Başkent Ankara’da Hatay Tanıtım Günlerinde Erzin Belediyesi’nin standında bolca limon ağaçları gördük ve uzmanına Türkiye’de yetişen limon çeşitleri ve özellikleri hakkında kısa bilgiler aldık, aşağıda video olarak limon türlerini paylaşıyorum, keyifli seyirler.

Türkiye’de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var? Limon Türleri Nelerdir?


Limon Türleri Nelerdir?

Limon Türleri Nelerdir?

Özellikle ülkemizde Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen limonları birçok farklı türü vardır…Aşağıda sizlere lamas limon, kara limon, enterdonat limon, kütdiken limon, kıbrıs limonu, lizbon limon, mayer limon, misket limon ve molla mehmet limon gibi türlerinden söz edeceğiz…

Lamas Limon Türü, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Lamas Limon Türü

Lamas limon türü Akdeniz’de Mersin’in batısında Erdemli-Silifke bölgesinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye’de üretilen en kaliteli limon çeşidi olan lamas limonun özelliği ise sulu, üstün tat ve kokuya sahiptir. Meyve orta büyüklüktedir ve belirgin memelidir.

İtalyan Memeli (Kara) Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

İtalyan Memeli (Kara) Limon

İtalyan kökenli olduğunu sanılan ve çok eskilerden bu yana ülkemizde yetiştirilen bir limon çeşididir. Batı Akdeniz’de demre dikensiz ve kara limon olarak adlandırılırken, Doğu Akdeniz’de İtalyan memeli limon olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de en çok üretilen çeşitlerden olan kara limon son derece verimlidir ve her yıl ürün verir.

Enterdonat Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Enterdonat Limon

Dünyada en çok Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’nde  Enterdonat limon yetiştirilmektedir. Ülkemizde 450.000 ton kadar üretimi yapılmaktadır. Meyvesi diğer çeşitlere göre büyüktür. Meme başı yana yatıktır ve meyvenin kabuğu açık yeşil renge sahiptir. Çekirdek sayısı azdır, kabuğun içindeki kısım yeşilimsi sarıdır. Erkenci bir türdür. Ağaçları dikensiz sayılabilir. Erkenci bir türdür ve depolama için elverişsizdir.

Kütdiken (Yediveren) Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Kütdiken (Yediveren) Limon

Ülkemizde üretimi ve depolaması en fazla yapılan Kündiken (Yediveren) Limon çeşitlerdendir. Meyvesi kaliteli olup meyve kabuğu düzgün, parlak, meyve etine sıkı bağlı, yeşil sarı veya limon sarısı renktedir. Çekirdekli olan meyvenin meme kısmı fazla gelişmez. Son derece suludur ve asitlidir. Verimi iyidir ve düzenli olarak meyve vermektedir.

Kıbrıs Limonu, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Kıbrıs Limonu

Kıbrıs limonu Alanya ve Anamur bölgesinde yaygındır. 1920’li yıllarda ülkemize getirildiği söylenmektedir. Meyvenin memesi yok denecek kadar küçüktür. Meyve kabuğu sarı renkli, parlak, düzgün, dalgalı ve kalınlığı 5,24 mm’dir. Meyveleri oval-silindirik şekillidir. Kalitesi yüksektir. Asit içeriği %7-10 civarındadır. Ağaçları oldukça verimlidir. Depolamaya elverişsizdir.

Lizbon Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Lizbon Limon

Lizbon Limon en erkenci bir tür olan Enterdonat Limon, dünyada en çok Türkiye’ nin Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünyanın en fazla Enterdonat Limon üreten ülkesi 450.000 ton ile Türkiye’ dir. Meyvesi büyük, uzun ve silindirik biçimindedir. Meyvenin en belirgin özelliği, meme başının yana yatık olmasıdır. Meyve kabuğu, düzgün, açık yeşil renkli ve parlaktır. Çekirdek sayısı az olan meyvenin eti, yeşilimsi sarı renktedir. Erkenci bir tür olduğu için depolamaya elverişli değildir. Ağaçları orta kuvvetli ve dikensize yakındır.

Mayer Limon (Suyu En Çok Çıkan Limon), Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Mayer Limon (Suyu En Çok Çıkan Limon)

Mayer Limon dört mevsim çiçek açar, ağacında her mevsim meyve bulmak mümkündür. Eylül-Ekim aylarında yeşil ve sulu; Ekim sonu ve Kasım aylarında sarı, ekşi ve sulu; Aralık ayında ise turuncu, tatlımsı ve sulu meyveler verir. Çekirdeklidir ve ince kabuğu vardır. Asit oranı diğer çeşitlere göre daha düşüktür. Mayer limonu dikiminde 1 yıl sonra meyve vermeye başlar. Evlerin güneş gören kısımlarında saksılarda bile yetiştirilmesi mümkündür.

Misket Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Misket Limon

Misket Limon, Yeşil limon olarak da bilinen misketin oldukça iyi tadı vardır; kokteyl ve içecek yapımlarında değerlendirilmektedir. Yemek ve tatlılarda da kullanılmaktadır. Diğer limonlara göre boyu küçüktür.

Molla Mehmet Limon, Türkiye'de Yetişen Kaç Çeşit Limon Var?

Molla Mehmet Limon

Molla Mehmet Limon Mersin’de yaygındır. Meyveleri sarıdır. Kabuk girintili çıkıntılı, orta kalınlıktadır ve kalınlığı 5,54 mm’ dir. Meyvenin memesi kaba bir yapıya sahiptir. Asit oranı %6-10 civarındadır. Yerli limonlar arasında önemli bir yeri işgal eder.Molla Mehmet Limon verimi yüksektir ve düzenli olarak ürün verir.

Evde Limon, Kumkat Yetiştirmek İsteyenler DİKKAT!!!