Bir şehre seyahat etmek için gittiğinizde gezilecek yerleri araştırırsınız, sonra da gezilecek yer için tarih belirleyip hava durumuna bakarsınız.Peki gideceğiniz yerin ulaşımına bakar mısınız?Cevabınız evet ise ve gezeceğiniz yer Ankara ise burada yazdıklarımız tam size göre…Ankara’da toplu taşımada ulaşım nasıl sağlanır? tüm detaylarıyla püf noktaları, kişisel deneyimlerimiz ve önerilerimizden oluşan harika bir de video hazırladık, umarız keyifle izlersiniz.

Ankara’da Toplu Taşımada Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ankara’da Toplu Taşımada Ulaşım Nasıl Sağlanır? konusunu video olarak izlemek için tıklayın

Ankara’ya Ne ile Geliyorsunuz?

Uçak, Hızlı Tren, Otobüs veya özel araçla gelebilirsiniz!Şimdi sizlere hızlı hızlı kısa özet geçerek anlatacağım.Ben de sizler gibi zamanında Ankara’ya geldiğimde ulaşım konusunda biraz zorlandım, kardeşim sayesinde ilk başlarda kolayca Ankara’daki toplu taşımayla ulaşımın mantığını çözdüm.Fakat siz benim kadar şanslı olmayabilirsiniz diye düşündüğüm için “Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?” sorusu her yönüyle anlatmaya çalışıyorum, umarım yazdıklarımı faydalı bulursunuz.

Ankara EsenBoğa Havalimanına Uçakla Gelmek

1.Ankara EsenBoğa Havalimanına Uçakla Gelmek

✓Ankara Esenboğa Havalimanının tarihteki hüzünlü hikayesi
✓ Ankara’nın İlk Havaalanı Neresi?
✓ Ankara Esenboğa Havalimanı’na nasıl gidilir?
✓ Ankara Tren Garından Havaalanına nasıl gidilir 2019
✓ Belko Air Esenboğa Hareket Saatleri
✓ Belko Air Kızılay Havaalanı Kaç Dakika?
✓ Belko Air Ücreti 2019 Ne Kadar?
✓ Belko Air  Havaalanı Ücreti 3TL Olacak İddiası?
✓ Esenboğa Havalimanı’na Metro Var Mı?

❤Detaylar İçin Buraya Tıklayın➥

Yıldırım Beyazıd ve Timur (Ankara Savaşı) Ankara Esenboğa Havalimanının tarihteki hüzünlü hikayesiyle başlayalım. 20 Temmuz 1402 tarihinde,  Yıldırım Beyazıd ve Timur Ankara’nın Çubuk Ovasında yaptığı savaş (Ankara Savaşı) kullanılan fillerin komutanı olan Isen Buga olup günümüzdeki Havalimanı kurulurken ilginç bir operasyonla ismi biraz esnetilerek Esen Boğa olarak Havalimanına verilmiştir.Aynı zamanda havaalanının yanına Yıldırım Beyazıd Üniversitesi kurulmuştur. Dışkapı SSK olarak da bilineneYıldırım Beyazıd Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yıldırım Beyazıd adı Ankara’da yaşatılmaya devam etmektedir.

Tarihte 2 müslüman komutanın birbiriyle ender savaştığı bir olay olup Yıldırım Beyazıd esir düşmüştür.Osmanlı Devletinde esir düşen tek padişah olup, 1 yıl sonra vefaad etmiştir, vefaat nedeni hala tartışma konusudur.Bu olaydan sonra Osmanlı da taht kavgaları başladığı için fetret dönemine girmişti.İstanbul’un fethi 50 yıl gecikti.

Ankara Esenboğa Havalimanının tarihi

Ankara’nın İlk Havaalanı Neresi?

1955`te Esenboğa Havaalanı`nın hizmete girmesine kadar Ankara`ya yolcu uçuşlarının inip kalktığı havaalanı ağırlıklı olarak Güvercinlik Havaalanı  şu an Etimesgut Askeri Havaalanı  olup Ankara`nın ilk havaalanı, ilk teknik bakım merkezi olmuştur. Ankara’da ilk uçuşlar; 1912 yılında ilk ticari havaalanı olarak Ankara Güvercinlik’te terminal olarak kullanılan tek çadırla hizmete girmiş.1933’de Hava Yolları Devlet İşletmesi kuruluncaya kadar, kayıtlarda tarifeli sefer yapan bazı yabancı şirketler olmuş.3 Şubat 1933’te Eskişehir-Ankara arasında ilk milli uçak seferi yapılmış. 1947’de Devlet Hava Yolları’nın ilk dış seferi Güvercinlik’ten kalkıp Atina’ya ulaşmış.

Ankara'nın İlk Havaalanı Neresi?

1947 yılında ülkenin ilk Uluslararası Havaalanı Tesislerinin yer alacağı Yeşilköy Havalimanı(İstanbul Atatürk Havalimanı yeni adı) ve Esenboğa Havaalanı için girişimler başlamış, 1955 yılında Esenboğa Havalimanı hizmete açılmış.Daha sonraki zamanlarda gelişen ve değişen ihtiyaçlara cevap vermek üzere yeni eklemeler yapılmış…

2004’te Yap-İşlet-Devret Modeliyle yapım ihalesi gerçekleştirilmiş ve TAV, 15 yıl 8 aylık işletim süresiyle Ankara Esenboğa Yeni İç-Dış Hatlar Terminal Binası ve Katlı Otopark Kompleksi ihalesini almış. Terminalde Klinik, Eczane, Maliye Bürosu (Yrtdışı Çıkış Harç Pulu) PTT Şubesi, Garanti Bankası Şubesi, çeşitli bankalara ait ATM’ler, Fast Food, Kafeteryalar, Gazete Bayisi, Hediyelik Eşya, vs hizmetler vardır.

