Türkiye’ye 400 yıl yetebilecek kaya tuzu rezervi var! İşte Çankırı’da kaya tuzu çıkartılan o mağaranın ilginç detaylar…

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi Türkiye’ye 400 Yıl Yetebilecek

Çankırı’da Hititler döneminden bu yana tuz çıkarılan mağaranın, Türkiye’nin kaya tuzu ihtiyacını 400 yıl sağlayacak rezerve sahip olduğu belirtildi.Arkeolojik verilere göre Hititler tarafından kaya tuzu çıkarılan, merkeze 19 kilometre mesafede bulunan tuz madenindeki üretim çalışmaları özel bir firma tarafından sürdürülüyor.

Kamyon ve iş makinelerinin rahatça girip çıkabileceği yükseklik ve genişliğe sahip mağarada 23 kilometre uzunluğunda yol bulunuyor. Tuz Mağarası içinde yön bulabilmek için galeriler arasında cadde isimleri ve yön tabelaları da yer alıyor.

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi

 Tuzun 14 bin çeşit kullanım alanı var

İşletme müdürü Murat Danacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tuz mağarasında tahmini olarak 5 bin yıldır kaya tuzu üretiminin devam ettiğini söyledi.Üretimlerinin her geçen gün artan bir tempoyla sürdüğüne işaret eden Danacı, “Şu anda günlük yaklaşık 1500 tonluk üretim gerçekleştirebiliyoruz. Bugünkü ömrüyle Türkiye’ye tek başına 400 yıl yetebilecek bir rezerve sahibiz.” dedi.

Kaya tuzunun 14 bin çeşit kullanım alanına sahip olduğunun altını çizen Murat Danacı, Türkiye’de bu alanda öncü olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi

Tuz Mağarasında günde 4 patlatma yapılıyor

Tuz Mağarası içinde kilometrelerce uzunluğunda yol bulunduğunu, kendilerinin de yıllık 1 kilometre ilerleme kaydettiklerini ifade eden Murat Danacı:

“Galeri boyutlarımız ortalama 10 metre yüksekliğinde, 20 metre genişliğindedir. Delme, patlatma yöntemi dediğimiz delikler delip, patlayıcı maddeleri uzaktan emniyetli bir şekilde patlatıyoruz. Günde 4 patlatma yaparak üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra almış olduğumuz cevheri kepçe yardımıyla kamyonlara yükleyip, tuz fabrikalarına sevkini gerçekleştiriyoruz.”

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi

Kaya tuzunun sağlık açısından faydalı olduğuna değinen Murat Danacı, “Bizim işletmemiz hem kaya tuzu açısından Türkiye’nin öncü işletmesidir hem de tarihi bir işletmedir. Bu tarihin devamını sağlamak için inşallah biz de tarihe geçeriz diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Çankırı Kaya Tuzu Rezervi

Canan Karatay Çankırı Kaya Tuzunun Faydaları

Canan Karatay Çankırı Kaya Tuzunun Faydaları

https://isacoturoglu.com.tr/genel/tuz/canan-karatay-cankiri-kaya-tuzunun-faydalari.html

Çankırı Kaya Tuzu Firmaları
Çankırı Kaya Tuzu Firmaları Hangileri
https://isacoturoglu.com.tr/genel/tuz/cankiri-kaya-tuzu-firmalari.html

Çankırı'da Gezilecek Yerler

Çankırı’da Gezilecek Yerler

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankirida-gezilecek-yerler.html

İNCE GELİŞ TUZ YOLU

ÇANKIRI “İNCE GELİŞ TUZ YOLU”

 https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ince-gelis-tuz-yolu.html

ILGAZDAN GELENEKSEL LEZZETLER

ILGAZDAN GELENEKSEL LEZZETLER

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/ilgazdan-geleneksel-lezzetler.html

Çankırı Yöresel Ürünler Pazarı

ÇANKIRI YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cankiri-yoresel-urunler-pazari.html