Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Göreme Açık Hava Müzesinden çıktıktan sonra Avanos merkeze rotamızı kırıyoruz.Avanos denilince akla ilk gelen şey tabi ki çömlekler ve çömlek yapılan atölyeleri diyebilirim.Tur rehberi yolda çömlekçilik hakkında kısa bilgiler verir ve niçin Chez Ali Çömlekçilik Atölyesine gideceğimizi detaylıca anlattı.Aklımda kaldığı kadarıyla Hitit Göz Yaşı Vazosunu yapan dünyada sayılı 5 çömlek ustasından birisi söyledi…

Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Chez Ali Ne Demek?

Chez Fransızca bir kelime olup, Avonos’a Fransızların bir hediyesi diyebiliriz. Chez demek;
fransızcada “evinde” “mekanında” anlamına gelen sözcük olup örneğin Chez Ali = Alinin Evinde gibi anlamı karşılar. Chez Ali ne demek? diye soranlar var kısaca Alinin Yeri / Atölyesi / gibi çevirebiliriz.Daha da fazla kurcalamadan bu konuyu burada noktalıyorum 🙂

 Chez Ali Çömlekçilik Avanos Vlog

Aşağıda izleyeceğiniz video da tüm detaylar var fakat el mikrofonu uzak kaldığı için Chez Ali’nin konuşmaları çok az duyuluyor 🙁 Fakat ben size aşağıdaki videolarda kısa kısa yazılı açıklama olarak özet geçeceğim 😉

Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Chez Ali Çömlekçiliğin ürettiği çömleklerde asbest veya ağır metal içermeyen topraklardan yapıldığını belirten Chez Ali, piyasada satılan toprak kaplarda kullanmadan önce içini yağlayın, yıkayın fırınlayın denilmesinin sebebi asbest veya ağır metalden dolayı söyleniyormuş.Asbest solunduğu zaman akciğer zarı kanseri yaptığını belirten Chez Ali her yerden (hediyelik eşya satan yerler, dinlenme tesisleri veya yol kenarlarından) alınmaması gerektiğini söylüyor. Chez Ali ürettikleri ürüne garanti verip bu tür yağlama fırınlama gibi hiç bir şeye gerek olmadan yıkayıp kullanılabileceğini belirtiyor.Ürünleri istediğiniz ısı ortamında (tüpde , fırında veya mangalda altına ateş yakıp) kullanılabileceğini söyledi.

Türkiye'deki Asbest ve Ağır Metal Oranı Yüksel Topraklar Nereler?

Türkiye’deki Asbest ve Ağır Metal Oranı Yüksel Topraklar Nereler?

Eskişehir (Mihalıççık), Aydın (Karacasu), İzmir (Menemen), Bilecik (Pazaryeri, Bozüyük) topraklarında asbest ve ağır metal oranın çok yüksel olduğunu belirten Chez Ali, çömlek alırken nerenin toprağından üretildiğinin sorulmasını özellikle belirtiyor. Chez Ali her yerden (hediyelik eşya satan yerler, dinlenme tesisleri veya yol kenarlarından) alınmaması gerektiğini söylüyor. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/turkiyedeki-asbest-ve-agir-metalli-topraklar-nerelerde-var.html

Seramik, Granit ve Teflon Kullanımındaki Büyük Tehlike Nedir Chez Ali Anlattı

Seramik, Granit ve Teflon Kullanımındaki Büyük Tehlike Nedir Chez Ali Anlattı

Türkiye’deki bayanların çok cahil olduğunu, her ürünü araştırmadan satın aldıklarını ilginç örneklerle açıkladı.Piyasada satılan seramik tencereler, granit tencereler veya teflon tencerelerin tamamının kurşun kökenli renkli teflon olduğunu belirtiyor.Görüntüsüne aldanıp evinize bu tür ürünlerin alınmaması gerektiğini belirtti.

Mutfakta En Sağlıklı Tencere Hangisi? Chez Ali Ne Önerdi?

Mutfakta En Sağlıklı Tencere Hangisi? Chez Ali Ne Önerdi?

