2. Ağrı Tanıtım Günleri 2019

Ağrı Kültür Dernekler Federasyonu’nun öncülüğünde bu yıl 2.Ağrı Tanıtım Günleri  14-17 Şubat 2019 tarihleri arasında Ankara Akm fuar alanında ücretsiz ziyaret edilebilecek.Fuar organizatörü Ruan Fuarcılık üstlenmiş olup destek veren kurumlar arasında Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi de bulunuyor.

1.Ağrı Tanıtım Günleri Analizi

Geçtiğimiz yıl ilk defa yapılan Ağrı Tanıtım Günleri takipçilerim tarafından yöresel yemeklerin az oluşu hatta sadece yöresel ürünler çadırında sadece Ağrıya ait Abdigör Köftenin olması takipçilerim bolca eleştirip tartışma konusu olmuştu.Aslında takipçilerim haksız da değiller, ayrıca aşırı talepten dolayı ben bile tadına bakamadan köfte tükenmişti.Tabi bu tür olumsuzlukları ilk defa yaptıklarına sayarak hoş görülü davranmamız gerekir.Ama bu yıl ikinci kez düzenliyorlar (Nisan 2018) üstelik 1 yıl bile geçmedi üzerinden, umarın noksanlıklardan ders alınmış ve 2. Ağrı Günlerine daha hazırlıklı bir organizasyonla Ankaralılarla buluşurlar diyerek şimdiden hayırlı olsun diyorum. Not: Aşağıda geçen yıla ait videolardan 2 tane ekledik daha fazlasını izlemek için 1.Ağrı Günleri yazımızı inceleyebilirsiniz

Ağrı'nın Neyi Meşhurdur

AĞRI’NIN NEYİ MEŞHURDUR?

Ağrı’nın en meşhur yöresel yemeği Abdigor Köftesi olup diğer yöresel yemekleri ise Ayran Aşı, keşkek, kete, tandır ekmeği şeklinde sıralayabiliriz.Ayrıca Ağrı’nın diğer bilinen uzmanlık alanları ise Halı / Kilim dokumacılığı olup, en bilinen tarihi yapısı olarak İshak Paşa Sarayıdır. Ağrı’ya ismini veren ve ülkemizin en yüksel dağı olan Ağrı Dağı 5137 metre yüksekliği olup tepesinde buzullarla kaplıdır.Ağrı Dağı 2 tane olup Küçük Ağrı Dağının yüksekliği 3896 metredir.Ağrı Dağı ayrıca İran, Ermenistan ve Nahçivan Özerk Bölgesinin sınırında bulunuyor.

Doğu’nun ‘Topkapı’sı İshak Paşa Sarayı

DOĞU’NUN ‘TOPKAPI’SI İSHAK PAŞA SARAYI

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemi olan Lale Devrindeki son büyük sarayı olup en ünlüsü olma özelliğini taşır.Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olmasıdır.
İshak Paşa Sarayı Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinin, 5 km doğusunda yer alan bir dağın yamacına kurulmuştur.1685 yılında Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından başlanan yapımı, 1784 yılında Çıldır valisi İshak Paşa tarafından tamamlanmıştır. İshak Paşa Çolak Abdi Paşa’nın oğludur.
İshak Paşa Sarayı 1. Dünya Savaşı’nda Rus askerleri tarafından kışla olarak kullanılmış.

Nuh'un Gemisi

NUH’UN GEMİSİ

İnsanlığın Dünyaya Yayıldığı Kent, AĞRI” sloganı ile Ağrı geçtiğimiz yıllarda çeşitli fuarda başarılı tanıtımlarsergiledi ve bu yılda Ankara Akm fuarında benzer şeyler göreceğiz.Nuh Tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı öne sürülmektedir. Buranın halk arasındaki adı, Cudi Dağı’dır. 1983 yılından itibaren geminin kalıntılarını burada arama çalışmaları hızlanmıştır.

Nuh’un Gemisinin izi, 11 Eylül 1959 günü Harita Yüzbaşısı İhsan DURUPINAR, doğu bölgesinin havadan çekilmiş fotometrik haritalarını tetkik ederken ilginç bir resmi buldu.Bu tarihten sonra Ağrı Dağı ve Telçeker Köyü üstündeki heyelan bölgesinde gemi aramaları hızlanmış ve günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

Abdigor Köftesi Lezzetiyle Başkent Ankara’yı Salladı

1.Ağrı Tanıtım Günleri Açılışında Nuri Aydemir ile Özel Röportaj

Başkent’te 1.Ağrı Tanıtım Günleri 2018

1.Ağrı Tanıtım Günleri 2018 (VİDEOLAR İÇİN TIKLA)

Başkent’te 1.Ağrı Tanıtım Günleri 2018 yılına ait videoların tamamını izlemek için buraya tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/agri-tanitim-gunleri-2018.html

Break Fest Ankara Kahvaltı Festivali

Break Fest Ankara Kahvaltı Festivali

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-kahvalti-festivali-break-fest.html

Ankara Akm Tanıtım Günleri 2019 Fuar Takvimi

ANKARA AKM TANITIM GÜNLERİ 2019 FUAR TAKVİMİ

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tanitim-gunleri-2019-fuar-takvimi.html

“Akm İl Tanıtım Günleri” Üniversite Tez Konusu Oldu

“AKM İL TANITIM GÜNLERİ” İLK KEZ ÜNİVERSİTE TEZ KONUSU OLDU

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/akm-il-tanitim-gunleri-universite-tez-konusu-oldu.html