Arpacık Nasıl Geçer?

Halk arasında genellikle arpacık veya it dirseği olarak tabir ediliyor.Arpacık gözde kızarıklık ve kaşıntıya neden olup hastalığı ciddiye almazsanız ameliyat kaçınılmazdır. Arpacık hakkında bilmenizde fayda olacak detayları bölümler halinde anlatmaya çalıştım.
Arpacık Neden Çıkar

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık mikrobu Herpes Simpleks Virüsü kökenli olup ve göz kapağında çıkan, genellikle kirpik diplerindeki enfeksiyonun sebep olduğu gibi dudakta çıkan uçuklar şeklinde de görülebilir.Arpacık genetik değildir ama çevremizdeki kişilerde grip ya da herhangi bağışıklık sistemi düşürücü bir rahatsızlık olduğunda bu arpacığın oluşmasına neden olur.Çözümünü sayfamızın alt kısmında paylaştım.

1 Gecede Arpacık Nasıl Geçer Videomuz

Sitemizde yazdığımız evde arpacık nasıl geçer konuları genel olarak toparlayıp daha kolay anlayabilmeniz için kısa bir video çektim, aşağıda bütün detayları izleyebilirsiniz.

Arpacık Nasıl Oluşur

Arpacık Nasıl Oluşur?

Arpacık kirpiklerimizin diplerinde kepeklenmeyle başlar.Ve arkasında bulunan yağ bezlerinin çıkışını tıkayan kepekler arpacık diye söylediğimiz rahatsızlığa neden oluyor.Göz yaşı kanallarımızdan gelen su ile birlikte yağ bezelerinin salgıladığı yağ gözümüz için çok önem arz ediyor.Eğer iyi bir yağ salgılama gözlerde çapaklanmaya neden olur.Ve gözde göz kuruluğuna hatta göz intihabına neden oluyor.

arpacık göz kuruluğu
Gözyaşı kanalından gelen su ve yağ kanalından salgınan oran düzenli değilse, göz yaşımız çok çabuk buharlaşır.Çabuk buharlaşan göz yaşı göz kuruluğuna neden olur ve görme kapasitesinin düşmesine sebeb olur.Gözümüzün üst kısmında 100 tane altında 50 tane yağ bezi kanalı var diye hatırlıyorum.Bunlardan birisinin tıkanması arpacığın oluşmasına neden oluyor.

Kirpik Dipi İltihabı

Arpacık ilerleyen aşamasına hekimler şalazyon demektedir.Bunu anlamak için kirpikte çapaklanma, göz kuruluğu ve kızarıklığı, kirpiklerin içeri dönmesi şeklinde şikayetlerdir.Bu şikayetler varsa derhal hekime gitmenizde fayda var.
Arpacık gözaltı yağ bezi

Arpacık Evde Nasıl Tedavi Edilir

1 Gecede Evde Arpacık Nasıl Geçer? Evde Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık tedavisi genelde herkes evde tedavi etmeye çalışır ve geçmez de doktora giderler.Arpacık için önce evde kendi imkanlarınızla neler yapabileceğinizi sıralayıp, bizzat denediğim önerileri de paylaşmak isterim.Bu yöntemler ile arpacık 1/2 güne geçer.

1 Gecede Evde Arpacık Nasıl Geçer?

1 Gecede Evde Arpacık Nasıl Geçer?

Çay Banyosu ile Arpacık Tedavisi
Arpacıkda Göze Sıcak Kompres Uygulamak
Arpacıkda Sarımsak Tedavisi
Arpacık olanlar Aloe Vera kullanımı
Arpacığı Sakın Patlatmayın!
Arpacıkta Göz Makyajı Yapmayın
Arpacıkta Kontakt Lens Takmayın
Arpacık Tedavisinde El Temizliği
Arpacık için Göz Şampuanı kullanın
Arpacık Olanlar Neden Duş almalı
Arpacık Tedavisinde Gözleri Dinlendirmenin Önemi
Arpacık olanlar Güneş Gözlüğü Kullanmalı

Arpacığı Sakın Patlatmayın

Arpacığı Sakın Patlatmayın

Arpacık, içini boşalmak amacıyla sıkmanız veya bir iğne yardımıyla patlatmanız için cazip görünse de bunu asla yapmayın. Arpacığı patlatmanız, bakterilerin cildinizden arpacığın içine bulaşarak enfeksiyonun kötüleşmesine neden olabilir. Düzenli olarak sıcak kompres uygulayın ve arpacığın kendi kendine patlamasını bekleyin. Patlatmaya çalışmanız durumunda arpacık içindeki enfeksiyon gözünüzün diğer bölümlerine de bulaşabilir.

