Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerler

Kapadokya’yı gezmeye gittiğinizde mutlaka uğranması gereken yerlerden birisi olup gün içinde vadi ziyaret açık olup 2 farklı girişi var, birinin merdiven sayısı az, diğerinin merdiven sayısı bir hayli fazla olup müze kartıyla ücretsiz gezebilirsiniz.

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi ve Tarihi

Ihlara vadisi Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde Anadolu’nun eşsiz bozkırının içinde bulunur. İnsanın yaşadığı en büyük kanyon olan Ihlara Vadisi yaklaşık 18 km uzunluğunda 120 metre derinliğinde olup Hasan dağından püsküren lavların soğuması ve Melendiz çayının aşındırması ile oluşmuştur.Hristiyanlık dininin yayılmasında en önemli yerlerden birisi olan Ihlara Vadisi içerisinde bulunan 100 den fazla Manastır ve Kilise ile inanç turizminin başlıca merkezlerinde olmuştur.

Ihlara Vadisinde bulunan kayaların oyularak Kiliselerin oluşturulduğu doğa ve inanç yolu kabul edilmektedir. Ihlara Vadisin içinde geçen Melendiz çayı yürüyüş esnasında sizlere eşlik etmektedir. Zamanında 10 binlerce insanın yaşadığı Ihlara Vadisi at yetiştiriciliği yapılmakta idi.

Ihlara Vadisi Kırkdamaltı Kilisesi (VLOG)

Kapadokya Ihlara Vadisinde Bulunan Kiliseler

  • Sümbüllü Kilise
  • Direkli Kilise
  • Ağaçaltı Kilisesi
  • Pürenliseki Kilisesi
  • Kokar Kilise
  • Yılanlı Kilise
  • Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi
  • Sümbüllü Kilise

Kapadokya Ihlara Vadisi Merdivenleri

Kapadokya Ihlara Vadisi Merdivenleri

Kapadokya’da Ihlara Vadisine bir çok giriş var, bunlardan birisi 450 merdivenle iniliyor, eğer yaşlı iseniz kesinlikle bu yolu tavsiye etmem, çıkarken başınıza bela olur geziniz.Eğer sizde bizim gibi gezi turuyla geliyorsanız genelde rehberler misafirlerinin çok yorulmasını istemediği için ayrıca gezilecek başka noktalar olduğundan en kısa yolu kullanırlar. Güzelyurt köyünün alt tarafından direkt Ihlara Vadisinin içine girivermiş oluyorsunuz.Bu ikinci kısa yol ile sizleri büyük bir zahmetten kurtardıkları doğrudur.Ve burada en çok gösterdikleri yer olan Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi olup giriş noktasından 10dk yürüdükten sonra önünüze Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi yazan yukarı çık tabelası çıkar.İşte bizim tırmandığımız merdiven bu olup 150 basamaklı merdivendir.

Yani Kapadokya’ya gezmeye geldiğinizde Ihlara Vadisinde birisi 450 basamaklı merdiven, diğeri 150 basamaklı merdivenden oluşan iki farklı yerden girebilirsiniz, seçim sizin.

KAPADOKYA IHLARA VADİSİ MERDİVENLERİ KAPADOKYA IHLARA VADİSİ MERDİVENLERİ KAPADOKYA IHLARA VADİSİ MERDİVENLERİ

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti Müze Kartınız varsa ekstra bir ücret ödemezsiniz, eğer Müze Kartınız yoksa da girişte yaklaşık 1 dk içinde hemen çıkarıyorlar, 18 yaş altı ücretsiz, 65 yaş üstü ücretsiz, şehit ve gazi yakını kartını gösterene ücretsiz olup, indirimli Müze Kart için öğrenci veya kamu çalışanı olduğunuzu gösterdiğinizde veriyorlar yoksa bizim gibi normal vatandaşlara Müze Kart 50₺ olup 1 yıl boyunca Türkiye’de bir çok müzeyi gezebilirsiniz.

Kırkdamaltı Kilisesi

Kitabenin metni şöyledir: “Şerefli Büyük Martir Aziz Georgios adına kurulan bu tapınak Amirarzes Basileios Giag(oupes)’in eşi ve karşıda resmedilmiş olan Tamara’nın yardımlarıyla büyük istek ve güçlüklerle muhteşem bir şekilde dekore edilmiştir. Ey çilekeş Kapadokyalı Martir Georgios. Yüceler yücesi, soylular soylusu Büyük Sultan Mesud’un hükmü altında, Andronikos Efendimiz Romalılar üzerinde hüküm sürerken…” Tasvirde elinde bir kilise maketiyle gösterilen baniye, muhtemelen Gürcü asıllı bir prensestir. Kilisenin tavanındaki diğer bir kitabede bu yapıya bağışladığı araziden söz edilmektedir: “Ben naçiz Tamara, yaptırdığım bu tapınak için yamaç üzerindeki bir üzüm bağının arazisini, Şiara Phatenes’ten satın almış olduğum bağı bağışlıyorum.”

Fotoğrafta gördüğünüz üzere resimlerin üzerine yazılar yazmışlar, bunu bizim yerliler değil, buraya gelen yabancı turistler yapıyormuş.Çünkü yabancı turistler arasında böyle bir dini inanış varmış, tur rehberi anlatmıştı aklımda bu kadar kaldı.

 

Kapadokya Gezilecek Yerler VLOG


 

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

Kapadokya Turizm Haritası

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html