Ankara Akm’de İlk Fuar Ne Zaman Yapıldı?

Sanırım en çok merak edilen konulardan birisi de Akm’de il tanıtım günleri ilk ne zaman yapılmaya başlandı gibi bir soru herkesin kafasını kurcalamıştır.Bu sorunun cevabını geçtiğimiz günlerde Kastamonu Günleri 2018’de fuara gittiğimde öğrendim.Ankara Akm’de ilk memleket günleri fuarını Kastamonu’nun yaptığını ve daha önceden duymuştum.Fakat detaylı bilgi için bu işi en başından itibaren birileriyle konuşmam gerekiyordu.

Ve Kastamonu Tanıtım Günlerinde Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Şen Bey’e sordum ve iyi ki de sormuşum.En başından itibaren uzun uzun anlattı fakat aklımda fazla kalmadığı için ben sizlere biraz özet geçeceğim, zaten teferruata gerek yok.Zira baya uzun bir öyküsü var.

Kastamonu Algısını Değiştiren Tanıtım Projesi Nasıl Başladı? KasDerFed Başkanı Hasan Şen  ve Tosya Belediyesi Başkanı Kazım Şahin

Kastamonu Algısını Değiştiren Tanıtım Projesi Nasıl Başladı?

Burada iki kişiden bahsedeceğim, yukarıda ismini verdiğim KasDerFed Başkanı Hasan Şen  ve Tosya Belediyesi Başkanı Kazım Şahin Bey, başka isimlerde vardır bu süreçte ama teferruata girmemek için bu iki kişi üzerinden kısa bir özet geçeceğim.Kazım Şahin Almanya’da öğretmen olarak uzun yıllar görev yapıp emekliliğinde memleketine geri dönmüş.Hasan Şen Bey’de çeşitli kamu kurumlarında görev yapıp, emekli olunca memleketine dönüyor.

Kastamonu Tabelası Taş düşebülü, Ayı çıkabülü

Söz konusu yıllar 2000 yıllarının başı olup, Türkiye’de Kastamonu imajının hiç iyi olmadığını söylenebilir.Kastamonu denilince herkesin aklında şehir efsanesine dönen “Taş düşe bülü, Ayı çıka bülü” gibi bir tabelada yazan yazı yüzünden (artık kim yazdıysa bu tabeladaki yazıyı teşekkür etmek lazım, sayesinde Akm Fuarları doğmasına sebep oldu) bu olumsuz algının silinmesi için kendilerini ifade edebilmek için neler yapılabilir şeklinde bir arayışa girmişler.

İlk önce kendilerini organize etmişler ve ilk önce Kastamonu ve Yöresi Dayanışma Derneği (KASYÖDER)  kurulmuş sonra Kastamonu Dernekler Federasyonu (KAS-DER-FED) kurularak hızlı bir şekilde organize hale gelmişler.Sonrasında kendilerini anlatmak için Ankara’da bir fuar yapalım demişler, dönemin Belediye Başkanları, Valilerin ve bir çok kamu kurumlarının kapısını uzunca bir süre aşındırmışlar, kimsesi böyle bir şeyin yapılabileceğine pek ihtimal vermemiş olacaklar ki ilgisiz kalmışlar.2000’li yıllarda fuarlar şimdiki gibi çok popüler değildi, son zamanlar da oldukça popüler bir hal aldığını hatırlamanızda fayda var. Kastamonu Valisi değişince yeni Valiye gidip konuyu açmışlar ve bir proje şeklinde hazırlanıp gelinmesini istemiş.Fuar için bir kaç organizatörle görüşülmüş, fakat organizatörler fuar yapmak çok para siz bu işin altından kalkamazsınız demişler, aslında 2000’li yıllarda Türkiye’de yapılan fuarlar genelde ticari ağırlıklı fuarlar olup, kültürel fuarlar şu an ki gibi popüler değildi ve fuar yapan firma sayısı az olduğundan ve bir çeşit tekel gibi bir kaç firma yaptığı için fiyatın o zamanki dönemde yüksek olduğunu düşünebilirsiniz.Sözün özü fuar organizatörlerinden de olumsuz yanıt almışlar.

