2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak

Baklavacılar ve Tatlıcılar Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, 24 TV Analiz Sentez Bayram Özel yayınında konuk oldu. Baklava sektörünün ekonomiye olan faydalarını anlatan Yıldırım, sektörün kayıtlı ihracatının 2018’de 20 milyon TL’ye ulaştığını ve 2019 için bu rakamın yüzde 50 artışla 25 milyon olmasını beklediklerini söyledi. Şeker zehirdir diyenlere de dikkat çeken bir çıkış gerçekleştiren Yıldırım, ‘Böyle olsaydı, Gaziantep’te insan kalmazdı.’ dedi.

Türkiye'de Günlük Kaç Ton Baklava Tüketiliyor?

Türkiye’de Günlük Kaç Ton Baklava Tüketiliyor?

Türkiye genelinde günde 1150 ton baklava tüketildiğini belirten Yıldırım, sektörün yılda yaklaşık 10 milyar TL ciro yaptığı bilgisini verdi. İhracat rakamlarının da yavaş yavaş yükseldiğini söyleyen Yıldırım, 2017’de 18 milyon TL ve 2018’de 20 milyon TL olan baklava ihracatın, bu yıl 25 milyon TL’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bu rakamların doğrudan satış olduğunu söyleyen Yıldırım, bunun dışında turistlerin de büyük miktarda baklava aldıklarını ve bölgesel tescili de bulunan baklavanın Türkiye’nin “A Milli Tatlısı” olduğunu belirtti.

Canan Karatay Baklava Yemeyin Açıklaması

Canan Karatay Baklava Yemeyin Açıklaması

Baklava satışlarının düşmesi üzerinde rol oynayan Canan Karatay’ın “Şeker Zehirdir, Baklava Yemeyin” açıklamasına tepki gösteren Yıldırım, “Baklava en çok Gaziantep’te tüketiliyor. Bu doğru olsaydı burada insan kalmazdı.” dedi. Her şey gibi kararında baklava yenmesini tavsiye ettiklerini belirten Yıldırım, yüzde 100 tereyağı, kaliteli fıstık, kaliteli un, kaliteli nişastanın, yüzde 100 pancar şekerinin kullanıldığı baklavanın tüm bileşenlerinin faydalarını taşıyacağını ve bunun “dünyanın en muhteşem lezzeti” olduğunu söyledi. Piyasada sağlıksız ürünlerin de olduğunu belirten Yıldırım, tüketicilerin güvendikleri baklava üretimi yapan yerden alışveriş yapmasını tavsiye etti.

Fıstıkta Oynanan Stok Oyunları

Fıstıkta Oynanan Stok Oyunları

Seçim öncesi soğan ve patateste oynanan oyunun geçen sene fıstıkta oynandığını söyleyen Yıldırım, lisanslı depoculuğun ve arazi yerine üretim yapana verilecek desteğin önemine dikkat çekti. Türkiye’nin fıstık üretiminin ve ihtiyacının tespit edilmesinin önemli olduğunu belirten Yıldırım, geçen sene kilosu 210 TL olan fıstığın 140 liraya düştüğünü söyledi. Üreticinin kazanması taraftarı olduklarını söyleyen Yıldırım, piyasa şartlarının yürümesi ile oluşan her fiyata razı olduklarını söyledi.

Baklavanın yeni dönemde çeşitlendiğini söyleyen Yıldırım, son zamanda ballı baklavanın çok tuttuğunu söyledi. Çok sayıda şube açmanın bu sektör için uygun olmadığını söyleyen Yıldırım, kontrollü büyümenin sektör için daha iyi olduğuna dikkat çekti.

En Çok Baklava İhraç Eden Ülkeler

Bu yıl en fazla baklava ihracatın ABD’ye gerçekleştirildiği, bu ülkeyi Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Almanya’nın izliyor.

Yurtdışına Baklava İhracatı Nasıl Yapılır?

Yurtdışına Baklava İhracatı Nasıl Yapılır?

Yurtdışına baklava ihracatı yapmak için uygun bir ülke pazarı ve dağıtıcı firma bularak başlamalısınız.Dağıtıcı firmalar genellikle o ülkedeki bir çok restaurant ve fast food zinciri gibi yerlerle bağlantılı olduğundan sizlere haftalık veya aylık olarak ne kadar talep edeceğini söyler ve sizde bir protokol tarzı bir anlaşma yapmanızda fayda var.Sonrasında ürettiğiniz baklavalarda kaymak kullanılmıyormuş, ve ihraç edilecek baklavalar “kuru baklava” olarak geçiyor, tam olarak anlamadım kuru baklavanın ne olduğundan sanırım baklavanın şerbetsiz hali olsa gerek.Hacı Bozan Oğulları Baklava verdikleri bir röportajda İspanya’ya düzenli baklava ihracatı yaptıklarınıKuru baklava olarak hazırlıyoruz. 3 ay dayanma ömrü var” demiş. Yurtdışına baklava ihraç eden bir kaç firmadan danışmanlık desteği alarak bu işe öyle girmenizde fayda var.

