Kızılcahamam Zengin Mineral Ödüllü Maden Suyu

2019 Eylül ayında düzenlenen Beypazarı Festivaline gitmiştim.Burada Kızılcahamam’ın standındaki maden suları dikkatimi çekti.Meğer Kızılcahamam maden suları Avrupa’da düzenlenen mineral zenginliği yarışmasında 2.lik ödülü almış bir maden suyu olduğunu ilk defa duydum ve sizin gibi çok şaşırdım.

Kızılcahamam Zengin Mineral Ödüllü Maden Suyu

1974 yılında Fransızlar Avrupa’daki maden sularının mineral zenginliğiyle ilgili bir yarışma düzenleniyor.Yarışmayı düzenleyen firma Perrier  olup kendi markasının Maden Suyu 1. olmuş ve 2. olan maden suyu markası ise  Kızılcahamam Maden Suyu olarak analizlerde çıkmış.

Kızılcahamam Maden Suyu Hakkında Kısa Bilgi

Faaliyetlerine, 1957 yılında geri dönüşümlü şişede Maden Suyu dolumu yaparak başlayan, Kızılcahamam Çamlık Maden Suyu İşletmesi, halen Ankara – Kızılcahamam ilçe sınırları içerisindeki, merkeze 5 km uzaklıkta bulunan ormanlık alandaki tesislerinde üretimini sürdürmektedir.
Tesis 1998 yılında Canerler Grup tarafından devir alınmış ve hızlı bir yatırım sürecine girilmiştir. Canerler Grup, Kızılcahamam Maden Suyu işletmesi, Genç ve dinamik kadrosu, Köklü marka gücü ve %100 Doğal Maden Suyu ‘na olan inançla,Türkiye ve Dünya pazarlarına doğal ve sağlıklı ürünler sunma idealiyle yola çıkmıştır. Günümüze gelindiğinde toplam tesis kapasitesi 120.000 şişe / saate çıkartılmış, gerek üretim sahasına ilave yatırımlar, gerekse üretim hattına yapılan yatırımlarla, tam otomasyona geçirilmiştir.Üretimini ISO Standartlarına getirerek, (ISO 9001:2008 ve ISO 22000:2005) kalite üretim belgelendirmelerini tamamlanmıştır. Tüm bu yatırımlar ve iyileştirmeler esnasında, Kaynağın Doğallığına ve %100 Doğal Şişelemeye sadık kalınmıştır. Portföyünde Sade Maden Suyu üretiminin yanı sıra, Meyve Aromalı Maden Suyu ve Multivitaminli Maden Suyu üretimi yapılmaktadır.

Kızılcahamam Maden Suyu Mineral Değerleri

Kızılcahamam Maden Suyu Mineral Değerleri

Kızılcahamam Sade Maden Suyu Enerji ve Besin Ögeleri (100ml)
Enerji (kcal) 44
Enerji (kj) 184
Protein (g) 0
Yağ (g) 0
Vitamin C (mg) 11

Kızılcahamam Doğal Maden Suyu Genel Müdürü Umran Odabaşı

Mineralli Su Ender Bulunur

Kızılcahamam Doğal Maden Suyu Genel Müdürü Umran Odabaşı, “Yıllık 200 milyon şişe doğal maden suyu ürettiklerini ve ürünlerinin hem de yurtdışında birçok noktada satıldığını, Maden suyu bölgesel ürünlerdendir. Her yerde maden suyu olmaz. Ege bölgesinde Afyon’da, Ankara’da Beypazarı ve Kızılcahamam da çıkmaktadır. Mineralli su ender bir kaynaktır. Her yerde maden suyu yoktur.” dedi.

Yıllık 65 milyon litre olan kaynağın sadece yüzde 1’i şişeleniyor

Odabaşı, “Avrupa’da kişi başına yılda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran Türkiye’de 3 litrenin altında kalıyor. Türkiye, doğal mineralli sular açısından Avrupa’nın en zengin coğrafyasına yer alıyor ancak yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece yüzde 1’i şişeleniyor. 2002 yılında Türkiye’deki yıllık maden suyu tüketimi kişi başına 2,5 litre olurken, bu rakam 2009’da meyve aromalı üretimlerin etkisiyle yüzde 100’ün üzerinde artış göstererek 6,5 litreye yükseldi. Avrupa Birliği ülkelerinde ise yıllık kişi başına tüketim oranı 120 litre.” ifadelerini kullandı.

Maden Suyu ile Soda Arasında Ne Fark Var?

Maden Suyu ile Soda Arasında Ne Fark Var?

Soda, içme suyuna, 1 litreye en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit katılarak elde edilen yapay bir içecektir. Maden suyu ise doğal bir içecektir. Mineral açısından çok zengindir. İçeriğinde bikarbonat ve karbondioksitin yanı sıra, magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi ana elementler de vardır.

Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur.

Yurt dışında mineralli su diye adlandırılan su ülkemizde kafamızı karıştırıyor. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş içerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren sulara verilen addır.

Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda mineraller içermeleridir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundurur. İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinde soda yapılmış olur.

Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için ürünün üzerindeki etiketi okuyup karar vermek çok önemlidir.

Maden suyu içerdiği magnezyum, kalsiyum, flor gibi minerallerle mineral ihtiyacımızı karşılamak için güzel bir kaynaktır. İçerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde hem mide bağırsak sisteminde rahatlatıcı etkisi vardır, hem de böbrek fonksiyonlarını dengeler.

Cilt için gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılar. Cildimize gergin ve diri kalmasını sağlar. Özellikle yaz aylarında ve spor yaptıktan sonra ter ile kaybettiğimiz tuz ve minerallerin geri alınması in çok güzel bir alternatiftir. İçerdiği karbondioksit gazı sayesinde asitli içeceklere güzel bir alternatiftir.

Aynı zamanda bikarbonat özelliği sayesinde mide asidinin çok olduğu durumlarda rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Spor sonrasında ayran ile birlikte alındığında hem tok tutma hem de zayıflatma etkisi vardır. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür de ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

Sağlığımız için kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlarda bile bir doz vardır. Bu nedenle maden suyu içerken de bu doz çok önemlidir. Bu nedenle düzenli maden suyu içiyorsak onunda abartmadan günde 1 litreyi geçmeyecek şekilde tüketmekte yarar vardır.

Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimini kolaylaştırıyor. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan soda içerdiği azla bikarbonat neden ile yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide ast dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir. Bazı maden sularında sodyum miktarı yüksek olabilir.

Eğer tansiyon yüksekliği şikayetiniz varsa bu maden sularında tüketmemeniz önerilir. Soyum miktarının yüksek olup olmadığını etiketinden kontrol edebilirsiniz. Gerçek maden suyunun bilinen bir zararı yoktur fakat ülkemizde maden suyu adı altında satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat içeriği nedeni ile zararı görülebilmektedir.