Uçhisar Kalesine gitmeyi çok isterdim ama tur rehberinde gezilecek yerler arasında yokmuş, Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağacın olduğu yerden sadece uzaktan bakmakla yetindik.Eğer sizin imkanınız varsa Uçhisar’a geldiğinizde Uçhisar Kalesine mutlaka uğrayın.

Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç

Güvercinlik Vadisi için tercih edilmesi gereken en uygun zamanın bahar ayları olduğu söylenebilir. Kapadokya Güvercinlik Vadisi’nde yemek için öne çıkan önerilerde tandır ve çömlek kebabı seçenekleri başta geliyor.
 Güvercinlik Vadisi’nin Tarihi ve Adı Nereden Geliyor?

 Güvercinlik Vadisi’nin Tarihi ve Adı Nereden Geliyor?

Vadide güvercin yetiştiriciliği 1100 yıl öncesine dayanıyor. Yüz yıllar boyunca güvercinler çiftçiler tarafından özenle korunmuş ve bakılmış. 4 km uzunluğunda olan vadi boyunca tüf kayalara güvercinler için çok katlı yaşam alanları oyulmuş ( Vadi ayrıca Kapadokya’da bulunan çok sayıdaki trekking parkurlarından birisidir.) Güvercinler bölgede niçin önemli ise;
Güvercin gübresinin üzümlerin verimini artırması.
Bölgedeki kiliselerin renkli fresklerinde yumurtaların kabuğunun renk tutucu özelliğinden yararlanılması.

Nazar Boncuklu Ağaç Yol Tarifi

Nazar Boncuklu Ağaç Yol Tarifi

Uçhisar’ın bu kadar talep görmesinin nedeni Kapadokya’nın tümünü tepeden en güzel şekilde görebilme fırsatı sunmasıdır. Uzunluğu 4100 metre olan Güvercinlik Vadisi, Uçhisar ve Göreme arasında konumlanmış olup sadece bu iki alan arasından girişler yapılmaktadır.

Nevşehir Ürgüp yolu üzerindeki Adnan Menderes Caddesini takip ederek gelinen Uçhisar Kalesi’nin sağında yer alan Güvercinlik Vadisine ulaşmak mümkün olacaktır.

Vadiye trekking parkurları ile ulaşım için de tercih edilebilecek 2 farklı yol mevcut. Bunlardan biri Uçhisar merkezinden aşağı inilerek, diğeri ise Göreme tarafından, daha çok tırmanış gerektiren ve sırtı aşarak ilerlemenin mümkün olduğu yollardır. Eğer yürüyüş deneyiminde eğimli yollarda daha fazla güç harcamak yerine kolay bir yürüyüş rotası belirlemek isterseniz, Uçhisar Güvercinlik Vadisi gezisine başlamak için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bakmak isteyen gezginler için önerilebilecek en güzel seçeneklerden biri de Uçhisar Kalesi. Kaleye giriş ücreti yalnızca 6,5 TL ve müze kart geçerli değil ancak bir tarafında Güvercinlik Vadisi’nin eşsiz güzelliklerine, karşıda Erciyes Dağı ve binlerce peri bacasının oluşturduğu kartpostallık görüntüye şahit olmak için en güzel yer kaleye çıkmaktır.

Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç Güvercinlik Vadisi Nazar Boncuklu Ağaç

Tandırevi Restaurant Uçhisar

Tandırevi Restaurant Uçhisar

Güvercinlik Vadisi nazar boncuklu ağacın olduğu yerden ayrılıp yolun karşında sol çaprazda Tandır Evi Restauranta geldik öğle yemeğini saat 3 gibi yedik.Ve buradan ayrılıp son gezilecek rotamız olan Tuz Gölüne doğru yola çıktık.

Tandırevi Restaurant Uçhisar Telefon: 0(384) 219 2727

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html