Kars Ani Harabeleri / Kars The Ani Ruins

2011 yılında gezdiğim Kars Ani Harabelerini bloğumda  detaylıca anlatmak istedim.İşte o detaylar …

Ani harabeleri şehir planı
Gerçek ismi Ani Medeniyeti olup bakımsızlık nedeniyle Ani Harabeleri olarak anılır olmuş.Ani Harabeleri Kars’a 48 km. uzaklıkta yer alıyor. Ocaklı Köyü yakınında,Türkiye-Ermenistan sınırına yakın Arpaçay nehri kenarında konumlanan kentin kuruluşu M.Ö. 350-300 yıllarına dayanıyor.Birçok uygarlığı üzerinde yaşatan Ani Harabeleri İpek Yolu üzerinde bulunan önemli konaklama noktalarından olması ayrı bir önem taşıyor.
Kars Ani Harabeleri / Kars The Ani Ruins  Ani Harabeleri İpek Yolu
Tarihimizde 93 harbi döneminde bölge Ruslar tarafından işgal edilmiştir.Tarih 1878’den başlayıp 16 Mart 1921 Moskova Antlaşmasına kadar Kars,Ardahan,Artvin,Batum Rusya’nın elinde kaldı.Tabi Ruslar çekilirken sökülüp taşınabilecek tarihi eserleri alıp Rusya’ya götürmüşler.

Ani harabelerinde 8’e yakın kilise, Selçuklu Devletinden kalma birer kale ve cami bulunmaktadır.Ayrıca 2016 ortalarında Ani Harabeleri UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesine dahil edildi.

Ani Harabeleri gezisi Kars Ani Harabeleri / Kars The Ani Ruins

 Ani Harabeleri Menuçehr Camii

Ani Harabeleri Menuçehr Cami

Ani Harabeleri’nin günümüzdeki en önemli İslami kalıntılarından biri olan Menuçihr Cami, 1072 yılında Şeddadi Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Cami, adını kendisini yaptıran Menuçihr Bey’den almıştır.Menuçehr camii Anadoluda yapılan ilk Türk Camisidir. Menuçehr cami Anadolu Selçuklu motillerinden oluşan tavanı ve iki katlı olarak yapılmış.Menuçehr cami minaresi sekizgen yapısı ve 99 basamakla tepesine çıkılması kendine has zarafetini yansıyor.Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Menuçehr cami bir kısmı yıkılmış olsa da hala ayakta durmayı başarmış.Arka tarafı fotoğrafta tam görünmüyor ama uçurumun kenarı olup, altından Arpaçay nehri geçiyor.Ve Arpaçay nehri Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturuyor.
Ani Harabeleri Menuçehr Cami

Ani Harabelerine Ulaşım, Nasıl Gidilir?

Ani Harabelerine Ulaşım, Nasıl Gidilir?
Ani ruins on Transport, How to get there?

Ani Harabelerine ulaşım en büyük sorun olup oteller özel turla gezdiriyor. Ama siz kars’a giderseniz size böyle bir hizmetten yararlanmanız çok zor. Benim gibi Ani Harabelerine özel bir turla gidebilirsiniz. Ama Kars’a gelmeden 1 gün önce Celil Ersözoğlu’nu  aramanızı öneririm…

Ani Ruins private tour

Celil Ersözoğlu Ani Harabelerine Özel Tur Hizmeti
Private Tour Service to Celil Ersözoğlu Ani Ruins

Celil Ersözoğlu Ani Harabelerine Özel Tur Hizmeti

Celil Ersözoğlu özellikle Ani Harabelerine Tur şeklinde gezi yapmak isteyen yabancı turistleri götürüyor.Çünkü çok iyi bir ingilizcesi olduğu için yabancı turistlerle çok kolay anlaşabiliyor.Mesela ben giderken yanımda iki tane kore’den gelen yabancı turistle gittim…
Detaylar için isacoturoglu.com.tr/gezi/ani-harabelerine-ulasim.html

Ani Harabeleri Kars Turu İndirim Kodu

Ani Harabeleri Kars Turu İndirim Kodu

2011 yılında Ani Harabelerini gezmiştim ve bloğumda bunları anlattım.Celil Bey’le de o zaman tanıştım.Ve şimdi bloğumuza özel indirim kodu verenler kervanındaki yerini aldı.Üstelik Kars Güngören Otel ile kontak kurarak indirim kodu veren yeni bir firma daha bize kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum.
Detaylar için tıklayın isacoturoglu.com.tr/sale/ani-harabeleri-kars-turu-indirim-kodu.html

Kars Güngören Hotel İndirim Kodu

Kars Güngören Hotel İndirim Kodu

Kars Güngören Hotel indirim kodunu Celil Bey aracılığı ile temin ettik.Eğer Kars’a yolunuz düşerse indirim kodunu kullanarak Güngören Hotelde konaklayabilirsiniz.
Detayları için tıklayın. isacoturoglu.com.tr/sale/kars-gungoren-hotel-indirim-kodu.html

Kars Turizm Haritası
Kars Turizm Haritası isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-turizm-haritasi.html

Kars Gezilecek Tarihi Yerler

Kars Gezilecek Tarihi Yerler http://isacoturoglu.com.tr/gezi/kars-gezilecek-tarihi-yerler.html

4.Kars Ardahan Iğdır Günleri Tanıtım Günleri 2020 Ankara

4.Kars Ardahan Iğdır Günleri Tanıtım Günleri 2020 Ankara

Başkent Ankara’da 4. kez düzenlenecek olan Kars Ardahan Iğdır Günleri Tanıtım Günleri 23-26 Ocak 2020 tarihleri arasında Altınpark fuar alanında ziyaretçileriyle buluştu https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kars-ardahan-igdir-gunleri-tanitim-gunleri-2020-ankara.html

Kars Balı Coğrafi İşaretini Aldı

Kars Balı Coğrafi İşaretini Aldı

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/kars-bali-cografi-isaretini-aldi.html