Mutfakta kullanılabilecek sağlıklı ürünler arasında çelik, cam ve toprak tencereleri önerdi.Çelik tencere alırken G4 Çelik yani mıknatıs ile test yaparak G4 Çelik olup olmadığını öğrenebilirsiniz, eğer mıknatıs çeliği tutmazsa güvenle kullanılabilir olduğunu söylüyor. G4 çeliğin insan hayatına hiçbir zararı olmadığını belirten Chez Ali, çelik ürün alırken mıknatıs ile deneyerek alınması öneriyor. Sadece ürün pişirme işleminde Çelik kullanıldığında %35 tat ve besin değerini yiyeceklerin kaybettiğini belirti. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/en-saglikli-tencere-hangisi.html

Doğada 3 materyal var reaksiyonu olmayan bunlar cam, ahşap ve toprak olup bu maddelerden yapılan ürünlerle ne yaparsanız yapın tat ve besin değerini aynen geri verdiğini belirtti.Bu ürünler bir de biz ekleme yapalım emaye de kullanabilirsiniz, son yıllarda porselen çaydanlıkların altında sıkça kullanılan emaye aslında camın ince bir cila gibi metalin üzerine sürülmesiyle oluyor.Emaye ürünler de çok dikkat etmelisiniz eğer bir yere çarpar veya darbe alırsa içindeki cam kırılır ve dış yüzeyindeki metalle yemeğiniz reaksiyona girer, yani emaye aslında mikrop barındırmayan en sağlıklı ürün diyebilirim yemek yaparken dikkatli kullandığınız müddetçe..

Chez Ali, Türk yapımı bakır ve alüminyumun reaksiyon değeri çok düşük ürünler arasında olduğunu ve mutfaklarda kullanılabileceğini belirtti.İnsanlarımızın cam, ahşap ve  çelik gibi ürünler varken 50 kuruşluk plastiğe 60-70 tl gibi paralar verilmesine çok büyük tepki gösterdi.

50 Yıla Özel İndirim Chez Ali Çömlekçilik

Avanos En İyi Yoğurt Mayalanacak Çömlek Hangisi?

Toprağın içerisindeki kireç taşı ayrıştırılmadan yapılıyor ve 1200º ısıda kireç taşı tüm özelliğini kaybediyor ve tüpün etrafında gözenek oluşuyor.Bu gözenekler sayesinde yoğurtta bulunan fazla suyun atılması sağlandığı için yoğurdu çok iyi oluyor.Rengi beyaz krem rengini andıran bu yoğurtluğu alırken geçen yıl Kapadokya’ya gelip benzer üründen almış gruptaki bir kişi ve evinde denemiş yoğurdun koktuğu için bu yıl almayacağını söyleyince bir an tereddüt ettim. Chez Ali ürününden çok emin konuştuğu için alıp denemeye karar verdim, evde ara ara yoğurt yaptık hiç koku falan duymadım.Fakat bizde yoğurt mayası olmadığı için ve birazda yoğurt mayalamada hazır yoğurt kullandığımızdan olsa gerek biraz kıvamında sorun yaşadık bir kaç denemeden sonra kıvam sorununu da hallettik. Yoğurtluğu alıp koktuğu için memnun olmayan arkadaş sanırım ürünü başka yerden almış olabilir (ürün şekli birbirine benzediği için olsa gerek).

Çömlekte Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt peki nasıl mı mayalanıyor kısaca bunu da anlatayım.Tencerede sütü kaynatıyorsunuz ve kaynar kaynar yoğurtluk çömleğinin içine döküyorsunuz.Zaten çömlek soğuk olduğu için sıcak sütün sıcaklığı biraz düşüyor.Serçe parmağınızla sıcaklığı elinizi yakmayacak ayarda olduğunda yoğurt mayasını karıştırarak çömleğin içine dökün.Gerisi zaten biliyorsunuzdur.Üzerini kapatıp sıcaklığını koruyacak şekilde 1 gece dinlenmeye bırakıyoruz, sonrasında ise buzdolabına alıp bir sürede orada bekleyip yemeklerde afiyetle yiyebilirsiniz.Biz yoğurt çömleği almadan önce büyük borcam saklama kaplarında denemiştik gayet sert bir yoğurt olduğunu söyleyebilirim ama çömlek sütteki fazla suyu atacağı için çömleği ilk seçenek olarak düşünebilirsiniz.

Chez Ali Çömlekçilik

50 Yıla Özel İndirim Chez Ali Çömlekçilik

50. Yıla özel indirimle 4 parça ürünü sadece 50TL den satışa sunuldu. Güveç tenceresi, yumurta tavası, cezve ve yoğurtluk şeklinde her şey üçte bir fiyatından satıldı ve bizde kampanyadan faydalanalım dedik ve aldık.

Toprak Cezve Nasıl Kullanılır?