Ankara Esenboğa Havalimanı'na nasıl gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’na nasıl gidilir?

Eskiden 442 nolu Ego gidiyordu, 2013 yılında  Belko Air devredildi.Belko Air biraz Havaş’a benzete bilirsiniz. Belko Air Aşti ile  Havalimanı arasında sadece belirli duraklardan yolcu alıp bırakıyor!Bunun haricinde durakların olduğu yerlerde ticari taksiler müşteri avında olur, 3/4 kişi birleşip taksi dolmuş gibi anlaşıp gidebilirsiniz, pazarlık yapmanızda fayda var.Esenboğa Havalimanına tabiki özel araçla da gidip gelebilirsiniz…

Ankara Tren Garından Havaalanına nasıl gidilir 2019

Google aramalarında sıkça Havaalanından Kızılay’a, Tren Garına veya Aştiye nasıl gidileceğini taratanlar var bilmeyenler için kısaca özet geçmek istiyorum. Aklınıza takılan yerler olursa sosyal medyadan mesaj atabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Eğer Esenboğa Havaalanından geliyorsanız Ankara merkeze (Kızılay, Aşti, Tren Garı gibi yerlere gidecekseniz) yapacağınız şey havaalanında Belko Air otobüsünü kullanabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim tüm noktalara uğradığını belirtmek isterim.Benzer durum tam tersi olarak da Aştiden, Kızılaydan veya Tren Garından binebilirsiniz. Tren Garından Havaalanına giderken dikkat etmeniz gereken kısım trenden inince güvenliğe sorun ve yardımcı olmalarını rica edin. Havaalanına gideceğinizi ne taraftan çıkmanız gerektiğini sormanız gerekiyor.Siz yeni tren garı çıkışından değil de eski tren garı tarafından çıkmanız gerekiyor, zaten eski ve yeni tren garı üstten birbirine köprü şeklinde tüple bağlı bölümü geçip taş bina gibi görünen yerden çıkış yapıp karşınızda Ankara Spor Arena yazan bir bina var yoldan geçtiğinizde Havaalanı durağını göreceksiniz.Size yardımcı olması için ben Anıtkabir’e nasıl gidilir videomuz var aşağıda paylaşıyorum videonun 28. sn. havuz fiskiyesini göreceksiniz onun arkasında uzun bir kule var işte tam onun hizasında Havaalanı durağı var tabelasını göreceksiniz, umarım anlatabilmişimdir.

Belko Air Esenboğa Hareket Saatleri

Belko Air Esenboğa Hareket Saatleri

Şehir merkezinden havalimanı istikametine ilk hareket noktası AŞTİ olup sonra Kızılay, Tren Garı ve Atatürk Kültür Merkezine ulaşmaktadır. Aşti’den sonra her durak arası 10 dakika sürmektedir (trafik yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir). Aşti’den saat 06:00 – 00:00 arası her yarım saatte bir hareket ediyor. Aştiden çıkan araç takriben 10 dakika sonra Kızılaya, daha sonra 10 dakika sonra Tren garına en son olarak ta 5 dakika sonra Atatürk Kültür Merkezinde olmakta.

Belko Air Kızılay Havaalanı Kaç Dakika

Belko Air Kızılay Havaalanı Kaç Dakika?

Araçlar Aşti şehir merkezinden tahmini 45 dakika içerisinde havalimanına ulaşmakta (trafik yoğunluğu ve hava şartlarına göre değişkenlik göstermektedir).

Belko Air Ücreti 2019 Ne Kadar?

Belko Air Ücreti 11TL’dir. Polis, Zabıta, Şeht Yakınları, Engelli ve Refkatçiler, Sarı Basın Kartı olanlara ücretsiz.

Belko Air  Havaalanı Ücreti 3TL Olacak İddiası?

Belko Air  Havaalanı Ücreti 3TL Olacak İddiası?

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada Belko Air Ücreti 11TL yerine 3TL olacak gibi paylaşımlar oldu ve bunun asılsız olduğu belirtiliyor. Belko’nun ücretleri Ankara Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararları ile belirleniyor. UKOME’nin şu ana kadar Belko’da tarife değişikliğini amaçlayan bir kararı bulunmuyor.

Belko’nun havalimanına yolcu taşıyan aracının Özel Halk Otobüsü (ÖHO) kategorisindedir. Bu iddianın sebebi olarak da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi bir gazetecinin sorusu üzerine bu fikre sıcak baktığını paylaşması, söz konusu iddia bazı sosyal medya kullanıcılarının bilgiyi yanlış anlayıp bu bilgiyi çarpıtarak paylaşmalarına sebep olmuş.

Esenboğa Havalimanı'na Metro Var Mı?

Esenboğa Havalimanı’na Metro Var Mı?

