Birçok kimsenin korkulu rüyası rahatsızlıklardan olan ishal, sosyal hayatı derinden etkileyen ve çoğu zaman kişilerin evden dahi çıkamamalarına neden olacak kadar kötü sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Yanlış beslenme, ilaç kullanımı, biyolojik faktörler, çevresel etmenler veya çeşitli hastalıkların yan etkileri olarak da karşımıza çıkabilen ishal konusunda bazı yiyeceklerin şifalı etkilerinden faydalanarak  bu problemin belirtilerini hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshal için evde uygulanabilecek tedaviler

  • Öncelikle ishalden kaynaklanan dehidrasyonu önlemek, gidermek için ishal olan kişinin Oral Dehidrasyon Sıvısı alması önerilir. Bu sıvının hazırlanması için 1 çay kaşığı tuz, 4 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat, 1 litre kaynatılmış ve soğutulmuş suyun karıştırılması gerekiyor. Bu sıvının gün içinde, hatta birkaç saat içinde tüketilmesi ishalin vücutta oluşturacağı hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.
  • İshal durumunda kişinin vücudu çok hızlı bir şekilde sıvı kaybeder. Bu sıvı kaybı da hem iç organların fonksiyonlarını bozar hem de kişiyi halsiz, bitkin bırakır. Bunu önlemek adına Oral Dehidrasyon Sıvısının yanında bir de gün içinde en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

İshale İyi Gelen Yiyecek Pirinç ve Pirinç Suyu

İshale İyi Gelen Yiyecek Pirinç ve Pirinç Suyu

İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir.

Eğer ishaliniz uzun sürdüyse ve pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

İshale İyi Gelen Yiyecekler MUZ

İshale İyi Gelen Yiyecekler MUZ

Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir. Çok yerseniz kabız olursunuz.

İshale İyi Gelen Elma Püresi

İshale İyi Gelen Elma Püresi

Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir.İshalken elmanın kabuklarını soyun çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilir.

İshale İyi Gelen Şeftali

İshale İyi Gelen Şeftali

İshalde şeftali kullanmanın en büyük avantajı hastalık nedeniyle bitkin düşen bünyeye sıvı ve enerji takviyesini sağlamasıdır.Unutmayınız ki tatlı gıdalar ishali artırır. Bu nedenle şeftalinin fazla yenilmesi de olumsuz etki yaratabilir. Eğer günde bir veya iki tane şeftali yenirse ishal tedavisi için yeterli olacaktır.

İshale İyi Gelen Böğürtlen

İshale İyi Gelen Böğürtlen

İshal tedavisinde geleneksel olarak kullanılan böğürtleni meyve olarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Daha etkili bir tedavi için böğürtlen suyu içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay bardağı tüketebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Limon Suyu

İshale İyi Gelen Limon Suyu

Günde 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

İshale İyi Gelen Elma Sirkesi

İshale İyi Gelen Elma Sirkesi

Doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur.Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlayabilir. Her öğünden sonra dolu su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke karıştırarak içebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Kepek Unu

İshale İyi Gelen Kepek Unu

Her gün 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil, işlenmemiş doğal kepek tüketmeniz gerekiyor.

İşlenmemiş kepeği çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

İshale İyi Gelen Keçiboynuzu Unu

İshale İyi Gelen Keçiboynuzu Unu

Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral etkiye sahiptir. Bebek ishalinde de kullanılabilecek keçi tozundan 1 çay kaşığı kadar bebek mamasına ekleyebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Havuç

İshale İyi Gelen Havuç

1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Sarımsak

İshale İyi Gelen Sarımsak

İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle seyahatler sırasında faydalı olabilir.

İshale İyi Gelen Bal

İshale İyi Gelen Bal

Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak için. Şeker hastalarının bal tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

İshale İyi Gelen Patates Çorbası

İshale İyi Gelen Patates Çorbası

Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu için. Patates bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayacaktır.

İshale İyi Gelen Zencefil

İshale İyi Gelen Zencefil

Gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içerek hem ishalin etkilerini hafifletmiş hem de ishal nedeniyle vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabilir.

İshale İyi Gelen AdaÇayı

İshale İyi Gelen AdaÇayı

Adaçayı ishali kesen en etkili bitkilerden birisidir. İshal durumunda günde 2 -3 bardak adaçayı tüketmek iyi gelir.

İshale İyi Gelen Demli Çay

İshale İyi Gelen Demli Çay

Koyu, çok demli bir bardak çay ishali kesebilir.

İshale İyi Gelen Türk kahvesi

İshale İyi Gelen Türk kahvesi

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesinin içine yarım limon sıkılıp tüketmek ve ardından da 1 bardak su içmek ishali kesmeye yardımcı olur.

İshale İyi Gelen Üzüm

İshale İyi Gelen Üzüm

Üzümün koruk olarak adlandırılan ham halinden varsa, onu sıkıp suyunu içmek ishale iyi gelir.

İshale İyi Gelen Kızılcık

Kızılcık ishal denilince ilk olarak akla gelen meyvelerden birisidir. Hatta ishalin doğal tedavisi için bol bol kızılcık tüketilmesi önerilirken, kızılcık kabızlığa sebep olduğu için uyarılır.

