Başkentte Kastamonu Günleri 2017

Hemen her yıl düzenli bir şekilde fuar düzenleyen illerden birisi de Kastamonu’dur.Bu yıl Başkent’te 13.Kastamonu Günleri yine dopdolu olacak gibi görünüyor.


Şahsar Sarımsak Ektraktı ile fuara özel bir röportaj yaptım.İşte bilmenizde fayda olacak çok başarılı kastamonu’ya ait bir marka üründen bahsettim. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/sahsar-sarimsak-ekstrakti.html

Şahsar Sarımsak Ekstraktı İndirim Kodu

Şahsar Sarımsak Ekstraktı İndirim Kodu

Şahsar Sarımsak Ektraktı Bloğumuza Özel İndirim Kodu almak için tıklayın  https://isacoturoglu.com.tr/sale/sahsar-indirim-kodu.html

Kastamonu Günleri Organizasyon Firması

Eskiden Kastamonu günlerini organize eden KASDERFED(Kastamonu Dernekler Federesyonu) iken bu yıl Kastamonu Belediyesi çatısı altında fuar düzenlenmiş olup yerel üreticilere standlar ücretsiz olarak verilmesi gerçekten takdire şayan bir durumdur.Ne diyelim, darısı diğer illerin başına… Fuar kaç paralık bir organizasyon ki demeyin, çok masraflı bir iş olup ortalama 300 Bin TL (300 Milyar TL eski para ) gibi rakamlar telaffuz ediliyor.

Başkentte Kastamonu Günleri Yöresel Ürünler Çadırı

Kastamonu günleri yöresel ürünler çadırında ağırlıklı olarak coğrafi işaretli ürün olan Taşköprü sarımsağı  bir çok standa vardı.Tosya ilçesinin pirinci ile meşhur olduğunu bilmeyen yoktur.Sarı kılçık pirinci sadece Tosya’da üretiliyormuş.Kastamonu’daçekme helvası ile ün yapmış olup çok sayıda markaları da bulunuyor.Kastamonu çekme hevla olarak bu konu da uzmanlaşmış ve ürün çeşitliliği olarak kendisini aşmış gördüm.
Pastırma ve sucuk satan 2 firma gördüm.Bir çok standa siyez un ve bulguru satanlar ağırlık olup fiyatları 10TL internet ile aynı fiyat gördüm.
Kastamonu Arı Yetiştiriciği Birliği ile kısabir röportajımız oldu.Bal almak isteyenler hileye düşmemeniz için birliklerin ballarını alabilirsiniz.
Kastamonu’da üretilen dibek kahvesini de hatırlatmakta fayda var.Ve daha fazlası için çadır da çekmiş olduğumuz videomuzu mutlaka izleyin.

Kastamonu Günlerinde Akm Fuar Alanı Videosu

Ankara Akm’de Kastamonu günleri taş bina içindeki bütün standları ayrıntılı olarak bir video ile sizlerin fikir sahibi olmanızı sağladık.

Kastamonu’da bilmeyenleriniz için hemen hatırlatalım ağaç işleri ile girdi sağlamaktadır.Mobilya ve ahşap işleri alanında gelişmesini sağlamış olup, Ankara sitelere ham madde tedaraği yapmaktadır.Bölgede üretilen tabure, sandalye, ahşap kaşık ve mutfak gereçleri de fuarda gözümüze çarptı.

Atatürk Şapka devrimini Kastamonu’da tanıtmış olup, yanlış bilinen bir nokta var.İlk şapkayı Kastamonu’ya giderken Çankırı’dagiymiş,Kastamonu’da tanıtmıştır.Yani ilk şapka Kastamonu’da giyilmemiştir!


Başkentte Kastamonu günlerinde
 en fazla el işleri ağırklı fuar olduğunu belirtmek isterim, düğün yapacaklar çeyizlerini buradan almalarını öneririm.Sofra bezi, masa örtüsü, yemeniler rengarenk karnaval gibi duruyorlar.Kastamonu günlerinde bir şey daha dikkatimi çekti, fuara katılan bayanlar yöresel kıyafetleri ile gerçekten farklı bir hava katmışlar.Fuarda görevli erkekler genelde takım elbise giyerken, bayanlar yöresel kıyafetlerle çok başarılı olup farkındalıklarını kanıtlamışlar.Tabi burada Kastamonu Belediyesininkatkısını da unutmamak lazım.

