Dinarelli Lavanta Fidesi Üretimi ve Satışı

Ege Tanıtım Günlerinde karşılaştığımız Dinarelli Lavanta ürünleri dikkatimizi çekti.Stadda görevli olan Feyzi Şen Bey’den faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler aldık. Ankara’da Ege İlleri Tanıtım Günlerine Katılan Afyon Dinar Kaymakamlığının standı oldukça dikkatimizi çekti. Dinar Karmakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin desteklediği lavanta ekimi projesi 5 yıl boyunca köylülere destek vererek lavanta ekimini yaygınlaştırım ekonomik değeri yüksek olan esans yağının üreterek köylülere destek sağlam olup lavantadan üretilen ürünler fuarda büyük beğeni topladı.

Dinarelli Lavanta Dinar Kaymakamligi

Standa ilgi yoğun olunca sohbet öyle koyulaştı ki, Dijital Gurme kardeşimle “Türkiye’de esanans üreten firmalar” konusuna kadar gitti.Bu arada merak edenler için hemen söyleyelim, Türkiye’de esanans üreten 1 tane yerli firma (Seluz Kimya Murat Öztürk) varmış, diğer 3 tanesi ise yahudi asıllıymış.Dinarelli lavanta yağı üretip, Seluz kimya’ya esans yapımı için satmayı planlıyormuş.Hatta Seluz Kimyadan yetkililer gelip tarlaları araştırmışlar ve hammadde tedariki için presipde anlaşmışlar ve fuar sonrası görüşmelere devam edeceklermiş.Dinar Kaymakamlığı’nı bu büyük başarısından dolayı tebrik etmek gerek.

Dinarelli Lavanta Ege Tanıtım Günlerinde (Özel Röportaj)


Son Yılların En Çok Kazandıran Ürünü LAVANTA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Son Yılların En Çok Kazandıran Ürünü LAVANTA YETİŞTİRİCİLİĞİ

2 yıl aradan sonra Fevzi Şen ile Ege günlerinde tekrardan karşılaştık ve bir önceki videomuzdan sonra ne gibi gelişmeler olduğunu sorduk ve lavanta yetiştiriciği konusundaki üreticilerin bilgi ve taleblerini öğrendik.

Dinarelli Lavanta Şampuanı

Dinarelli Lavanta Şampuanı

Deneme amaçlı Dinareli Lavanta Şampuanı aldık, hemen fiyatını merak edenleriniz olabilir 7,5₺ gibi makül bir fiyattı.Evde şampuanı dijital gurme kardeşim denedi ve fena değilmiş, öyle söyledi. 7,5₺ Lavanta Şampuanından fazla bir şey beklemek haksızlık olur, sonuçta kafamıza masaj yapacak değil 😉

Türkiye’de Esans Üreten Firmalar Hangileridir?

seluz kimya murat öztürk
Babası Almanya’ya ilk giden işçilerden olan Oflu Murat Öztürk, eğitimini tamamladıktan sonra İsviçre’de esans üreticisi bir firmada 3 yıl çalıştı. Bu firmanın distribütörü olarak Türkiye’ye döndü.Murat Öztürk daha sonra Selimpaşa’ya 9 Milyon $ yatırımla kendi esans fabrikasını kurmuştur.Firma ismi olarak Seluz Kimya olarak bilinmekte olup Türkiye’de esans üreten tek yerli firmadır.
Diğer yabancı firmalar hakkında bir bilgim yok…

Dinarelli Lavanta Fiyat Listesi
Dinarelli Lavanta Fiyat Listesi

Dinarelli Lavanta kokulu oda spreyi
Dinarelli Lavanta kokulu oda spreyi

Dinar Kaymakamlığı Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Dinar Kaymakamlığı Ege İlleri Tanıtım Günlerinde Dinar Kaymakamlığı Ege İlleri Tanıtım Günlerinde

Fadiş Bebekler (Türkmen Bebekleri)
Fadiş Bebekler (Türkmen Bebekleri) Fadiş Bebekler (Türkmen Bebekleri)

Dinar Kaymakamlığı Ege İlleri Tanıtım Günlerinde

Dinar Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği

Dinarelli Lavanta Sipariş ve İletişim

Ofis:0272-353 5082
Feyzi ŞEN (Mali  Hizmetler Müdürü)
Cep: 0505 557 07 65 (WhatsApp var)
Mail: feyzi.sen@icisleri.gov.tr
Mail: dinar_k.h.g.birligi@hotmail.com

 Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası

Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası

Fuarda karşılaştığım Dinarelli Lavanta hakkında 2019 Temmuz ayında yeni gelişmeler basında çıktı kısaca sizlere özet geçeceğim.

1 Eylül 2018 tarihinde Dinar ilçesine Kaymakam olarak atanan Selami Kapankaya 17 Eylül 2018 Dinar İlçe Kaymakamlığı görevine gelerek yeni görevine başlamış. Eski kaymakamın başlattığı LAVANTA YETİŞTİRME İŞİNE dört elle sarılarak Dinar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne tahsis edilen Dombay köyü mevkiinde hazine arazisi 240 dekar bir alan tel örgüyle çevrilerek dikime hazırlanmış 2015 Ekim ayında 230.000 kök yüksek kaliteli LAVANTA FİDESİ temin edilmiş ve Orman işçilerimizin de katkılarıyla bu arazinin 180 dekarlık bölümüne dikimi yapılmış.

Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası

2016 yılında organik sertifikası da alınan ürün adını dinarlıların ellerinden çıkan ürün anlamında “DİNARELLİ” Markası Türk Patent Enstitüsünce tescil edilmiş. Elde edilen ürünlerden toplam 269.567,50 TL gelir elde edildi.

DİNARELLİ Ürünleri olan Kolonya, Krem, Oda kokusu, Sabun, Sıvı sabun,Şampuan,Duş jeli,Tonik ve Temizleme köpüğü 2017 yılında İstanbul ve Ankara da yapılan fuarlarda ilçe tanıtımı  yapılmıştı.2019 yılı içinde yaklaşık 200 Bin adet fide üretimi yapılmış 250.000TL bedel ile sonbahar dikim sezonunda alınan taleplere istinaden satışı yapılacak.Şu anda halen Lavanta hasatının sürdüğü tarlada yaklaşık 3 ton Lavanta çiçeği elde edilecek  bundan da 50 Kg. yağ elde edileceği belirtiliyor.

Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası

Lavanta Tarlasının aşağısında Afyon-Denizli-Antalya yoluna yakın kısmında 340 m kare büyüklüğünde geneli ahşap olan bir satış mağazası ve dinlenme tesisi yapılmaya başlamıştır.Dinar Sandıklı karayolu üzerinde sol tarafta lavanta ürünleri ve yöresel ürünlerin satışlarının yapılması planlanıyor.

Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya kaymakamlık bünyesinde kurulan dernek aracılığıyla lavanta ekimlerinin yapıldığını, daha sonra ise yine kaymakamlık tarafından yağının çıkartılıp anlaşılan ilgili firmaya gönderildiğini belirtiyor.

Dinarelli Lavanta Ürünleri Satış Mağazası

Afyonkarahisar’da Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof.Dr.Veysel EROĞLU’nun talimatlarıyla Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi kurulmuş.Valilik İlçelerde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler üzerine çalışmalar ve projeler yapılması yönünde talimatlar verilmiş

Yonca Yetiştiriciliğinde En Verimli Yonca "Patnos Yoncası"

Yonca Yetiştiriciliğinde En Verimli Yonca “Patnos Yoncası”

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/yonca-yetistiriciliginde-en-verimli-yonca-patnos-yoncasi.html