Kapadokya bölgesinde onlarca yeraltı şehri var, ve her geçen gün yeni yeraltı şehirleri de keşfediliyor. Turlarla geldiğinizde mutlaka sizlere bu yeraltı şehirlerinden birilerine gidersiniz.Hangi yeraltı şehrine gideceğinize ise tur firmaları gezeceğiniz güzergaha göre belirleniyor, Özkonak yeraltı şehri de olabilir, Derinkuyu gibi çok meşhur yeraltı şehri de olur, şansınıza artık…

Özkonak Yeraltı Şehri VLOG

Aşağıda tur rehberimiz Özkonak yeraltı şehri hakkında kısa bilgiler veriyor, çıkışta turistlik hediyelik eşya satan yerde gezinirken Yeraltı şehrini tesadüfen bulan emekli müezzin Latif Acar Beyle tanıştık ve kısaca kendisinden bilgiler aldık.

Özkonak Yeraltı Şehrini Bulan Müezzin Latif Acar Beyle Özel Röportaj

Özkonak Yeraltı Şehrini Bulan Latif Acar

Özkonak Yeraltı Şehrinde bulunan giriş kapıları özel bir manivela ve yuvalarla açılıp kapanabilen yuvarlak taşlarla kapatılmıştır. Yeraltı şehirlerinin katları arasındaki bölümleri birbirinden ayıran yuvarlak kapakların dışarıdan açılması mümkün değildir. Özkonak Yeraltı Şehrinin içindeki yuvarlak geçit kapıları dışarıda şekillendirilip içeriye eklenmemiştir.Kapılar yeraltı şehri inşa edilirken içeride yapılmış, zaten dışarıdan içeriye o daracık tünellerden geçmesinin imkanı yok.

Özkonak Yeraltı Şehri Bölümleri

Özkonak Yeraltı Şehrinin bir diğer farkı ise, taşların kapattığı giriş tünellerinin üzerinde avlanma deliklerinin olmasıdır. Bu delikler düşmana kızgın yağ dökmek ya da ok, mızrak fırlatmak için kullanılmış ve diğer yeraltı şehirlerinde bu tarz bir savunma tedbiriyle bulunmuyor.

Özkonak Yeraltı Şehri içinde 8 kuyu, 3 havalandırma, 4 mezar, testilerin olduğu şarap ve su depoları ile yer yer sütunlu mekanlar bulunmuş. Özkonak Yeraltı Şehri girişiyle çıkışı arasında mesafe 10 km. olacak kadar geniş bir alana yayılmış.

Özkonak Yeraltı Şehri Bölümleri

Özkonak Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Özkonak Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Özkonak Yeraltı Şehri’nin M.Ö 400’lü yıllarda yapıldığı sanılıyor. Konum açısından bölgenin oyulmaya ve şekillendirilmeye oldukça müsait tüflü yapısı, eski zamanlarda insanların buraya yerleşmesine ve kolayca barınmasına fırsat tanımış. Yumuşak tüf katmanı havayla temasında sertleşen, sıcaklığı muhafaza edebilen ve nem barındırmayan özelliğinden, yiyeceklerin depolanabileceği yaşam alanlarına dönüştürülmüş. Arkeologların söylemlerine göre Özkonak bölgesi Geç Hitit döneminin Tabal denilen 24 beylikli federasyonlarında yerel prensliklerin mekanıymış. Sonraları ise Perslerin ve Helenistik dönem Roma İmparatorluğu’nun toprakları olmuş. Helenistik dönemde üç bin mensubu olduğu rivayet edilen Zeus mabedi buradaymış. Roma döneminden sonra ilk Hristiyanlar, bölgeyi ele geçiren Bizanslıların baskısından ve yoğun Arap akınlarından kaçarak Özkonak civarına yerleşmiş. Aziz Basil önderliğinde kayaları oyarak kendilerine ait bir şehir kurmuş. Dünyanın ilk coğrafyacısı olduğu bilinen Yunanlı filozof Strabon, 12. Kitabının 538. sayfasında Avanos’un yukarısında tepe diye tabir edilen bir yerde Nevşehir (Nyasa) piskoposunun mezarından ve eski mabed harabelerinden bahseder ki burası Zeus’tur demiş.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede Yol Tarifi?

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede Yol Tarifi?

Yaz sezonunda günlük ortalama ziyaretçisi 500’ü bulan Özkonak Yeraltı Şehri’nin bağlı olduğu Nevşehir iline mesafesi 35 km. Avanos’a bağlı Özkonak Kasabası’nın doğusunda yer alıyor ve Avanos’a uzaklığı ise 14 km.Kendi aracınızla geliyorsanız Nevşehir – Avanos yolundan Özkonak istikametine dönüyorsunuz. Toplu taşıma kullanacaksanız, şehir merkezinden tur otobüsleriyle veya Özkonak kasabasına geldikten sonra araçlarla yeraltı şehrine ulaşabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede

Özkonak Kasabası, Avanos/NEVŞEHİR

Telefon: 0384 213 42 60

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2019

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2019

Özkonak Yeraltı Şehri giriş ücreti 2019  18 TL olup eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez ücretsiz , Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Özkonak Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Özkonak Yeraltı Şehri Yaz saatleri (Nisan-Ekim) 
08:00 – 19:00

Özkonak Yeraltı Şehri Kış saatleri (Kasım-Mart)
08:00 – 17:00

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı oluyor haberiniz olsun,boşa gelmeyin.

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html