Zahter (Dağ Kekiği) Nedir? Zahterin Faydaları Nelerdir?

Başkentte Hatay Tanıtım Günlerinde adını ilk defa duyduğum zahter baharatının faydalarını sizlere anlatmak istiyorum.Zahter bazı bölgelerde dağ kekiği olarak bilinmektedir.Geçmiş yıllarda Hatay’da yaşayan köylüler dağlardan topladıkları zahterleri fideleyerek tarımını yapmaya başladı.Zahter ortadoğuda çok fazla tüketilen bir baharattır.Aşağıda sizlere videolarını paylaşacağım mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Zahter (Dağ Kekiği) Nedir?

Zahter (Dağ Kekiği) Nedir?

Zahter dağlarda yetişen bir tür kekik çeşididir. Kahvaltılarda son yıllarda faydaları duyuldukça çokça tüketilmeye başlandı. Sinir sisteminden vücuttaki yaralara kadar birçok şeye iyi gelen zahterin faydaları için yazımıza bakabilirsiniz.Ülkemizde Hatay-Kilis-Gaziantep yörelerinde de yetişen zahter; ballıbabagiller türünden bir bitki olup “kara kekik” olarak da adlandırılabilmektedir. Zahter kahve, çay, salatalar olarak da tüketilmektedir.Hatta turşusu bile yapılmaktadır.

 

Kahvaltılık Zahter Nedir?

Kahvaltılık Zahter Nedir?

Kahvaltılık zahter diye bir kavramın ortaya çıkartılmasının tarihi çok eskidir. Çok eskiden zahterden kalan hububat kısmının çöp olmaması için en kötü sabahları hafif bir besin tüketilebilmesi adına kahvaltılık zahter ortaya çıkartılmış. Bu yiyecek oluşturulurken zahterin içerisine karpuz çekirdeği,kavun çekirdeği, leblebi, nohut, sumak, tuz, buğday ve susam ilave edilebiliyor. Daha sonrasında bu ürün tüketilirken sadece bir kabın içerisinde toz şeklinde yer almakta, zahter kahvaltılarda doğal zeytinyağı ile ekmek yardımıyla bu toz şeklindeki besin tüketilmektedir.

Zahterin Faydaları Nelerdir?

Zahterin Faydaları Nelerdir?

Sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.
Kalbiyle ilgili sıkıntıları olan kişilerin (çarpıntı gibi) bu ürünü tüketmeleri önerilir.
Mesanede oluşan ağrıları yok edebilmektedir.
Vücuttaki yaraları iyileştirebilme imkanı bulunur.
Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan mantar hastalığını yok edici etkileri bulunmaktadır.
Bağırsaktaki hastalıkları sökücü özelliği bulunur.
Böbreklerdeki hastalıkları iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.
İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
Hazımsızlık sorununu yok edicidir.
Vücutta mikrop öldürücü etki yaratmaktadır.
İştahın açılmasına yardımcı olur.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter çayını yapabilmek için öncelikle bir tatlı kaşığı miktarındaki zahteri bir süzgece koyarak, süzgeç bardağa bırakılmalı ve ardından üzerine sıcak su eklenmelidir. İlk dökülen sıcak su atılarak ikinci kez sıcak su eklenir ve çok kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra tüketilebilir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter Salatası

Zahter Salatası

Zahter Salatası Zahter Salatası  Zahter Salatası Zahter Salatası

Zahterin Zararları Nelerdir?

Zahterin Zararları Nelerdir?

Zahterin insan vücuduna verdiği bireysel bir zarar bulunmamaktadır. Sadece vücutta yarattığı etkilerden dolayı hamile kadınların ne olur ne olmaz kullanmamaya özen göstermeleri, ayrıca guatr hastalarının da bu ürünü mümkün olduğunca doktor kontrolünde kullanmaları önerilmektedir.

Zahter Turşusu Nasıl Yapılır?

Zahter Turşusu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
3 demet taze zahter
2 bardak zeytinyağı
1 kaşık biber salçası
10 diş dövülmüş sarımsak
3 limon suyu
2 kaşık tuz
Zahterleri dallarından kopararak suda bekletip toprak ve tozlardan arınmasını sağlayıp yıkayıp süzgeçte sularını süzün. 1 saat kadar süzgeçte kurumasını bekleyip Zeytinyağına diğer malzemeleri ekleyerek sos hazırlayıp zahter ile karıştırarak kavanoza doldurun
Ertesi günü zahter sararıp solarak yemeye hazır hale geliyor.Uzun süre buzdolabında bu şekilde muhafaza edebiliriz.Acı tuz ve ekşi oranını isteğinize göre çoğaltabilirsiniz.Afiyet olsun…