Zeytinde Kostik Nasıl Anlaşılır?

Ankara Akm Fuarında bir zeytin üreticisi firmanın standında duyduğum zeytinde yapılan büyük hile hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.Zeytinde yapılan hilelerin en başında gelen, ve zeytinin olgunlaştırılma süresini kısaltan Kostik maddesini çoğumuz temizlikte kullanıyoruz.Evet yanlış duymadınız temizlikte kullanılan kostik maddesi aynı zaman da sabun yapımında da kullanılıyor.

Kostik Nedir?

Kimya ve birçok endüstride kullanılan kostik temel bir bileşiktir. Herhangi bir kokusu olmayan kostik, suda kolaylıkla çözünür ve sabun hissi uyandıran yumuşak ve kaygan bir çözeltiye dönüşür. Sıvı veya katı halde bulunur, katı hali payet ve boncuk şeklinde; sıvı hali ise sulu ve kaygan bir çözelti şeklinde olur.

Zeytinden Kostik Ne Amaçla Kullanılıyor?

Son derece zararlı olan kostik maddesini üreticilerin vicdansızlığıyla birleşince ortaya akıl almaz bir hile çıkıyor.6 ayda gibi sürede olgunlaşması gereken siyah zeytinin olgunlaşma süresini kısaltmak için kostik maddesi ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor.Ve zeytin analizlerinde tespit edilmesi imkansız gibi.Çünkü test esnasında kullanılan madde kostik maddesini yok ettiği için tespiti çok zormuş.

 

Üreticiden “Zeytinde Kullanılan Kostik” hakkında Önemli Uyarı!

Aşağıda paylaştığım video da zeytin üreticisi bunu açık açık ve çok güzel bir şekilde özetliyor.Ve Kostik kullanılarak üretilen zeytininin nasıl anlayabileceğimizin püf noktalarını da anlatıyor.

 

Zeytinde Kostik Nasıl Anlaşılır, Püf Noktaları

Zeytinde  kostik olup olmadığını biraz geleneksel yöntemlerle anlayabilirsiniz, ama kesin çözüm değildir.Zeytinlerin farklı renklerde olması, boyutlarının farklı olması, tek tip tek renk ve fiyatı da ucuzsa uzak durmanızda fayda var.Tabi bir de zeytin alırken güvenilir üreticilerden ve yerlerden almanız da fayda var.

Kostik Zararları Nelerdir

Kostik Zararları Nelerdir?

  • Kostik göz için oldukça tahriş edici bir maddedir. Göz ile temas edildiğinde bul su ile yıkanmalıdır.
  • Kostik yanlışlıkla eğer göz ile temas edilirse, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur. böyle durum le karşılaşıldığı vakit kişinin zaman kaybetmeden hemen doktora gitmesi önerilir. aksi halde gözde görme kaynı gerçekleşebilir.
  • Kostik cilt ile temas edildiği halinde bol su ile yıkanması gerekir.
  • Kostik cilde temasının gerçekleşmesi durumunda kabarcıklar, kızarıklıklar, deri döküntüsü ve yanma gibi olumsuzluklar görülebilir. Böyle bir durumda doktora gidilmesi gerekebilir.
  • Kostik yanlışlıkla yutulması halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kişinin yanlışlıkla kostigi yutması halinde kişiye bol içilmeli ve kusması istenilmelidir. Eğer kişi kendini halsiz ve kötü hissediyor ise zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
  • Kostik tozları kesinlikle solunmamalıdır. Aksi halde kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Solunması halinde kişi hemen açık ve temiz havaya çıkarılmalıdır.
  • Kostiğin yutulması halinde kişilere kalp damarlarında çöküş görülebilir ve koma haline girilebilir.
  • Özellikle asit ve sudan olabildiğinde uzakta tutulması gerekir.
  • Kostik içeren ürünler kişilerde kaşıntıya ve alerjiye sebep olabilir.

 

Zeytin Değil Kimyasal (Kostik) Yiyoruz (Atv Haber)

Dr Yavuz Dizdar zeytin ve zeytinyağında yapılan hileleri anlattı


2018 yılında Zeytinyağı ve Zeytin Fiyatları

2018 yılında Zeytinyağı ve Zeytin Fiyatları Nedir?

Zeytin hasadı 2017 Kasım, Aralık aylarında yapıldı ve ilk hasat siyah zeytinler ilkbaharda sofralarda zamlı olarak yerini alacak.Benzer durum ise zeytinyağları için geçerli olup, zeytinyağları ilkbahar ayını beklemeden raflardaki yerini “Yeni hasat Zeytinyağı” olarak almış bulunuyor.

Fuarda zeytin üreticisinin dediği gibi 20₺ altında satılan zeytinyağlarından şüphe etmelerini ve uzak durulmasını istiyor.Çünkü zeytinyağının üreticisinin elinden çıkmadan ve pakete girmeden önceki zeytinyağı maliyeti 16₺ , 17₺ olduğunu piyasada zeytinyağı satışı fiyatının en az 20₺ ile 25₺ arasından satışa sunulacağını belirtiyor.

Yeşil ve çizik zeytin fiyatı 15₺ ile 20₺ arasında
Siyah zeytin fiyatı 20₺
Zeytinyağı fiyatı 20₺ ile 25₺ arasında olacağı belirtiliyor

AKHİSAR ZEYTİN ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ

Akhisar Zeytin Üreticileri Derneği ile Ege Tanıtım Günlerinde karşılaştık ve faaliyetler hakkında yetkiliden bilgiler aldık.Detaylara için aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği

Türkiye’nin Zeytinyağı Firmaları ve Markaları

Aşağıdaki sayfada tıklayarak fuarda karşılaştığım Zeytinyağı markalarını bir araya toplamaya çalıştım.

Türkiyenin ZeytinYağı Firmaları ve Markaları

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

YERLİ ÜRETİM KIZARTMA YAĞI TEMİZLEME FİLTRESİ

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/fritclean-kizartma-yagi-temizleme-makinesi.html