Ilgaz Dağı İstiklal Yolu Yazısını Görmeden Dönme

Ilgaz dağına tatil yapmaya gelen herkesin mutlaka vakit ayırıp İstiklal Yolu Yazısını görmesini, hatta görmeden dönmemesini istiyorum.İstiklal Yolu Derneğini 2016 yılında Başkentte Çankırı Günleri Fuarını gezerken görmüştüm.Stada biraz bilgi alıp internetten araştırınca daha fazla bilgilere ulaştım.İstiklal Yolu hakkında bilmemiz gereken detaylar aşağıdaki gibidir.

İstiklal Yolu Derneği

Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü

Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü

Kastamonu Valiliği, 2008 yılında başlattığı İstiklal Yolu Projesi ile Türkiye’nin en uzun 3. trekking parkurunu oluşturmuştur.
Milli Mücadele yıllarında Anadolu’nun dış dünyaya açılan tek penceresi İnebolu kalmıştır. Birçok yerin işgal edilmesi dışarıdan gelecek destek ve yardımlar açısından İnebolu-Ankara hattını çok önemli kılmıştır. Bu noktada İnebolu’dan Ankara’ya oluşturulan lojistik hattında İstanbul’dan kaçırılan, Rusya’dan satın alınan cephane, lojistik malzeme ve Milli Mücadele’ye katılacak birçok insan, düşünce adamı Ankara’ya ve Anadolu’ya bu yolla sevk edilmiştir. Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm cephede kulağım İnebolu’da” sözü de belirtmektedir.
Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü

Parkurda bağımsız trekking toplulukları yürüyüş ve kamplar yapabildiği gibi her yıl Kastamonu Valiliğince İstiklal Yolu yürüyüşleri de düzenlenmektedir.Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına alınan İstiklal Yolu Tarihi yol olarak tescil edilen ilk parkur olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen kültür rotasından biridir.

İstiklal Yolu Haritası

İstiklal Yolu Haritası

İstiklal Yolu Haritasını görmek için tıklayın

İstiklal Yolu Haritası İstiklal Yolu Haritası

İstiklal Yolu Haritası

İstiklal Yolu Haritası

İstiklal Yolu 7 Günlük Yürüyüş Önerisi

İstiklal Yolu 7 Günlük Yürüyüş Önerisi

Gün 1: İnebolu-Çuhadoruğu Çuhadoruğu’nda köy evinde konaklama veya kamp

Gün 2: Çuhadoruğu-Küre Ayrancı Piknik Alanı Ayrancı’da kamp

Gün 3: Ayrancı-Ecevit Han  Ecevit Han’da konaklama

Gün 4: Çatak Göleti’ne transfer  Çatak Göleti-Belören-Ecevit Han   Ecevit Han’da konaklama

Gün 5: Ecevit Han-Ödemiş  Ödemiş’de köy evinde konaklama veya kamp

Gün 6: Ödemiş-Seydiler  Seydiler’de konaklama

Gün 7: Seydiler-Kastamonu (bir bölümü araç transferi)

İstiklal Yolu faunası ve ürünleri

Kanlıca mantarı
Ayı mantarı
Kiren (kızılcık)
Kiren tarhanası ve ekşisi
Eyşi (elma ekşisi)
Elma pekmezi
Bitki turşuları
Yabani otlar

İstiklal Yolu Belgesel Oldu

İstiklal Yolu Belgesel Oldu

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından hazırlanan “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Projesi” kapsamında İstiklal Yolu’nun Kastamonu, Çankırı ve Ankara güzergahında yaşananlarla ilgili belgesel hazırlandı.

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam

Hazırladıkları “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Projesi“ni İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesine sunduklarını bildiren İsmail Çam, “Bakanlıkça kabul edilen projemizin önemli ayaklarından biri de belgeseldi. İstiklal Yolu’nda başından sonuna kadar yaşananları bir belgeselle anlatacağız.” dedi.

İsmail Çam, bundan önceki belgesellerde sadece Kastamonu anlatılıyordu ama İstiklal Yolu sadece Kastamonu’dan ibaret değil. İstiklal Yolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara olmak üzere üç ilden oluşuyor. Biz, bu belgeselde ayrım yapmadan Kastamonu’nun katkılarından bahsettiğimiz gibi Çankırı ve diğer illerin katkılarından da bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Proje koordinatörü ve belgeselin yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran da belgeselde görev almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.İstiklal Yolu hattında İnebolu, Küre, Ilgaz ve güzergah boyunca 28 gün süren çekimler yapıldı.

Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Belgeseli

İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü

 

İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ

İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ trt avaz

İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ

İSTİKLÂL YOLU YÜRÜYÜŞÜ

Konuyla ilgili diğer sayfa
Ilgaz Dağındaki Oteller Hangileri

ILGAZ DAĞINDAKİ OTELLER HANGİLERİ?

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ilgaz-dagindaki-oteller.html