Avanos’tan ayrılıp Kapadokya’nın en çok bilinen yerlerinden birisi olan Ürgüp’e doğru yola çıkıyoruz.Yol boyunca tur rehberi bize Ürgüp hakkında kısa bilgiler ile yolculuğumuzu keyifli hale getiriyor.Aşağıdaki video da tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ürgüp Hakkında Kısa Bilgiler

Ürgüp Nevşehir’in 25.000 nüfusuyla en büyük ilçesidir.Dünyanın en lüks 10 otelinden birisi olarak listeye giren Kayakapı Premium Caves butik otel Ürgüp’tedir. Ürgüp’ün en eski mahallelerinden birisi olan Kayakapı mahallesi Dünya kültür mirası tarafından koruma altına alınmıştır.Taş yapılı kullanılmayan konakların ömrünü uzatmak için özel bir izinle bu konakları otel, kafe, Restaurant gibi bölümlere çevirip kullanıma açılmış.Eğer Ürgüp’e Ağustos Eylül gibi gelirseniz Ürgüp Bağbozumu Festivaline katılabilirsiniz.

Ürgüp'te Çekilen Ünlü Diziler

Kapadokya ve Ürgüp’te Çekilen Ünlü Diziler

Kapadokya, hazır plato olma özelliğinden dolayı sinema filmleri, dizi ve belgesele ev sahipliği yaptı.Son 40 yılda 200 aşkın Yerli ve Yabancı Sinema Filmleri,Türk sinema filmleri, Yerli Diziler, Belgesel, Klipler ve ünlü markaların reklam filmleri çekildi.Sizlere aşağıda en bilinen dizilerden bazılarını paylaştık.

★Asmalı Konak 2002 yılı

★Yer Gök Aşk 2010 yılı ( dizisinin çekildiği Hancıoğlu konağı)

★Aşk Ve Mavi 2016 yılı (dizisinin Çekildiği Konak Sinasos Palace Cave Hotel)

Kırık Ayna 2002 yılı, Adak 2006 yılı, Dicle 2007 yılı, Son Ağa 2008 yılı, Kapadokya Düşleri 2009 yılı, Kırlangıç Fırtınası 2017 yılı, Çoban Yıldızı 2017 yılı, Hayat Devam Ediyor 2018 yılı, İnadına Yaşamak 2014 yılı ( düşük reytinglerden dolayı 6. bölümde final yapmış)

Ürgüp'ün "Al kanlar içinde kalan Cemalim" Türküsünün Hikayesi

Ürgüp’ün “Al kanlar içinde kalan Cemalim” Türküsünün Hikayesi

Türkü, öldürülen Cemal’e, karısı Şerife tarafından yakılmıştır. Şerife, 14-15 yaşlarında Cemal’le evlenmiş, mutlu geçen birkaç yılı Cemal’in öldürülmesiyle sona ermiş, bu hadiseden sonra bir oğlu ile ortada kalmıştır. Bu hadisenin oluş şekli ve ona yakılan ağıt sonra türküye çevrilmiş.

Şen olasın Ürgüp dumanın tütmez, Kıratım acemi konağı tutmaz, Oğlum da pek küçük yerimi tutmaz, Cemalim Cemalim algın Cemalim, Al kanlar içinde kaldım Cemalim, Ürgüp’ten de çıktığımı görmüşler, Taşkadı’nın pınarına inmişler, Beni öldürmeye karar vermişler, Cemalim Cemalim algın Cemalim, Al kanlar içinde kaldım Cemalim, Cemal’in giydiği ketenden yelek, Al kana boyanmış don ile gömlek, Bize nasip değil ecelnen ölmek, Cemalim Cemalim algın Cemalim, Al kanlar içinde kaldım Cemalim 

Ürgüp Mustafapaşa Gezilecek Yerler

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu,
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,
Asmalı Konak Dizilerinin çekildiği 1. ve 2. konaklar,
Yer Gök Aşk dizisinin çekildiği Hancıoğlu konağı,
Aşk ve Mavi dizisinin çekildiği konak Sinasos Hotel,
Şarap Mahsenleri…

