Kapadokya Balon Turu Hakkında merak edilen tüm bilgileri bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Gezimizde bu konuda edindiğimiz bilgiler sizlerinde Kapadokya turunda çok işinize yarayacağını söyleyebilirim.

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgi

Kapadokya’ya gezmeye gelen herkesin hayalini süsleyen Balon Turu yapabilmeniz için önce şartlara uygun olmanız gerekiyor, yani yaşınız en az 18+ olması gerek, ve balon turu için hava şartlarının da uygun olması gerekiyor, çünkü hava şartları ve basınç uçmak için uygun değilse balon turları iptal ediliyor.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 2019

Bunların haricinde balon turu için ortalama 100$  veya  100 € gibi ücretlerden bahsediliyor ( 2018 Eylül ayındaki fiyatı).Türkiye’de yaşayan orta sınıf gelirde birisi için biraz kendisini zorlarsa bu balon turuna katılabilir, ama asgari ücrete çalışanlar (örneğin ben) balon turunu seyretmekle yetinmeniz gerekiyor. Kapadokya’da yılın 300 günü balon turu için uygun şartların olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

 Tur Rehberinin Anlatımıyla A’dan Z’ye Kapadokya Balon Turu Detayları

Tur rehberimizin anlatımıyla Kapadokya’daki balon turlarının tüm detaylarını aşağıdaki videonun 06:13 dak itibaren 11:45 dakikalar arasında detaylıca anlatıyor.Mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Kapadokya Balonlar Saat Kaçta Kalkıyor?

Kapadokya Balonlar Saat Kaçta Kalkıyor?

Kapadokya Balon Turları sabah gün doğumundan 10 dak önce havalanıyor, balon turuna katılacaklar 1 saat daha erken kalkış noktasında bulunması gerekiyor.(Gün doğumu mevsimlere göre değiştiği için sizlere saat yazmadım, kafa karışıklığı olmasın diye). Balonların kalkış saatini zaten size 1 gün önceden söylüyorlar.

Kapadokya Turuna Balon Dahil Mi?

Kapadokya Turuna Balon Dahil Mi?

Bizim gibi Kapadokya turu yapacaksanız, bu tür aktiviteler ekstra olarak belirtiliyor, yani serbest zaman için ayrılan saatlerde bu tür aktivitelere ( Balon tur, ATV turu, Deve Turu, Türk Gecesi vb…) ücretini ödeyerek katılabiliyorsunuz.

Kapadokya Balon Turunu Seyretmek İçin

Kapadokya Balon Turunu Seyretmek isterseniz eğer yine sabahın erken saatlerinde kalkmanız gerekiyor.Genelde Kapadokya gezinizde bulunan kafileden mutlaka balon turu için isim yazdıranlar olur, bunun haricinde balon seyretmeye gitmek isteyen büyük çoğunluk varsa tur otobüsünüzü cüzzi miktara kiralayabilirsiniz, eğer sayı az ise bu seferde kendi aranızda anlaşıp taksi tutup gidebilirsiniz.Bunun için akşamdan rezervasyon yapmanız gerekiyor, ona göre araçla geliyorlar.Bu konuda otel resepsiyonu size yardımcı oluyor, çünkü mutlaka bağlantılı çalıştıkları bir taksici var.

 Avanos Taksi Türker Oğuz

Avanos Taksi 0539 293 47 95 (Türker Oğuz)

Kapadokya Balon Turu İniç Noktası ( Aşk Vadisi)

Kapadokya Balon Turunda taksilerle iniş noktasına hareket ettik. Şansımıza rüzgar yönü Aşk Vadisi tarafında doğruymuş, burada da biraz manzarayı seyrettik ve yaklaşık 7 gibi yola çıkıp 10 dak sonra otele giriş yaptık.

Kapadokya Balon Turları Hakkında Sıkça Sorulanlar

Kapadokya Balon Turları Hakkında Sıkça Sorulanlar

Kapadokya Balon Turları Hakkında Sıkça Sorulanları bir araya getirdik, aşağıda kısaca göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

okumak için tıklayın

Kapadokya Balon Turlarında Hamile Bayanlar Uçabilir Mi?

HAYIR! Hamile bayanların uçuşuna izin verilmemektedir. Sebebi iniş esnasında hava şartlarından dolayı sepetin yerde sürüklenme ihtimali var.

Kapadokya Balon Turlarında Çocuklar İçin Yaş Sınır Nedir?

Sivil Havacılık tarafından 0-4 yaş çocukların uçmasına izin verilmemektedir. 5 yaz üzeri çocuklar uçabilir ve yetişkin fiyatlandırması uygulanıyor.

Kapadokya Balon Turlarında Sepette Kaç kişi oluyor?