Arpacıkta Göz Makyajı Yapmayın

Arpacıkta Göz Makyajı Yapmayın

Arpacık olanlar ve özellikle bayanlar göz makyajı ve boyasını kullanmayı bırakmanız gerekiyor.Arpacık şikâyetiniz olduğunda, rimel, göz kalemi ve göz farı gibi göz makyajı ürünlerinden uzak durmanız en iyisidir. Bu durum göz tahrişinin önlenmesine yardımcı olur ve yeniden enfeksiyon kapma ihtimalinizi azaltır.
Arpacık enfeksiyon belirtileri öncesinde kullanmaya devam ettiğiniz makyaj malzemelerini çöpe atmanız öneriliyor.Çünkü aynı malzemelerden tekrardan arpacık olma durumu söz konusu.

Arpacıkta Kontakt Lens Takmayın

Arpacıkta Kontakt Lens Takmayın

Arpacık  varken lens kullanmayı bırakmak iyi bir fikirdir. Çünkü lensler gözlerinizi daha fazla tahriş edebilir. Arpacık geçene kadar gözlük kullanın. Enfeksiyon döneminde lens takmanız durumunda gözleriniz yeniden enfekte olabilir, kullandığınız lensleri atıp ve arpacık geçtikten sonra, yeni bir çift lens kullanın.

Arpacık Tedavisinde El Temizliği

Arpacık Tedavisinde El Temizliğine Dikkat Edin

Arpacıkda gözlerinizi dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerinizi anti bakteriyel sabunla ve sıcak suyla mıtlaka yıkayın. (Normal sabunda olur) Eğer ellerinizi yıkamadan gözlerinize dokunursanız, bakterileri enfekte olmayan gözünüze bulaştırma riski mevcuttur. Ayrıca mevcut arpacığı daha da kötüleştirebilirsiniz.

Arpacık için Göz Şampuanı kullanın

Arpacık için Göz Şampuanı kullanın

Arpacık için göz temizliği çok önem arz etmekte olup bunun için göz yakmayan bebe şampuanı ve eczanelerde özellikle göz şampuanı adında satılan ürünler var.Arpacıkta amacınızı unutmatın göz kirpiklerinde bulunan kepekleri temizleme işleminde göz şampaunı işinizi kolaylaştıracaktır.El temizliği kadar göz temizliği de burada önem taşıyor.

Arpacık Olanlar Neden Duş almalı

Arpacık Olanlar Neden Duş Almalı?

Arpacık olanlar için bir öneri de duş almak olup internette yazan kimseyi göremedim.Bunu kendim deneyerek buldum.Eğer arpacığın hızlıca geçmesini istiyorsanız sadece gözünüze sıcak pansuman yapmanın yeterli olmayacağını unutmayın.Akşam diğer yazdıklarımla beraber ılık bir duş alırsanız sabaha arpacık derdinden kurtulmuş olarak uyanma durumunuz çok yüksek.Çünkü bizzat deneyip test ettim 😉  Sanırım bunun nedeni duş esnasında vücud kaslarının gevşemesinden dolayı olsa gerek.Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Arpacık Tedavisinde Gözleri Dinlendirme

Arpacık Tedavisinde Gözleri Dinlendirmenin Önemi

Arpacık tedavisinde en önemli kısınmlarından birisi de gözü yoracak şeylerden uzak durmaktır.
Çalışma esnasında kısa kısa molalar verin ve gözünüzü sıcak pansuman yaparak dinlendirebilirsiniz.
Arpacık geçene kadar televizyon seyretmeyin, mecbur kalmadıkca bilgisayara bakmayın veya parlaklığını ayarlayın.Fazla ışık altında kalmamaya çalışın.Akşam erken yatmanız sizin faydanıza olacak. Uyurken, bağışıklık sisteminiz sitokin adı verilen proteinler açığa çıkarır. Bunlar da enfeksiyon veya arpacıkla  mücadeleye yardımcı olacağını unutmayın.

