Ankara AKM Millet Bahçesi 2 Yıl Sonra Açılıyor

6 yıldır Ankara Fuarlarını takip eden sizlere önceden haberdar eden tek Blog ve Youtube kanalı olarak hiç bir maddi destek almadan tamamen gönüllü olarak sizlere Ankara’da gerçekleşen fuarlar, festivaller ve il tanıtım günlerini video ve yazılı olarak ulaştırıyoruz. Bu yazıyı yazdığımız günlerde Youtube kanalımıza abone olup videolarımıza yorum ve beğeni desteğini esirgemeyen desteklerimize sonsuz teşekkürler…

ANKARA Akm Millet Bahçesinde İl Tanıtım Günleri Olacak Mı?

Ankara Akm Millet Bahçesinde Neler Olacak?

Ankara Akm Millet Bahçesinde Neler Olacak?

640 bin m² rekreasyon alanına ve 89 bin m² inşaat alanına sahip olan proje kapsamında Millet Kıraathanesi, Cami, Sanat atölyeleri, Çayhane, Kır lokantası, Pazar yeri, Tohum merkezi, Çocuk kulübü, Binicilik Merkezi, Sağlık merkezi, Tramvay durakları, Bakım onarım merkezi, çok amaçlı bina ve kapalı otoparklar yer almaktadır. Rekreasyon alanlarında ise biyolojik gölet, gösteri ve yansıma havuzları, Zipp Coaster, tören alanı, buz pisti, kay kay pisti, menaj alanı, bisiklet ve koşu yolları, toplanma meydanı, çayır amfi, açık ve kapalı otopark alanları, açık hava spor alanları, çocuk oyun alanları ve bostan alanları yer almaktadır. Proje kapsamında 3670 adet ağaç dikilecektir.

*Akm Millet Bahçesinde 4.000 m² alana ise gül bahçesi
*Millet Kıraathanesi
* 4.553 m² Cami de inşa edilecek
* Tramvaylarla ulaşım sağlanacak. Bisiklet ve koşu yolları da kurulacak
*Spor sahası, Buz pisti, Zipcoaster, Bisiklet yolu, Köpek gezdirme alanı
*Biyolojik gölet,  Su gösteri havuzu, Çocuk oyun alanları, Etkinlik adası,
*Pazar yeri, Kır lokantası, Tohum merkezi, Çayhaneler,
*Sağlık merkezi, Bakım onarım merkezi, At maneji , Kapalı otopark
*12.000 m²açık hava sineması, sanat atölyeleri, çok amaçlı binalar,
* Kuzeydoğu sınırına müzeler olacak (30.000 m² olacak)

Parkın Batı yönünde yer alan tören alanının yol güzergahı ile Hipodrom Caddesi arasında yer alan bölgede çocuk programlarının Etnobotanik ve bostan programlarının, ekolojik mutfak, Ankara mutfağının tanıtıldığı kır lokantası, tören pisti ile birlikte yaklaşık 1 km koşu, bisiklet ve yürüyüş parkurları ve pazar alanları bulunacak. (Tören Alanı 53.850 m², çocuk oyun alanları 18.435 m², tohum merkezi alanı 750 m² , permakültür alanı 8.400 m² olacak.)

Başkent Millet Bahçesine Nasıl Gidilir?

Başkent Millet Bahçesine Nasıl Gidilir?

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/baskent-millet-bahcesine-nasil-gidilir.html

Ankara Akm Millet Bahçesi Çevresine Tramvay Hattı Döşendi

Millet bahçesi içerisinde ulaşım raylı hat ile yapılacak. Tramvay hattı ile birlikte yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları alan içinde ulaşım alternatifleri sunulacak. Ring oluşturan dolaşım uzunluğu 2 bin 750 olacak.

Ankara Akm Millet Bahçesi Konserleri

Ankara Akm Millet Bahçesi Konserleri
Ankara Akm Millet Bahçesi BİLAL SONSES Konseri Ankara Akm Millet Bahçesi ALİŞAN Konserİ

Ankara Akm Millet Bahçesi EROL ÇALI ve TANSU CAN Konseri Ankara Akm Millet Bahçesi OĞUZHAN KOÇ Konseri

Ankara Akm Millet Bahçesi ŞİMDİ 90'LAR GRUBU Konseri Ankara Akm Millet Bahçesi VELİ ERDEM KARAKÜLAH Konseri

Ankara Akm Millet Bahçesi ÖMER FARUK BOSTAN Konseri Ankara Akm Millet Bahçesi  METE GAZOZ

Ankara Akm Millet Bahçesi SERDAR TUNCER Ankara Akm Millet Bahçesi BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU

Ankara Akm Millet Bahçesi PELİN ÇİFT ve TUFAN GÜNDÜZ

Ankara AKM Millet Bahçesi 2019 İnşaat Hali

Ankara Akm Millet Bahçesine 2019 Temmuz ayında gidip son durum hakkında bilgiler verdiğimiz videomuzu aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Ankara Akm Neden Kuruldu Ankara AKM Tarihçesi

Çok Az Bilinen Ankara AKM’nin İlginç Hikayesi

Ankara Akm fuar alanının tarihi 1980 darbesine kadar gidiyor. Atatürk’ün doğum yılının 100. Yılının Kutlanması ve Atatürk Kültür Merkezi kurulması hakkında yasa, 23 Eylül 1980 tarihinde, darbe yönetimi tarafından darbenin 11.günü yasa ile çıkartılmıştır…