Ve fuarı yapmak için kolları sıvamışlar, en büyük sorun fuar alanı neresi olacağı şeklinde kararsız kalmışlar.Ve Kastamonu ilk tanıtımını Ankara’da yapmış;
1.Kastamonu Günleri 2003 yılında Altınpark fuar alanında yapılmış
2.Kastamonu Günleri 2004 yılında Altınpark fuar alanında yapılmış, katılım düşük olduğu için fuarı başka yerde yapmaya karar vermişler.
3.Kastamonu Günleri 2005 Sıhhiye Zafer Çarşısı Alt katında yapılmış, daha iyi bir fuar alanı araştırmak için 2006 yılında fuar yapılmamış.
4.Kastamonu Günleri 2007 yılında Akm fuar alanında fuar yapmaya başlamışlar, o gün bu gündür her yıl Kastamonu Günleri fuar yapıyor ve son yıllarda İstanbul’da da fuar yapmaya hız vermiş durumdalar.Fuarlarda Kastamonu dışında başka bölgeye ait ürünleri almıyorlar veya stant vermiyorlar, üzerinde durdukları en önemli konulardan bir diğeri ise yerel üretici veya çiftçilerin stant ücretini Belediye veya Dernek karşılıyor, yani başka iller gibi stant ücretini ödeyen fuara gelemiyor.

Eskiden Akm’de kitap fuarı veya sergi türünde fuarlar oluyormuş, şimdilerde ise ağırlıklı olarak il tanıtım günleri yapılıyor.

Kastamonu Tanıtım Günlerinden sonra Karadeniz bölgesi fuar yapmaya başlamış ve bu şekilde bir çok bölge ve il tanıtım için akm fuarlarını büyük bir çıkış noktası olarak görüyor.

Eğer Kastamonu böyle bir işe zamanında başaramasaydı, belki de bu gün akm de il tanıtım günleri şeklinde bir etkinlikler serisi olmayacaktı.Bu yüzden önce Kastamonu’ya ve bu işi akıl edip bu günlere getirdikleri için ve devamında diğer ilerde ilgi gösterdikleri için tüm fuar yapan illere teşekkür etmek gerekir, Ankaralılara değişik ve birbirinden güzel lezzetleri, tarihleri ve hikayeleri sundukları için…

Kastamonu Akm Fuarlarında Neleri Tanıtıyor?

Kastamonu’nun eski algısından eser yok, yerine gelen pek çok şey var.Başta Taşköprü sarımsağı ve çekme helvası çok meşhur olup, geçen yıl yapılan ve üniversite araştırmasına konu olan ankette pek çok ilginç detaylar bulunuyor, işte o detaylardan bazılarını sizler için derledik.

Bu arada hala tanıtımı yapmayan iller olduğunu da hatırlatmak isterim ve en kısa zamanda bu tanıtım kervanına katılıp, Ankaralılarla buluşmalarını istiyoruz.

Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

Ankara Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/akm-fuarlari-arastirma-konusu-oldu.html

Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ilk kısmını olan “Ankara Atatürk Kültür Merkezi Tarihçesini” okumak için tıklayın
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tarihcesi.html
Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ikinci kısmı olan “Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor” yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayınız https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-fuari-nasil_duzenleniyor.html

Ankara Akm Fuarlarının Görünmez Çalışanları "Su Temizlik"

Ankara Akm Fuarlarının Görünmez Çalışanları “Su Temizlik”

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-fuarlarinin-gorunmez-calisanlari-su-temizlik.html

Ankara Akm İl Tanıtım Günleri 2018
Ankara Akm’de 2018 Yılında Hangi Fuarlar Olacak?
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-il-tanitim-gunleri-2018.html