Arpacık olanlar Güneş Gözlüğü Kullanmalı

Arpacık olanlar Güneş Gözlüğü Kullanmalı

Arpacık olup dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka koruyucu gözlük veya güneş gözlüğü kullanmanızı öneririm.Dışarıda toz ve küçük nesneler enfeksiyona neden olabilir.Ayrıca göz kurulunu azaltmak için de kullanabilirsiniz.Veya çalıştığınız iş çok tozlu bir iş ise mutlaka koruyucu gözlük takmanız gerekir.Arpacık 2 gün içinde geçmezse doktora gitmeniz gerekir ve ameliyat bile olma durumu söz konusu olduğunu unutmayın.

Arpacıkda Sarımsak Tedavisi

Arpacıkda Sarımsak Tedavisi

Sarımsak ile arpacık tedavi amacıyla sıkça deneniyor.Sarımsağın antibiyotik olarak etkisini herkes bildiği için arpacık tedavisi için evde mutlaka denenen yöntemlerden birisidir.Sarımsak genelde ezilerek arpacık olan bölgeye bastırılarak arpacığı yok etmesi beklenir.Veya sarımsağın bir ucunu kesip göz boyama kalemi gibi kirpiklerin kenarında sürtülerek gezdirilir.Ama hekimler bu yöntemlerin arpacık tedavisinde çözüm olmadığını sadece mikrop kırıcı etkisi olacağı belirtiliyor.Hekimlerin sarımsağın gözde yanma ve tahrişe neden olabileceği için önermiyorlar.
Öneri:Sarımsağı gözünüze sürmek yerine yemek olarak yerseniz daha fazla faydasını görürsünüz.Çünkü arpacık bağışıklık sistemine zarar verdiği için sarımsakla bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
Öneri:Havucun arpacığa iyi geldiğine dair bir şey duymadım ama çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Arpacık olanlar Aloe Vera

Arpacık olanlar Aloe Vera Denediniz Mi?

Arpacık olanlar için az bilinen bir öneri de aleo vera bitkisidir.Bir çok hastalıkta kullanılan gerçekten mucizevi bir bitkidir.İçtiğinizde içten vücudunuzu içten, sürdüğünüzde dıştan onarır.Şaka falan değil araştırın göreceksiniz.Herkesin hayatına aloe vera muhtemelen şampuan olarak girmiş ve duymuşsunuzdur.300 den fazla çeşidi olan aloe vera bulma imkanınız olmaya bilir.Bilenler için öneri olup aloe jelini gözdeki arpacığa merhem gibi kullanılabiliyor.

Göze Çay Pansumanı Nasıl Yapılır

Göze Çay Pansumanı Nasıl Yapılır?

Birçok damladan ya da merhemden daha etkili olan çay pansumanının hiçbir yan etkisinin olmaması da avantajlardan biridir. Özellikle çayı demlemek, göz için antiseptik etkisi olan bir madde elde etmeye yarar. Çünkü demlenmiş çayın içindeki kimyasallar özdeşleşir. Göz damarları üzerinde etkili olan bu madde, damarların daralmasına neden olur. Çay pansumanı ayrıca, gözün içindeki kırmızı damarları yok etmeye de yarar.