İshale İyi Gelen Ahlat

İshale İyi Gelen Ahlat

Her yerde çok kolaylıkla bulunamasa da özellikle kırsal kesimlerde bulunan yabani armut (ahlat) da pişirilerek tüketildiğinde ishali keser.

İshale İyi Gelen Badem Yağı

İshale İyi Gelen Badem Yağı

İç organların sağlığı, cilt ve saç güzelliği için her daim önerilen badem yağı da ishal için başlı başına bir ilaçtır. İshal durumunda salatalara ve soğuk yemeklere çok az katılabilir ya da 1 çay kaşığı içilebilir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

İshal İçin Beslenme Önerileri

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirebilirİshal olduğunuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmeyin!

İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketin.Ayrıca ishalken bol su içmeniz önerilmektedir. İshal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa hemen doktora gitmelisiniz.

Zehirli İshale İyi Gelen Yiyecekler

Zehirli İshale İyi Gelen Yiyecekler

Zehirli ishal, özellikle çocukluk döneminde rota virüsü etkisiyle yaşanan bir ishal türüdür. Bağışıklık sistemleri zayıf olan çocuklarda böbrek yetmezliğine kadar gidecek bir sürecin yaşanmasına neden olabilir. Rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek, çok şiddetli ishal ve kusmayla birlikte etkisini göstermektedir. Vücutta sıvı kaybına neden olan rota virüsüoldukça tehlikeli durumların yaşanmasına sebep olmaktadır. Tıpta rota virüsü enfeksiyonu olarak tanımlanan bu durum, halk arasında zehirli ishal olarak anılmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar bu rahatsızlığı hafif bir şekilde atlatabilir.

Bebeklerde Zehirli ishal (rota virüsü enfeksiyonu) nedir?

Bebeklerde Zehirli ishal (rota virüsü enfeksiyonu) nedir?

Bu enfeksiyon akut başlangıçlı ishaldir. Genellikle bebekleri ve 5 yaşın altında olan çocukları etkisi altına alır. Kusma, sıvı kaybı, ateş ve halsizlik en belirgin özellikleridir. Gelişmekte olan ülkelerde daha fazla etkilidir. Tehlikeli bir ishal türü olması açısından, aşı takviminde olmasa bile, rota virüsü aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır. Rahatsızlığın kuluçka dönemi 1-3 gün kadar sürer. Virüsler ishalin görülmesiyle birlikte, 10-12 gün kadar dışkıdan atılır. Virüsün bulaşıcılığı ağız, temas ve dışkı yoluyla olur. Ayrıca solunum yoluyla da bulaştığı gözlenmiştir.

Zehirli İshal Belirtileri Nedir?

Zehirli İshal Belirtileri Nedir?

Rota virüsü vücudu etkisine aldığında hastalarda kusma, karın ağrısı, kilo kaybı etkileriyle birlikte ishal belirir.Bu virüs genellikle mayıs ve haziran aylarında etkili olur. Ancak tüm yıl boyunca etkili olabilir. Bebek ve çocuklarda 3-8 gün devam eden yoğun ishal görülür. Hastalar hızla kilo kaybeder. Bu virüs aynı zamanda bulaşıcı özelliğe sahiptir. Yetişkinleri bile temas olduğunda, etkisi altına alabilir. Sürekli tekrarlayan özellikte olabilir. Fakat ilk yaşanan süreç en ağır geçen dönemdir.

Zehirli ishalden korunma yolları ve tedavisi nedir?

Zehirli ishalden korunma yolları ve tedavisi nedir?

Bu rahatsızlıktan korunmak için, çocukların ilk ay içinde aşılanması gerekir. Eğer bu sürede aşı yapılmadığı takdirde, bundan sonra yapılmamalıdır. Çünkü bu zamandan sonra aşının yan etkileri olabilir. Altı ay içinde aşılanmış olan çocuğun ishale yakalanması halinde, etkileri çok hafif olmaktadır. Tedavisinde bol sıvı alması, ishal kesici ilaçların kullanılması gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Ellerin ve vücudun temizliği yapılmalıdır. Özellikle çocukların bir arada olduğu kreş, okul gibi yerlerde daha dikkatli olunmalıdır. Hasta olan çocukların diğerleri ile teması kesilmelidir. Bu virüsün diğer çocuklara bulaşmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Bunun yanında çocuğun bakımıyla ilgilenen ebeveynlerinin de kendilerini bu virüse karşı koruması gerekir.

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/bamya-tohumunun-faydalari.html

Bal Koleksiyoneri Atilla Yusuf Özcan Kimdir?

Bal Koleksiyoneri Atilla Yusuf Özcan Kimdir?

https://isacoturoglu.com.tr/genel/bal/bal-koleksiyoneri-atilla-yusuf-ozcan-kimdir.html

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

En Sağlıklı Tencere Hangisi? ✔Teflon ✔Granit ✔Çelik ✔Cam ✔Toprak

En sağlıklı tencerenin hangisi olduğunu anlatan Chez Ali, ✔Teflon ✔Granit ✔Seramik ✔Cam ✔Toprak ✔Çelik tencerelerin besinleri öldürme oranları tek tek kameramıza açıkladı.  https://isacoturoglu.com.tr/yorum/en-saglikli-tencere-hangisi.html