Esenboğa Havalimanı’na ulaşım olarak 2019 yılında her hangi bir çalışma yok, ama Ankara’da bu konu da konuşmalar ağızdan ağıza dolaşıyor.Esenboğa Havalimanı yanına yapılması planlanan büyük bir fuar alanı yapılma projesi var.Ve Esenboğa Havalimanından buraya bir pist yapılıp uçak ve havacılık türünde fuarlar yapılması planlanıyor. Fuar projesine ek olarak da metro ile ulaşım da yapılacağı söyleniyor.

 

Ankara'ya YHT Gelmek

2.Ankara’ya Tren veya YHT Gelmek

Ankara’ya ister Yüksek Hızlı Tren YHT ister normal tren ile gelin Ulus Tren Garında ineceksiniz, yani gemi silüetini andıran Ankara Tren Garı AVM (ATG) de inersiniz. Çıkışta ya sizi alamaya gelirler yada siz dışarı çıkıp taksi, dolmuş veya ego ile gidebilirsiniz.Tren garı içinde ayrıca normal tren durağı da var, Sincan-Kayaş hafif raylı trene aktarma yapabilirsiniz.Aşağıdaki video da Tren Garından Anıtkabir’e nasıl gidileceğini anlatıyorum.

video izlemek için tıkla

Ankara Aşti'ye Otobüsle Gelmek

3.Ankara Aşti’ye Otobüsle Gelmek

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi yani AŞTİ otogara otobüsle geldiğinizde buradan Ankara’nın içine ulaşım için bir kaç alternatif vardır.İlk aklınıza gelecek olan ve yukarıda bahsettiğim havalimanına giden Belko Air otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’na gidebilirsiniz. A.Ş.T.İ Telefon: 0312 207 10 00

Ankara Aşti Otogarı Ücretsiz Servis Araçları

Ankara Aşti Otogarı Ücretsiz Servis Araçları

Aşti terminalinin alt katında Ankara’nın çeşitli noktalarına ring yapan ücretsiz yarım minibüs şeklinde sarı araçlar vardır, bunları kullanarak gidip veya  aştiye gelebilirsiniz. Aştiden binecekseniz eğer güvenliğe sorarak otobüslerin kalkış noktasını kolayca bulabilirsiniz.Bu otobüsler içi dolunca kalkıyor sanırım, sadece 1 sefer binme fırsatım oldu. Aşti Otogarı ücretsiz şehir içi servis güzergahları listesi: Kızılay, Sıhhiye, Ulus, Dışkapı, Etlik, Keçiören, Yenimahalle, Demetevler, Batıkent, Ümitköy, Çayyolu olarak ring yapıyor.Binerken nereden geçtiğini sorarak binin.

Ankaray Aşti Arası Aktarma Köprüsü

Ankaray Aşti Arası Aktarma Köprüsü

Ankara Aşti’den gelirken veya giderken Ankara’nın ilk metrosu olan Ankaray kullanmanızı öneririm. Gelen yolcu katında veya giden yolcu katı da olabilir, güvenliklere sorarak Ankaraya aktarma kapısından geçerek binin. Kızılay durağında inip 1 üst kata çıkarak diğer metro hatlarına kart basmadan kullanabilirsiniz, fakat dikkat etmenizde fayda var video da bunu detaylıca anlatıyorum, mutlaka izleyin.Aşağıda da Ankara Kart yani temassız kart ve diğer ulaşım kartlarını anlatıyorum dikkatle okuyun.Ayrıca Ankaray sabah 06:00 ile 23:50 arası hizmet veriyor.

Buraya kadar okuduklarınız kısmında Ankara’ya ne ile gelirseniz nereye nasıl gideceğinizi anlatmaya çalıştım, aşağıdaki bölüm ise Ankara Kart, Ego Cepte uygulaması ve nasıl kullanılacağı, kart aktarma süreleri ve ulaşımınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sizin için aşağıda bir araya getirdim.

Ankara'da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor

Ankara’da Toplu Taşıma Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ankara’da gündelik ulaşım genel olarak, Metrolar, Ego otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, Dolmuşlar ve Teleferik ile sağlanıyor aşağıda tüm detayları bulabilirsiniz.

Ankara EGO Genel Müdürlüğü Ne İş Yapar? Kısaca Hikayesi

Ankara EGO Ne İş Yapar? Kısaca Hikayesi

Ankara’ya gezmeye geldiğinizde adını sıkça duyacağınız şeylerden birisi EGO kelimesi olup Ego Otobüslerinin hikayesini kısaca anlatmak istiyorum.

Detaylar için Tıklayın

EGO 16 Aralık 1942 tarihinde Ankara Elektrik ve Havagazı İşletme Müessesesi olarak kurulmuş ve 1950 tarihinde Otobüs İşletme İdaresinin bünyesine katılmasıyla Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi (EGO Genel Müdürlüğü) olarak Ankara’ya elektrik, havagazı (daha sonra doğalgaz) ve otobüs hizmetleri verilmiştir.  1982 yılında elektrik hizmetleri Türkiye Elektrik Kurumuna, 2007 yılında da doğalgaz hizmetleri Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’ye devredilmiştir. EGO günümüzde Ankara’da toplu taşıma hizmetlerinde otobüs ve raylı sistemlerinin (Metro) işletmelerini ve ayrıca kentin trafik düzen ve güvenliğinin sağlanması amacıyla ulaşım planlama hizmetlerini üstlenmiştir.

1992 yılında egzoz dumanlarından oluşan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla otobüsler de yapılan değişikliklerle 30 adet doğalgazla çalışan otobüs hizmete girmiştir.1998 yılında toplam 267 Mercedes otobüs satın alınmış (Bu otobüslerin 197’si solo, 70’i körüklü otobüstür).