Çay Banyosu ile Arpacık Tedavisi

Çay Banyosu ile Arpacık Tedavisi

Evimizde demlenmiş ve soğumuş olan çayı pamuk veya peçeteye bandırıp göz ve kirpik çevresini temizleye bilirsiniz.Çayın ödem çözücü özelliği olduğunu da hatırlatmak isterim.Gözümde arpacık çıkınca bu yöntemi denedim.Ben sıcak pansuman şeklinde yaptım siz isterseniz soğukta yapabilirsiniz.Ama unutmayın tıkanan yağ bezi kanallarının açılması için bölgesi sıcak tutmanız faydanıza olacak. İnternette soğuk ve sıcak şekilde yapıldığı yazıyor.Sanırım normal temizlikte soğuk pansuman, arpacık varsa sıcak pansuman şeklinde kullanılıyor olsa gerek.

Öneri 1: Arpacık pansumanı için demlenmiş ılık papatya çayı, keten tohumu çayı,rezene çayı da öneriler arasında olup normal bildiğimiz siyah çayda olabilir.Amaç ödemi almak ve göz çevresindeki kepekleri ortadan kaldırmaktır.Arpacıkda Papatya çayının çok etkili sonuç verdiği söyleniyor evde yok diye kendinizi kasmayın, aşağıdaki önerilerimizi okuyup uygulayabilirsiniz.

Öneri 2: Hatta içtiğiniz çay bağırdağını çok sıcak değilde (elinizi yakmayacak ısıda) arpacığın olduğu gözedeydirip bir müddet tutun.Havlu ile sıcak pansuman yapmakdan daha etkili olup bunu denedim.Ertesi güne arpacık derdinden kurtuldum.Ama çay bağırdağı (veya porselen kupa) temiz ve kulplu olması işinizi kolaylaştıracaktır.Artan çay demini tekrar pansuman yaparak değerlendirebilirsiniz.

Göze Sıcak Kompres Uygulamak

Arpacıkda Göze Sıcak Kompres Uygulamak

Arpacık tedavisinde temiz bir havluyu sıcak bir su ile ıstatın ve suyunu sıkın, elinizi yakmayacak sıcaklıkta olduğuna dikkat edin.Yukarıdaki görselde olduğu gibi 15 dakika şekinde bekletin.Gerekirse havluyu sıcak su ile tekrar ıslatıp aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Burada havulunun temiz olması ve çok fazla sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekir.Arpacık tedavisinde amaç tıkanan yağ bezi kanalını ve çevresini sıcak tutarak açılmasını sağlaktır.Bunun üzerine yoğunlaşmalısınız.Ve kesinlikle arpacığı patlatmak için elinizle falan sıkmayın!

Öneri 1:Cam şişe veya kavanozun içine sıcak su doldurup, etrafına havlu sararak arpacık olan bölgeye uygulayın.Bu sayede havlu daha uzun süre sıcak kalacaktır.

Öneri 2:Sıcak şişedeki su ılık olursa ve şişe yüzeyi temizse yukarıda önerdiğim çay fincağı örneği gibi arpacıkolan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Öneri 3:Eczanelerde satılan ağrılar için kullanılan kompres pedleri mikro dalga fırınlarda ısıtarak arpacık tedavisinde kullanabilirsiniz.Bence hiç gereği yok, bunu almak için eczaneye gidecekseniz gözünüz için damla almak daha mantıklı olur.

Arpacığa Ne İyi Gelir

Arpacığa Ne İyi Gelir? Arpacık Olan Ne Yemelidir?

Gözümüzde çıkan arpacık çok ağrılı olabilir ve doktora gidilmesi gereken bir sorundur. Halk arasında arpacığa iyi geldiği için tercih edilen bir çok doğal yöntemler de mevcut olup aşağıda diğer örnekleri bulabilirsiniz.

Arpacık Olanlar Ne Yemelidir

Arpacık Olanlar Ne Yemelidir?

Arpacık olan kişiler bağışıklık sistemini güçlendirme gerekmektedir.İlk aklıma gelen şey ise fermente (mayalanarak yapılan) gıdalar tüketmekten geçiyor.Bunun yanında kelle paça veya koyun gerdan tarzı kemikli bir haşlama yemeği yemenizi öneririm.Veya temiz olanından işkembe çorbasını da unutmadan listemize ekliyorum.

Fermente Gıdalar Hangileridir?

