Kapadokya bölgesinden geri dönerken yol üzerindeki son uğrayacağımız yer olan Tuz Gölü aynı zamanda Ankara’dan çıkarken de bembeyaz manzarasını seyretme fırsatımız olmuştu.

Tuz Gölü Hakkında Kısa Bilgi

Tuz Gölü Konya, Aksaray ve Ankara illerinin sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin Van gölünden sonraki 2. büyük gölüdür. Derinliği ortalama 40 cm olup yağışın bol olduğu bazı yıllarda ortalama derinlik 1,5 metreye kadar yükselmektedir.Gölü besleyen herhangi bir akarsuyu yoktur. Yaz aylarında gölün tabana kadar kurumasıyla yaklaşık 30-40 cm’lik tuz tabakası yüzeyde kalır ve göl üzerinde yürümek mümkün hale gelir. Bu tuz yıllık olarak değişmekle beraber ülke mutfak tuzu ihtiyacının yaklaşık %50’sini karşılamaktadır.

 Tuz Gölü Gezisi VLOG

Kapadokya gezisi dönüş yolunda çektiğimiz Tuz gölüne gelen ziyaretçilere mikrofonumuzu uzattık ve düşüncelerini aldık.Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.

Tuz Gölü Gezilecek Yerler

Tuz Gölü Gezilecek Yerler

Tuz gölüne gezmeye giderken yanınızda 1 çift terlik ve 5 litre su ile gitmenizi öneririm.Çünkü Tuz Gölüne ayağınızı soktuğunuzda temizlemek için içilebilir su kullanmanız gerekecek.Ve Tuz Gölüne giderken mutlaka yanınızda terlik de getirin, çok faydasını göreceksiniz.Eğer terlik getirmeyi unuttuysanız girişte bir çok ürün satılıyor ama çok pahalı fiyattan veriliyor.Tuz gölüne geldiğinizde Tuz Müzesi olan bölümü gezebilirsiniz bizim fazla vaktimiz olmadığı için gezemedik.

TUZ GÖLÜ GEZİLECEK YERLER

Tuz Gölünün Faydaları Nelerdir?

Tuz gölü yüzeyinde çıplak ayaklarla yürümenin faydalı olduğu bilinmektedir. Bu faydaların bilimsel olarak açıklaması şöyledir.  Göl içerisinde toplam 22 çeşit mineral bulunmakta ve bu mineraller doğal olarak ayaklardaki koku, egzema ve mantara karşı iyi geldiği belirtilmiştir. Ayrıca romatizma ve eklem ağrılarına da faydalı olduğu biliniyor.

Gölün Ankara – Şereflikoçhisar bölümünde bulunan Tuzgölü Restaurant ve Cafe bölgede ziyaretçilerin en çok uğradığı noktadır. Bu bölümde tuz gölünde yürümek mümkündür. Ayrıca bölgede birde tuz müzesi bulunur.

Tuz gölüne Nasıl Gidilir? Tuz gölüne Nasıl Gidilir?

Tuz gölüne Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Aksaray istikametine giden bir otobüs ile tuz gölüne gitmek mümkündür.Özel aracınızla Ankara merkezinden gitmeniz durumunda Konya – Adana – Gölbaşı istikametine giden D750 kara yolunu kullanmalısınız. Tuz Gölü restoranının bulunduğu bölge yaklaşık 125 km uzaklıktadır.  Bu yol üzerinden yaklaşık 100 km gitmeniz durumunda Tuz gölünü ve Tuz gölü restoranını görebilirsiniz.

Tuz Gölü’ne Giriş Ücreti Ne Kadar? Tuz Gölünün Faydaları Nelerdir?

Tuz Gölü’ne Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tuz gölüne girişte herhangi bir ücret alınmamaktadır.

TUZ GÖLÜ GEZİLECEK YERLER TUZ GÖLÜ GEZİLECEK YERLER TUZ GÖLÜ GEZİLECEK YERLER TUZ GÖLÜ GEZİLECEK YERLER

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html