2007 tarihinde Türkiye’de ve Ankara’da ilk kez kullanılan 490 adet doğalgazlı otobüs (MAN) satın alınmıştır.Daha sonraki yıllarda 600 adet CNG’li ve klimalı otobüs (MAN) alımı yapılmış, otobüsler 2009 – 2011 yıllarında teslim alınarak hizmete sunulmuştur. CNG ile çalışan otobüs sayımız 1287 olup filosunda Avrupa’da bu sayıda CNG’li otobüs bulunduran kuruluşlar içinde birinci sırada yer alıyor.

Ankara Raylı Metro Sistem ve Metro Durakları

Ankara Raylı Metro Sistem ve Metro Durakları

Ankara ulaşımında metroların önemi büyük olup Ankara’nın ilk metro hattı olan Ankaray yapım çalışmaları 1991 yılında Kızılay meydanının trafiğe kapatılmasıyla başlanmış 1 yıl sonra trafiğe açılmış.Ortak istasyon çalışmaları yerin altından sürdürülmüş.Ağustos 1996 da hizmete giren 8.527 m. uzunluğundaki hafif raylı toplu taşım sistemi ANKARAY ile günde ortalama 100.000 dolayında yolcu taşınmaktadır. Yukarıdaki haritada yeşil renkle gösterilen Ankaray hattıdır.

Kızılay-Batıkent arasındaki 14.661 m.lik güzergahta çalışan Ankara Metrosu’nun (M1) yapım çalışmalarına ise Nisan 1993 de başlanmış ve metro 1997 yılının sonunda hizmete açılmış.Yukarıdaki harita da kırmızı renkli hat.

Ankara Metro Hatları

Ankara Metrosunun 3. aşaması olan 15.360 m hat uzunluğunda 11 adet istasyondan oluşan Batıkent-Sincan-Törekent metro hattı 12 Şubat  2014 tarihinde hizmete girdi yukarıdaki harita da mor renkli gösteriliyor. Ankara Metrosunun 2. aşaması olan 16.590 m hat uzunluğunda 11 adet istasyondan oluşan Kızılay-Çayyolu metro hattı ise 13 Mart 2014 tarihinde hizmete girmiştir.Yukarıdaki harita da mavi renkle gösteriliyor. Ankara Metrosunda (M1-M2-M3-M4) bugün günde yaklaşık 220.000 yolcu taşınmaktadır.

Ankara Metrosunun 4. aşaması olan 9.220 m. hat uzunluğunda 9 adet istasyondan oluşan AKM-Keçiören (M4) metro hattının yapımı tamamlanarak 05 Ocak 2017 tarihinde işletmeye açılmıştır.Yukarıdaki haritada sarı renkle gösterilmiş.

Ankaray metrosu harita

Yenimahalle Şentepe Teleferik Hattı 

Yenimahalle Şentepe Teleferik Hattı 

Yapım çalışmalarına 2015 yılında hizmete açılan ve Yenimahalle Metro İstasyonunu Şentepe’ye bağlayan teleferik sistemi, metroyu kullanan yolculara büyük kolaylık sağlamaktadır. 4 duraklı 106 kabinin aynı anda hareket ettiği teleferik sistemi saatte tek yönde 2400 kişi taşıyabiliyor olup  her kabin 15 saniyede bir istasyona girmektedir. Bunun haricinde Keçiören’de bir tane turistlik teleferik var, buradaki gibi ağırlıklı yolcu yerine manzara seyretmek isteyenlerce talep görüyor.

  Ankaray Metro kullanımından sonra 1 saat (60 dakika) içerisinde Teleferik Aktarma 0 TL olup Ankara’ya geldiğinizde mutlaka şehre tepeden teleferikle bakmanızı öneriyorum.

Kızılay Güvenpark

Ankara’da Şehir İçi Ulaşımda Toplu Taşımanın En Çok Uğradığı 3 Yer

Ankara’da hangi toplu ulaşıma binerseniz binin aşağıda resimlerini paylaştığım 3 bölgeden birinin önünde inersiniz, bunlar Ulus Atatürk Heykeli, Sıhhiye Hitit Geyikleri Heykeli ve Kızılay Güven park diye sıralayabilirim.Bu için bölge birbirine çok yakın olup 1950-60 yıllarda şehir merkezi Ulus iken şimdilerde Kızılay olduğunu söyleyebiliriz.Hatta Balgat yönüne doğru merkez kayıyor.

Ulus Atatürk Heykeli Sıhhiye Hitit Geyikleri Heykeli

Ankara’da toplu taşımayı ikiye ayırabiliriz, nakit para ile ulaşım (dolmuşlar ve Özel halk otobüslerinin bir kısmı da temassız kart uygulamasına geçti) kısaca buna paralı ulaşım diyebiliriz.Diğeri ise Ankara Büyükşehir Belediyesinin EGO  Otobüsleri, Metro hatları ve Sincan-Kayaş tren hattında Ankara kart ile ödeme yapıyorsunuz. EGO Kartı almadan bu otobüsleri kullanamazsınız! Eğer Ankara’da uzun süre kalacaksanız EGO Kartı almanızı öneririm, çünkü bir çok avantajı var. Ankara’daki paralı ve kartlı ulaşım arasında indirimli kart özelliği varsa (öğrenci, öğretmen) 75 dak içinde 25 kuruş ile aktarmada düşüyor veya tam kart kullanıyorsanız bizim gibi 75 dak. içinde 2 defa aktarma hakkınız var ve her aktarma da  1TL düşüyor.Zaten 2 defa aktarmaya süreniz pek yetişmez genelde.Ayrıca paralı dolmuş ve özel halk otobüslerinde ücretler 25 kuruş gibi pahalı olabilir, kullandığınızda sizde fark edebilirsiniz, genelde mesafeye göre ücret tarifesi var…

