Ankara Atatürk Kültür Merkezi Tarihçesi

Bu günlerde AKM adını il tanıtımlarıyla haberlere konu olarak duyursa da, yapılış amacı daha farklı olduğunu bilenler çok azdır.Şimdi sizleri AKM tarihinde kısa yolculuğa çıkartarak bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ankara Akm Neden Kuruldu

1980 Darbesinden 11 Gün Sonra AKM Yasa ile Kuruldu

Ankara Akm fuar alanının tarihi 1980 darbesine kadar gidiyor.Atatürk’ün doğum yılının 100. Yılının Kutlanması ve Atatürk Kültür Merkezi kurulması hakkında yasa, 23 Eylül 1980 tarihinde, darbe yönetimi tarafından darbenin 11.günü yasa ile çıkartılmıştır.Ve 1 yıl sonra çıkartılan yeni bir yasa ile yasanın 3. maddesi değiştirilerek Atatürk Kültür Merkezi Alanının sınırları belirlenerek, alanın tasdikli krokisi kanunun ekinde yayımlanmış.
1981 yılında açılan ulusal mimari yarışmada birinci olan, Filiz ve Coşkun Erkal’ın tasarladığı piramit şeklindeki yapının inşaatı 1987 yılında tamamlanarak şu an ki şeklini almıştır.Akm içinde 2 farklı müze olduğunu sanırım bileniniz çok azdır.Evet bina içinde Cumhuriyet Devrimleri Müzesi ve Güzel Sanatlar Galerisi adında iki müze bulunuyor.Yapının merkezinde Cumhuriyet Devrimleri Müzesi yer alırken Güzel Sanatlar Galerisi ise bu bloğu sarmaktadır.Ayrıca bina içinde kafeterya, mescit, toplantı salonu, kütüphane, kapalı otopark gibi alanlarda bulunmaktadır.

Kültür Bakanlığı tarafından 1995 yılında Ankara Kongre ve Kültür Merkezi yarışması açılmıştır. Bu yarışmayı kazanan Azize Ecevit-Özür Ecevit ikilisi uygulama projelerini de tamamlamış olmasına rağmen bu proje de uygulanmamıştır.

Ankara AKM Fuar Alanı Hakkında Kim Ne Söyledi

Ankara AKM Fuar Alanı Hakkında Kim Ne Söyledi?

Ankara Akm hakkında ağırlıklı siyasilerden eleştiler zaman zaman gelmiş olup bunları da kısaca sizlerle paylaşıyorum.

*2009 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM için “çirkin ve estetikten yoksun bir yapı” şeklinde tanımlayarak, “Oradaki o çirkin yapıyı kaldırıp, yerine yapılacak onun 5 misli büyüklüğündeki yeni müzeyi gelecek yıl açacağız” ifadesi bütün medyada haber konusu olmuştur.

*2012 yılında, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘ucube’ benzetmesini yaptığı AKM binasına “Kıbrıs müzakereleri bir sona gelecek ama bu binanın akıbetinin ne olacağına karar vermek lazım. Bu çirkinlikten bir an evvel kurtulalım.” şeklinde konuşmuştur.

*2012’de AKM’de yer alması planlanan ‘Türkiye Uygarlıklar Müzesi’nin yapımına ilişkin protokol, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından imzalandı.

*2013’te dönemin İç İşleri Bakanı Muammammer Güler AKM için, “Daha derli toplu olması gerekir” açıklaması yapmış.

*2014 yılında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AKM’nin çağın gerisinde kaldığını söylemiş.

*2014’te Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Atatürk Kültür Merkezi’nin  geleceğiyle ilgili yapılan toplantıda, “AKM spor alanı olarak değerlendirilsin” önerisinde bulunmuştur.

*2014 yılında AKM’nin akıbetiyle ilgili Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav da, “Sayın Gökçek AKM’nin olduğu alana stadyumu yapsın, heykelini yaptırır, kapısına dikerim” ifadelerini kullanmıştır.