1980 DARBESİNDEN 11 GÜN SONRA AKM YASA İLE KURULDU
Ve 1 yıl sonra çıkartılan yeni bir yasa ile yasanın 3. maddesi değiştirilerek Atatürk Kültür Merkezi Alanının sınırları belirlenerek, alanın tasdikli krokisi kanunun ekinde yayımlanmış.
1981 yılında açılan ulusal mimari yarışmada birinci olan, Filiz ve Coşkun Erkal’ın tasarladığı piramit şeklindeki yapının inşaatı 1987 yılında tamamlanarak şu an ki şeklini almıştır. Akm içinde 2 farklı müze olduğunu sanırım bileniniz çok azdır. Evet bina içinde Cumhuriyet Devrimleri Müzesi ve Güzel Sanatlar Galerisi adında iki müze bulunuyor. Yapının merkezinde Cumhuriyet Devrimleri Müzesi yer alırken Güzel Sanatlar Galerisi ise bu bloğu sarmaktadır. Ayrıca bina içinde kafeterya, mescit, toplantı salonu, kütüphane, kapalı otopark gibi alanlarda bulunmaktadır.

Kültür Bakanlığı tarafından 1995 yılında Ankara Kongre ve Kültür Merkezi yarışması açılmıştır. Bu yarışmayı kazanan Azize Ecevit-Özür Ecevit ikilisi uygulama projelerini de tamamlamış olmasına rağmen bu proje de uygulanmamıştır.

Ankara Akm Hakkında Kim Ne Söyledi?

Akm Hakkında Kim Ne Söyledi?

Ankara Akm hakkında ağırlıklı siyasilerden eleştiriler zaman zaman gelmiş olup 1980 darbesine de gönderme içeren bir çok eleştirel sözler söylenmiştir.

⇒2009 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GünayAKM için “çirkin ve estetikten yoksun bir yapı” şeklinde tanımlayarak, “Oradaki o çirkin yapıyı kaldırıp, yerine yapılacak onun 5 misli büyüklüğündeki yeni müzeyi gelecek yıl açacağız” ifadesi bütün medyada haber konusu olmuştur.

⇒2012 yılında, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘ucube’ benzetmesini yaptığı AKM binasına “Kıbrıs müzakereleri bir sona gelecek ama bu binanın akıbetinin ne olacağına karar vermek lazım. Bu çirkinlikten bir an evvel kurtulalım.” şeklinde konuşmuştur.

Ankara Akm Yıkılıp Doğa park Spor Kompleksi

Akm Yıkılıp Doğa park Spor Kompleksi mi Yapılacak?

2016 yaz ortalarında çıkan haberde ise  Akm’nin Çevre ve Şehircilik BakanlığıGençlik ve Spor Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir BelediyesiAtatürk Kültür Merkezi’ni  amatör kulüp ve sporcuların yanı sıra halkın da yararlanabileceği dev bir spor alana çevirmeyi planladığı iddia edildi. Doğa Park Spor Kompleksi içerisinde 8 futbol, 16 basketbol, 16 voleybol sahası ile 12 adet tenis kortu, 4 kilometrelik koşu ve bisiklet yolunun bulunacak,30 bin metrekarelik gölet ile 300 bin metrekarelik çim alanı yer alacakmış. Projeye 2016 yazında başlanması planlanıyordu, 15 Temmuz darbesinden sonra Akm yıkılma tartışmaları unutulup gitti.

Bakan Murat Kurum, AA Editör Masasına Konuk Oldu

Bakan Murat Kurum Açıkladı: Ankara AKM Yıkılacak

Ankara’da 7. kez düzenlenen ‘Hatay Tanıtım Günleri’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AKM’nin ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını ifade ederek, “AKM ilerde daha güzel organizasyonlara imza atacak” dedi.  Atatürk Kültür Merkezi’nin olduğu yaklaşık 750 bin metrekarelik alanı da millet bahçesine dönüştüreceklerini belirten Kurum, bunun, Ankara’ya yakışır, Ankaralının ihtiyaçlarını giderecek bir proje olacağını söyledi.


Akm’nin gümüzdeki kaderi işte yukarıdaki konuşmayla kesinleşmiş oldu.

Bakan Murat Kurum Akm Millet Bahçesi Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı Editör Masası’na geçtiğimiz aylarda konuk oldu ve Ankara AKM Millet Bahçesi’nin 2020 yılında hizmete açılacağı bilgisini verdi. Araya pandemi girdiği için açılışı ertelenmişti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Resimleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Resimleri

https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-kutlu-olsun-resimleri.html

Konu hakkındaki diğer yazılarımıza aşağıdaki görsellere tıklayarak okuyabilirsiniz

İşyurtları Kurumu Tanıtım Günleri 2019  “Akm İl Tanıtım Günleri” İlk Kez Üniversite Tez Konusu Oldu

 Ankara Atatürk Kültür Merkezi Tarihçesi Ankara Atatürk Kültür Merkezi Yıkılıp, Yerine Millet Bahçesi Yapılacak

 Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu Ankara Akm'de ilk Fuar Ne Zaman Yapıldı?

ANKARA AKM TANITIM GÜNLERİ 2019 FUAR TAKVİMİ Ankara Akm İl Tanıtım Günleri 2018

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2017 ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016