaması için konulan vitrin şeklindeki soğutucu aylık ortalama 800tl elektrik tüketiyormuş, artık gerisini siz düşünün…

  Afiyet Fırın, Karacaören Tokide yaklaşık 10000 kişinin yaşamasına rağmen ekmek satışlarının ortalama 2000 civarında olduğunu ve burada bir gariplik olduğunu söylüyorlar

Afiyet Fırın Market’in hizmet verebilmesi için en az 10 personelin olması gerektiği (1 manav, 1 şarküteri, 2 ekmek ve pasta kısmı, 1 ekmek ustası, 2 kasiyer, 1 depo, 1 stok takip ) için her personelin en az asgari ücretten maaş verseler vergiler, ssk falan dahil kişi başı maliyet 3000 tl x 10 kişiden 30000 tl de personel ücreti tutuyor.

Kabaca bir hesapla kira 30000 tl, doğalgaz 3000tl, elektrik 15000tl, personel masrafları 30000tl ile 78000tl yuvarlak hesapla her ay 80000tl kazanmalılar ki zarar etmesinler, tabi bir de 3 ayda bir devlet babanın istediği spotaj denilen vergi türü var, o da bir kira kadar istenir, daha aklımıza gelmeyen bir çok işletme maliyeti olacağını düşünüyorum, benim aklıma gelmeyen, teferrüata girersek bu işin içinden hiç çıkamayacağımız için belli başlı giderleri yazdım.Kafadan EN AZ 90000tl gideri var diyebiliriz, işte bu gibi giderler ve gelirler arasındaki fark açılınca marketin kapanması kaçınılmaz oluyor.

Hacı Şahin’in Dudak Uçuklatan Serveti

Yukarıda yarım bıraktığım devamını aşağıda söyleyecem dediğin konuya gelmek istiyorum.Burası biraz dedi koduya giriyor ama ilginç detaylar olduğu için paylaşmak istiyorum. Hacı Şahin Kardeşler marketi kiraya verirken bölünen dükkanların hepsini bir arada Afiyet  Fırın Markete kiraya verme şartı koşmuşlar.Bunun nedenini burada yorumlamaya çalışacağım dilimin döndüğünce…

Afiyet Fırın’a buranın sahibini sordum, Pursaklar girişindeki Opet benzinliğin sahipleri olan Hacı Şahin olduğunu söylediler, bende merak edip sordum, nedir ne iş yapar falan gibisinden. Ve çoook zengin olduğunu 600 adet civarında kirada evi olduğunu, onlarca kiralık dükkanlarının olduğunu duydum ve kulaklarıma inanamadım.

Aradan bir gün geçti cuma namazı sonrası eve geçerken selam vermek için muhtarlığa uğradım (tokideki gelişmeler hakkında bilgiler almak için) az sonra arkamda postacı geldi. Afiyet Marketin kapanacağından, kiraya zam yapılmasından, dükkan sahibinin 600 civarında kiralık evi olduğunu söyleyince, postacı hemen araya girdi. Ben Hacı Şahin’i çok iyi tanırım, onların seceresini bilirim dedi ve benbir şok daha yaşadım meğer bunlar artçı şoklarmış sonradan anladım.

600 tane kiralık evi varmış dediğimde az demişler en az 1200 tane evi var, küçük kardeşine sadece 28 tane dükkan verdiğinden bahsetti, tabi bunları duydukca bu nasıl bir zenginliktir demekten sizler gibi kendimi alamadım. Hacı Şahin’in kısaca hikayesini ise şöyle anlattıyor.
1.Dünya savaşı yıllarında Pursaklar Bağlum’da yaşan erkekler askere gitmiş ve Bağlum’da erkek nufusu olmadığı için buraya İç Güveysi olarak gelmiş, zenginliğinin ilk başlangıç noktası olarak burası olduğunu söyleyebiliriz.Zaten 1994 ve 1999 yılları arasında Pursaklarda Belediye Başkanlığını 2 dönem yaparak Pursakları Pursaklar yapan kişi denildiğinde ilk akla gelecek isimlerden birisidir.

Karacaören Toki Avm’de Bundan Sonra Neler Olacak?

Makro Market kapandığında neler olduysa bu seferde aynısı olacaktır.Bilmeyenler için kısaca bir özet geçecek olursak makro kapandıktan sonra toplu alışveriş yapanlar, başka marketlere yönelecekler ve tokinin içindeki marketlere giden sayısı azalacağı için avm içindeki dükkanlardaki sirkülasyonda bundan etkilenecek.Çünkü Afiyet Market açılmadan önce ciddi olarak ilginin azaldığından esnaflar bahsediyordu, hatta tarif ederken makro marketin avm nin kalbi olduğunu kapandıktan sonra daha iyi anladıklarını söylüyorlardı.Benzer durumlar yine  Afiyet Market için söylenecek.Düşünün bir, marketten sabah kahvaltısı için bir kaç parça birşeyler almaya gidiyorsunuz ve gitmişken diğer marketlerde de neler varmış bir bakayım diyorsunuz, işte ticarette buna çapraz satış deniyor. Yani bir ürünü almak için gelen müşteri diğer ürünleri da almak için mağaza içinde dolaşması istenir. Bir şey satınalmasa bile o diğer ürünler hakkında da ileriye dönük bilgi sahibi olması için, buna günlük hayattan örnek verecek olursak; geçen markette şu gelmiş, şu üründe indirim yapmışlar gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca tüm süper marketlerde manav – ekmek reyonu – içecek bölümler birbirinde uzak yerlere konulur, ve bu noktaları birleştirince üçgen elde edilir, kısaca bu bir çeşit çapraz satış stratejisidir.Benzer durumu  A101 – BİM – Şok marketlerde görürsünüz, bir ürün almışsınızdır ve sizin kasaya ulaşmanız için rabirent gibi bütün bölümleri dolaşmanızın istenmesinin temel nedeni budur.Uzun lafın kısası büyük marketten temel ihtiyaçlar için alışveriş yapmak isteyenler çevredeki diğer büyük marketlere alışveriş için gidecekler, avm içindeki satışlar ve ciroların düşeceğini hep birlikte göreceksiniz.