Mastercard Ankara Ego Kampanyası

Mastercard ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle temassız mastercard ile Ankara’da metro, Ankaray, EGO otobüsleri ve özel toplu taşıma araçlarındaki (ÖTA) tüm validatörlerde uyumlu hale getirdi.Yani üzerinizde mastercard varsa temassız özelliği olan, bunlarla Ankara’daki toplu taşımada kullanabileceksiniz.Ankara kart almanıza gerek yok.Fakat bu kartlar Ankara karta göre ücret düşümü birazcık fazla, eğer Ankara’ya seyahat için geldiyseniz kısa süre kalacaksanız için mastercard kullanabilirsiniz.Eğer okumaya veya çalışmaya geldiyseniz burada her gün toplu taşıma ile gitmeniz gerektiğinden en kısa zamanda Ankara kart almanız da fayda var, aşağıda detayları anlatıyorum.

Mastercard Ankara Ego Kampanyası Mastercard Ankara Ego Kampanyası

 Mastercard ile Adana, Gaziantep, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sivas, Bandırma, Edirne, Çanakkale, İnegöl, Konya, Alanya, Antalya, Ordu ve Ankara’daki şehir içi yolculuklarınızda ödemelerinizi tüm bankaların temassız işaretli Mastercard / Maestro logolu banka veya kredi kartları ile yapabilirsiniz

AnkaraKart Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Ankara Kart Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Ankara Kart temassız çıktığında paralıydı ve temassız kartın ücreti 5TL idi.Şimdilerde ise Ankara Kart özelliklerine sahip Nkolay Kart Aktif bank bünyesinde olup ilk çıktığında 6TL kart depozitosu vardı ve 5 biniş bedava veriyordu,şimdi ise kart depozitosu almıyorlar ve 2 biniş bedava veriyorlar.Ankara Kart ile Nkolay Kart arasındaki fark kısaca şudur. Nkolay Kart; ATM kartı ile Ankara Kartın birleşimi diyebiliriz.Tüm ulaşım seferlerinde geçiyor ve dilediğiniz zaman içindeki bakiyesini ATM den TL olarak çekebiliyorsunuz.Dilerseniz alışverişlerde de kullanabiliyorsunuz. Nkolay Kart almak isterseniz aşağıdaki metro istasyonlarında bulunan satış noktalarından alabilirsiniz.

Ankara Kart Satış Noktaları

Ankara Kart Satış Noktaları

Ankara Kart Satış Noktaları:

 Aşti, Kızılay, Sıhhıye, Ulus, Akköprü, İvedik, Demetevler, Hastane, Batıkent, Dikimevi, Koru, Ümitköy, Beytepe noktalarından kimlik göstererek alabiliyorsunuz.
Çünkü bu bir ulaşım kartı gibi görünse de siz aynı zamanda bir bankamatik kartı almış oluyorsunuz.

NKolay Ankara Kart Satış Noktası NKolay Ankara Kart Satış Noktası NKolay Ankara Kart Satış Noktası

Ankara Kart Satış Noktaları N Kolay Ankara Kart | Aktif Bank

N Kolay Ankara Kart Özellikleri (Aktif Bank)

NKolay Ankara Kart Çeşitleri

 • Normal Ankara Kart
 • Öğrenci ve Öğretmen İndirimli Ankara Kart
 • Emekli, yaşlı, dul, yetim, engelli ve refakatçi Ücretsiz Ankara Kart
 • Serbest Ankara Kart (Memur ve anlaşmalı kamu kurumları çalışanları)
 • Tek kullanımlık kullan at manyetik kart

Not: İndirimli ve serbest kart alabilmeniz için sizlerden belge ve yıllık aidat ücreti isteniyor.

Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi

Ankara’da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi

Ankara kart ile Metro, Ankaray, EGO otobüsleri, Sincan-Kayaş Tren Hattı, Teleferik ve özel toplu taşıma araçlarında kullanılıyor Ve bazı özel halk otobüsleri de ödemeleri artık temassız kart takılmaya başlandı, bu uygulama dolmuşları kapsayacağını hiç sanmıyorum.

Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi

Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi Ankara'da Temassız Kart İle Toplu Ulaşım Dönemi

Toplu Taşımada Türkiye Kart Dönemi

Toplu Taşımada “Türkiye Kart Dönemi” Hayal Oldu

okumak için tıklayın

Geçtiğimiz senelerde PTT’nin 4600 noktası üzerinden bu kartın alınabileceğini belirterek Kredi kartıyla yapabildiğiniz her şeyi yapabilecek şeklinde duyuruldu.  her yerde geçecek. İl değiştirdiğinizde ayrı bir kart almanız gerekmeyecek. Otobüsün, metrolar, vapurlar, Trenler, Milli parklar, müzeler, uçaklarda her yerde geçecek deniliyordu.Bunu bir uzmana sorduk bunun gerçekleşmesinin o kadar kolay olmadığını, bunun için önce Ptt’nin alt yapısını yapması gerektiğini belirtiliyor.Yani bu işin gerçekleşmesi çok zor bir ihtimal…

 

AnkaraKart Nerelerde Kullanılır?

