Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan Ankara Kalesi, herkesin mutlaka görmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Ankara Kalesi eskiden içki içen ayyaşların doluştuğu bir yer olarak algılanır ve biliyordu.Son yapılan çalışmalardan sonra bizde gidip bir Vlog çekelim istedik.

Ankara'da Gezilecek Yerler "Ankara Kalesi"

Ankara Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

Ankara Kalesi, Altındağ’da yer almakta ve yaklaşık 110 metre yüksekliğindedir. 1073 tarihlerinde Türklerin kontrolüne geçen Ankara Kalesi, halen Türklerin elinde olmakla beraber içerisinde surların yanı sıra alışveriş merkezlerinden kafe ve restoranlara kadar imkânlar bulunmaktadır. Ulaşımı kolay olan Ankara Kalesine gelerek Ankara’nın tümünü 360º panoramik görebilir, Ankara’nın muhteşem manzarasında çay ile keyif yapabilirsiniz. Ankara’da sevdiklerinizle beraber gezebilirsiniz.

Ankara Kalesine Nasıl Gidilir?

Ankara Kalesine Nasıl Gidilir?

Aslında Ankara Kalesine ulaşım çok kolay olup, eğer yürümek istemezseniz taksi ile de gidebilirsiniz. Yürüyerek gelecekler için tavsiyemiz Ulus’ta bulunan Hacı Bayramı Veli Camii ziyareti sonrası 10 dak bir yürüme mesafesinde olup cep telefonunuzun navigasyonu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz, yolda kime sorsanız Ankara Kalesine nasıl giderim diye size yolu göstereceklerdir. Eğer geliş güzergahı Kızılay tarafından yani  Hamamönü’nden geliyorsanız Ankara Kalesi’ne çıkarken veya inerken Pirinç Han’ı da mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın.

Ankara Kalesi VLOG

Sizlere fikir vermesi için Ankara Kalesi Vlog çektim fazla zamanım olmadığı için kısa kısa bölümler halinde bir video oldu, ama işinize yarayacak detayları bulabilirsiniz.Video da tek sıkıntı el mikrofonu dip ses yapmış az bir cızırtı geliyor ben de üzerine fon müziği ekledim.

Ankara Kalesi Ne Amaçla Yapılmıştır Kısaca?

Ankara Kalesi Ne Amaçla Yapılmıştır Kısaca?

Ankara Kalesinin tam olarak yapılış tarihi bilinmemekle birlikte Osmanlı İmparatorluğundan ve Selçuklulardan daha önce yapıldığı bilinmektedir. Kale içerisinde Roma ve Bizans döneminde yapılmış olabileceği de söylenmektedir.Bazı kaynaklara göre M. Ö. VIII. yüzyılda Frikya krallarından Midas, Ankara şehri ile birlikte kaleyi de yaptırmıştır. Askeri garnizon ve sığınma yeri olarak kullanmış.

Ankara Kalesinin En Belirgin Özelliği?

Ankara Kalesinin En Belirgin Özelliği?

Ankara Kalesinin en belirgin özelliği Ankara’nın şehir simgeleri arasında yer alması olup, Kaleden Ankara’ya Panoramik bir görsel şölen sunar. Ankara Kalesi tarihinin çok çok eskilere dayanır ve tam olarak kimler tarafından yapıldığı hala tartışma konusudur.Ankara Kalesi içinde bazı evlerde hala gündelik yaşam devam ederken bazıları ise turistlik olarak kullanılmaktadır. Anıtkabir’e gittiğinizde Atatürk’ün mezar odasının hemen karşısındaki pencereden bakıldığı zaman Ankara Kalesi ve Türk Bayrağı görünmekte olup bu gibi en belirgin özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ankara Kalesinde Bir Özbekistanlı


Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi ve Eski Ankara Evleri

İl dışından Ankara’ya geliyorsanız ilk olarak Anıtkabir, Hacı Bayramı Veli Cami ve Ankara Kalesi’ni gezmenizi öneriyorum.Anıtkabir’le ilgili gezi rehberi yazımızı okuyarak Anıtkabir turunu daha verimli şekilde tamamlayabilirsiniz. Anıtkabir’de Atatürk’ün mezar odasının hemen karşısındaki pencereden bakıldığı zaman Ankara Kalesi ve Türk Bayrağı görünmekte.