Kastamonu Günlerinde Yöresel Ürünler

Muska baklava
Yaş tarnaha
Çekme helva
Cevizli helva
Erişte
Siyez unu ve bulguru (İhsangazi ilçesinde çok meşhurmuş)
*Siyez bulguru tadım sırasında bana gelmeden bittiği için tadamadım  Tadı hakkında yorum yapamıyacam.
Tosya pirinci, sarı kılçıklı pirinç, Tosya Çakısı
Cide taş sac

Daday Çömlekçiler At Çiftliği

1985 yılında kurulan otantik ve değişik bir hafta sonu düşünenler için iyi bir altarnetif olacaktır.Çömlekçiler At Çiftliği 24 odalı olup 70 kişi kapasiteli olup önceden rezervasyon yaptırmalısınız.Günlük ücret 110TL yanlış hatırlamıyorsam, ücret içinde sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği ve tesis içinde çay ikramları dahilmiş.Ata binme ücreti 1 tur (1 saat kadar sürüyormuş) 30TL olduğu belirtiliyor.At çiftliğinin internet sitesi www.dadayatciftligi.net detaylı bilgiler ve kampanyalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Köyde bir tane daha at çiftliği var kafanız karışmasın, 2008 yılında kurulmuş 11 odalı ve 35 kişi kapasitelidir.Detaylar için sitesi www.dadayatliturizm.com.tr bilgi alabilirsiniz.Sanırım bölgede başka çiftiliklerde var biraz araştırırsanızı bulabilirsiniz,Ama bu işe öncülük eden yukarıdaki çiftlik gibi görünüyor.
Azdavay Çatak Kanyonu

Azdavay Çatak Kanyonu

Azdavay’ın bebekleri kadar meşhur bir diğeri de Çatak Kanyonudur.İlerleyen aylarda cam teraslı bir seyirlik yapılacağı bilgisini aldık.Çatak kanyonuna ulaşım küçük bir patika ile sağlandığı için araçla ulaşım yok.Seyir terasının yapımı için 200 ton malzeme ve kepçe gibi araçların helikopter ile taşınmış.Çatak kanyonu dünyanın 4. büyük kanyonu olup Pan Parks sertifakası verilen bir kanyondur.

Siyez Ürünleri Hakkında Güran Ünal ile Özel Röportaj

Kastamonu günlerinde belki de en çok merak edilen ve dikkatleri üzerine çeken şey siyez buğdayı olsa gerek.Genetiği değişmemiş  olan ve dünyadaki en eski buğday olarak da bilmekte olup, siyez buğdayı Prof.Dr.Canan Karatay ile ünü ülke sınırlarını aştı.Merak edilenler ve daha fazlası bu videomuzu izlemenizi öneririm.

Tosya Pirinci Kastamonu Günlerinde

Ülkece tükettiğimiz ürünlerden birisi de pirinç olup, kendisi hakkında çoğumuz bir haber yaşarız.İşte size Tosyanın meşhur pirincihakkında bilmediklerimiz.En fazla adından söz ettiren sarı kılçıklı pirinç adı kadar fiyatıyla da söz ettiriyor.Önümüzdeki aylarda Coğrafi İşaret alınarak tescilli bir ürün olacakmış.Sarı çeltik pirinç 1 kg 10TL satılıyor ve pişirilince boyutu 3 kart attığı belirtiliyor.Tosyanın pirinci kadar bıçağı da çok meşhurmuş.Ve unutulan bir şey daha var tela ve kuşağı meşhurmuş.

Cide Bıçağı ve Kaşıkları Kastamonu Günlerinde

Nura Hediyelik Kastamonu Günlerinde

Kastamonu yöresel hediyelik eşyalarını almak için Facebook da Nura Hediyelik olarak bulabilirsiniz

Cide Taş Sacı Kastamonu Günlerinde

200 yıllık tarihsel geçmişe sahiptir. Ham maddesi olan taş- (maden). Çabuk ısınma ve ısıyı hemen iletme özelliği bulunan organik ve doğaldır. Saclar; Ekmek ve Yufka Saçları ile Kızartma Tavası olarak imal edilmektedir.% 100 el yapımıdır…

Kullanım Alanları; Mısır ekmeği,bazlamaç,gözleme,su böreği,etli ekmek,(hamur işleri), balık,et,(kızartma işleri)vb..birçok amaç için kullanılıyor.

Kastamonu Günleri 2018 Ankara

16-18 Mart 2018 Kastamonu Tanıtım Günleri

Ankara’da 14.Kastamonu Günleri 14-18 Mart 2018 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Fuar alanında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

 https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kastamonu-gunleri-2018-ankara.html

Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

Ankara Akm Fuarları Araştırma Konusu Oldu

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/akm-fuarlari-arastirma-konusu-oldu.html

Sarı Kılçık Pirinci Nasıl Pişirilir

Sarı Kılçık Pirinci Nasıl Pişirilir?

Kastamonu Tosya’da üretilen Sarı kılçık pirinci Türkiye’nin en lezzetli pilavlık pirinci olduğunu biliyor muydunuz?Bilmeyenler ve daha fazla bilgi için tıklayın.
 https://isacoturoglu.com.tr/yorum/sari-kilcik-pirinci-nasil-pisirilir.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2017

2017 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler tıklasın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-fuar.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

2016 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler için kısa bir gezinti için tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-tanitim-gunleri-2016.html

Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ilk kısmını olan “Ankara Atatürk Kültür Merkezi Tarihçesini” okumak için tıklayın
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tarihcesi.html
Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ikinci kısmı olan “Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor” yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayınız https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-fuari-nasil_duzenleniyor.html