Yonca Yetiştiriciliğinde En Verimli Yonca “Patnos Yoncası”

Geçtiğimiz günlerde Ankara AKM’de Ağrı Tanıtım Günlerinde karşılaştığım Yonca tohumu dikkatimi çekti.Konu hakkında Ağrı Tarım İl Müdürü yardımcısıyla keyifli bir röportaj yaptım.

Neyse lafı fazla uzatmadan hemen konuya girmek istiyorum, Patnos Yoncası diğer yonca türleri gibi ortalama ömrü 5 yıl değil, ekilen tarlada ortalama 20 ile 25 yıl gibi uzun bir süre ürün vermesiyle dikkat çekiyor.Patnos Yoncası diğer yonca türlerine göre 4/5 kat daha uzun süre tarladan ürün vererek, yonca yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor.

Yonca Yetiştiriciliğinde En Verimli Yonca “Patnos Yoncası”

Aşağıdaki videoda konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ağrı Tarım İl Müdürlüğünün standı gayet renkli ürünler vardı.Ağrı Yöresel otlu peynir, manda yoğurdu, inek yoğurdu, koyun yoğurdu vardı.Gelecek yıllardaki tanıtım günlerinde mutlaka manda yoğurdu satışı yapılmasını rica ettim. Teşhir ürünleri olduğu için satış yapmıyorlarmış, aslında hem teşhir hem de sıcak satış yapılması gerekiyor. Bölgede bulunan jeotermal kaplıcalardan dolayı seralarda Ağrı Diyadin domatesi yetiştiriliyor ve 200 TON domates üretimi yapılmış. Hiç hastalık geçirmemiş hayvanlardan üretilen yoğurt getirmişler çok şaşırdım gerçekten duyunca.

Yerli renkli fasülyeler dikkatimi çekti.Ayrıca Patnos Yoncasının özelliği de çok şaşırttı. Patnos yoncası normal yoncalara görece (5 yıl) daha fazla verim veriyormuş ortalama 20-25 yıldan bahsediliyor. Astronot yiyeceği olan Kinoa üretimi yapıldığından bahsediliyor.Ve Ağrı’nın meşhur balı ise endemik çiçek türlerin fazlalığından dolayı Ağrı balını özel kılıyor.

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İletişim No

Telefon : 0472 215 10 360472 215 10 510472 215 10 33
Adres : Yavuz Mah. Kağızman Caddesi No: 36 Merkez/AĞRI

KONU HAKKINDAKİ DİĞER YAZILARIMIZ

DİNARELLİ LAVANTA SİPARİŞ VE İLETİŞİM

DİNARELLİ LAVANTA SİPARİŞ VE İLETİŞİM

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/dinarelli-lavanta-dinar-kaymakamligi.html

2. Ağrı Tanıtım Günleri 2019

2. Ağrı Tanıtım Günleri 2019 Ankara

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/2-agri-tanitim-gunleri-2019.html

Doğubeyazıt Şark Köşesi Sedir Modelleri
https://isacoturoglu.com.tr/yorum/dogubeyazit-sedir-sark-kosesi-modelleri.html