*2014 yılında Çevre Şehircilik Bakanlığı, AKM alanının tarihsel bağlamı ve simgesel önemini kapsayacak potansiyellerin ortaya konulmasına ilişkin AKM Ortak Akıl Çalıştayı düzenledi. İki kez yapılan akademik toplantılar da sonuçsuz kalmıştır.
Çankaya Belediyesinin Yaptığı Atatürk Kültür Merkezi

Çankaya Belediyesinin Yaptığı Atatürk Kültür Merkezi

2016 sonunda Çankaya Belediyesinin Eskişehir yolu üzerinde yapmayı planladığı Atatürk Kültür Merkezinin temelleri atıldı.Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi tartışması devam ederken bilinmesi açısından kısaca buna da yer verme gereği hissettim.Çankaya Belediyesinin Atatürk Kültür Merkezi tanıtım videosunu aşağıya ekliyorum.

Ankara Akm Yıkılıp Doğa park Spor Kompleksi

Ankara Akm Yıkılıp Doğa Park Spor Kompleksi mi Yapılacak?

2016 yaz ortalarında çıkan haberlere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezi’ni  amatör kulüp ve sporcuların yanı sıra halkın da yararlanabileceği dev bir spor alana çevirmeyi planlıyormuş. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğa Parkı dosyasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sunulmuş.Projeye inceleyen Bakan Özhaseki tarafından sıcak bakıldığı ve 700 bin metrekarelik alan üzerine hiçbir yapı inşa edilmeden içerisinde sadece futbol, basketbol, tenis, hentbol ve atletizm gibi sporların yapılacağı sahaların olacakmış.

Doğa Park Spor Kompleksi İçinde Neler Bulunacak?

Doğa Park Spor Kompleksi içerisinde 8 futbol, 16 basketbol, 16 voleybol sahası ile 12 adet tenis kortu, 4 kilometrelik koşu ve bisiklet yolunun bulunacak,30 bin metrekarelik gölet ile 300 bin metrekarelik çim alanı yer alacakmış.Projeye 2016 yazında başlanması planlanıyordu, 15 Temmuz darbesinden sonra Akm yıkılma tartışmaları unutulup gitti.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Yıkılıp, Yerine Millet Bahçesi Yapılacak

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Yıkılıp, Yerine Millet Bahçesi Yapılacak

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-ataturk-kultur-merkezi-yikilip-yerine-millet-bahcesi-yapilacak.html

Ankara AKM Millet Bahçesi

Ankara AKM Millet Bahçesi Hakkında Tüm Detaylar

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-millet-bahcesi.html

Ankara Akm’de İlk Fuar Ne Zaman Yapıldı

ANKARA AKM’DE İLK FUAR NE ZAMAN YAPILDI? 

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akmde-ilk-fuar-ne-zaman-yapildi.html

Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ikinci kısmını okumak için aşağıdaki linke tıklayınız
http://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-fuari-nasil_duzenleniyor.html

Ankara Akm Fuarlarının Görünmez Çalışanları "Su Temizlik"

Ankara Akm Fuarlarının Görünmez Çalışanları “Su Temizlik”

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-fuarlarinin-gorunmez-calisanlari-su-temizlik.html

Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

Ankara Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/akm-fuarlari-arastirma-konusu-oldu.html

ANKARA AKM TANITIM GÜNLERİ 2019 FUAR TAKVİMİ

ANKARA AKM TANITIM GÜNLERİ 2019 FUAR TAKVİMİ

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tanitim-gunleri-2019-fuar-takvimi.html

Ankara Akm İl Tanıtım Günleri 2018

Ankara Akm 2018 Fuar Takvimi

Ankara Akm 2018 yılı fuarlarının listesine bu sayfaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-il-tanitim-gunleri-2018.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2017

2017 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler tıklasın.
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-fuar.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

2016 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler için kısa bir gezintiye çıkmak isteyenler tıklasın.
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-tanitim-gunleri-2016.html