Body Worlds’den Ankara Ç─▒kartmas─▒ 

Daha önce Bady Worlds ─░stanbul’da aç─▒lan ve ziyaretçi rekorlar─▒ k─▒ran sergi, Ankara Üniversitesi’nin akademik dan─▒┼čmanl─▒─č─▒ ve deste─či ile Ankara Kentpark AVMde ziyaret edilebilecek. Bady Worlds sergisinin anlatmak istedi─či dü┼čünce ise; insan vücudunun stres alt─▒nda ve hastal─▒k zaman─▒nda nas─▒l k─▒r─▒lgan oldu─čunun ve sa─čl─▒kl─▒yken de nas─▒l müthi┼č bir güce ula┼čt─▒─č─▒n─▒n gözlemleme f─▒rsat─▒n─▒z olacak.

Bady Worlds Ankara kent park AVM

Modern Mumyalama Tekni─či:Plastinasyon Yöntemi Nedir?

Alman bilim adam─▒ Dr.Gunther Von Hagens’in plastinasyon yöntemi ile insan bedeni parçalar─▒n─▒ çürümez hale getirdi─či 200’den fazla parças─▒  bulunuyor. Body Worlds sergisi adeta modern mumyalamaya en iyi örnek olsa gerek.

Serginin yarat─▒c─▒s─▒ anatomist Dr.GuntherVon Hagens’in e┼či ve kreatif  tasar─▒mc─▒s─▒ Angelina Whalley’de 1995′den bu yana dünyan─▒n çe┼čitli ülkelerinde aç─▒lan sergiyi 35 milyondan fazla ki┼činin ziyaret etti─čini söyledi.

Dr.GuntherVon Hagens ve Angelina Whalley çal─▒┼čmalar─▒

Angelina Whalley verdi─či röportajda ziyaretçilerin, kendi vücutlar─▒yla yüzle┼čtiklerini ve art─▒k bedenlerini s─▒radan bir ┼čey olarak görmediklerini belirten Whalley, ┼čunlar─▒ söyledi: 
“Yap─▒lan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük ço─čunlu─čunun daha sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam sürdürme karar─▒ alarak davran─▒┼č biçimlerini de─či┼čtirdi─či görüldü. Ziyaretçilerin yüzde 9′u daha az sigara içtiklerini veya b─▒rakt─▒klar─▒n─▒, yüzde 33′ü daha sa─čl─▒kl─▒ beslendiklerini, yüzde 25′i ise daha fazla spor yapt─▒klar─▒n─▒ dile getirmi┼č".

Body Worlds Ankara Yasam Döngüsü serisi
Body worlds serginin, insanlara, vücutlar─▒n─▒n son derece k─▒r─▒lgan ve savunmas─▒z, ayn─▒ zamanda da dayan─▒kl─▒ ve ba─č─▒┼člay─▒c─▒ oldu─čunu gösterdi─čini anlatan Whalley, Ankara’daki serginin “Body worlds Ya┼čam Döngüsü” temas─▒ üzerine kuruldu─čunu, ceninin ana rahmine dü┼čmesinden ya┼čl─▒l─▒─ča kadar tüm ya┼čam sürecinin göz önüne serildi─čini belirtti. Whalley, “Vücudumuzun kaderi bizim ellerimizdedir ve ne kadar özen gösterirsek o kadar çok yararlanabiliriz” diye konu┼čtu.

Body worlds için kimler bedenini ba─č─▒┼čl─▒yor?

Bir soru üzerine Whalley, body worlds sergisini gezdikten sonra çok say─▒da ki┼činin vücudunu ba─č─▒┼člad─▒─č─▒n─▒ belirtti. 2012 y─▒l─▒na kadar 13 bin ki┼či bedenini ba─č─▒┼člamak üzere ba┼čvurdu─čunu belirtti. ─░nternet üzerinden e-posta ile beden ba─č─▒┼č─▒nda bulunulabiliyor. Merkezimiz Almanya’da oldu─ču için ço─ču Almanya’dan. ABD’den ise 2012 y─▒l─▒na kadar 1300 kadar ba─č─▒┼č oldu. Bugüne kadar Türkiye’den ve di─čer Müslüman ülkelerden beden ba─č─▒┼č─▒ olmad─▒” ┼čeklinde konu┼čtu.
Whalley, ba┼čka bir soruya kar┼č─▒l─▒k da ilk ba┼člarda baz─▒ tepkiler ald─▒klar─▒n─▒, ancak ziyaret eden ki┼či say─▒s─▒ artt─▒kça ele┼čtirilerin azald─▒─č─▒n─▒ ifade ederek, sergiyle ilgili tereddütleri olanlar─▒n ziyaret sonras─▒ kendilerine te┼čekkür ettiklerini dile getirdi.


Kentpark Avm’de Body Worlds ziyaretimiz

Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi

 Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi  Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi bileti


Dünyada Body Worlds serigisi manzaralar─▒

Dünyada Body Worlds serigisi manzaralar─▒ Dünyada Body Worlds serigisi manzaralar─▒

Body Worlds müzesi Body Worlds müzesi


Body Worlds serilerinden örnekler

Boyd worlds purse serisi
Boyd worlds purse serisi

Body Worlds Animal Inside Out serisi
Body Worlds Animal Inside Out serisi

Body Worlds Vital serisi
Body Worlds Vital serisi

Body Worlds Plastinarium serisi
Body Worlds Plastinarium serisiBody Worlds Body Worlds

#BodyWorlds