Güven ASA Pirina Yağını İnceledim

Pirina yağıyla karşılama hikayemiz biraz uzun ama sizlere en kısa şekliyle anlatacağım. Prof.Dr. Canan Karatay hocanın yemeklerde kullanılan yağın yanlış kullanımından dolayı kansere sebep olduğu şeklinde bir röportajını izlemiştim.Daha sonrasında zeytinyağı araştırırken yemeklerde yüksek ısılara dayanıklı olan ve halk arasında kızartmalık yağ olarak geçen pirina yağıyla karşılaştık.Ve bizim hikayemiz tam da burada başlıyor diyebilirim.

Pirina Yağı Üretim Aşamaları

Pirina Yağı Nedir?

Pirina yağı zeytinin 2. posasından fiziksel işlemler sonucu elde edilen, rafinasyon esnasında ısı ile işlem gördüğü için içerisinde yağın yanmasına sebep neden olan tüm maddeler yanar ve ayrıştırılır, dolayısıyla içerisinde artık yanabilecek bir madde kalmadığı için yüksek ısılara dayanıklı bir yağ haline gelir, yani özellikle kızartmalarda kullanılabilecek en sıhhatli bir yağ olarak nitelendirebiliriz.Pirina yağı hiçbir koşulda zeytinyağı olarak adlandırılamaz.

 

Pirina Yağı Üretim Aşamaları

Zeytinyağı fabrikalarında yağı alınan zeytinlerden geriye kalan pirina (posa) çok büyük tonajlara ulaşan bir atık madde konumundadır, üstelik içerisinde barındırdığı zeytin karasuyu sebebiyle çevreye çok büyük zarar verdiği gibi uzun süre beklediği takdirde kanserojen madde üreten atık ürün haline gelmektedir.

İşte pirina yağ fabrikaları, pirinayı işleyerek hem atık ürünü ekonomiye kazandırdığı gibi hem de çevreye onarılması güç zararlar veren bir madde olmaktan çıkarıp yağı alındıktan sonra evsel ve sanayide kullanılan bir enerji kaynağı olan kuru pirinaya dönüştürmektedir, ortaya çıkan katma değerlerde zeytin üreticisinden zeytinyağı sanayicisi ve nihai tüketiciye kadar ulaşmaktadır.

Pirina yağı zeytinyağının bir rakibi olmamakla birlikte diğer bitkisel yağlara oranla (mısır, ayçiçeği, pamuk, soya, kanola v.b) sağlık açısından çok daha üstün olduğu söylenebilir.Rafine edilmiş riviera zeytinyağlarına alternatif olabilecek ancak hiçbir zaman zeytinyağı olarak adlandıramayacağımız zeytin kökenli bir yağdır.

Her Evde Pirina Yağ Neden Olmalı?

Her evde pirina yağının neden olması gerektiğini aşağıda bulunan videomuzda uzunca anlattım.Bilmeyenler olabilir diye güzel ve öz bir video çektim, mutlaka bu videoyu dikkatle izlemenizi öneriyorum, hatta sevdiklerinle de paylaşarak onları da bilgilendirebilirsiniz, her evde neden pirina yağı olması ve kullanılması gerektiğini anlatıyorum.

 

Güven ASA Pirina Yağıyla Nasıl Tanıştık

Güven ASA Pirina Yağıyla Nasıl Tanıştık?

Pirina yağını araştırırken sizlerde mutlaka Güven ASA firması gözünüze çarpacaktır.Bizde biraz araştırdık ve güzel ilginç bir hikayesi var.Youtube da bulunan videoları hoşumuza gitti gayet samimi ve güven verici geldi.Güven vermesi kısmını biraz daha açacak olursak işini en iyi şekilde yaptıklarını,kaliteyi yukarıda tutarak örnek bir zeytinyağı üreticisi olduğunu anladım. Facebook’ta çok sayıda olumlu yorumlar gördük ve sipariş verip denemeye karar verdim.