Ankara Kart Nerelerde Kullanılır?

  Ankara Kart tüm Ego’larda, Ankaray, Metro, Teleferik, Hafif raylı tren hattında (Sincan – Kayaş hattı) geçerli olup,  özel halk otobüslerinde de Ankara Kart kullanılmasına başlandı.

AnkaraKart Aktarma Süresi ve Aktarma Ücreti Nedir?

Ankara Kart Aktarma Süresi ve Aktarma Ücreti Nedir?

Ankara kart ile 1.ücreti ödediğiniz andan itibaren 75 dakika yani 1 saat 15 dakika içerisinde 2 defa daha toplu taşıma değiştirebiliyorsunuz, 75 dakika içerisinde Ankara kart ile başka bir ulaşım aracını kullandığınızda (Ego, metro, teleferik, Ankaray, tren gibi) aktarma ücreti olarak çok düşük bir ücret ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Öğrenci de aktarma 25 kuruş, tam kartta aktarma 1TL olup en fazla 2 aktarma için geçerlidir.Aynı cihaza ücreti okuturken ilk bastığınızda indirim veya aktarma ücreti düşerken 2. sefer aynı cihaza okutulduğunda tam ücret düşüyor(indirimli öğrenci kartlarında da tam ücret düşüyor)

Burada normal Ankara kart kullananlar için aktarma ücreti büyük bir avantaj sağlıyor olup, indirimli kart kullanan öğrenci – öğretmen gibi kişiler aktarmada kartlarını okutuyorlar önceden ücret düşmüyordu, sonradan konulan uygulama ile çok düşük bir ücret düşüyor. Ankaray Metro kullanımından sonra 1 saat (60 dakika) içerisinde Teleferik Aktarma 0 TL binilebiliyor.

65 Yaş Emekli ve Yaşlılara Özel Ankara Kart 65 Yaş Emekli ve Yaşlılara Özel AnkaraKart

65 Yaş Emekli ve Yaşlılara Özel Ankara Kart

okumak için tıklayın

Eskiden Ankara’daki Emekliler Egoyu ücretsiz kullandığı sabah 10 ile 12 arası öğleden sonra 13 ile 17 arası ücretsizdi, yani yoğunluğun az olduğu saatlerde bu imkandan faydalanabiliyordu. Çünkü sabah işe gittiği çok yoğun olduğu saatte bir de bunlar binmek istiyordu, sanki işe yetişecekler, oturamıyorlar evlerinde! Bazen görüyordum saat 10 olunca Ego arabalarının içi emeklilerle dolup taşıyordu, sanki onlara özel sefer düzenlenmiş gibiydi 🙂  Emekliler için Ankara adeta biçilmiş kaftan diyebilirim, bir çok imkan sunuyor. Ego cepte uygulaması ve Ankara kart çıkınca ilk başlarda deneme amaçlı 65 yaş emekli kartıyla gidenleri saat sınırını kaldırdılar, ilk başlarda biraz hengame falan koptu, herkes tepki gösterince otobüsün sakin olduğu saatlerde binmeye başladılar. Ankara kart öncesinde emekliler sadece Ego araçlarında ücretsiz kullanabiliyordu, metroyu kullanmak istediğinde paralı biniyordu, Ankara kart ile bunlarda tarih oldu.

Ankara Kart Öğretmen & Öğrenci Kartı İçin Gerekli Belgeler

Ankara Kart Öğrenci Kartı İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci İndirimli Ego Kartı için

Ankara Kart’dan öğrenci olarak yararlanmak isteyen öğrenciler için gerekli belgeler

Üniversite ve Açıköğretim Lisesi öğrencileri;

 • 1 Ad. Vesikalık Fotoğraf
 • Yeni öğretim dönemine ait öğrenci belgesi

NOT: Öğrenci belgesi son 1 ay içerisinde alınmış, mühürlü ve onaylı olmalıdır.

İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri;

 • 1 Ad. Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı

NOT: Nüfus cüzanında TC Kimlik / Yabancı Kimlik Numarası yer almalıdır.

 

Ankara Kart Öğretmen Kartı İçin Gerekli Belgeler

Öğretmen İndirimli Ego Kartı için

Başvuru yapan öğretmenin sistemde TC kimlik / Yabancı Kimlik numarası ile sorgulaması yapılır. Kaydı çıkan öğretmenlerin belge getirmesine gerek kalmadan, fotoğrafı taratılarak kartı basılır ve kişiye teslim edilir.

Sorgulamada kaydı çıkmayan öğretmenlerin İndirimli AnkaraKart sahibi olabilmeleri için aşağıdaki evrakları tamamlamaları gerekmektedir;

 • 1 Ad. Vesikalık Fotoğraf
 • MEB için; Maaş bodrosu veya öğretmen kimliği fotokopisi

Akıllı Kart Alamayacak Öğretmenler

 • Stajyer (Aday) Öğretmenler
 • 4/C li öğretmenler (Ücretli Öğretmenler)
 • Usta ve Uzman Öğreticiler
 • Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde Fizyoterapist, psikolog vb. görev yapanlar
 • Özel okul eğiticileri
 • Özel ana okulu ve kreş eğiticileri
 • Kurs niteliği taşıyan yerlerde eğiticilik yapanlar (Dershane, sürücü kursu vb.)
 • Üniversitelerdeki öğretim üyeleri ve diğer eğiticiler

Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım Ankara Kart Toplu Taşıma Ego Ulaşım

Usulsüz Ankara Kart Kullananlara Uygulanacak Ceza

 Usulsüz Ankara Kart Kullananlara Uygulanacak Ceza 200 tam bilet karşılığı ceza kesilmektedir.Bu sebepten dolayı Ankara’da Ankara kart kullananlar parasını vermek isteseniz bile kartlarını kullandırmak istemezler.