Sıcak hava balonu sepetleri 8 ile 24 kişi arasında misafiri taşıyabilmektedir. Küçük sepetlerin fiyatlandırması yüksek olur iken büyük sepetlerde fiyatlar düşebilmektedir. Misafirlere sepetin içerisinde manzaranın tadını çıkarabilecekleri yeteri kadar yaşam alanı bulunuyor. Ayrıca tecrübeli pilotlar 360° ile sıcak hava balonunu döndüreceği için tüm manzarayı görebilecekler ve resim çekebilirsiniz. Genel olarak 16 ve 20 kişilik sepetler daha ideal oluyor.

Kapadokya Balon Turları Ne Zaman İptal oluyor?

Sıcak hava balonları güzel hava şartlarında uçarlar. Eğer rüzgar hızı 11km/h geçerse, yağmur, sis, kar yağışı var ise uçuş Sivil Havacılık tarafından iptal edilir. Bir sonraki gün müsaitseniz rezervasyonunuz aktarılır yoksa depozit yada tur ücretinin tamamı kuruşuna kadar iade ediliyor.

Kapadokya Balon Turlarında Nasıl Giyinilmeli?

Kapadokya deniz seviyesinden 1000m yüksekliktedir. Aynı zamanda balonda iken yerden daha soğuk olacaktır. O yüzden kış döneminde ziyaretçilerin çok sıkı giyinmeli, Bahar ve Yaz ve Sonbahar dönemlerinde mevsim şartlarına göre hafif ceketlerini günlük rahat kıyafetlerini giymelerini tavsiye ederim. Balon turu (1 saat) boyunca ayakta olacağınızı unutmayın, bayan misafirlerin yüksek topuklu ayakkabı giymemelerini tavsiye ederim.

Kapadokya Balon Turları Ne Kadar Zaman Sürüyor?

Başlangıçından bitişine kadar toplamda 3 saatlik bir aktivitedir. Sabah saat 4.00-5.30 arasında (dönemine göre) otelinizden alınacaksınız. Buluşma noktasında hafif bir kahvaltı aldıktan sonra Sivil Havacılığın onay vermesiyle birlikte balonların kalkış alanına gidiliyor. Burada balonların şişirilmesini izleyeceksiniz akabinden güvenlik bilgilendirmesini aldıktan sonra uçuşunuz başlayacak. Gün doğumu esnasında yaklaşık olarak 1 saat boyunca balonla uçacaksınız. Aktiviteniz 10dk erken yada geç bitebilir tamamıyla rüzgarın şiddetine ve inilecek olan yere göre değişiklik gösterebilir. İnişten sonra kutlama amaçlı olarak şampanya, meyve suyu ve kek ikramı oluyormuş, bu arada pilotunuz size bir anı olması için Uçuş Sertifikası verip kaldınız otele doğru yola çıkıyorsunuz.

Kapadokya Balon Turlarında Yanınızda Ne Getirmelisiniz?

Kesinlikle telefonunuzun ve kameranınızın şarjını yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bol bol resim çekip Kapadokya’nın eşsiz manzarasında sevdiklerinizle mükemmel anılara sahip olacaksınız.

Sıcak Hava Balonu Nasıl Çalışır?

Balon aslında iki kısımdan oluşuyor, Isınmaya ve yanmaya karşı dayanıklı kumaşlardan imal edilen “Kubbe” ile yolcuların ve pilotun yer aldığı “Sepet” kısmıdır.Pilot, sepet kısmının ortasında bulunan özel bölümde duruyor ve balonun yükselmesi/alçalması için ısı ayarı ile yönlendirme işlevini gerçekleştiriyor. Sıcak hava balonlarında herhangi bir motor donanımı bulunmuyor. Bu sebeple yatay yönlenme rüzgar ile gerçekleşir yani rüzgar nereden eserse, oraya gidiyorsun.

Kapadokya Balon Turu Ayarlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Öncelikle balon turu firması tercih ederken deneyimine bakmalısınız, ve pilotun deneyimi de önem taşıyor.Hava şartları nedeniyle ortalama 1 saat sürmesi gereken tur 30 dak sürebilir, buna da dikkat etmelisiniz. Ayrıca yolculara uçuş sigortası yapılıp yapılmadığı şeklinde yazanlar var bunu tüm firmalar yapıyor, zaten yapmazsa büyük cezası var, teyit amaçlı balon firmasından poliçenizi alıp bakabilirsiniz. 

Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Turu Resimleri

Aşağıda Kapadokya Balon Turunu seyrederken çektiğimiz resimleri paylaşıyorum.

Kapadokya Balon Turu Resimleri Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Turu Resimleri Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Turu Resimleri Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Turu Resimleri Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Turu Resimleri

Kapadokya Balon Festivali 2019

Uluslararası Kapadokya Balon Festivali 2019

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Kapadokya Balon Festivali, BalloonFest Cappadocia 3-8 Temmuz 2019 tarihlerinde Kapadokya Bölgesinde yapıldı. Kapadokya, Uluslararası Kapadokya Balon Festivali, BalloonFest Cappadocia sayesinde ilk kez dünyanın en önemli şekilli ve figürlü balonlarını ile görsel şölen sundu. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-gezilecek-yerler/kapadokya-balon-festivali-2019.html

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html