Üç Güzeller Peri Bacaları

Ürgüp’te Asmalı Konak ziyaretinden sonra tur otobüsüyle 10-15 dakikalık bir yolculukla, Kapadokya’nın en güzel manzaralı peri bacaları olan Üç Güzeller Peri Bacalarını görmeye gittik.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller adından da anlayacağınız gibi en güzel şapkalı peri bacaları oluşumuna örnek olan ve Kapadokyaya gelen herkesin uğramadan gitmediği Üç Güzeller Peri Bacaları gittiğinize gerçekten değecek bir yer diyebilirim.Çünkü peri bacalarının arkasında bulunan seyir tepesinden bakma imkanınız var.Yani burada enfes fotoğraflar çekmek için en harika yer diyebilirim.Tabi bizde fotoğraflar ve bir de kısa bir video çektik aşağıda mutlaka izlemeyi unutmayın.

Üç Güzeller Peri Bacaları VLOG

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları Neden Bu Kadar Çok Ünlü?

Üç Güzeller Peri Bacaları Kapadokya da en fazla fotoğraf çekilen yer ünvanını taşıyor.Evlenen ve nişanlanan çiftler tarafından da çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.Üç Güzeller Peri Bacaları Kapadokya’nın simgesi olup eski 50 TL banknotlarda Üç Güzeller Peri Bacaları bulunuyor.

Üç Güzeller Peribacaları’nın iç kısımları kapalı olduğu için girişi ücretli bir bölge değil, seyir tepesinden izleyebiliyorsunuz. Yöre kadınlarının yaptığı tığ işi boncuk takıların veya bölgede bolca bulunan Oniks taşından yapılmış süs eşyalarının satıldığı tezgahlardan fotoğraf çerçevesinin yanına koymak için bir hatıra da alabilirsiniz.

Üç Güzeller Efsanesi

Üç Güzeller Efsanesi

Kapadokya’da kralın güzel kızı bir çobana sevdalanır. Kralın tüm engellemelerine rağmen güzel prenses çobana gizlice kaçar ve evlenirler. Gel zaman git zaman prensesle çobanın bir çocuğu olur ve kralın küs kalbini bu güzel torunun yumuşatacağını düşünüp düşerler yollara. Fakat kralın öfkesi öyle büyük, kini öyle zalimdir ki sarayın kapısından girmeden askerleri salar üstlerine! Yakalanırlarsa öleceklerini bilen prenses o anda Allah’a çok içten bir yakarışta bulunur. Allah’ım, yüceliğinle bize bir mucize göster, bizi bu eziyetten kurtar!’ Allah prensesin duasını kabul eder ve hepsini taşa dönüştürür. Efsaneye göre en önde duran taş çoban, ortadaki çocuk, arkadaki ise prensesin taşa çevrilen bedenidir. Bu yüzdendir ki çok uzun zaman Üç Güzeller adıyla bilinen peribacalarının bu acı hikayesi hem aileyi kutsal gösterdiğinden, hem de burada edilen duaların tesirinden çocuğu olmayan ailelerin uğrak yeri olmuş. Ziyarete gelenler peribacalarının yan tarafındaki yokuşu 7 kez inip çıkarak Allah’tan çocuk sahibi olmayı dileniyormuş.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Nerede?

Üç Güzeller’e nasıl gidilir diye soranlara yol tarifinin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz.  Üç Güzeller Peribacaları Ürgüp’ün merkezine 5 dakika mesafede, Nevşehir – Ürgüp otoyolu üzerinde sol kolda bulunan bir seyir tepesinden izleniyor. Kapadokya’ya gelirken ister hava yolu, ister kara veya demir yolu tercih edin, Ürgüp’e ulaşımda zorlanmayacaksınız. Her daim servis, otobüs ve taksi bulmanız mümkün…

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları Üç Güzeller Peri Bacaları

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html