Ankara Kalesi, Ankara’nın sembollerinden biri yani şehir silüetlerinden birisidir. Ayrıca eski Ankara diye tabir ettiğimiz Kale Mahallesinde hala yaşam devam ediyor. Restore edilen 2-3 katlı eski Ankara evlerinin kiminde yaşam devam ederken kimi ise; otellere, cafelere, restoranlara ve hediyelik eşya dükkanlarına çevrilmiş.

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesinde Ne Yenir?

Ankara Kalesinin etrafında bir çok kafe ve restaurant bulunuyor, buraya geldiğinizde size iki yer önereceğim mutlaka uğramadan ayrılmayın.Hangimiz sevmedik kafe ile itirazım var kafe hakkında vlog çektim, umarım sizlere güzel fikirler vermiştir.Hangimiz sevmedik kafeyi diğer mekanlardan ayıran en önemli farkı Türkiye’deki bir çok yerel gazoz markasını bulabileceğiniz ender yerlerden birisi oluşudur. Tüm detayları aşağıdaki sayfa linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ankara Kalesi Fotoğrafları

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Ankara Kalesine Gezi Notu Tavsiyemiz

Ankara Kalesine gelirken bayanlar özellikle topuklu ayakkabıyla gelmesinler her yer engebeli olduğundan sakatlanma,  burkulması büyük ihtimal olarak görüyorum.Ayrıca bayanlar rüzgarda havalanacak tarzda etek giyerek gelmesinler, kale yüksek ve sürekli rüzgar alıyor, video çekerken bu tarz sorunlar yaşayan bayanlar vardı.Bir eliyle eteğini tutuyorlar bir taraftan da yürümeye çalışıyorlardı, tam bir eziyet durumu… Yükseklik korkusu, tansiyonu olanlar bizim videodaki gibi en tepeye çıkmasınlar çünkü başı dönüp düşme ihtimaline karşı, etrafta hiç bir koruma önlemi yok (inşaatlarda kullanılan file tarzı bariyer gibi). Gezerken  çantalarınıza da dikkat edin tırnakçılar çarpabilir, tedbirli olun fazla kalabaklıklara dalmayın.Kale içinde hem güvenlik hem bekçi gördüm sürekli cirit atıyorlar, sivil polisleri daha saymıyorum. En ideal zaman gün içi olup hava kararmadan geziyi tamamlayın.Aşağıya da yorumlarınızı bekliyorum.

Hangimiz Sevmedik Cafe Türkiyedeki yerli gazoz markaları

Hangimiz Sevmedik Cafe Ankara VLOG

Ankara Kalesini gezmeye gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken bir yer de Hangimiz Sevmedik Cafe olup burada bulunan Türkiye’nin Yerli Gazozlarının tadına bakmadan ayrılmayın. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/hangimiz-sevmedik-cafe-ankara-vlog.html

Ankara'da Gezilecek Yerler Anıtkabir Gezisi

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER “ANITKABİR GEZİSİ”

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ilk adresi Anıtkabir. Anıtkabir’i sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olarak görmek hata olur. Anıt Parkı ve müzesi ile birlikte ele alındığında yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.Tüm detaylara ulaşmak için buraya tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/anitkabir-gezi-rehberi-notlarim.html

Ankara'da Gezilecek Yerler "Ptt Pul Müzesi Video Haber"

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER “PTT PUL MÜZESİ VİDEO HABER”

Ankara Ptt Pul Müzesini gezmek için özel izinle hazırladığım  VLOG tüm detayları bulabilirsiniz. Ptt Kişisel Pul, Ptt Kafeterya, Ptt Pul  Müzesi Ziyaret Saatleri gibi bir çok detaya şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ptt-pul-muzesi-gezisi-ankara-2018.html

Ankara’da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi [ Detaylı Anlatım ]

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Ankara’da gezilecek yerler arasında tarihi anıtlar,eğlence yerleri, parklar ve kutsal dini yerlerimiz de mevcuttur. Bunlara eski tarihi camilerimiz de yer almaktadır… https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-gezilecek-yerler-ankara-gezi-rehberi.html