24 TV ekranlarında 2016 yılından bu yana yayınlanan sıra dışı haberleriyle dikkatleri üzerine çeken Selim Atalay’ın Dünyanın Gündemini ve nabzını tuttuğu tv programı Dünya Hali artık ekranlara veda edecek.Çünkü TRT’nin ingilizce yayın yapan kanalı TRT World kanalında yöneticilik görevine geçtiğini resmi twitter hesabından paylaşarak duyurdu.

Selim Atalay Dünya Hali Twitter

Selim Atalay Dünya Hali Ekranlara Veda Ediyor

Bu haber karşında hem sevindik hemde üzüldük. Üzüldük çünkü bize dünyadaki gelişmeleri bu kadar güzel yorumlayarak anlatacak başkasını nereden bulacaktık.Sevindik çünkü Selim Atalay bu performansıyla daha güzel yerlerde olmayı hak ediyor.Gelin gazeteci Selim Atalay’ı biraz daha yakından tanıyalım.

Gazeteci Selim Atalay Kimdir?

Gazeteci Selim Atalay Kimdir?

Selim Atalay’ın uzun bir geçmişi olduğundan merak edenler kim olduğuna aşağıdaki kısma tıklayarak okuyabilirler.

Okumak için tıkla

Selim Atalay Orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi Okulu SAIS’te yüksek lisansını yaptı.Selim Atalay gazeteciliğe Anadolu Ajansı Çevirmen-Muhabiri olarak 1980 yılında başladı.

Anadolu Ajansı Dış Haberler Müdürlüğü görevini de yapan Selim Atalay, 1985’te Anadolu Ajansı’nın Kuveyt merkezli Ortadoğu Bürosu’nu kurdu. 1950’lerden bu yana Selim Atalay Ortadoğu’da yerleşik görev yapmış ilk Türk habercidir.

1987’de Anadolu Ajansı New York-Birleşmiş Milletler muhabiri oldu. İki yıl sonra Anadolu Ajansı Washington muhabirliği görevine atanan Selim Atalay, ABD’de 5 yıl muhabirlikten sonra, Türkiye’de Anadolu Ajansı TV Bölümü’ne döndü.

1994’te A.A Londra Muhabiri oldu. Londra’dayken finans-medya grubu Dow Jones’a geçti ve Dow Jones Haber Ajansı’nın Türkiye Bürosunu kurmak üzere Istanbul’a yollandı. 135 yıllık Dow Jones grubunda görev alan ilk Türk gazetecidir.Sonraki dokuz yıl boyunca İstanbul’da Dow Jones’un Türkiye muhabirliğini sürdürdü. Türkiye’de siyaset, ekonomi ve finansal piyasalar konusunda Wall Street Journal gazetesine yazdı.

Dow Jones’un Türkiye bürosunu 2004’te kapatmasıyla, ABD’ye döndü. Eylül 2005’te NTV ve CNBCe’nin New York muhabirliğine başladı. New York’tan Star Gazetesi’ne köşe yazdı, Apple iTunes üzerinden yayılan ‘Selim Atalay Bildiriyor’ adlı haber uygulamasını başlattı.ABD döneminde New York Eyalet Üniversitesi SUNY’e bağlı Stony Brook Üniversitesi’nde Adjunct Professor ünvanıyla Uluslararası Ticaret dersi verdi.

Selim Atalay NTV'den  Neden Ayrıldı?

Selim Atalay NTV’den  Neden Ayrıldı?

Selim Atalay Ekim 2014’te NTV Dış Haberler Koordinatörü olarak İstanbul’a döndü ve NTV de çalışmaya başladı. Selim Atalay’ın Dünyanın Köpüğü programı Eylül 2016’da NTV’den sürpriz şekilde yayından kaldırıldı.Selim Atalay NTV son programında “Fetullah Gülen” dosyasını açmıştı.Selim Atalay ayrıca yine twitter hesabından “15 Temmuz’da darbecilerin basmaya tenezzül bile etmediği bir kanaldan ayrıldım” açıklaması yaparak NTV ye gönderme yaptı ve bir haber sitesine konu oldu.

Selim Atalay 15 Temmuz’da darbecilerin basmaya tenezzül bile etmediği bir kanaldan ayrıldım twitti

24 TV ve ESMEDYA ailesine katıldı.Böylece Dünya Hali Programıyla hafızalara kazınan Türkiye’nin en sıra dışı haber kanalı sunucu oldu.2019 Haziran ayında TRT World kanalına yönetici olarak transfer oldu ve Dünya Hali programını bitirdi.Her Çarşamba Dünya Hali yerine yayınlanan Küresel Oyun programı ve uzman konuklardan oluşan kadrosuyla gündemi yorumlamaya devam ediyor.

Selim Atalay ile Küresel Oyun

Selim Atalay ile Küresel Oyun Programı

Selim Atalay ile Küresel Oyun programı 04 Ocak 2018  yılında başlamış olup Dünya Hali’nin Çarşamba günleri yerine yayınlanan uzman konuklarla haftanın değerlendirilmesinin yapıldığı farklı bir analiz programıdır.Aşağıda Selim Atalay ile Küresel Oyun videolarını izleyebilirsiniz.

Selim Atalay Dünya Hali TV Programı

Selim Atalay’ın derlediği ve yine sunuculuğunu üstlendiği Dünya Hali Youtube da ilk videosu  05 Ekim 2016 tarihinde yüklenmiş.14 Haziran 2019 tarihinde son yüklenecek olan video ile 617 video yayınlanmış olacak.

Selim Atalay Dünya Hali İlk Program

Selim Atalay Dünya Hali Son Program

Aşağıya siz zahmet etmeyin diye yayınlanacak son bölümü ekliyorum, toplu oynatma listesinden izleyebilirsiniz.

Selim Atalay Dünya Hali haber aralarında giren VTR müziği olarak toplamda 2 defa değişiklik yapılmış olup takip edenler bunu zaten fark etmiştir…

TRT World Yeni Haber Direktörü Selim Atalay Oldu

TRT World Yeni Haber Direktörü Selim Atalay Oldu

TRT World Haber Direktörü Fatih Er, Londra’daki TRT ofisinin başına geçti. Fatih Er’in yerine ise deneyimli gazeteci Selim Atalay getirildi.

TRT World Yeni Haber Direktörü Selim Atalay Oldu

TRT World yönetiminde önemli bir değişiklik yaşandı. Kanalın kurucularından Fatih Er, Londra’daki TRT ofisinin başına getirildi. Er’in yerine ise Yayın kurulu üyesi Selim Atalay getirildi. TRT World Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz, yayımladığı bir mesajla iki isme de yeni görevlerinde başarılar diledi.

TRT World Yeni Haber Direktörü Selim Atalay Oldu