Kefir
Şalgam Suyu
Ev yapımı yoğurt
Ev yapımı kurutulmuş tarhana
Ev yapımı turşu
Yıllanmış Sarımsak ektratı (Şahsar Sarımsak)
Küp içinde mayalanan peynir (Aydos Peynircilik)
İçinde katkı içermeyen sirke (Leyla Sultan Alıç Sirkesi)
Ve arpacık olanlar için özellikle bir şeyi daha yemeleri özellikle istiyorum. Tabiki semizotu salatası 😉

Arpacık Olanlar Semizotu Salatası

Arpacık Olanlar Semizotu Salatasını Denediniz Mi?

Arpacık olanlar ne yemelidir sorusunun gerçek cevabı semiz otunda saklıdır.Semiz otu gerçekten çok faydalı bir bitki olup manavda bile yüzüne bakmadığımız bu bitki zor gün dostu olarak arpacık sorunumuza derman olacaklardan olup belkide en kolay bulabileceğiniz üründür.Üstelik fiyatıyla da semiz otu cebinizin de dostudur.Semiz otunun faydaları çok olup internetten detaylıca araştırabilirsiniz.Bizi ilgilendiren kısmına gelmek istiyorum.
Semiz otunun faydaları

Balıktan Sonra En Fazla Omega 3 Semizotunda Bulunuyor

Evet, yanlış duymadınız balıktan sonra omega 3 en fazla semizotunda olduğunu biliyor muydunuz?Omega 3 vücudumuz üretemediği için dışardan almamız gerekiyor.En fazla bilinen faydası ise kalp ve damar rahatsızlıkları ve göze iyi geldiği bilinmektedir.Az önce göz dedim fark ettiniz mi 🙂 Omega 3 yağ asitleri beyni ve hafızayı güçlendirir, damarları korur.Arpacık nedeniyle gözünüzde oluşan aknenin dağılmasından büyük rol oynayacağını unutmayın.Ve akşam eve giderken bir demet manavdan semizotu almayı sakın unutmayın.Ayrıca semizotu antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizi koruyacak bir kalkandır.Çokca alın evcek yiyin.Okula giden çocuğunuz, sınava hazırlanan kardeşiniz,hamile eşiniz varsa onlarda bolcak kullansınlar 😉

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun meşhur Brokoli Kürünü paylaşıyorum.
250 gr. brokoliyi 1,5 bağırdak su ilave edilerek 5 dak. haşlanıyor, ve suyu süzülür.Hazırlanan sıvı sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinden 20 dak. önce aç karına olmak üzere günde 2 sefer içilir.Ve bu kür 7 gün devam edilir, ve 3 gün ara veriyorsunuz, 7 gün devam edip 3 gün ara veriyorsunuz yani toplamda 21 gün bu kürü kullanmanız gerekiyor.

Arpacığa Kesin Çözüm Brokoli Kürü Nasıl Yapılır (Video Anlatım)

Arpacığa KESİN ÇÖZÜM! Arpacık ve Uçuk için Mucize “BROKOLİ KÜRÜ” tarifi hakkında tüm detaylar bu videoda bulabilirsiniz. Gözünüzde hiç geçmeyen arpacık ve uçuk için %99 başarılı olan brokoli kürü tarifiyle HERPES VİRÜSÜ’nden kurtulabilirsiniz.Detaylara videomuzdan ulaşabilirsiniz. Eğer ilk defa arpacık olduysanız ” EVDE 1 GECEDE ARPACIK NASIL GEÇER?” videomuzu izleyebilirsiniz.


Arpacık Duası ve Okunuşu

Arpacık Duası ve Okunuşu

Arpacık olanlar aşağıda saydıklarımdan hangisini yaptınız eldeki imkanlarınızla bilemiyorum ama dua etmeyi unutmayın.İnternette şifa duası veya göz için okucanak dua şeklinde birçok dua olduğu gibi üşeniyorsanız bildiniz duaları okuyabilirsiniz.En önemli şey samimiyet ve niyettir (Ameller niyetlere göredir). Unutmayalım ki, hastalıklar ve zorluklar bizim için birer sınav olup Allah’a yaklaşmamız için ise birer vesiledir.
Öneri 1: 3 defa İhlas okuyabilirsiniz
Öneri 2: Fatiha, Ayetel Kürsi okuyabilirsiniz
Öneri 3: Ettehiyatü duasını okuyabilirsiniz (Mirac gecesi Peygamber Efendimize hediye edilmiştir…)
Öneri 4:Selati Tefriciye bilenler okusunlar (Gögün sırrının anahtarıdır)

Arpacık Duasını Kim Okumalıdır?