Ortadoğu ve Körfeze Bazarea E-Ticaret ile Ürün İhraç Etmek

Ortadoğu ve Körfeze Bazarea E-Ticaret ile Ürün İhraç Etmek

Yurtdışına baklava veya başka bir ürün ihraç etmek istiyorsanız, kurucuları Türk olan Bazarae sitesi tam size göre.Girişimci Eyüp Kerem’in ortakları, Selamet Arslan ve Ahmet Arslan ile beraber kurduğu Bazarea, Türkiye’den Arap coğrafyasında bulunan 200 milyon e-ticaret kullanıcısının, Diriliş Ertuğrul’un şapkası, tespihi, yüzükleri ve aksesuarları ile baklava, lokum ve Türk kahvesi talebini karşılamakta zorlanıyor.

Yazının Devamını okumak için tıklayın

Türk dizi Sektörünün Ortadoğu ürün ihracatı

Kerem, Bazarea’nın verdiği hizmetleri şöyle anlatıyor:

Bazarea Türk markalı ürünleri, yurt dışına mikro ihracat kapsamında sunan bir platform. İnsanlar yurt dışından rahatlıkla girip çok kısa sürede alışverişlerini yapıp, 3-5 gün içinde ürünlerini kapılarına teslim alabilecekleri bir e-ticaret platformu. Platform 2018 sonunda kuruldu ve beklediğimizin 3 katı bir taleple karşılaştık.

E-ihracat alanında Türkiye’de büyük bir boşluğun olduğunu biliyorduk ve onun için buna odaklandık ama iki aylık bir sürede beklentimizin 3 katı bir talebi de beklemiyorduk. Geldiğimiz noktada operasyonlarımızı güçlendirerek ve kategorilerimizi genişleterek dünyaya Türk markalarını ihraç etmeye devam edeceğiz.

Türk ürünlerine en fazla talebin Suudi Arabistan’dan geldiğini aktaran Eyüp Kerem, 32 milyon nüfusa sahip ülkede 10 milyon civarında e-ticaret kullanıcısının bulunduğunu, Suudi Arabistan’daki e-ticaret kullanıcılarının gelir seviyesi yüksek insanlardan oluşuyor.

Ortadoğu ve Körfeze Bazarea E-Ticaret ile Ürün İhraç Etmek Diriliş Ertuğrul

Suudi Arabistan’da Türk ürünlerine müthiş bir ilgi var. Bizim platformumuzda en çok baklava, lokum ilgi görüyor. Özellikle TRT’nin yaptığı dizilerimizin Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamit’in lisanslı ürünlerini de satıyoruz web sitemizde ve mobil uygulamamızda… Buna da çok yoğun bir talep var.

Bir turist Türkiye’den ülkesine dönerken uçakta yanına ne alıyorsa biz bir nevi onları satıyoruz. Burada birkaç hafta kalan turist artık burada tattığı o zevkleri 12 ay boyunca tatmak istiyor. Biz bunu sağlıyoruz, dedi.

Türk dizilerinin etkisiyle aksesuar ürünlerine talep patlaması yaşandığını anlatan Kerem, TRT dizilerinin lisanslı ürünlerinin satışını artırdığını belirtti.

Ortadoğu ve Körfeze Bazarea E-Ticaret ile Ürün İhraç Etmek Diriliş Ertuğrul

Kurtlar Vadisi dizisinin hala izlendiği Arap coğrafyasında Polat Alemdar yazılı yüzüklerin hala çok tercih  edildiğini, Diriliş Ertuğrul dizisindeki Ertuğrul’un yüzüğünü, şapkasını Abdülhamid’in köstekli saatini üretiyor ve biz de bunları bütün Arap coğrafyasına doğrudan ulaştırdığını söyledi.İngilizce ve Arapça hizmet veren Bazarea web sitesi ve mobil uygulamanın dünyanın dört bir yanından ilgi gördüğünü anlatan Kerem, site açılır açılmaz ABD Ohio’ya baklava satışı yaptıklarını söyledi.

Türk Baklavasına ABD ve Araplardan Yoğun İlgi

“Sahra üstü Afrika’yla beraber bütün Arap coğrafyasında yaklaşık 200 milyonu aşkın e-ticaret kullanıcısının olduğunu ve bu kullanıcıların hepsinin Türkiye’ye ilgi duyduğunu söylüyor. Ancak potansiyel olarak günün sonunda Türkiye’den alışveriş yapabilecek bir müşteri profili oluşuyor.

Bölgedeki e-ticaret sitelerine baktığımızda da bu mecralarda üretilen herhangi bir şeyin olmadığını görüyoruz. Ülkelerde çoğunlukla bir şey üretilmiyor. Zaten neredeyse her şey dışarıdan geliyor, ürün çeşitliliği de kısıtlı görünüyor. Biz o yüzden Bazarea olarak o ülkenin içindeki e-ticaret siteleriyle rekabet edebilecek konumdayız.

Bahsettiğimiz 200 milyonluk müşterinin tamamı bizim hedef pazarımız. Ancak 10 milyonluk Suudi Arabistan’dan, 6,7 milyonluk BAE’den olmak üzere toplamda 30 milyonluk bir hedef kitlemiz var Arap coğrafyasında.”Aslında bu mesafeden kapıda ödeme çılgınca görünüyor. Biz buradan bile kolay kolay kapıda ödemeye cesaret edemezken, buradan Suudi Arabistan’ın bir köyüne kapıda ödemeli baklava yolluyoruz.

2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak 2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak

2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak 2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak

2019 Baklava İhracatı Rekor Kıracak