Favicon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favicon ingilizce “Favorites Icon” kısaltılmış halidir. Favicon dosyası siteniz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de site adınızın baş kısmında görünecektir.

Favicon Ne Amaçla Kullanılır?

Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar. Yani bir anlamda o site için bayraktır. Site simgesi ifadesi de favicon terimin Türkçedeki karşılığı olmaktadır.

Favicon Boyutu Nedir?

Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler. Fakat genel olarak .ico uzantılı dosyalar favicon olarak kullanılır. Favicon ideal boyut için 16×16 piksel kullanılabilir fakat bu oranın katları 32×32, 64×64, 128×128 piksel gibi boyutlandırmalar da sorun yaratmayacaktır.

Web sitemize Favicon Nasıl Eklerim?

Yukarıdaki adımları izleyerek bir .ico dosyası oluşturun ve onu web sayfasına eklemek. Hazırladığınız dosyayı FTP aracılığıyla ana dizininize atın.
WordPress kullanıcıları buraya dikkat, dosyalarınızı wp-content, wp-admin ve wp-includes gibi klasörlerin bulunduğu ana dizine atmanız gerekiyor. Temaların olduğu kısma yükleme yaparsanız aşağıdaki adres satırı çalışmayacaktır. Favicon görselinizi sitenize eklemek için aşağıdaki kodları içerisine yerleştirin.
Favicon görselinizi sitenize eklemek için aşağıdaki kodları içerisine yerleştirin. WordPress kullanıcısıysanız bu kodları temanızın header.php dosyasına ekleyebilirsiniz.Ve  alanlara kendi web sayfanızın url linkini  eklemelisiniz.

<link rel=”icon” type=”image/x-icon” href=”http://www.isacotur.tr.gg/favicon.ico” />
<link rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon” href=”http://www.isacotur.tr.gg/favicon.ico” />

BedavaSitem kullanıcıları Favicon Nasıl Ekler

BedavaSitem kullanıcıları Favicon Nasıl Ekler?

Benim gibi Bedava Sitem kullananlar yani tr.gg ile biten siteler www.bedava-sitem.com/extras.php tıklayıp Ekstralarda bulunan Favori simgeleri & Apple simgeleri aktifleştirip logoları eklemeleri yeterlidir.

Favicon Simgesi Eklenmiş Hali

Favicon Ne Amaçla Kullanılır

Favicon Simgesi Yapan Siteler

Hiç bilgisi olmayanlar için hazır bu için yapabileceğiniz bir kaç site bulunmakta, bunları kullanarak favicon simgelerinizi yapabilirsiniz.
favicon.cc
tools.dynamicdrive.com/favicon/
favicon.htmlkit.com/favicon/
favicon.co.uk
genfavicon.com

WordPress Temanıza Favicon Ekleme

16×16 piksel boyutunda olmalı ve uzantısı .ico olmalıdır.

Eklemek istediğiniz faviconu Google yardımıyla veya icon sayfalarından bulabilirsiniz. Şimdi gelelim adım adım favicon ekleme işlemine;

  1. Favicon resmimizi 16×16 piksel boyutuna getiriyoruz.
  2. Faviconumuzun adı favicon.ico olmak zorunda aksi taktirde çalışmayacaktır.
  3. Web sayfamızın FTP‘sine bağlanıyoruz ve public_html klasörüne giriyoruz.
  4. favicon.ico dosyamızı bu klasöre atıyoruz ve sayfamızı yeniliyoruz.

Eğer wordpress 4.3 ve üzeri bir versiyon kullanıyorsanız, WordPress Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir sekmesine gidin.

Özelleştir sayfasında Site Kimliği sekmesine tıklayın. Sekmeye tıkladığınızda Site İkonu seçeneğini göreceksiniz. Dosya seç kısmından belirlediğiniz resmi bilgisayardan seçerek siteniz faviconu haline getirebilirsiniz.

Google 1 Sayfada Çıkmak

GOOGLE 1. SAYFADA ÇIKMAK

Google 1. sayfada çıkmak için kendi denediğim ve çok başarılı sonuçlar aldığım ve bir çok web sitesinde olmayan o çok özel detayları sizlerle de paylaşıyorum.Detaylar için şu linke tıklayabilirsiniz.
https://isacoturoglu.com.tr/code/google-1-sayfada-cikmak.html