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Ürgüp

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu

Ürgüp’te Kapadokya Üniversine ait Yüksek Meslek Okulu ve Hacı Bektaşı Veli Üniversitesine bağlı fakülteler var. Kapadokya’nın ihtiyaclarına göre bölümler açılmış (turizm otelcilik, Belboy, Aşçılık, Sivil Havacılık Bölümleri)

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Kapadokya Meslek Yüksek Okulu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Ürgüp

Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü, her sabah uçacak olan balon turları için hava şartlarını kontrol edip kalkış izinlerini veren yerdir ( kalkış için uygun olup olmadığına karar verir onay için Ankara’ya gönderir, Ankara’daki Gen. Müd. gelen bilgiyi aynen onaylar…) Bina Kapadokya Üniversine ait Yüksek Meslek Okulunun hemen bitişiğindedir.

İlk Asmalı Konak Filminin Çekildiği Konağı Gezdik

Tur otobüsü bizi Mustafapaşa’da bulunan ilk Asmalı Konak filminin çekildiği konağın önünde indirdi ve 1 saat kadar gezmek için süre tanıdı.İlk Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) dizisi 2002 yılında 21 bölümü burada çekildi. Çünkü dizi o dönem reyting rekoru kırınca konak sahibi ücreti artırmış ve senaryo gereği konakta çıkan yangınla yaktılar ve yeni bir konakta çekimlere devam ettiler.Tavsiyen iki konağı da gezebilirsiniz, eğer tercih yapmanız gerekiyorsa tabiki çekimlerini büyük çoğunluğunun yapıldığı 2. konağı gezmenizi öneriyorum. 2018 yılında asmalı konağı gezmek isteyenlerde giriş ücreti olarak 5TL alıyorlardı, büyük ihtimal yine aynı ücreti alıyorlardır.

Asmalı Konak Otelin Misafiriyle Keyifli Röportaj

ilk Asmalı Konak filminin çekildiği konak aynı zamanda otel ve restaurant olarak hizmet veriyor ve sizi o gün karşılaştığımız bir müşteriyle yaptığım keyifli sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.

Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp

Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp

Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp Asmalı Konak (Old Greek House Otel & Restaurant) Ürgüp

Ürgüp Marika Otelin Hüzünlü Hikayesi Özel Röportaj

Mustafapaşa’dan ayrılmadan önce bir amca bize ileride otel yapmayı düşündüğü yerin hikayesini anlattı.İlerleyen yıllarda Mustafapaşa’da Marika Oteli hizmet vermeye başlayacakmış.

Eski Tarihi Ürgüp Evleri

Ürgüp’te Bir Şarap Mahseni Mağazası

2.Asmalı konağa yürüme mesafesinde bulunan şarap mahseni mağazasında şarap tadımı için duruldu.Bizde bu boşluktan istifade edip 2. Asmalı konağı görmeye gittik.

Tarihi Ürgüp Yunak Camii

ASMALI KONAK (OLD GREEK HOUSE OTEL & RESTAURANT) ÜRGÜP ASMALI KONAK (OLD GREEK HOUSE OTEL & RESTAURANT) ÜRGÜP

2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp

2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp

Asmalı Konakta dizi seti olarak kullanılan her mekanın önünde o tarihte diziye emek veren tüm oyuncuların adının yazdığı, ATV logolu bir anıt bulunuyor. Dizinin çekildiği ikinci mekan olan 2.Asmalı Konak Ürgüp’ün merkezine sadece 800 metre uzaklıkta. Araçla veya yürüyerek Tevfik Fikret Caddesi üzerinden geldiğinizde Yunak Camii karşısında bulunan bu konağı görebilirsiniz.2018 yılında Asmalı Konak giriş ücreti 5 TL alınıyordu yine aynı fiyattan alındığını düşünüyorum.

2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp 2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp 2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp 2. Asmalı Konak Dizisinin Çekildiği Konak Ürgüp

Böylece 2 saatlik kısa Ürgüp turumuzu tamamlamış olduk ve bir sonraki 5 dak. mesafede olan Üç Güzeller Peribacalarına doğru yola çıktık.Yazının devamını ve daha fazlasını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html