Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Son 3 yıldır (2015) evde bir geri dönüşüm çılgınlığıdır gidiyordu.Her şey atık pilleri toplayarak başladı, sonra üzerinde geri dönüşüm simgesi olan her türlü ambalaj malzemesini bir koli içinde biriktirmeye başladık ve ara ara videolar çekip youtube atmaya başladık.Ve evde fazla kızartma tarzı ürünler yapmasak da evdeki kızartma yağlarını küçük su şişelerinde biriktirmeye başladık.Böylece bizim de evde atık yağların geri dönüşüm hikayesi doğmuş oldu.

Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır

Evde fazla kızartma tarzı yemekler yapılmadığı için pet şişeler çok hızlı dolmuyordu, bu yüzden ilk “Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır” videomuzu çekmemiz 2018 Nisan ayında nasip oldu.Aşağıda bu konuda çektiğim ilk videomuzu izleyebilirsiniz.

Atık Yağların Geri Dönüşümü Neden Gereklidir

Atık Yağların Geri Dönüşümü Neden Gereklidir?

1 litre Bitkisel Atık Yağ 1 Milyon litre içme suyun kirlenmesine, kanalizasyona döküldüğünde ise kanalizasyon hatlarında büyük ölçüde zarara sebebiyet  vermektedir. En belirgin zararlarından birisi de kanal çaplarının daralmasına bağlı olarak tıkanmalara neden olmaktadır.Kısaca her yönüyle bir zarar söz konusudur.Lavaboya döküldüğü için hem kanalizasyonu tıkıyor, yer altı sularını kirletiyor ve ekonomiye geri kazandırılamadığı için de büyük bir kayıp oluyor.Kullanılmış kızartmalık yağlar yaygın olarak sadece Biyoelektrik üretiminde kullanılabilir.

Evde Atık Yağ Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır

Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 1,5 Milyon Ton Bitkisel Yağ tüketilmektedir. Özellikle kızartma işlemlerinden sonra 350 Bin Ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin edilmektedir.Ve bu atık yağların büyük çoğunluğu geriye kazandırılamıyor!Bu yazımızı ve yukarıdaki videomuzu izledikten sonra sizler de bizim gibi evinizde atık yağ biriktirmeye başlamanızı rica ederim.

Bitkisel Atık Yağları Nereye Verebilirim

Bitkisel Atık Yağları Nereye Verebilirim?

Öncelikle bağlı olduğunuz muhtarlığa sorarak başlayın, çünkü bizim gibi bir çok kişi sormuştur.Genellikle kampanya kapsamında atık yağ alan marketler, muhtarlıklar, kadınlar lokali, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, dernekler, okullar diye liste uzayıp gidiyor.Eğer muhtarınızdan atık yağ geri dönüşümü konusunda net bir bilgi alamazsanız hemen yapmanız gereken ikamet ettiğiniz belediyeyi arayın ve size en yakın atık yağ geri dönüşüm noktasını öğrenebilirsiniz.

Atık Yağ Geri Dönüşüm Kampanya Çalışmaları

Atık Yağ Geri Dönüşüm Kampanya Çalışmaları

Atık yağlara en fazla ilgiyi haliyle belediyeler gösterdi ve bu konuda bir çok tanıtım ve yarışmalar düzenlediler.Hatta atık yağları getiren hediye bile verenler oldu, oda yetmedi “WhatsApp Alo Atık Yağ Var Hattı Kuruldu” şeklinde haberlere bile konu oldu.Aşağıda bu konuda sizlere bir kaç örnek veriyorum.

WhatsApp Alo Atık Yağ Var Hattı Kuruldu

Atık yağ kutuları

 

Güven ASA Pirina Yağını İnceledim

Her Evde Olması Gereken Yağ?

Her evde olması gereken bir yağ çeşidi olan pirina yağ yüksek ısılara dayanıklı olup  yani özellikle kızartmalarda kullanılabilecek en sıhhatli bir yağ olarak nitelendirebiliriz.Pirina yağı zeytinin 2. posasından fiziksel işlemler sonucu elde ediliyor olup hiçbir koşulda zeytinyağı olarak adlandırılamaz.Detaylar için tıklayın https://isacoturoglu.com.tr/yorum/guven-asa-pirina-yagini-inceledim.html

Evde Geri Dönüşüm Serüvenimiz

Evde Geri Dönüşüm Serüvenimiz

Sizlerde evinizde bizim gibi yapabileceğiniz geri dönüşüm videolarımızı izlediniz mi?

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/geri-donusum-cop-degildir.html

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/fritclean-kizartma-yagi-temizleme-makinesi.html