İlk siparişimizde 5 Litre Pirina yağı ve 1 Litre Naturel Soğuk sıkım zeytinyağı aldık.Zaten 50₺ üzeri siparişlerde kargoyu firma ödüyor, yanlış hatırlamıyorsam sürat kargoyla gönderiyorlar.Bizim bölgede kargo firması yokmuş başka bölgeden geliyormuş, ilk siparişte hacı yolu gözler gibi kargoyu gözledik.Çünkü bina diyafonu arızalı olduğundan kargo geri giderse almakta sorun yaşamamak için 🙂

Soğuk sıkım zeytin yağını evde bulunan ve fuardan aldığım zeytinyağıyla karşılaştırdım tadı güzel, asit oranı fena değil, ağızda güzel bir aroma tadı bırakıyor.Sanırım soğuk sıkım zeytin yağına 21₺ vermiştik, 2017 sonbaharında şimdi zamlanmış olabilir (yeni sezon ürünler çıktığı için). 5 litre pirina yağına 65₺ vermiştik, 2. siparişimizde de fiyatı aynıydı.

Pirina yağını tüm yemeklerde gönül rahatlığıyla kullanıyorum.Son zamanlarda sıvı yağlar hakkında çıkan  tartışmalardan iyice kıllandığım için ayrıca 25/30₺ sıvı yağın ücreti kafamda sürekli soru işaretlerine neden olması da diğer bir etkendi.Kısa bir mantık yürütürseniz 5 litre ayçiçeği yağı , pamuk veya mısırözü yağı için kaç kg üründen elde ediliyordur, ve bu kadar ucuza yağ alabilmek için ham maddesinde bol miktarda maktıken yağ olması gerekir.Örneğin portakalı sıkınca içinden nasıl suyu fışkırıyorsa, ayçekirdeğinden de buna benzer emareler görmemiz gerekir.

 Google da bile ” 1 litre ayçiçek yağı kaç kg ay çekirdeğinden yapılır ” sorusunun cevabını bulamadım bilen varsa yoruma lütfen yazsın.  

1 litre Ayçiçek Yağı Kaç KG Ay Çekirdeğinden Yapılır?

1 litre Ayçiçek Yağı Kaç KG Ay Çekirdeğinden Yapılır?

Uzun zamandır cevap aradığım sorunun cavabını 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Trakya Ayçiçek yağı standında yetkililerden bilgi edindik.Kısaca 3 kilo çekirdekten 1 kilo yağ çıkıyor veya 100 kg çekirdekten 40 kg yağ çıkıyor. Yukarıdaki sorumuzun cevabı ise 1 litre ayçiçek yağı kaç kg ay çekirdeğinden yapılır? 3 kg oluyor.

Güven ASA Pirina Yağı (Mini Klip)

Aşağıda Güven ASA Pirina  Yağı için almış olduğumuz ürünlerin fotoğraflarını çektim ve mini bir klip yaptım, umarım beğenmişsinizdir.

Güven ASA Pirina Yağı Fotoğraflar

Güven ASA Pirina Yağı

Güven ASA Pirina Yağı

Güven ASA Pirina Yağı

Güven ASA Pirina Yağı Güven ASA Pirina Yağı

Güven ASA Zeytinyağları Kargo Kutusu Açılımı

Güven ASA Zeytinyağları Kargo Kutusu Açılımı

Güven ASA Zeytinyağları siparişimiz geldi, sizlere kargo kutusunu açarak ürünleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım.Firmadan 50TL üzeri alış verişlerde Kargo bedava olup “Sürat Kargo” ile gönderim yapıyorlar.Biz sipariş olarak 5kg pirina yağı aldık, ilk defa siyah ve çizik zeytinlerinde de sipariş vererek denemek istedik.Siyah zeytini beğendim, çizik zeytin biraz iri olanını tercih etseydim daha iyi olacakmış 🙁 Kalite olarak iyi olduğunu da söyleyebilirim.

Güven ASA Zeytinyağları Kargo Kutusu Açılımı

Üreticiden “Zeytinde Kullanılan Kostik” hakkında Önemli Uyarı!

Türkiye’nin ZeytinYağı Firmaları ve Markaları

https://isacoturoglu.com.tr/genel/turkiyenin-zeytinyagi-firmalari-ve-markalari.html

Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? I Bizim Hikayemiz

Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/evde-atik-yag-geri-donusumu-nasil-yapilir.html

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/fritclean-kizartma-yagi-temizleme-makinesi.html