Kahramanmaraş Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) Hikayesi

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde karşılaştık ve kendi hikayelerini bizlerle paylaştılar.Aşağıda kısa bir videoyu izlemenizi öneririm.


Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde

ASHABI KEHF 7 UYURLAR KAHRAMANMARAŞ GÜNLERİNDE

2017 yılında düzenlenen Başkent’te Kahramanmaraş Tanıtım Günlerinde renkli görüntüleriyle haklın ilgi odağı olan Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar ziyaretçilerle bolca fotoğraf çektirdiler.

ASHABI KEHF 7 UYUYANLAR HİKAYESİ

Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar, çok farklı kültür ve dinlerde yer alan bu hikaye tek bir Allah’a tapan 6 gencin inançlarından vazgeçmemek adına yaşadıkları toplumu terk etmelerini konu alır. Fakat dönemlerinde ki hükümdar putlara tapmaktadır. Hükümdar gençlerin inancını duyduktan sonra, gençleri yanına çağırır ve inançlarından vazgeçmelerini söyler. Gençler bunu kabul etmez ve hükümdara rağmen inançlarından vazgeçmezler. Bunun üzerine hükümdarın onlara zarar vereceğini anlayan gençler, yaşadıkları toplumu terk etmeye karar verirler.

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş GünlerindeGençler yaşam alanlarından ayrılır ve mağaralara doğru ilerlemeye başlarlar. Bu sırada karşılarına bir çoban ve köpeği çıkar. Bu çoban gençlere saklanabilecekleri güvenli bir mağara gösterir ve kendisi de onlar ile beraber bu mağarada kalmaya karar verir. Bir süre sonra hükümdar gençlerin yerini öğrenir ve mağaraya gelirler. Gençlerin bu mağaradan çıkamamaları için mağara girişi örerler. Bunun üzerine gençler derin bir uykuya dalarlar. Gençlerin inançlarından ne olursa olsun vazgeçmeyişleri, dinlere göre bu şekilde ödüllendirilir.

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde

Yıllar geçtikten sonra gençler derin uykularından uyanır ve onlara ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Gençlerden bir tanesi şehre yemek almaya gitmek ister. Genç şehre vardığında her yerin ne denli değiştiğini görür ve hayret içerisinde kalır. Alışveriş yapmak istediği bir satıcı, gencin verdiği eski parayı görünce durumdan şüphelenir ve genci yeni hükümdarın huzuruna götürür. Genç, hükümdara tüm hikayeyi anlatır. Şanslıdır ki yeni hükümdar, gençler ile aynı inanca sahiptir ve bundan dolayı genci serbest bırakmaya karar vermiştir.

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde

Bu olayın ardından şehre inen genç, arkadaşlarının yanına geri döner. Daha sonrası ise sadece bir bilinmezliktir. Bazı hikayelerde gençlerin tekrar uykuya daldıkları, bazı hikayelerde ise gençlerin kayıp olup yaşamlarını yitirdiklerini söylerler. Gençlerin dinlerinden hikayede bahsedilmez. Burada ki ortak nokta gençlerin tek bir yaratana inanmaları ve ne olursa olsun inançlarından vazgeçmemeleri olduğundan dolayı, her dinde bu hikaye bilinir ve farklı varyasyonlar ile anlatılır.

Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar

ESHÂB-I KEHF YEDİ UYUYANLAR İSİMLERİ

Yedi uyuyanlar hikayesi 6 arkadaştan ve bir adet çobandan bahsetmektedir. Hikayede yer alan bireylerin isimleri, farklı anlatımlarda değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu isimlerden en çok bilindik olanları; Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpeklerinin adı ise; Kıtmir diye geçmektedir. Aynı zamanda hikayenin dinimizde anlatılan versiyonunda, hikayenin Afşin şehrinde geçtiğinden de bahsedilmektedir.

Kahramanmaraş Eshab-ı Kehf – Yedi Uyurların Hikayesi I Kahramanmaraş Tanıtım Günleri 2018

Kahramanmaraş Eshab-ı Kehf - Yedi Uyurların Hikayesi

Kahramanmaraş Eshab-ı Kehf - Yedi Uyurların Hikayesi

Kahramanmaraş Eshab-ı Kehf - Yedi Uyurların Hikayesi
Kahramanmaraş Eshab-ı Kehf - Yedi Uyurların Hikayesi

 

Fuarda "Maraş Dondurmasına" Ankaralıların Yoğun İlgisi

Maraş Dondurmasına Yoğun İlgi

Fuarda Maraş  Dondurması alanlara dondurmayı sorduk, keyifli röportajlar yaptık, tüm detaylar için tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/fuarda-maras-dondurmasina-ankaralilarin-yogun-ilgisi.html

Kahramanmaraş Turizm Tanıtım Kitabları

KAHRAMANMARAŞ TURİZM TANITIM KİTAPLARI

Ankara Akm’de Kahramanmaraş Tanıtım Günlerinde aldığım Turizm Tanıtım Kitaplarını bu bölümde bir başlık altında toplamak istedim.Ve bunlar içinde bir video çekerek Youtube ekledim, aşağıdaki linke tıklayıp izleyebilirsiniz. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kahramanmaras-tanitim-brosurleri.html

Maraş Yemenisi Çarığı Ankara Akm Fuarında

MARAŞ YEMENİSİ ÇARIĞI ANKARA AKM FUARINDA

Maraşın dünyaca ünlü yemenisi veya diğer adıyla Maraş Çarığı Akm Fuarında büyük beğeni topladı.En çok da yemeni fiyatlarıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Kahramanmaraş’ta 43 yıldır çarık üreten Hüseyin Kopar, bir tv kanalına röportaj verirken kameralarımıza yakalandı.Bizde sizler için maraş yemenisinin hikayesini sizler için kayda aldık. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/maras-yemenisi-ustalari.html

Maraş Dondurması Ankara'yı  Salladı

MARAŞ DONDURMASI ANKARA’YI  SALLADI

Maraş dondurması Akm’de ziyaretçisi ile buluştu ve ziyaretçilerin gönlünü kazanmayı başardı.Bu yıl Maraş dondurması her gün bir şehire özel yapım bir tır ile ziyaretçileriyle ve dondurma severlerle buluştu ve geçtiğimiz günlerde etkinlik son buldu.Ayrıca geçen hafta Antalya’da Yörex Fuarında da tanıtımı yapılan Maraş dondurması gereken ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı..Bakalım Ankara Akm Fuarında ziyaretçilerden nasıl bir not alacak diye takip etmek için gittik.Deyim yerindeyse Maraş dondurması Ankara’yı Salladı.İşte bloğumuzun takipçileri için o çok özel haberini okumak için burayı tıklayın.  https://isacoturoglu.com.tr/yorum/maras-dondurmasi-ankarayi-salladi.html

Geçtiğimiz yılki yazımızı aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Kahramanmaraş Tanıtım Günleri

2.Kahramanmaraş Tanıtım Günleri 2017 Ankara

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kahramanmaras-tanitim-gunleri.html