İŞHAN KÖYÜ YUSUFELİ – ARTVİN

İşhan; Artvin İlinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köyüdür. Burayı Kars Ani Harabelerini gezerken Celil Ersözoğlu beyin tavsiyesiyle gelmiştim.Kiliselere çok meraklısı değilim ama öyle bir anlattı ki gelmeye karar verdim.Sizlere kısaca gezi notlarımı paylaşmak isterim.

Yusufeli İşhan Köyü

İşhan köyü Yusufeli ilçesinin en az göç veren köyü olduğunu hatırlatmak isterim.İşhan köyünde seracılık önemli bir geçim kaynağı olup, köylüler ürettikleri meyve ve sebzeleri pazarlayarak ekonomik gelir elde ederler.Ayrıca köye ismini veren ve içinde bulunan İşhan Manastırı veya diğer adıyla Kanlı Kilise olarak duyuran kilise sayesinde her yıl İşhan Köyü tanıtımına ve köy ekonomisine katkı sağlamaktadır.

İşhan Köyüne Nasıl Gidilir?

İşhan Köyüne Nasıl Gidilir

İşhan köyüne gitmek için önce Yusufeli ilçesine gitmelisiniz. Çünkü İşhan köyene ulaşım Yusufeli’nden sağlanıyor. Her gün Yusufeli’ne giden araçlar öğleden sonra İşhan köyüne geri dönüyor. Yani öğleye ilçede olursanız araç sorunu benim gibi yaşamazsınız.

İşhan Köyü Girişinde Sıcak karşılama ve Sohbet

İşhan Köyü Girişinde SıcaK karşılama

İşhan köyü girişdeki bağ evleri
Belki de bir gezgin için hiç tanımadığı yerler yolunu yakbetmek üzereyken uzaktan bir ses duyup;
“sen buralardan değilsin gel bir çayımızı iç,”
“Açıkmışsındır gel birşeyler ye”
deniliyorsa bilin ki bulunduğunuz yer Türkiye’dir.

Başka bir yer olabilme ihtimalin yoktur.İşte tam bu anlattığım gibi benzer şeyleri ben de yaşadım.İşhan köyünün tabelasını geçerken yolun üst tarafında bağ evleri var ve yazın İstanbul’un sıcağından bunalıp İşhan köyüne geri dönen bir amcaya rasladım.Yol sormak için  eve yaklaştım ve sofralarına misafir oldum.Sıcacık karşılama, çay, ocaktan yeni pişmiş bazlama ekmek ve Allah ne verdiyse yedim.Bunu da birkaç fotoğraf ile kaydetmeyi ihmal etmedim.

Şu an bu  fotoğraftaki amcalar yaşıyorlar mı bilemiyorum.Ama onlara veya yakınlarına burdan çok teşekkür etmek istiyorum.Benim için İşhan köyü gezisinde unutulmaz bir anı olmasına sebeb oldukları için.

İşhan köyü girişindeki bağ evi

İşhan Kilisesi Restorasyon Sonrası Hali

İşhan Kilisesi 2011 yılında bir çok kısmında tahribat ve bozulmalar vardı.2016 yılı sonu itibariyle İşhan kilisesinde restorasyon çalışmaları sona gelmiş.Şimdi sizlere restorasyon sonrası görüntülerinden oluşan kısa bir video klip hazırladım.

İşhan Kilisesi Eski Görüntüsü

İşhan Kilisesi Eski Görüntüsü

İşhan kilisesinin eski halini 2011 de gittiğimde görmüştüm.Restorasyon sonrası bölgeye çok sayıda turist gelmesi bekleniyormuş.

İşhan Kilisesinin Tarihi


Kanlı Kiliseye Gürcüler tarafından yapılmış. Araplar tarafından istilalar sonucu yıkılmış sonra tekrar yapılmış. Böyle uzun bir öyküsü var. Yapılırken kuş bakışı bakılınca “HAÇ şeklinde” tasarlanmış. 1071 den sonra Anadolu Türklere geçince Kanlı Kilisenin haç şeklinden kurtarmak için ön kısmına eklemeler yapılmış. Gittiğinizde bunu sormayı unutmayın. Beni tarihinden çok görünüşü ilgilendirdi. Çok güzel fotoğraflar çektim. Oradaki ortamı size şöyle anlatabilirim: Kocaman bir kilise var. Yanındaki ceviz ağaçlarının arasından altın sarısı gibi sivriliyor. Tepesindeki kiremit çatı güneşte ışıl ışıl parlıyor. Yanında pansiyon var. Hemen altında meyve ağaçlarıyla dolu bir çay bahçesi. Onun yanında da İŞHAN ilk okulu ve okul bahçesi var. Resimlerde okul çıkmamış. Ama Çay bahçesi ve yanındaki kilise çok net görülüyor. Eğer kalabalık gelirseniz yanınızda Valeyboll  topu getirmeyi unutmayınız. Orada kocaman bir alan var oynamak için. Buranın manzarasına diyecek yokkkk. Eğer benim  gibi değişiklik olsun diye düşünürseniz tam aradığınız yer diyebilirim. Ama Turkcell harici cep telefonu pek çekmiyor haberiniz olsun.

İşhan Köyünde Nerede Konaklanır

İşhan Köyünde Nerede Konaklanır?

Üsteki resimlerde kırmızı montlu arkadaşın adı Cenk Sarı. İşhan köyünde bulunan pansiyonla o ilgileniyor. Gelmeden bir gün önce onu arayıp konaklama için bilgi alabilirsiniz.Ayrıca İşhan köyüne ulaşım için otobüsün saatleri konusunda çok yardımcı olacaktır.

Burayi en çok yurt dışından gelen turlar tercih ediliyor. Her yıl düzenli gelen Gürcistanlı grublar başı çekiyor. Tabi arada bir bizim gibi meraklılarda çıkıyormuş. Bazen Ani harabelerine özel tur düzenleyen banada tavsiye eden Celil Bey de getirebiliyor.

Cenk Sarı’nın ricası:
Gelmeden 1 gün önce arayabilirmisiniz. Çünkü yemekleri ve konaklama durumu ona göre hazırlanıyor. Vejeteryan olanlar için özel yemek hazırlatıyor.

Şimdiden iyi tatiller..
Sayfamıza yorum yapın arama motorlarında ilk sayfada olmamıza katkı sağlayın

İşhan Köyü Pansiyon İletişim Numarası

Telefon: +90533.500 0128
Telefon: +90536.508 4710
Mail     : cenk_sari_@hotmail.com
Facebook:www.facebook.com/cenk.sari.75

İşhan Köyü Pansiyon Fotoğrafları

İşhan Köyü Pansiyon Fotoğrafları

İşhan Köyü Pansiyon Fotoğrafları

İşhan Köyü Pansiyon Fotoğrafları