Arpacık duasını; gözünde arpacık çıkan kişi bizzat yapmalıdır. Yani bir hasta yakınının hasta için bu duayı etmesi önerilmemektedir.Vakit olarak Akşam namazı ile yatsı namazları arasında dua etmek duanın kabulü açısından en makbul zaman kabul edilmektedir. Abdest alındıktan sonra dua edilmesi, dua da diz çökülerek oturulması, dua sonrası ellerin yüze sürülmesi de duanın diğer gerekliliklerindendir.
Arpacık Duasının Arapça Okunuşu

Arpacık Duasının Arapça Okunuşu

“Allahümme inni eselüke ve eteveccehü ileyke bi haybiykel mustafa indeke ya habiy bena ya muhammedü inna netevesselü bike ila rabbike feşfalena ındel mevlel azıymi ya nımer rasülüt tahir. Allahümme şeffihü fina bi cahihi indek. Allahümme vecalna min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel varidiyne aleyh. Ve min ahyaril mühıbbiyne fihi vel mahbübiyne ledeyh. Ve ferrıhna bihi fi arasatil kıyameti vecalhü lena deliylen ila cennetin neıymi bi la meunetin ve la meşekkatin ve la münakeşetli hısabi vecalhü mukbilen aleyna ve la tecalhü ğadıben aleyna vağfir lena ve li cemiyıl müslimiynel ahyai minhüm vel meyyitiyne ve ahıru davana enil hamdü lillahi rabbil alemiyn.”

Arpacık Duasının Türkçe Anlamı

” Allah’ım, Resül’ün Mustafa hürmetine senden niyaz ediyorum, sana yöneliyorum. Ey hepimizin sevgilisi olan Muhammed, ey en temiz ve güzel Peygamber, bizler senin Rabbine vesile ediyoruz, sen de yüce Allah nezdinde bize şefaatçı ol! Rabbim, Nezd-i ilahindeki kadr-ü kıymeti hürmetine onu bizlere şefaatçı kıl! Allah’ım, bir de bizi Resülüne en iyi salat ve selam okuyanlardan, ona en iyi yaklaşanlardan ve yönelenlerden, onu sevenlerin en başında gelenlerden ve onun yanında sevilenlerden eyle! Kıyamet meydanında onun hürmetine bizi sevindir, sıkıntısız ve zahmetsizce ve hesaba en ince detaylarına kadar çekilmeksizin Neıym cennetine giderken, onu bize rehber eyle! Onun bize yönelmesini ve o bizden memnuniyetsizlik duymasın! Bizleri ve hayatta olsun, olmasın bütün mü’minleri affeyle! Alemlerin Rabbi olan Allha’a hamdolsun!”


Eski Sitemizi Arpacık İçin Yapılan Yorumlar

Eski sitemize arpacık hakkında yapılan yorumları aşağıda sizlerle paylaşıyorum.


Yorumu gönderen: , 14.01.2017, 21:12:
gerçekten işe yaradı 8 yaşındaki oğlum için denemiştik.


Yorumu gönderen: , 06.01.2017, 12:47:
Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş tebrik ederim. Umarım devamı gelir.


Yorumu gönderen: , 03.01.2017, 23:12:
Arpacık ile ilgili,nedenleri belirtileri,bulguları,tedavisi ve korunmak için önlemler ile ilgili gerçekten detaylı bir makale olmuş. Sitemizi takip etmekteyim,iyi çalışmalar dilerim.


Yorumu gönderen: , 01.01.2017, 10:41:
Arpacık için işe yarayabilir bir yazı olmuş. Teşekkür ederim size.