Telif Hakkı “Copyright” Nedir?

Türkiye’de bilinen adı ile Telif Hakkı, uluslararası camiada ise kısaca Copyright olarak geçiyor.Lafı fazla uzatmadan kısaca ne işe yaradığını anlatıyorum.
Telif Hakkı Copyright Nedir

Copyright Nedir?

Web sitenizdeki bir içeriğin size ait olduğunu belgelemeye yarıyor.En kısa anlatımıyla bu şekilde diyebiliriz.Sitenizi hizmet veren bir Copyright sitesine ekleyip, o siteden bir kod alıp sitenize ekliyorsunuz.Sitenizdeki sayfaların ekleniş tarihlerini (siz içerik ekledikçe) kaydediyor.Ve size ait olan bir içeriğin kopyalandığını fark ettiğinizde bunu şikayet ederek yaptırım uygulatabiliyorsunuz.Genelde bu şikayet etme işi google yapılıyor ve google tarafından şikayet edilen siteye mail gidiyor, içeriği kaldırmazsa google indexlerinisiliyor diye biliyorum.Tabi her Copyright sitesinin yöntemi değişebilir, yukarıda bahsettiğim şey dünya geneli kullanılan DMCA sitesi için geçerli.Kısaca bu siteye değinelim..

DMCA ile Arama Motorlarında İlk Sayfada Olmak

 

DMCA ile Arama Motorlarında İlk Sayfada Olmak

DMCA sitesinin kuruluşu Birleşmiş Milletler Yasalarını referans alarak başlamış ve dünyanın en saygın içerik koruma proğramıdır.DMCA hakkında google üzerinde bir çok makale bulabilirsiniz. En çok DMCA içerik şikayet etme ve DMCA şikayet edilen içeriğe itiraz etme şeklinde yoğunlaşıyor.İçeriğiniz şikayet edilir ve google tarafından mail gelirse 48-72 saat içinde şikayet edilen içeriği kaldırmazsa google arama motorundaki sonuçlardan çıkartır.Ve sitenize google üzerinden organik ziyaretçi gelmez.Şikayet edilen içerik kaldırınca bir şey daha yapmalısınız.Gelen maile cevap vererek içeriğin kaldırıldığını belirtmenizde fayda var.

DMCA sitenizde zararlı yazılımlara karşı alacağınız bu sertifikalar size büyük avantajlar sağlamanıza yardımcı olacaktır. DMCA koruma sertifikaları sitenizde gösterek google için değerli olduğunuzu fark etmenize neden olacak. En kolayı DMCA sitesindeki hazır kodları kullanabilirsiniz.Ve ücretsiz DMCA sertifikası olduğu gibi ücretli sertifika paketleri de bulunuyor.Son zamanlarda DMCA özellikleri ücretli hale geldiği için site sahiplerini başka sitelerden hizmet almaya yöneltiğini de hatırlatmak isterim.

Creative Commons Copyright Telif Hakkı

Creative Commons Copyright Telif Hakkı

Ücretsiz olarak bloğunuza telif hakkı eklemek için bir diğer site öneresi creative commons olup eklemek için şu linke tıklayın. creativecommons.org/choose/
Ve sayfanın altında çıkan kodu sitenize ekliyorsunuz.Hepsi bu kadar basit.

Copyrighted.com Telif Hakkı Eklemek

Copyrighted.com Telif Hakkı Eklemek

Copyrighted.com telif hakkı eklemek için önce www.copyrighted.com sitesine basit bir kayıt işleminin ardından giriş yapabiliyorsunuz.Sitede elde ettiğiniz kodu sitenizde kullanabilirsiniz. Copyrighted.com ile web site telif hakkı koruması desteği olduğu gibi herhangi bir resim, müzik,dergi, e-kitap gibi koruma desteği de veriyor.
Copyrighted.com Telif Hakkı Eklemek

Örnek Copyright Yazısı

www.isacoturoglu.com.tr © 2018 Tüm Hakları Saklıdır

Örnek Copyright Simgesi

Copyright © ile simgelenir

Google 1 Sayfada Çıkmak

GOOGLE 1. SAYFADA ÇIKMAK

Google 1. sayfada çıkmak için kendi denediğim ve çok başarılı sonuçlar aldığım ve bir çok web sitesinde olmayan o çok özel detayları sizlerle de paylaşıyorum.Detaylar için şu linke tıklayabilirsiniz.
https://isacoturoglu.com.tr/code/google-1-sayfada-cikmak.html