Kapanan marketin yerine artık kimse kolay kolay cesaret edip market açabileceğini düşünmüyorum.Açarsa anca Şok Market açar, başka da aklıma bir alternatif gelmiyor.

Afiyet Fırından Trileçe Yediniz Mi?

Afiyet Fırının pasta ve unlu mamüleri arasında yer alan ve kalitesiyle büyük beğeni toplayan trileçe tatlısını hiç denediniz mi?

Afiyet Fırından Trileçe Yediniz Mi? Afiyet Fırından Trileçe Yediniz Mi?

Afiyet Fırından Trileçe Yediniz Mi? Afiyet Fırından Trileçe Yediniz Mi?

Kulis Giyim Mağazası Neden Kapandı?

Kulis Giyim Mağazası Neden Kapandı?

Kulis Giyim Mağazası Neden Kapandı? sorusunun cevabını da hemen vereyim, sağlam kaynaktan duyduğumuza göre Kulis Giyim Mağazasının sahibi kazandığı paraları gece hayatında harcadığı için avmdeki mağazayı kapattığı, benzer şekilde diğer mağazalardan bir kısmını da devrettiği söyleniyor.

Aksoy Market Neden Kapandı?
Aksoy Market Neden Kapandı?

Aksoy market burada kiracıydı ve dükkan sahibinin borçlarından dolayı banka dükkanın mülküyetini elinden almış ve kiracısı olan Aksoy Markete burayı satın almaları için teklif edilmiş.Karacaören avm de ortalama bir dükkanın fiyatı 600.000 tl olduğu söyleniyor, fakat banka 400.000 tl teklif etmiş olmasına rağmen kimse bu kriz döneminde önünü göremediği için satınalmaya yanaşmıyor sanırım.

Azra Ayakkabı Neden Kapandı?

Azra Ayakkabı Neden Kapandı?

Azra Ayakkabı Neden Kapandı? sorusunun aslında cevabı kısa ve net olacak, beklenen cironun altında olduğu için Pursaklar Saraya taşındı.

Eray Züccaciye Neden Kapandı?

Eray Züccaciye Neden Kapandı?

Eray Züccaciye pandemi dönemindeki vatandaşların temel gıda maddelerine yönelmesinden dolayı cirosunda ciddi düşüşler yaşadığı için kapandı.

 Black & White Boutique karacaören toki

Enes Giyim Neden Kapandı?

Enes Giyim, pandemi öncesinde devir oldu, firma Pursaklarda tesettür giyim üzerine bir mağaza devir aldığı için burayı başka bir kişiye devir etmiş. Pandemiden dolayı yeni mağaza kapılarını Ramazan Bayramı öncesi Black & White Boutique olarak açıldı.

New Hisar Mobilya Neden Kapandı?

New Hisar Mobilya Neden Kapandı?

New Hisar Mobilya, Pursaklar’da bulunan yeni bir mağaza dükkanı satın almışlar ve buradaki mağazayı kapatma kararı verilmiş, kapanan mağazanın yerine Mizan Market açıldı.

Bundan sonrası için en azından bir teşekkür etmek isterseniz, aşağıda bilgilerini verdiğim İdeal Sigortaya Saray Şubesine destek olabilirsiniz.

İdeal Sigorta Pursaklar Saray Yakup Can Bıyık

İdeal Sigorta Pursaklar Saray

İdeal Sigorta Yakup Can Bıyık
Telefon: 0312 430 56 57 Cep: 0506 176 6726
Adres: Saray Cumhuriyet Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No:14/B Pursaklar – Ankara

Aşağıda Karacaören Toki’de çekilen bir çok videoyu toplu oynatma olarak ekledik sağ üst köşedeki kareye tıklayıp seçili videolardan dilediğinizi izleyebilirsiniz

Konu Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Karacaören Toki Afiyet Fırın Market Açıldı

Karacaören Toki Afiyet Fırın Market Açıldı

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/afiyet-firin-market-karacaoren-tokiye-acildi.html

Karacaören Toki Makro Market Battı Mı?

Makro Market Neden İflas Etti?

74 Gün Sonra Karacaören Tokide İlk Cuma Namazı Kılındı

74 Gün Sonra Karacaören Tokide İlk Cuma Namazı Kılındı

https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/ilk-cuma-namazi-kilindi.html

Karacaören Toki Nerede?

Karacaören Toki Nerede?

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/karacaoren-toki-nerede.html

Altındağ Karacaören Toki Spor Tesisi

Altındağ Karacaören Toki Spor Tesisi Açılışı

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/altindag-karacaoren-spor-tesisi.html