Cezvenin yapımında kullanılan toprak Kapadokya’da çok sınırlı bir alandan çıkarılmakta olup, ağırlıklı olarak yurt dışına toprak olarak da satılıyormuş.Bu toprağın ocak işletmesi Chez Ali Çömlekçiliği ait olup aynı topraktan cezve  ve yağsız yumurta tavası üretiminde kullanılıyor. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/toprak-cezve-nasil-kullanilir.html

Chez Ali Çömlekçilik

Toprak Cezve de Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Cezvenin et kalınlığından dolayı kahveniz yanmıyor. Kahveniz ısınmaya başladıkça, ısınmış hava kabarcıkları cezvenin gözeneklerinden dolayı patlatıyor cezvenin yarısına kadar köpük oluşuyor.Kısaca ocağın üzerine koyup 3/4 dak sonra yarısına kadar köpük oluşuyor.Köpüğü alıp fincana koyup, tekrar ocakta bekletiyoruz hafif oynamaya başladığında ocaktan alıyorsunuz, kendi ısısıyla kahveniz kaynamaya devam edecek olup fincanlara aktarıp servis edebilirsiniz.Aslında biraz kafa karıştırsa da toprak cezvenin pişirme mantığını anlamaktan geçiyor.Toprak cezve geç ısınıp geç soğumaktadır.

Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Toprak Güveçten Yumurta Tavası Nasıl Kullanılır?

Kapadokya’da çok sınırlı bir alandan çıkarılan bu toprak, ağırlıklı olarak yurt dışına toprak olarak da satılıyormuş.Bu toprağın ocak işletmesi Chez Ali Çömlekçiliği ait olup aynı topraktan cezve  ve yağsız yumurta tavası üretiminde kullanılıyor.Kullanımı gayet kolay olan bu yumurta tavasının içine bir miktar yağ koyup ocakta 5 dak bekletip yumurtayı kırıp servis edebilirsiniz.Bünyesine aldığı ısıyı 30 dak kadar muhafaza ettiğinden sabah kahvaltılarında aranan bir yumurta tavasıdır.Her işlem öncesinde 5 dak ocakta ısıttıktan sonra içinde dilediğiniz yemeği yapabilirsiniz.

En iyi Kil Maskesi Hangi Topraktan Oluyor

Gözyaşı Şişesinin Hikayesi Chez Ali Çömlekçilik

Gözyaşı Şişesinin Hikayesi

Eskiden askere, savaşa giden kişinin ardından sevgilisi gözyaşlarını şişelere doldurur ve sevgilisi savaştan sağ dönerse yere atılıp şişe kırılır içindeki beyazlık (tuz) ne kadar çoksa o kadar çok ağladığı anlamına gelirmiş.Veya ölüsü gelirse gözyaşı şişesi ölüyle beraber gömülürmüş. Bu, ölünün ardından gösterilen bir tür vefa ritüeliymiş. Gözyaşlarının doldurulduğu şişelere gözyaşı şişesi denilmesinin sebebi budur.

Hitit Güneşi Vazosunun Hikayesi Chez Ali Çömlekçilik

Hitit Güneşi Vazosunun Hikayesi (Chez Ali Çömlekçilik)

Hitit Güneşi Dekoratif El Yapımı Testi Kadehler Ve Tepsi Takımı şeklinde satılan bu ürün, Anadolunun kadim uygarlıklarından olan Hititleri tasvir eden önemli eserlerden birisidir.Hitit Güneşi Vazosu 4 bölümden oluşur ve içine şarap doldurup gün batımında içinden güneş geçtiği için kutsandığına inanıyorlarmış ve dini törenlerde bu şarabı ikram ediliyormuş.

Chez Ali Çömlekçilik İletişim

Chez Ali Çömlekçilik İletişim

Ali ÇARECİ
Tel:0384 532 71 50
Cep:0542 668 16 29
Gsm: 0542 614 30 97
instagram.com/chez_ali50/

Chez Ali Çömlekçilik Fotoğraflar

Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Chez Ali Çömlekçilik Avanos Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Chez Ali Çömlekçilik Avanos Chez Ali Çömlekçilik Avanos

Chez Ali Çömlekçilik Avanos Chez Ali Çömlekçilik

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi

Aşağıdaki 4 parça ürün 50TL den aldım.

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi

Chez Ali Çömlekçilik 50. Yıl İndirimi Chez Ali Çömlekçilik Youtube VLOG

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html