AnkaraKart Kart Dolumu Nasıl Yapılıyor?

Ankara Kart Kart Dolumu Nasıl Yapılıyor?

Metro girişlerinde küçük ATM benzeri kart dolum makineleri var, bunları kullanarak çok kolay doldurabilirsiniz, fakat makineye yüklediğiniz paranın üstünü vermiyor.Bu yüzden metro girişlerinde gişeler var oradan da yükleyebilirsiniz.Ayrıca Ego Cepte uygulamasında da yüklenebiliyor.Aşağıda metro girişlerindeki mini Banko ve smart bankoları görüyorsunuz.Hatta bazı Ankara Kart bankolarında nakit yerine kredi kartıyla da ulaşım kartınıza para yüklemesi yaptırabiliyorsunuz.

AnkaraKart metroda AnkaraKart Kart Dolumu Smart Banko

Ankara Kartı aşağıdaki gibi makineye 2 sn yaklaştırarak okumasını sağladıktan sonra içinden bakiye düşüyor ve kalan tutarı ekranda görebilirsiniz.

Ankara Kart EGO SMS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara Kart Bakiye Sorgulama işlemini bir kaç farklı yoldan yapabilirsiniz.

TÜM TELEFONLARDAN 0312 911 3 911 TELEFON NUMARASINI ARAYIP, ANKARA KART ÖN YÜZÜNDEKİ KART NUMARANIZIN SON 8 HANESİNİ YAZIP BAKİYENİZİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Ego SMS ile Otobüs Nerede?

Ego SMS ile Otobüs Nerede?

EGO Cepte uygulaması yüklü olmayanlar SMS ile otobüsün nerede olduğunu öğrenebiliyorlar. Gönderici kısmına (0312)911 3 911 veya (0850)303 0 306 ekleyip mesaj kısmına 5 haneli durak numarasını yazıp göndermeleri yeterlidir.Yaklaşık 10 sn sonra durağa yaklaşan otobüslerin bildirimi telefonunuza mesaj olarak gelmektedir.Ücretlendirme ise şu şekildedir.

  Cep telofonu tarifenizde bedava SMS hakkı olanlar hiç bir ücret ödememektedirler. Değilse kendi operatörleri tarifesi üzerinden ücretlendirilir. SMS uygulamasından EGO Gen. Müd. herhangi bir ücret almamaktadır.
(0312)911 3 911 veya (0850)303 0 306 arayarak da otobüsün nerede olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Ankara Ego Sesli Mesaj Servisi

SESLİ MESAJ uygulaması ile vatandaşlar durak bilgisini (0312)911 3 911 veya (0850)303 0 306 numaralarını arayarak durağa yaklaşan otobüs bilgilerini öğrenebilmektedir.

EGO Cepte Uygulaması

EGO Cepte Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz olarak telefonunuza Ego Cepte uygulamasını indirerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Kullanacağınız Ego hattının numarası girerek hangi saatte kalkacağını, kaç durak sonra geleceğini ve nerede olduğunu haritadan görebilirsiniz.Ankaralıların toplu taşımada hemen herkesin kullandığı bir uygulama olup, ego cepte bakiye sorgulama ve yükleme işlemi, duyurular, gezilecek yerler, önemli numaralar, oteller, avmler gibi bir çok bilgiyi bir uygulama ile elinizin altında toplayabiliyorsunuz. Ankara’ya turist olarak gelenlerde bu uygulamayı indirip kullanabilirler, çok faydasını göreceklerdir.

153 Alo Mavi Masa

Mavi Masa Alo 153

Ego Cepte uygulaması bazen sistemsel hata verebiliyor, bu durumlarda 153 Alo Mavi Masayı telefonunuzdan ücretsiz olarak arayıp tüm Belediye hizmetlerine bu numaradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 153 arayıp, şikayet ve önerilerinizi de iletebiliyorsunuz. 153 Alo Mavi Masa Sıhhiye’de Hitit Geyiklerinin az aşağısında kalıyor, geçerken gözünüze aşina olsun.

Ego Akıllı Durak Teknolojisi

Ego Akıllı Durak Teknolojisi

Ego Cepte uygulamasıyla birlikte Ego durakları da erim geçirdi diyebilirim, önceden Ego nerede kaldı diye sürekli yolcular ile Ego şoförleri arasında sürekli tartışmalar oluyordu, Ego Cepte uygulaması sanırım bu konunun çözülmesine gereksiz polemiklere engellediğini söyleyebilirim.Bu uygulama aslında biz yolculara zamanı daha verimli kullanmamızı sağladı diyebiliriz.

