Çankırı’nın Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Çankırı’da gezebileceğiniz bir çok alternatif yer vardır.Öncelikle Çankırı’ya kara  ve demir yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Ve kendinize bir rota planlayarak gezinize başlamanızı öneririm.

Çankırı'nın İnandık Vazosu

Çankırı’nın İnandık Vazosu

Çankırı’da otogarda indiğinizde ilk yapmanızı istediğim bir şey var.Çankırı otogar çıkışında göbekte bulunan İnandık Vazosunun önünde bir kaç fotoğraf çekerek başlayabilirsiniz.Size kolaylık olsun diye aşağıya fotoğrafını ekledim. İnandık Vazonun orjinali Başkent Ankara’da Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilendiğini de belirtelim.

İnandık Vazosunun Tarihçesi

Çankırı yakınlarında bulunan İnandık köyü adının verilmesi çok eskilere dayanıyor. Hitit Devleti Döneminde Hanhana adında bir kültür merkezinde çıkartılan İnandık Vazosu köye isim babası olmuş.Hitit kültürünü çok iyi yansıtan nadide eserlerden olup vazo üzerindeki figürler kutsal tanrıların evlilik törenlerini anlatmaktadır.İnandık vazosunun üzerinde bulunan düğün ve yaşam figürleriyle dünyanın ilk vazolarından biri olma özelliğine sahiptir.

Çankırı'da Kalınacak Oteller

Çankırı’da Kalınacak Oteller

Açıkça söylemem gerekirse otel konusuna girmek istemedim.Çünkü cebinizdeki bütçe ile ilgili olduğundan.Fakat internet sitelerinden Çankırı’da kalınacak yerler” şeklinde taratınca bir çok karışıklık olduğu için bu konuda da başlık açma ihtiyacı hissettim.Çankırı merkezde kalacağınızı varsayarak otel isimlerini ve telefonlarını veriyorum.

Detaylar için Tıkla

Çankırı Büyük Otel

Çankırı Büyük Otel (2 Yıldızlı)

Adres : Buğday Pazarı Mah.Ankara Cad. 18200 ÇANKIRI Telefon : 0 (376) 213 38 38 – 213 38 39  www.cankiribuyukotel.com *Büyük Otel otogara çok yakındır Sim Prestige Otel 

Sim Prestige Otel (2Yıldızlı)

Adres : Atatürk Bulvarı No:64 18100 ÇANKIRI  Telefon : 0 (376) 213 12 00 www.otelsimprestige.com ÇANKIRI KOÇ OTELİ

ÇANKIRI KOÇ OTELİ (3 Yıldızlı)

Adres : Koç AVM ve Eğlence Merkezi A. Renda Mah. Ankara Yolu Üzeri 3.km ÇANKIRI Telefon : 0 (376) 212 60 60 kocotel@hotmail.com www.cankirikocotel.com (çalışmıyor) facebook.com/kocotel/

 

EMNİYET OTELİ (1 Yıldızlı)

Adres :Cumhuriyet Mh. Belediye Cd.No : 11  ÇANKIRI Telefon : 0 (376) 213 10 01

http://www.polisevi.net/cankiri/cankiri-polis-evi.html Not:Daha önce sınavlara girerken kaldığım otellerden birisidir.Hesaplı ve ekonomik olup her katda WC ve Banyo bulunuyor.Şehirin merkezinde bulunan bir oteldir.

Çankırı Polis Evi

Çankırı Polis Evi

Adres: Cumhuriyet Mah. Alpaslan Türkeş Cad. Çankırı Telefon: 0376 – 213 32 31 Not: Polis ve kamuda çalışanlara indirim uygulanırken normal kişilere standart ücrettir.Güzel yanlarından birisi içinde lokali olup yemeğinizi buradan da yiyebilirsiniz.Tabi ücretini ödemek şartıyla.Emniyet otele ve öğretmen evine çok yakın mesafedeler. Adres:Cumhuriyet Mah. Adnan Menderes Cad. Güneş İlköğretim Okulu Yanı ÇANKIRI Telefon : 0 376 213 30 27- 0376 212 93 07 Not:Öğretmen evlerinde satın aldığınız şey oda değil sadece yatak satın alıyorsunuz.Eğer yatağı odaya çevirmek isterseniz ücretin %50 ödeyerek odaya sahip olabilirsiniz.Bunu bilmiyorsanız bu konuya dikkat etmeniz gerekecek.Aynı şekilde polis evinde de aynı durum söz konusudur.

Çankırı Yurt Otel

Adres: Atatürk Bulvarı N:19 ÇANKIRI Telefon: 0376 213 0121 

Ilgaz Dağındaki Oteller

Ilgaz Dağındaki Oteller

Ilgaz Dağındaki Oteller hakkında yazdığımız yazımıza göz atmanızda fayda var. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ilgaz-dagindaki-oteller.html

ÇANKIRI TAŞ MESCİT

ÇANKIRI TAŞ MESCİT VE ECZACILIK VAZOSU

Çankırı’da Selçuklu Dönemi’nden kalma en önemli yapıdır. Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat’ın Çankırı Atabey’i olan Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında şifahane olarak yaptırılmıştır. 1242 de Darül-hadis eklenmiştir.1892 de Mevlevihane Şeyhi Nuri Dede tarafından üç hücre, semahane ve bir adet şeyh dairesi yaptırılmıştır. 1926 Yılında Nuri Dedenin yaptırdığı kısımlar tekke ve zaviyelerin kapatılması nedeniyle yıktırılmıştır.Günümüze mescit ,türbe ve sonradan eklenen Darülhadis kısmı gelebilmiştir. Hastane kısmı tamamen yıkılmıştır. Taş mescit , geçmişte darül-hadis,tımarhane ve Mevlevihane olarak kullanılmıştır. Binanın merdivenleri ve kapısı Selçuklu taş işçiliğinin örnekleri arasındadır. Hastane olarak yapılan Taş mescit , Darülşifa , Darülhadis , Darülafiye ve Şifahane olarak bilinir. Darülşifa Moloz taştan yapıldığı için günümüze kadar gelememiştir. Darül- hadis kısmı kesme taştan yapılmış,taş duvarlar kalın olup,kapı süslemelerinin sanat değeri yüksektir. İki katlı ,dışardan iki duvar ve bir köşe kulesi ile desteklenmiş, kesme taştan yapılmıştır.Selçuklu taş işçiliğinin tipik örneklerindendir.

ÇANKIRI TAŞ MESCİT VE ECZACILIK VAZOSU

Taş Mescit’te bulunan,tıp sembolü olan kabartmalı iki yılan motifinin aslı kaybolmuştur.Eczacıların sembolü olan gövdesinde yılan sarılı kupa ise Çankırı Müzesinde sergilenmektedir. Cemalettin Ferruh’un yakınları ile birlikte mezarları Taş mescit’tedir. Ufak bir hatırlatma yapalım.Taş Mescit biraz uzak iken Vazoyu müzede görebilirsiniz.Yani ikisi de aynı yerde değil.

Devam edecek…