Bantaş Güvenlik  Maaş & Yorumlar

Ankara’da işe giderken Ulus’da Merkez Bankasının önünde bekleyen bir çok para taşıma araçlarını görüyordum.Merak edip araştırdım ki, Bantaş güvenlik hakkında en fazla google amcaya sorulan kelimelerden birisi de çalışma şartları ve maaşları olmuş.Ve sizin için kısa kısa açıklayıcı bilgiler derleyip buraya ekliyorum ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bantaş Güvenlik, Denizbank, QNB finansBank, Teb, Türkiye Ekonomi Bankası

Bantaş Güvenlik Hangi Bankalara Bakıyor?

Bantaş Güvenlik 2009 yılında kıymetli metal ve para taşıma amacıyla üç bankanın bir araya gelemesiyle kurulmuş.Bu bankalar şunlardır.
Bantaş Güvenlik, Denizbank, QNB finansBank, Teb, Türkiye Ekonomi Bankası
Denizbank A.Ş.
QNB Finansbank A.Ş.
TEB (Türk Ekonomi Bankası A.Ş.)
ortaklığında kurulan Bantaş A.Ş.banka ve kurumlara nakit taşıma, işleme, saklama, ATM nakit desteği ve ATM birinci seviye bakım hizmetleri sunmaya başlamış.
Söz konusu üç banka ve iştiraklerinin,Bantaş A.Ş. de %33,33 oranında eşit hisseleri olduğunu da hatırlatalım.Ve yukarıda görmüş olduğunuz fotograf ise Bantaş A.Ş. kuruluşunda çekilen bir fotografdır.

Bantaş Güvenlik Hizmet Ağı Haritası

Bantaş Güvenlik Hizmet Ağı Haritası

Bantaş Güvenlik Türkiye’nin her tarafından faaliyet gösteriyor.Hatta yavru vatan Kıbrıs’ta bile 🙂

 

Bantaş Güvenlik Tanıtım Videosu


Bantaş Güvenliğin kendi çektiği bu video 2016 sonunda youtube hesabına eklemişler.Ve üzerinden 5 geçmiş ve 60 tanecik görüntülemesi var.Evet yanlış duymadınız 60 tane kişi izlemiş.Sanırım hatırabilayen yüklenmiş bir video olsa gerek.

 

Turkcell Başarı Hikayelerinde “Bantaş Güvenliğe Röportajı”

Turkcell’in başka işi kalmamış sanırım, vodafone gibi firma tanıtıcı içerikler furyasına katılmış.Ve video Turkcell youtube hesabında 2016 Ağustos ayında yayınlanmış 2017 Mayıs ayında izlenme oranı 45Bin kişiye yaklaşmış gördüm.

Bantaş Güvenlik Maaşları Ne Kadar

Bantaş Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Bantaş Güvenlik sitesinde bu konu hakkında hiç bir bilgiye haliyle rastlayamadım.İnternette kontak kurarak araştırdım.Herkes farklı bilgi veriyor.Bantaş güvenlik çalışanlarına neye göre nasıl bir maaş veriyor çözemedim.Ve çalışanlarda çözebilmiş değil yani konu tam bir muamma diyebilirim.

Hatta Bantaş Güvenliğe yeni girenlerin eskilerden fazla maaş aldığı şeklinde söyleyenler de var.Ortalama Bantaş güvenlikte para taşımada 1950TL ile 2000TL gibi maaş verildiği kanaatindeyim.Ve Bantaş’da güvenlik olarak başlayanlar 2200TL  maaş veriyormuş gerçek mi bilemiyorum, öyle söylüyorlar.Bilen varsa lütfen yazsın merak içinde olan çok kişi var, şimdiden söyleyim.Yemek kartı sodexso 370 TL veriliyormuş.

Bantaş Güvenlik Maaş Kesintisi Yapıyor Mu

Bantaş Güvenlik Maaş Kesintisi Yapıyor Mu?

Herkesin çok şikayetçi olduğu konu kesintilerin BES iptal edilmesine rağmen kesinti olması diyebilirim.Mesailerde kesinti oluyormuş, bu kısım bana çok garip geldi doğrusu.Mesai hesaplanırken nelere göre hesaplandığını bilmeyenler olabilir.Aşağıdaki sayfada detaylıca anlattım, merak edenler okumasında fayda var.

FAZLA MESAİ NASIL HESAPLANIR
Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

4857 sayılı İş Kanunun 41. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.İş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat. Dolayısıyla 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilir.Fazla mesai yaptırılmasının nedenleri kanunda belirtilmiştir. Sürekli şekilde fazla mesai yaptırılması kanuna aykırıdır.

Bir işçi yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabilir. İşçi kendisi rıza gösterse bile yılda 270 saatten daha çok fazla mesai yapamaz. Yıllık fazla mesai süresi hesaplanırken, yarım saatten kısa fazla mesailer yarım saat, yarım saatten uzun, bir saatten kısa fazla mesailerin bir saat olarak değerlendirilir.

FAZLA MESAİ DE GÜNLÜK DİNLENME SÜRELERİ

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. Servisle işyerine gelmek için geçirilen zaman da çalışma süresine dahil değildir. Bu nedenle çalışanlar günlük çalışma süresini ara dinlenmeleri çıktıktan sonra ve işbaşı yaptıkları saat üzerinden hesaplamalı. Haftalık 45 saat sınırı aşılabilir ve aşıldığında çalışana fazla mesai karşılığı ücret ödenmesi gerekir. Ancak günde en fazla 11 saat çalışılabilir. Her ne şart altında olursa olsun günde 11 saatten fazla çalışılamaz. İşçinin rızası olsa bile 11 saatten fazla çalışmaya izin verilmez.

FAZLA MESAİ NASIL HESAPLANIR?

Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalarda, her bir saat fazla mesai için işçiye normal saatlik ücretinin yüzde 50 üzerinde ücret ödenir. Örneğin işçinin saatlik ücreti 100 TL ise, her bir saat fazla mesai karşılığı işçiye 150 TL ödenir. İşçi fazla mesai karşılığı zamlı ücret yerine serbest zaman talep edebilir. Bu durumda işçiye her bir saat fazla mesaisi için bir buçuk saat serbest zaman verilir. İşçi serbest zaman hakkını, 6 ay içinde kullanmalıdır. Serbest zaman kullanımı için işveren tarih belirleyebilir. İşveren tatil günlerinde serbest zaman kullandıramaz.