Ego Akıllı durak

Aşağıda duraklarda turuncu daire içinde 5 haneli durak numarası oluyor, bunu telefondaki uygulamayı kullanarak Ego araçlarının tahmini kaç dakikada durağa geleceğini öğrenebiliyorsunuz. Eğer telefonunuzda uygulama yüklü değilse bazı duraklar akıllı durak olup led ekranı oluyor oradan da takip edebiliyorsunuz.Veya 153 mavi masayı arayıp durak numarasını söylediğinizde oradan da ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Ego Akıllı Ekran Teknolojisi

Ego Takip Merkezi

Ego Araç Takip Merkezi

Araç içlerine konulan kamera sistemi sayesinde şikayete konu olan olayların daha sağlıklı şekilde tespit edilmesi için kullanılan takip merkezi 7/24 çalışıyor ve bir çok olaya anında müdahale ediyor.

Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşım Ücretsiz Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz

Ankara’da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz

Ankara’da her bayramda Ankara Kart kullanılmadan EGO otobüsleri, metrolar ve teleferik ücretsiz olacak hizmet veriyor (sadece belediyeye ait olanlar ücretsiz özel halk otobüsü ve dolmuşlar ücretlidir).Egolar ücretsiz olunca ipini koparan nasıl olsa bedava diye iyice bunun suyunu çıkarıyor, aşırı kalabalık oluyor. Çünkü normalde bir kişi işe giderken, bayramda evcek otobüsü kullandıkları için haliyle aşırı bir yoğunluğa neden oluyor, çoğunun durumu iyi olmadığından ego ile gitmek daha cazip geliyor, zaten özel aracı olan egoyu bayramda pek tercih edeceğini sanmıyorum.Ayrıca bayramda otobüs kalkış saatleri genelde pazar veya cumartesi kalkış saati uygulanıyor, buna da dikkat edin, yollarda ego niye gelmedi diye feryat figan etmeyin!

Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz  Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz

Ankara'da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor

Ankara’da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor

Başkent’te kent içi toplu taşımacılık hizmetini sağlayan EGO Genel Müdürlüğü, vatandaşların temiz ve hijyenik bir ortamda seyahat etmeleri için metro ve otobüsleri her gün temizlik yapan özel bir ekip bulunuyor.

Ankara'da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor Ankara'da Bayram Boyunca EGO Ulaşımı Ücretsiz

Ankara'da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor Ankara'da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor Ankara'da Ego Otobüsleri ve Metrolar Her gün Temizleniyor

Ankara'da Metro'dan Ankaray'a Aktarma Nasıl Yapılır?

Ankara’da Metro’dan Ankaray’a Aktarma Nasıl Yapılır?

Ankara’ya yeni gelen herkesin en çok karıştırdığı bir konu olan Kızılay’da bulunan Metro istasyonundan Ankara’ya aktarma yaparak Aşti’ye gitmek isteyenler çok dikkatli olması gerekiyor.Eğer Metrodan Kızılay’da inip Ankaray metrosuna aktarma yapacaksanız metroya binerken en son kompartımandan binerseniz Kızılay istasyonunda metro kapıları açılınca karşınıza ANKARAY yazan yeşil renkli tabelayı göreceksiniz.Veya binerken son kompartımana binmeyi unuttunuz, Kızılay istasyonunda inip yukarıdaki gibi tabelaları takip edin veya yanınızdaki birisine sorun, ben ANKARAY aktarma yapacağım nereden geçeceğimi bilemiyorum diye, illaki birileri size gösterecektir. ANKARAY Metrosu için aşağıdaki fotoğrafdaki gibi bir bölümden yatay geçip sonra bir kat alta inmeniz gerekiyor, inerken de dikkat edin DİKİMEVİ veya AŞTİ diye doğru yöne binmeniz gerekiyor.Aynı şekilde Aşti’den gelirken Kızılay istasyonunda inince 1 kat yukarı çıkıp kırmızı renkli Metro tabelalarını takip ederek aktarma yapabilirsiniz.

Ankara'da Metro'dan Ankaray'a Aktarma Nasıl Yapılır? Ankara'da Metro'dan Ankaray'a Aktarma Nasıl Yapılır?

Aklınıza takılan yerler hakkında soru sormak için bize Facebook,  İnstagram ve Youtube dan mesaj atabilirsiniz


TOPLU TAŞIMADA UNUTULAN EŞYALAR AÇIK ARTIRMA SATIŞI

EGO’da Unutulan Eşyalar

Her yıl Ankara’da Ego ve Metroda bir çok eşya unutuluyor ve bu eşyalar 1 yıl boyunca Ego Gen.Müd. kayıp eşya bölümünde sahiplerini bekliyor.Ve her yıl Şubat ayının son haftası cumartesi günü Ego Gen.Müd. yemekhane salonunda açık artırma ile satışı yapılıyor. Eğer sizde Ego da eşyanızı unuttuysanız 153 arayıp yardım isteyebilirsiniz.Bizde Ego araçlarında ilanları gördük ve bir gidip bakalım istedik… https://isacoturoglu.com.tr/yorum/toplu-tasimada-unutulan-esyalar-acik-artirma-satisi.html

Ankara’da Gezilecek Yerler ve Ankara Gezi Rehberi [ Detaylı Anlatım ]

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler arasında tarihi anıtlar,eğlence yerleri, parklar ve kutsal dini yerlerimiz de mevcuttur. Bunlara eski tarihi camilerimiz de yer almaktadır. Mimari yapılar konusunda da önemli yere sahip olan Ankara, gezilip görülmesi en başta gelen şehirlerden birisidir diyebiliriz. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankarada-gezilecek-yerler-ankara-gezi-rehberi.html